Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 140
  1. 07-10-15 17:13 #46
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    καποια ποστ τα πηγα στα οφ, γιατι το χεσαμε το θεμα κ ευθυνομαι κ εγω εν μερη.
    τα του θεματος ειναι απαντημενα με επιχειρηματα, απο πανω.
    οποιος νομιζει οτι μπορει να τα καταριψει ειναι ευπροσδεκτος
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-10-15 17:16 #47
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τρολαρεις μαλλον ε?
    δεν διαβασες καθολου τα ποστ μου?



    ποσο πιο απλα να το γραψω.
    επισης δεν ειδα την δικη σου τοποθετηση στο γιατι ειναι μυθος αυτο εδω που ειναι κ το αρχικο θεμα






    αλλα θα σου απαντησω γιατι δεν ειναι μυθος.
    γιατι υπαρχει κατι που ειναι αυτο



    το οποιο τυχαινει να ειναι θεμελιωδης νομος.
    σημαινει οτι δεν ειναι υπο διαπραγματευση, η συζητηση το αν ισχυει.
    οποτε..
    αν εχεις εσυ να γραψεις κατι πανω σε αυτο, οκ.
    αν ο βαγγελης εχει κατι να γραψει πανω σε αυτο που το καταριπτει με καποιο τροπο οκ.
    αν οχι τι συζηταμε?
    μπιφ η συζητηση εμβαθυνε δεν τιθεται πλεον θεμα για το αν εχεις δικιο η οχι σου ειπα πολλακις αλλωστε οτι ειμαι πιο κοντα στο διατροφικο πλανο που πιστευεις οτι ειναι σωστο ο τροπος σου δεν μου αρεσε δεν θα ασχολειθω περαιτερω με το θεμα ας κανει καθενας οτι νομιζει και ας τρωει δυο κομματια παστιτσιο την μερα και να νομιζει οτι θα βαλει μυες και θα κανει ογκο λογο του νομου της θερμοδυναμικης κλαιν και σαλουτ

    εντιτ δεν ειδα το τελευταιο ποστ
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-10-15 17:20 #48
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογο του νομου της θερμοδυναμικης κλαιν και σαλουτ
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-10-15 18:55 #49
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα θα σου απαντησω γιατι δεν ειναι μυθος.
    γιατι υπαρχει κατι που ειναι αυτο



    το οποιο τυχαινει να ειναι θεμελιωδης νομος.
    σημαινει οτι δεν ειναι υπο διαπραγματευση, η συζητηση το αν ισχυει.
    οποτε..
    εχεις υποψη σου την διαφορα της θερμιδας της θερμοδυναμικης που εβαλες εδω απο αυτη της διατροφολογιας?γιατι αυτο που ποσταρεις εδω ως θεμελειωδη νομο δεν εχει να κανει με τις θερμιδες της διατροφης
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-10-15 19:37 #50
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Το ίδιο είναι μαν. Για καύσεις μιλάμε.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-10-15 19:44 #51

    Εγγραφή
    30-11-2014
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    1.953
    Προεπιλογή
    φιλε μιμη δεν εχω τις γνωσεις που εχουν οι υπολοιποι που σου εγραψαν αλλα θα σου μιλησω συμφωνα με προσωπικη εμπειρια . αν και δεν καταλαβα ποιος ειναι ο αμεσος στοχος σου ... να γραμμωσεις..να παρεις ογκο η να χασεις τοπικο λιπος ....προφανως ολα μαζι ... αλλα δυστυχως γινεται ενα τη φορα .. εγω ειμαο σε φαση απωλειας λιπους ... ειχα ακολουθησει εν μερη το δικο σου προγραμμα ... με ενα κινητο στο χερι να μετραω θερμιδες κ μια δυο φορες την εβδομαδα σαβουρα αλλα στα πλαισια των επιτρπομενων θεδμιδων ... το αποτελεσμα; 0 ... πως να το κανουμε δεν ειναι φο ιδιο να παρεις 1000 θεδμιδες απο παστιτσιο η λουκανικα η μπεργκερς και κοκα κολα με το να τα παρεις απο στεγνο κοτοπουλο κ ρυζακι η σαλατουλα ... αμετρητη κατακρατηση κ φουλ λιπαρα που συσσωρευονται ακριβως εκει που δεν θελουμε .. κοψε τηγανια κ το εξω φαγητο .. δεν λεγονται τυχαια σαβουρες .. και στο φιναλε καντο κ για την υγεια σου .. δενν λεγεται διατροφη αυτο ..τρωω οτι λιγουρευομαι λεγεται και πεδιμενω αποτελεσμα .. αν δεν μπορεις να αποφγγεις τα λουκανικα παιρνε τουλαχιστον γαλοπουλας η κοτοπουλου κ καντα βραστα η στο αντικολλητικο ...
    Έρωτας είναι να αφήσει στη μέση το πιτόγυρο για να σου απαντήσει στο μήνυμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-10-15 19:47 #52
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο είναι μαν. Για καύσεις μιλάμε.
    οχι...μαν...δεν ειναι το ιδιο και θα σε σμβουλευα να το ψαξεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-10-15 19:49 #53
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Ισως κάνω λάθος αν εχεις δει κάτι άλλο βάλε λινκ
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-10-15 19:57 #54
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-10-15 20:00 #55
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Ρε συ beegee....αυτό που λες έχει μεγάλη διαφορά γιατί:
    1ον δεν μέτραγες τα μάκρος σου ,
    2ον θα έτρωγες πολλές περισσότερες θερμίδες απ όσες νόμιζες (όσες θερμίδες και να γράφει ο θερμιδομετρητής τα παστίτσια, τα λουκάνικα τα μπέργκερ και οι παστούγκες είναι μη μετρίσιμες) και
    3ον εσύ έχεις ένα θέμα υγείας που απ ότι φαίνεται σε περιορίζει σε διάφορα θέματα.

    Γενικά είναι πολύ πιο εύκολο να ξέρεις τι γίνεται όταν τρως καθαρά γιατί εκτός των άλλων μπαίνεις καλύτερα mentally στην όλη διαδικασία της δίαιτας.
    Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορείς να καταφέρεις παρόμοια πράγματα, εαν ΞΕΡΕΙΣ τι κάνεις, τρώγοντας πιο ελέυθερα.
    Επίσης το αν τρως λιπαρά η υ/κες ή πρωτείνη δεν καθορίζει το που θα αποθηκεύσεις λίπος.


    εντιτ: δεν ανφερόμαστε σε αγωνιστική σωματική κατάσταση
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lila_1 : 07-10-15 στις 20:04
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-10-15 20:05 #56
    Banned
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beegee Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μιμη δεν εχω τις γνωσεις που εχουν οι υπολοιποι που σου εγραψαν αλλα θα σου μιλησω συμφωνα με προσωπικη εμπειρια . αν και δεν καταλαβα ποιος ειναι ο αμεσος στοχος σου ... να γραμμωσεις..να παρεις ογκο η να χασεις τοπικο λιπος ....προφανως ολα μαζι ... αλλα δυστυχως γινεται ενα τη φορα .. εγω ειμαο σε φαση απωλειας λιπους ... ειχα ακολουθησει εν μερη το δικο σου προγραμμα ... με ενα κινητο στο χερι να μετραω θερμιδες κ μια δυο φορες την εβδομαδα σαβουρα αλλα στα πλαισια των επιτρπομενων θεδμιδων ... το αποτελεσμα; 0 ... πως να το κανουμε δεν ειναι φο ιδιο να παρεις 1000 θεδμιδες απο παστιτσιο η λουκανικα η μπεργκερς και κοκα κολα με το να τα παρεις απο στεγνο κοτοπουλο κ ρυζακι η σαλατουλα ... αμετρητη κατακρατηση κ φουλ λιπαρα που συσσωρευονται ακριβως εκει που δεν θελουμε .. κοψε τηγανια κ το εξω φαγητο .. δεν λεγονται τυχαια σαβουρες .. και στο φιναλε καντο κ για την υγεια σου .. δενν λεγεται διατροφη αυτο ..τρωω οτι λιγουρευομαι λεγεται και πεδιμενω αποτελεσμα .. αν δεν μπορεις να αποφγγεις τα λουκανικα παιρνε τουλαχιστον γαλοπουλας η κοτοπουλου κ καντα βραστα η στο αντικολλητικο ...
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια Beegee. Ίσως να χεις δίκαιο, γενικά είμαι κρεατοφάγος δεν μπορώ να φάω εύκολα πχ όσπρια σκέτα και εκεί αρχίζει η κραιπάλη μου, αν βάλεις ότι μετά τις 7 μμ επιστρέφω σπίτι οπότε περνάω αρκετές ώρες έξω, είναι πιο εύκολο να πέσεις σε αμαρτήματα

    Ο στόχος ήταν να πάρω όγκο, για να έχω ένα μικρό μυικό boostάρισμα. Δε μιλάω για υπερβολές να πάω κάπου 80 κιλά θέλω, το πρόβλημα είναι ότι όποτε το επιχειρώ παίρνω κ μπόλικο τοπικό πάχος. Μάλλον δεν είναι ο σωματότυπος μου για κάτι πιο ογκώδες εκεί έχω καταλήξει, θα πρέπει να "φτιάξω" όσο καλύτερα στα κιλά που είναι τα νορμάλ μου κάπου 8 κάτω από το ύψος μου-> 1,78 ύψος: 68-70 κιλά. Ίσως ο όγκος δεν ταιριάζει σε όλα τα σωματότυπα.

    όχι εγώ μέτραγα πάντα που περίπου κυμαινόμουν από πρωτείνες-λιπαρά-υδ/κες θερμίδες. Όταν παίρνω όγκο έχω πολλή καλύτερη μυικότητα. Απλά σαν σύνολο δε με ικανοποιεί λόγω του ότι αποθηκεύεται σε τοπικά σημεία αρκετό λίπος κ με ενοχλει αισθητικά.

    κ απέξω να φας ξέρεις το burger είναι 180 γρμ κιμάς μοσχαρίσιος, βάζεις κ 1-2 σάλστες + λαχανικά+ τυρί λ πατάτες τηγανιτές τα υπολογιζα εύκολα. Δεν είναι καμια επιστήμη σιγα κ είναι αρκετά ολοκληρωμένο γευμα αν κάνεις όγκο παίρνεις όλα αυτα που θες στο μέγιστο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mimis26 : 07-10-15 στις 20:18
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-10-15 20:09 #57
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    καποια ποστ τα πηγα στα οφ, γιατι το χεσαμε το θεμα κ ευθυνομαι κ εγω εν μερη.
    τα του θεματος ειναι απαντημενα με επιχειρηματα, απο πανω.
    οποιος νομιζει οτι μπορει να τα καταριψει ειναι ευπροσδεκτος
    Ναααααααααααααααααααα πω και εγώ την μου μιας και ο φίλος Διονύσης να ουμε δεν έχει προλάβει να φιμώσει το σύμπαν... ακόμα

    Ενημερωτικά για τον OP θα πω πως νταξ η διατροφή του δεν είναι τόσο χάλια για να γίνει τόσο ντόρος, αλλάζεις τα λουκάνικα με μια καλύτερη πηγή πρωτεΐνης πχ με αυγά για αρχή, κόβεις σιγα σιγα και την κοκα κόλα και σιγά σιγά θα δεις βελτιώσεις. Μέχρι τότε διαβάζεις πληροφορίες απο το φόρουμ και βλέπεις πως χτίζεις και ελέγχεις μια διατροφή που θα σε βοηθήσει να φτάσεις στους στόχους σου.


    Πάμε και στον MOD (για όσους βαριούνται να πάνε στον επίλογο)

    Σε ένα περιβάλλον που ο μόνος ισχύοντας νόμος θα ήταν μόνο αυτός της θερμοδυναμικής τότε ναι!

    calorie is a calorie και το μόνο που θα χρειαζόταν για να πιάσεις μια αξιοπρεπή σωματική διάπλαση σωματοδομικά (χαμηλά ποσοστά λίπους με επαρκή ποσοστά μυικού ιστού) θα ήταν να τρως μόνο ''σαβούρα'' φτάνει να μπορείς να υπολογίζεις την επάρκεια πρωτεΐνης και τις θερμίδες που θα καταναλώνεις.

    Εφόσον όμως ο κόσμος και γενικά η ανθρώπινη βιολογία δεν στηρίζετε μόνο στην θεωρία της θερμοδυναμικής τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.

    Ετσι πέρα απο το σύνολο των θερμίδων παίζει ρόλο και απο που προέρχονται και πως καταμερίζονται στο σύνολο της ημέρας και φυσικά απο την κατάσταση/γενετικές προδιαγραφές αυτού που καταναλώνει τις θερμίδες αυτές.

    Τώρα αυτά τα γνωρίζεις ήδη, άσε ξέρω...............


    Για όσα ακομα δεν τα έχουν ακούσει........................... ........η επιλογή καλύτερων διατροφικών πηγών σε σχέση με την ''σαβούρα'' έχει να κάνει σε πρωτο λόγο με θέματα υγείας και σε δεύτερο με θέματα σωματικής ''καλαισθησίας'' αφού αμα δεν έχεις την υγειά σου δεν έχεις τίποτα.

    πχ για τα λιπαρά και δεν θα πάω σε λεπτομέρειες όπως αυτές που αναφέρει ο φίλος average_joe πιο πάνω (αν και πρώτη φορά το ακούω αυτό που έγραψε). Η σαβούρα περιέχει πολλά υδρογονωμένα λιπαρά οξέα που είναι επιβλαβή για την ανθρώπινη υγεία.

    Οι επεξεργασμένες τροφές περιέχουν πολλούς απλούς υδατάνθρακες που προκαλούν μεγάλες και απότομες διακυμάνσεις στα επίπεδα του ζαχάρου στο αίμα μας με αποτέλεσμα, σε μακροπρόθεσμη βάση, να ελλοχεύουν σοβαρά προβλήματα υγείας (βλ διαβήτης), βραχυχρόνια έχουμε ενεργειακά κρασαρίσματα. Επίσης οι μεγάλες ποσότητες ζάχαρης είναι μια απο της αιτίες φλεγμονών και χαλάρωσής των ανθρώπινων ιστών.

    Διατροφές του τύπου δύο βαριά γεύματα την ημέρα και την υπόλοιπη μέρα νηστεία, μακροχρόνια δημιουργεί προβλήματα στο στομαχικό και εντερικό σύστημα.

    Η ανισορροπία των ηλεκτρολυτών πέρα απο την κατακράτηση υγρών που είπε και ο Διονύσης, έχει να κάνει και με θέματα υπέρτασης (η σαβούρα περιέχει τόνους νάτριο) και πάει λέγοντας......

    Ωραίο το παράδειγμα που δόθηκε αν και μεμονωμένο απο τον billy89 με τον Mark Haub (από όσο διάβασα περιληπτικά *1) αυτό που και ο ίδιος εικάζει είναι οτι δείκτες βελτιώθηκαν διότι μείωσε τις θερμίδες κατανάλωσης δηλαδή πριν φόρτωνε τόσο πολύ τον οργανισμό του και βασικά τον δηλητηρίαζε όχι λόγο τύπου διατροφής αλλά λόγο ποσότητας, έτσι είδε βραχύχρονη καλυτέρευση, φυσικά δεν θα συνεχίσει την συγκεκριμένη διατροφή για χρόνια, 10ετια+ να δει/δούμε αν θα προλάβαινε να πάει να κάνει εξετάσεις η αν θα έκανε αναγκάστηκα εξετάσεις λόγο προβλημάτων υγείας. (Βέβαια δεν είδα πουθενά στην διατροφή του κεσέδες με μερέντα και τίποτα μπυροπιτσοσούβλακα με μπακλαβοκρουσαν σαν μερικές διατροφές που έχω παρατηρήσει ανα καιρούς στο φόρουμ..................................................εκεί να δω τι θα έδειχνα οι αίματος και ούρων. )

    Προς το παρών ισχύουν τα εκατομμύρια των ιατρικών περιπτώσεων που μας δείχνουν τα ακριβώς αντίθετα πειστήρια. Τα προβλήματα υγείας γενικά (πέρα απο τα ατυχήματα) έρχονται συσσωρευτικά με το πέρασμα του χρόνου όπως επίσης παίζει ρόλο και η γενετική προδιάθεση. Τα παραπάνω είναι ελάχιστοι απο τους διατροφικούς παράγοντες που θα επηρεάσουν βραχυχρόνια το σωματικό αποτέλεσμα που θέλουμε να πετύχουμε και με το πέρασμα του χρόνου και την σωματική μας υγεία.

    Επίλογος για όσους βαριούνται να διαβάσουν το μανουσκριπτ

    calorie is a calorie ισχύει μόνο για την θεωρία της θερμοδυναμικής. Σαν εφαρμογή στο σύνολο των νόμων και κανόνων, γνωστών και μη που ισχύουν σε αυτό τον κόσμο, είναι μια τραγικά ελλιπείς διατύπωση.

    *1 http://edition.cnn.com/2010/HEALTH/11/08/twinkie.diet.professor/
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-10-15 20:26 #58
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίλογος για όσους βαριούνται να διαβάσουν το μανουσκριπτ

    calorie is a calorie ισχύει μόνο για την θεωρία της θερμοδυναμικής. Σαν εφαρμογή στο σύνολο των νόμων και κανόνων, γνωστών και μη που ισχύουν σε αυτό τον κόσμο, είναι μια τραγικά ελλιπείς διατύπωση.

    *1 http://edition.cnn.com/2010/HEALTH/11/08/twinkie.diet.professor/
    ναι ισχυει αυτο που γραφεις.
    και σαν αρχη δεν ισχυει απολυτα οπως γραφεις.
    αλλα αυτο που ισχυει απολυτα ειναι οτι εαν εχεις πρωτεινικη επαρκεια, κ εισαι υποθερμιδικα θα μενεις χαμηλα σε λιπος.
    γιατι γινεται αυτο?
    γιατι η πρωτεινη ειναι το μοναδικο μακροσυστατικο που εχει επιπτωση στον μυικο ιστο, αμμεσα.
    τα υπολοιπα ειναι υποστηρικτικα ως επι το πλειστον, κ μορφες ενεργειας για το σωμα.
    οποτε αν μπορεις να στηριξεις τον μυικο σου ιστο με μια καλη επαρκεια πρωτεινης, κ εισαι υποθερμιδικα, ασχετως του τι τρως, σιγουρα δεν θα βαζεις λιπος γιατι η ενεργεια που λαμβανεις ειναι λιγοτερη απο την ενεργεια που θα σε οδηγησει σε θερμιδικο πλεονασμα, αρα κ εναποθεση λιπους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-10-15 20:37 #59
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Δεν αντιλέγω σε κάτι με το παραπάνω και πιστεύω έχει καλυφθεί κορεστεί το θέμα για πολλοστή φορά αφού αυτά που γράφεις και εσύ και η lila και ο vaggan κλπ έχουν διατυπωθεί άπειρες φορές στο φόρουμ αλλά και πάλι δεν φτάνουμε σε συμφωνία.

    Το ρεζουμέ αυτού που προσθέτω (μιλώντας πάνω στην βάση της συζήτησης, που ήταν η ακραία περίπτωση διατροφής υπο-ίσο θερμιδικά αλλά με χαμηλής ποιότητας τρόφιμα ''σαβουροτροφή'') θα έχει σαν αποτέλεσμα πολύ κατώτερο αυτού που θα μπορούσαμε να πετύχουμε με καλύτερες επιλογές τροφών και σε βάθος χρόνο να έχουμε μείωση των πιθανοτήτων για σοβαρά προβλήματα υγείας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-10-15 20:42 #60
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ναι, ουτε κ γω διαφωνισα σε κατι πανω στο θεμα υγειας..καθως επισης κ στο πως θα δειχνει το σωμα, σε σχεση με μια καθαρη διατροφη λογω μεγαλυτερης κατακρατησης υγρων κλπ..

    αλλα, φιλε Γιωργο αυτο το "δεν γινεται" δεν το δεχομαι, μου καθεται στο λαιμο.
    οποιος ειναι διατεθειμενος, μπορει να γραψει πως, κ με ποιο μεταβολικο μονοπατι μπορει να οδηγηθει σε αυξηση λιπωδους ιστου, καποιος σε υποθερδμιδικη διατροφη..θα χαρω πολυ να διαβασω το σκεπτικο κ την αιτιολογιση
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία