Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 39
  1. 07-01-16 15:46 #16
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    η ανακληση ισχυει ακομα αλλα ειναι στα δικαστηρια κ το πιθανοτερο ειναι να το κερδισει η εοσδ..απο κει κ περα το οτι πηγε στην αρση βαρων δεν σημαινει οτι
    δεν ειναι νομιμη ισα ισα το αντιθετο, ουτε της αφαιρεσε το δικαιωμα να κανει αγωνες κτλ .
    δεν την εκριναν παρανομη απλα την συγχωνευσαν σε αλλη ομοσπονδια..οι αλλες θεωρουνται παρανομες κ γιαυτο δεν μπορουν να κανουν αγωνες κτλ κτλ

    στο κομματι της ποινικοποιησης για μενα θαπρεπε να ειναι ακομα πιο αυστηρα τα πραγματα...αυτο με την ατομικη ευθυνη δεν υπαρχει ειναι γελοιο επιχειρημα
    αμα ηταν ετσι ο καθενας θα εκανε οτι γουσταρε κ θα τα εριχνε στον εαυτο του μονο που ετσι θα επικρατουσε χαος..οταν κατι προκαλει ψυχοσωματικη εξαρτηση
    κ προβληματα υγειας δεν μπορει να μην ειναι παρανομο..τωρα θα πει καποιος κ τωρα που ειναι παρανομο τι γινεται οι περισσοτεροι κανουν χρηση αλλα αυτο
    ειναι αλλη κουβεντα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-01-16 16:27 #17
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο με την ατομικη ευθυνη δεν υπαρχει ειναι γελοιο επιχειρημα
    αμα ηταν ετσι ο καθενας θα εκανε οτι γουσταρε κ θα τα εριχνε στον εαυτο του μονο που ετσι θα επικρατουσε χαος..οταν κατι προκαλει ψυχοσωματικη εξαρτηση
    κ προβληματα υγειας δεν μπορει να μην ειναι παρανομο..
    Μόλις είπες γελοίο επιχείρημα τον κορμό του ποινικού δικαίου.

    Να στο εξηγήσω με παραδείγματα.

    Άμα κλειστώ στο σπίτι μου και κατεβάσω 10 μπουκάλια ουίσκι, δεν ενοχλώ κανένα, παρότι καταστρέφω την υγεία μου. Αυτό είναι η αυτοπροσβολή. Αν όμως πάρω το αμάξι να οδηγήσω, ή τελέσω ένα έγκλημα σε κατάσταση μέθης, η μέθη μου είναι ποινικά κολάσιμη ακριβώς επειδή υπήρξε προσβολή (ή κίνδυνος προσβολής) εννόμου αγαθού κάποιου άλλου.

    Επίσης και το φαγητό προκαλεί ψυχοσωματική εξάρτηση και προβλήματα υγείας. Δεν είδα κανέναν όμως να δικάζει τους παχύσαρκους (παρότι κοστίζουν ένα σωρό λεφτά στο κράτος).
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-01-16 16:36 #18
    Προεπιλογή
    Μετά την κατανάλωση 10 μπουκαλιών ουίσκι κανείς δε θα έχει το γνώθι σαυτόν οπότε άκυρο το παράδειγμα κατά τη γνώμη μου . Επίσης συμφωνώ με τον liveri στο ότι είναι γελοίος ορισμένες φορές ο ποινικός κώδικας και το ποινικό δίκαιο και γενικά ένα μεγάλο μέρος των νόμων. Έχω σπουδάσει πάνω σε αυτό και ορισμένα πράγματα είναι απαράδεκτα όπως απαράδεκτος είναι ο τρόπος που δουλεύει το κράτος μας. Σίγουρα όλα αυτά είναι υποκειμενικά και ο καθένας έχει την γνώμη και την άποψη του οπότε ας μην παρεξηγηθουν τα γραφόμενά μου. Φιλικά,Νίκος .
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-01-16 16:40 #19
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bocanegra180 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά την κατανάλωση 10 μπουκαλιών ουίσκι κανείς δε θα έχει το γνώθι σαυτόν οπότε άκυρο το παράδειγμα κατά τη γνώμη μου .
    μετα δεν εχεις επιγνωση του τι κανεις, σιγουρα..αλλα μεχρι να φτασεις στο "μετα", οσο τα κατεβαζεις δλδ, εχεις μια χαρα επιγνωση..
    οποτε το παραδειγμα δεν ειναι ακυρο, για αυτο που θελει να περιγραψει ο billy, το οποιο ειναι πως αν εσυ αυτοκαταστραφεις με καποιον τροπο, δεν εμπιπτεις σε νομικο πλασιο οσον αφορα την τελεση καποιας παρανομης πραξης.
    καλο θα ειναι να μην ξευγουμε ομως πολυ με το τεχνικο κομματι, οσον αφορα τη νομοθεσια, αν θελετε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-01-16 16:43 #20
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bocanegra180 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά την κατανάλωση 10 μπουκαλιών ουίσκι κανείς δε θα έχει το γνώθι σαυτόν οπότε άκυρο το παράδειγμα κατά τη γνώμη μου
    Αυτό τι σχέση έχει με το θέμα που συζητάμε? Και μιας και το αναφέρεις τι έχεις σπουδάσει αν επιτρέπεται?

    Για να σου απαντήσω πάντως, αν εννοείς ότι δεν πρέπει να μου καταλογιστούν οι πράξεις γιατί δεν έχω συνείδηση των πραττομένων μου, σου λέω ότι αυτό ακριβώς τιμωρεί ο ποινικός νομοθέτης, ότι από υπαιτιότητά μου περιήλθα σε κατάσταση ακαταλόγιστου, η οποία όμως (και εδώ είναι η διαφορά με τα αναβολικά) οδήγησε σε ένα εξωτερικό αποτέλεσμα, δηλαδή σε προσβολή ή κίνδυνο προσβολής κάποιου άλλου.

    Edit: συγγνώμη Διονύση έχεις δίκιο, διάγραψέ τα καλύτερα γιατί πήγε αλλού το θέμα.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-01-16 16:45 #21
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις είπες γελοίο επιχείρημα τον κορμό του ποινικού δικαίου.

    Να στο εξηγήσω με παραδείγματα.

    Άμα κλειστώ στο σπίτι μου και κατεβάσω 10 μπουκάλια ουίσκι, δεν ενοχλώ κανένα, παρότι καταστρέφω την υγεία μου. Αυτό είναι η αυτοπροσβολή. Αν όμως πάρω το αμάξι να οδηγήσω, ή τελέσω ένα έγκλημα σε κατάσταση μέθης, η μέθη μου είναι ποινικά κολάσιμη ακριβώς επειδή υπήρξε προσβολή (ή κίνδυνος προσβολής) εννόμου αγαθού κάποιου άλλου.

    Επίσης και το φαγητό προκαλεί ψυχοσωματική εξάρτηση και προβλήματα υγείας. Δεν είδα κανέναν όμως να δικάζει τους παχύσαρκους (παρότι κοστίζουν ένα σωρό λεφτά στο κράτος).
    +1 με τα φαρμακα βλαπτεις τον εαυτο σου με το πιωμα μπορεις να βλαψεις και τριτους ειναι εντελως γελοιο να θελεις να επιβαλεις ποινη σε οποιον κανει χρηση φαρμακευτικων παρακευασματων δικα του τα γενια δικα του και τα χτενια απλα το κρατος δεν κονομαει απο την ντοπα γιατι ειναι παραεμποριο αν ειχε μεριδιο απο την πιτα θα μιλαγαμε αλλιως
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-01-16 16:46 #22
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μπα, δεν υπαρχει θεμα διαγραφης, απλα ας μην εμβαθυνουμε τοσο εκει..ας υπαρχουν τα ποστ, δεν ειναι κακο μεχρι εδω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-01-16 17:09 #23
    Προεπιλογή
    Έχεις πμ billy
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-01-16 17:52 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις είπες γελοίο επιχείρημα τον κορμό του ποινικού δικαίου.

    Να στο εξηγήσω με παραδείγματα.

    Άμα κλειστώ στο σπίτι μου και κατεβάσω 10 μπουκάλια ουίσκι, δεν ενοχλώ κανένα, παρότι καταστρέφω την υγεία μου. Αυτό είναι η αυτοπροσβολή. Αν όμως πάρω το αμάξι να οδηγήσω, ή τελέσω ένα έγκλημα σε κατάσταση μέθης, η μέθη μου είναι ποινικά κολάσιμη ακριβώς επειδή υπήρξε προσβολή (ή κίνδυνος προσβολής) εννόμου αγαθού κάποιου άλλου.

    Επίσης και το φαγητό προκαλεί ψυχοσωματική εξάρτηση και προβλήματα υγείας. Δεν είδα κανέναν όμως να δικάζει τους παχύσαρκους (παρότι κοστίζουν ένα σωρό λεφτά στο κράτος).
    Τέλειο ποστ. Εγώ απ'ότι έχω καταλάβει, μπορεί να είναι φοβερή βλακεία αυτό που θα πώ, θεωρείται παράνομο. Τα αναβολικά πλέον έχουν περισσότερα χρήματα από τα ναρκωτικά και σε μεγάλο βαθμό μάλιστα.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-01-16 18:13 #25
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις είπες γελοίο επιχείρημα τον κορμό του ποινικού δικαίου.

    Να στο εξηγήσω με παραδείγματα.

    Άμα κλειστώ στο σπίτι μου και κατεβάσω 10 μπουκάλια ουίσκι, δεν ενοχλώ κανένα, παρότι καταστρέφω την υγεία μου. Αυτό είναι η αυτοπροσβολή. Αν όμως πάρω το αμάξι να οδηγήσω, ή τελέσω ένα έγκλημα σε κατάσταση μέθης, η μέθη μου είναι ποινικά κολάσιμη ακριβώς επειδή υπήρξε προσβολή (ή κίνδυνος προσβολής) εννόμου αγαθού κάποιου άλλου.

    Επίσης και το φαγητό προκαλεί ψυχοσωματική εξάρτηση και προβλήματα υγείας. Δεν είδα κανέναν όμως να δικάζει τους παχύσαρκους (παρότι κοστίζουν ένα σωρό λεφτά στο κράτος).

    για να στο θεσω διαφορετικα...δεν θα ηθελα ποτε τα παιδια μου να μεγαλωσουν σε μια κοινωνια που θα ηταν ελευθερα η ηρωινη τα λοιπα ναρκωτικα κ τα αναβολικα...τοσο απλα!
    απο που προκυπτει οτι το φαγητο προκαλει εξαρτηση??? δεν ισχυει αυτο το παραδειγμα ειναι αστοχοαλλα ακομα κ ετσι να ηταν θα προτιμουσα τα παιδια μου να φανε στην τελευταια ταβερνα παρα να μπορουν να αγορασουν νομιμα αναβολικα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-01-16 19:53 #26
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Μισό λεπτό να ξεκαθαρίσουμε κάτι.

    Καταρχάς η κατοχή (για προσωπική χρήση) και η χρήση αναβολικών αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα δεν ποινικοποιείται κατά κανόνα (αντίθετα με τη χρήση ναρκωτικών).

    Ποινικοποιείται μόνο στην περίπτωση που κάποιος είναι πιστοποιημένος αθλητής, και αυτό για το λόγο που είπαμε πιο πάνω με το Διονύση.

    Αυτό που ποινικοποιείται σε κάθε περίπτωση είναι η πώληση.

    Αυτό που υποστηρίζω εγώ παραπάνω είναι η αποποινικοποίηση της χρήσης για όλους, όχι της πώλησης.

    Αλλά αν θες να το πάμε και ένα βήμα παρακάτω: Η παράνομη πώληση αναβολικών κατά γενική ομολογία αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να τεθεί υπό έλεγχο από την πολιτεία. Το 99% των αθλούμενων που κυκλοφορούν στα γυμναστήρια ξέρουν κάποιον που (ξέρει κάποιον που) πουλάει αναβολικά. Ειλικρινά είναι πανεύκολο να βρεις αναβολικά μέσω του γυμναστηρίου.

    Αν λοιπόν το παιδί σου αύριο μεθαύριο αποφάσιζε συνειδητά να κάνει χρήση αναβολικών, τι θα προτιμούσες, να τα αγοράσει από τον φουσκωτό της γειτονιάς, φτιαγμένα σε ένα underground lab σε συνθήκες υγιεινής που δεν είναι κατάλληλες για να φτιάξεις μια ομελέτα να φας, πόσο μάλλον για να φτιάξεις φάρμακα, και με μηδενικούς ελέγχους και πιστοποιήσεις, ή να μπορεί μέσω μιας διαδικασίας να πάρει μια συνταγή γιατρού, καθαρά για αθλητικούς σκοπούς (γιατί για άλλους λόγους κυκλοφορούν και συνταγογραφούνται νόμιμα και σήμερα τα στεροειδή - άλλη μια διαφορά με τα ναρκωτικά που τα τσουβαλιάζεις) και να αγοράσει από το φαρμακείο ελεγμένα προϊόντα φαρμακευτικής καθαρότητας?
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-01-16 23:35 #27
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    billy τα μπερδευεις τα πραγματα ..μου συγκρινεις το φαι με τα αναβολικα τωρα μου λες οτι συνταγογραφουνται κ για αλλους λογους ενω τα ναρκωτικα οχι..

    τα ναρκωτικα γενικοτερα συνταγογραφουνται για ενα σωρο λογους κ αρρωστιες οποτε δεν ισχυουν αυτα που λες

    το διλλημα δεν ειναι αναβολικα νομιμα vs παρανομα αλλα οχι αναβολικα γενικως...το αν υπαρχουν παντου κτλ ειναι αλλη κουβεντα κ δεν δινει αλλοθι στο
    να νομιμοποιηθουν..το τσουβαλιασμα ειναι ευλογο αφου προκειται σχεδον για το ιδιο πραγμα

    το να πηγαινει οποιος αθλητης γουσταρει κ να παιρνει αναβολικα με συνταγη ξερεις τι σημαινει???
    το παραδειγμα υπαρχει κ ειναι η ολλανδια οπου οι ιδιοι εχουν παραδεχτει οτι το μετρο της αποποινικοποιησης εχει αποτυχει..

    κ για την εοσδ που ειναι το θεμα παλι λαθος εχεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-01-16 23:43 #28
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ρε συ λιβερι...
    λεμε οτι απο την στιγμη που καποιος κανει κατι που εχει επιπτωση μονο στον εαυτο του, δεν μπορει να θεωρηθει παρανομος βαση του ποινικου δικαιου..
    κ κατ' επεκταση καποιος που παιρνει αναβολικα, δεν παρανομει καπου οσον αφορα την υγεια του, αλλα μονο αν ειναι αθλητης που κατεβαινει σε αγωνες, κ πιαστει, θα παρανομησει μονο ως αθλητης..
    κ μπαινεις κ απαντας αυτο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων

    στο κομματι της ποινικοποιησης για μενα θαπρεπε να ειναι ακομα πιο αυστηρα τα πραγματα...αυτο με την ατομικη ευθυνη δεν υπαρχει ειναι γελοιο επιχειρημα
    αμα ηταν ετσι ο καθενας θα εκανε οτι γουσταρε κ θα τα εριχνε στον εαυτο του μονο που ετσι θα επικρατουσε χαος..
    οταν κατι προκαλει ψυχοσωματικη εξαρτηση
    κ προβληματα υγειας δεν μπορει να μην ειναι παρανομο..τωρα θα πει καποιος κ τωρα που ειναι παρανομο τι γινεται οι περισσοτεροι κανουν χρηση αλλα αυτο
    ειναι αλλη κουβεντα..
    ειναι ασχετο αυτο, με την ολη κουβεντα, απλα δεν εχεις καταλαβει τι συζηταμε...
    κ σου γραφει ο billy οτιδηποτε σε υπερβολη, ακομα κ το αλκοολ, μπορει να σε σκοτωσει, αλλα δεν παει κανεις φυλακη γιατι πεθανε απο καταχρηση αλκοολ, η τσιγαρου..

    το χεσαμε τελειως το θεμα, ομως..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-01-16 23:58 #29
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    οντως το χεσαμε αλλα ο μπιλλυς εγραψε οτι για την αποποινικοποιηση ειναι αντιθετος ,απο κει πιαστηκα γιατι δεν μπορει να υπαρξει αποποινικοποιηση
    μονο για αθλητες η θα υπαρξει γενικοτερα η οχι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-01-16 00:03 #30
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    τεσπα, παμε παρακατω να δουμε που θα βγει αυτο το θεμα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία