Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 23-11-15 16:21 #1
    Red face Γραμμωση / Όγκος
    Καλησπέρα σας! Είμαι 1,77 74kg εδω και ενάμισι χρόνο εχω εντάξει στη ζωή μου καθημερινή προπόνηση στο γυμναστήριο απο 3-4φορες την εβδομάδα! Αρχικά στόχος μου ήταν να χασω κάποια κιλα γιατι βρισκόμουν στα 90kg τωρα πια με ενδιαφέρει η γράμμωση και όγκος!
    Στα 74kg που είμαι εχω κοιλίτσα, ενω εχω παρατηρήσει μια αλλαγη στα χερια, στους ώμους στα πόδια στο σημείο της κοιλιας ακόμη είμαι χαλαρός...
    Προσωπικά θα ήθελα να "στεγνωσω" και ανάλογα με το ύψος μου να ενδυναμώσω τους μυεις μου.
    Η απορία μου είναι, τι έρχεται πρώτο; η γραμμωση; ή ο όγκος; Προπονητικά με ποια σειρά γίνονται οι στόχοι πραγματικότητα;
    Με ενδιαφερει να φύγει η χαλαρωση απο το σημείο της κοιλιας και να ενδυναμωσω τους μυεις μου-ογκοθουν.

    Ευχαριστώ, θα περιμένω τις συμβουλες/παρατηρήσεις σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-11-15 18:32 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Ο όγκος και η γράμμωση εξαρτάται κυρίως από την διατροφή!σε αυτόν τον τομέα πως πας;
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-12-15 03:26 #3
    Lightbulb
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο όγκος και η γράμμωση εξαρτάται κυρίως από την διατροφή!σε αυτόν τον τομέα πως πας;
    Τα παω καλά,θέλω να πιστευω εδω και ένα εξάμηνο έχω εντάξει στην διατροφή μου περισοτερες πηγες πρωτείνης,(κοτόπουλο, αυγα, βρώμη) τροώ περισσότερες σαλάτες και σχετικα λίγους υδατάνθρακες (τους οποίους προσπαθώ να αναπτυξω γιατί μου έχουν πει ότι πρέπει να παίρνω περισσοτερους για να αποδώσει ο όποιος όγκος τελοσπάντων)
    Απλα δυστηχως δεν τροώ όλα τα γευματα λόγω καθημερινότητας και λίγο εναλάξ, μια μέρα μπορεί να πάρω 3-4 γευματα αλλη μέρα μπορεί 5 προσπαθώ το πρωινό να είναι στανταρ δημητριακα με βρώμη, στο δεκατιανο ίσως κάποιο τοστ με γαλοπούλα, μεσημεριανό δεν το εχω δυστηχως στανταρ και μετα την προπονηση που πλεον είναι σταθερα 4 φορες την εβδομάδα μια μπανάνα, κι έπειτα βραδυνο.
    Τι αλλο μπορώ να κάνω; ή τι να ρυθμίσω καλύτερα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-12-15 09:49 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Κοίτα για μένα αφού δε μπορείς να έχεις ένα στάνταρ πρόγραμμα διατροφής προσπάθησε τουλάχιστον να λαμβάνεις τα απαραίτητα μέσα στην διάρκεια της ημέρας...Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις 6 γεύματα,μπορείς και με 4 για παράδειγμα...απλά κοίτα όσο μπορείς να παίρνεις τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεσαι...αν για παράδειγμα παίρνεις ένα ποσοστό πρωτεΐνης 1,5-2 γραμ ανα κιλό κοίτα αυτό να το πάρεις μέσα σε αυτά τα 4 γεύματα που κάνεις...κάτι ακόμα μετά την προπόνηση είναι που πρέπει να έχεις πρωτεΐνη,η μπανάνα ναι μεν θα σου ανεβάσει το γλυκογόνο αλλά μέχρι εκεί...βάλε μια πηγή πρωτεΐνης πχ ασπράδια αυγών και μια πηγή απλού υδατάνθρακα μετά την προπόνηση καλύτερα...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-12-15 01:13 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Teo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παω καλά,θέλω να πιστευω εδω και ένα εξάμηνο έχω εντάξει στην διατροφή μου περισοτερες πηγες πρωτείνης,(κοτόπουλο, αυγα, βρώμη) τροώ περισσότερες σαλάτες και σχετικα λίγους υδατάνθρακες (τους οποίους προσπαθώ να αναπτυξω γιατί μου έχουν πει ότι πρέπει να παίρνω περισσοτερους για να αποδώσει ο όποιος όγκος τελοσπάντων)
    Απλα δυστηχως δεν τροώ όλα τα γευματα λόγω καθημερινότητας και λίγο εναλάξ, μια μέρα μπορεί να πάρω 3-4 γευματα αλλη μέρα μπορεί 5 προσπαθώ το πρωινό να είναι στανταρ δημητριακα με βρώμη, στο δεκατιανο ίσως κάποιο τοστ με γαλοπούλα, μεσημεριανό δεν το εχω δυστηχως στανταρ και μετα την προπονηση που πλεον είναι σταθερα 4 φορες την εβδομάδα μια μπανάνα, κι έπειτα βραδυνο.
    Τι αλλο μπορώ να κάνω; ή τι να ρυθμίσω καλύτερα;
    Βρες θερμιδες συντηρησης και φροντισε να λαμβανεις λιγοτερες απο αυτες(max 500 λιγοτερες)! Επισης κοιταξε να φτιαξεις ενα προγραμμα διατροφης, γιατι αν δεν υπαρχει ισορροπια δεν θα εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα και δεν μπορεις να καταγραψεις σωστα την προοδο σου! Και πρεπει να λαμβανεις ΟΛΑ τα μακροστοιχεια ανεξαιρετως, μην σε νοιαζει μονο η πρωτεινη!

    I got your back!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-12-15 14:32 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα για μένα αφού δε μπορείς να έχεις ένα στάνταρ πρόγραμμα διατροφής προσπάθησε τουλάχιστον να λαμβάνεις τα απαραίτητα μέσα στην διάρκεια της ημέρας...Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις 6 γεύματα,μπορείς και με 4 για παράδειγμα...απλά κοίτα όσο μπορείς να παίρνεις τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεσαι...αν για παράδειγμα παίρνεις ένα ποσοστό πρωτεΐνης 1,5-2 γραμ ανα κιλό κοίτα αυτό να το πάρεις μέσα σε αυτά τα 4 γεύματα που κάνεις...κάτι ακόμα μετά την προπόνηση είναι που πρέπει να έχεις πρωτεΐνη,η μπανάνα ναι μεν θα σου ανεβάσει το γλυκογόνο αλλά μέχρι εκεί...βάλε μια πηγή πρωτεΐνης πχ ασπράδια αυγών και μια πηγή απλού υδατάνθρακα μετά την προπόνηση καλύτερα...
    Μάλιστα!Μια απλή πηγή υδατάνθρακα για μετά την προπόνηση τι θα πρότεινες;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-12-15 14:56 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    απλός υδατάνθρακας είναι και η μπανάνα που έτρωγες...απλά βάλε μετά την προπόνηση την μπανάνα με μια πηγή πρωτεΐνης...ακόμα καλό είναι αφού την μπανάνα την πέρνεις μετά την προπόνηση να είναι όσο ποιο ώριμη γίνεται ώστε να έχει ποιο υψηλό υπογλυκαιμικό δείκτη μιας και μετά την προπόνηση θέλουμε να αναπληρώσουμε το γλυκογόνο...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-01-16 20:18 #8
    Lightbulb
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλός υδατάνθρακας είναι και η μπανάνα που έτρωγες...απλά βάλε μετά την προπόνηση την μπανάνα με μια πηγή πρωτεΐνης...ακόμα καλό είναι αφού την μπανάνα την πέρνεις μετά την προπόνηση να είναι όσο ποιο ώριμη γίνεται ώστε να έχει ποιο υψηλό υπογλυκαιμικό δείκτη μιας και μετά την προπόνηση θέλουμε να αναπληρώσουμε το γλυκογόνο...
    Το έχω κάνει λοιπόν, αυτο με την μπανάνα προσπαθώ να είναι πιο ώριμη! Μετά την προπόνηση μαζί με την μπανάνα έχω και ένα συμπλήρωμα πρωτεΐνης.
    Με προβλημάτισε ένας ""γυμναστής"" ότι πρέπει να κόψω λέει τους υδατάνθρακες αν θέλω να φύγει η κοιλιά που έχω...Μα πως; εγω προσπαθώ και θέλω να δω μια μυϊκή ανάπτυξη (όγκο).
    Στις προπονήσεις μου ήδη άλλαξα το πρόγραμμα μου και κάνω μικρές επαναλήψεις με περισσότερα βάρη που απο όσο ξέρω βοηθάει στο όγκο. Έμενα η βασική μου απορία είναι πως μπορώ να χάσω την ελαστικότητα που έχει το σώμα μου κυρίως στην περιοχή στη κοιλιά και παράλληλα να πάρω όγκο; Επίσης γίνεται μαζί να επιτύχω και όγκο και γράμμωση; (μέχρι τώρα ξέρω πως όχι) έμενα με ενδιαφέρει να κτίσω ένα σώμα πιο δυνατό με κάποιο ίσως όγκο αλλά και παράλληλα μια Α΄γράμμωση στην περιοχή της κοιλιάς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-01-16 20:26 #9
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Teo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας! με ενδιαφέρει η γράμμωση και όγκος!
    Τι απο τα δυο? Και τα δυο μαζι δε κολλανε να ξερεις. Ειναι σα να θες να κανεις νηστεια με κρεας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Teo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....έχω εντάξει στην διατροφή μου περισοτερες πηγες πρωτείνης,(κοτόπουλο, αυγα, βρώμη)
    Η βρωμη ειναι υ/θ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Teo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με προβλημάτισε ένας ""γυμναστής"" ότι πρέπει να κόψω λέει τους υδατάνθρακες αν θέλω να φύγει η κοιλιά που έχω...
    ουδεν σχολιο
    (χαιρομαι που σε προβληματισ ομως )
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 30-01-16 12:42 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Teo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω κάνει λοιπόν, αυτο με την μπανάνα προσπαθώ να είναι πιο ώριμη! Μετά την προπόνηση μαζί με την μπανάνα έχω και ένα συμπλήρωμα πρωτεΐνης.
    Με προβλημάτισε ένας ""γυμναστής"" ότι πρέπει να κόψω λέει τους υδατάνθρακες αν θέλω να φύγει η κοιλιά που έχω...Μα πως; εγω προσπαθώ και θέλω να δω μια μυϊκή ανάπτυξη (όγκο).
    Στις προπονήσεις μου ήδη άλλαξα το πρόγραμμα μου και κάνω μικρές επαναλήψεις με περισσότερα βάρη που απο όσο ξέρω βοηθάει στο όγκο. Έμενα η βασική μου απορία είναι πως μπορώ να χάσω την ελαστικότητα που έχει το σώμα μου κυρίως στην περιοχή στη κοιλιά και παράλληλα να πάρω όγκο; Επίσης γίνεται μαζί να επιτύχω και όγκο και γράμμωση; (μέχρι τώρα ξέρω πως όχι) έμενα με ενδιαφέρει να κτίσω ένα σώμα πιο δυνατό με κάποιο ίσως όγκο αλλά και παράλληλα μια Α΄γράμμωση στην περιοχή της κοιλιάς.
    όγκος και γράμμωση δε γίνεται για τον λόγο ότι αυτά εξαρτώνται κυρίως από την διατροφή!το 6-8 για όγκο δεν ισχύει,παίξε τις επαναλήψεις που σου αρέσουν...κάνε μια ισοθερμιδική διατροφή με 2-3 φορές αερόβιο την εβδομάδα και τρώγε καθαρά!αυτό με τον υδατάνθρακα το έχω ακούσει και από άλλους και δε συμφωνώ καθόλου!ok δε σου λέω να φάς δύο γρατζόλες ψωμί αλλά βρώμη,ρύζι και και το να τα έχεις στην διατροφή σου δε θα σου κάνουν κακό!
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-03-16 15:41 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι απο τα δυο? Και τα δυο μαζι δε κολλανε να ξερεις. Ειναι σα να θες να κανεις νηστεια με κρεας



    Η βρωμη ειναι υ/θ



    ουδεν σχολιο
    (χαιρομαι που σε προβληματισ ομως )
    θα ήθελα να επιτύχω έναν όγκο στους μυείς αλλά στην περιοχή της κοιλιάς να μην είμαι ελαστικός, όπως τώρα δεν γραμώνει...έχω κοιλιά...Αν μπορείς να μου πεις κάτι σαν συμβουλή θα ήταν για μένα χρήσιμο! (κάνω αερόβιο 3 φορες την εβδομάδα 20λεπτά αλλά δεν εχω δει διαφορά εδώ και ένα μίση μήνα. Πως θα στεγνώσω λοιπόν την περιοχή της κοιλιάς και παράλληλα να πάρω κάποιο μυϊκό όγκο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-03-16 16:44 #12
    Το avatar του χρήστη humanoid

    Εγγραφή
    17-10-2009
    Περ.
    Lost in oblivion
    Μηνύματα
    626
    Προεπιλογή
    κανε εντονο αεροβιο που θα σε γυμνασει παραλληλα οπως σπριντς-farmer's walk-σκαλια-σχοινακι,τετοια πραματα

    πες οτι διωχνεις το λιπος με απλο αεροβιο και μειωση υδατ.
    τι θα αναδειξεις αν δεν εισαι 'χτισμενος' κατω απο αυτο?


    σκοπος ειναι να χτιζεις παραλληλα οποτε κρατα κ τον υδατ σου διοτι θα χρειαστεις ενεργεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-03-16 00:24 #13
    Προεπιλογή
    Φιλε μου πρεπει να γνωριζεις οτι το σωμα σου θα αποφασισει απο που θα χασει κιλα - λιπος.Συνηθως το τελευταιο σημειο που χανει ο ανδρας ειναι απο τη κοιλια .
    Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να ενεργοποιησεις τον μεταβολισμο σου ,συνδυαζοντας μια πρωτεινικη υποθερμιδικη διατροφη με ενα προγραμμα πολυαθροικων ασκησεων.
    Με αυτο το τροπο θα αποκτας μυικοτητα η οποια θα ειναι διακριτη.

    Ψαξε λιγο στις ερευνες ,υπαρχει σχετικο αρθρο.Οπως επισης γυρω απο τις θερμιδες.

    Τελος θα πρεπει να γινεις πιο οργανωτικος και μεθοδικος, να χεις υπομονη και επιμονη ωστε να μπορεις να πετυχεις τους στοχους σου.
    Every day...Its gains day!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-03-16 19:35 #14

    Εγγραφή
    20-12-2015
    Περ.
    thrace
    Μηνύματα
    17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι απο τα δυο? Και τα δυο μαζι δε κολλανε να ξερεις. Ειναι σα να θες να κανεις νηστεια με κρεας
    Κολανε αυτα τα δυο.Αλλα σε δυο μονο περιπτωσεις. Σε εντελως αγυμναστους και σε ατομα υπο την χρηση αναβολικων.
    Και στις δυο περιπτωσεις συμβαινει ταυτοχρονα να χανονται κιλα λιπους και να χτιζονται μυες .Σε μεσους και προχωρημενους αθλητες ,το φαινομενο υποχωρει δραματικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-03-16 19:38 #15

    Εγγραφή
    20-12-2015
    Περ.
    thrace
    Μηνύματα
    17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Teo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απορία μου είναι, τι έρχεται πρώτο; η γραμμωση; ή ο όγκος; Προπονητικά με ποια σειρά γίνονται οι στόχοι πραγματικότητα;
    Με ενδιαφερει να φύγει η χαλαρωση απο το σημείο της κοιλιας και να ενδυναμωσω τους μυεις μου-ογκοθουν.
    διαβασε αυτο το αρθρο .Θα σου λυθουν πολλες αποριες
    http://www.bodybuilding.gr/nutrition...s-einai-efikto
    Απάντηση με παράθεση