Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 21-01-16 12:18 #1
    Question ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ!
    Καλημεερα!!!
    Ειπα να ανοιξω ενα καινουργιο θεμα για την απορια που εχω

    Θα ηθελα να μαθω για τις ποσοτητες κρεατος μεσα σε μια μερα,γιατι ακουσα κατι του τυπου δε κανει να τρως ολη μερα κρεας...
    Και να το ερωτημα το δικο μου:

    Εαν το μεσημεριανο μου περιλαμβανει κρεας αλλα μαζι γλυκοπατατα ή κανονικη ή ρυζι μαυρο. Το βραδυ εφοσον ερχομαι απο το γυμναστηριο ειναι καλο να φαω ξανα κρεας ,χωρις ομως τα υπολοιπα αρκει να συμπληρωθει με σαλατα το γευμα...σωστα? Και οσο για το αμυλο οσο το λιγοτερο τοσο το καλυτερο ετσι δεν ειναι?
    Ή θα ειναι υπερβολη και δε κανει...και επισης επειδη θα παρω συντομα και πρωτεινη(ροφημα) ποσες φορες μπορω να περνω μεσα στη μερα ακομα κ αν εχω κρεας στο μενου.
    Και οσο για το αμυλο οσο το λιγοτερο τοσο το καλυτερο απο οτι εχω διαβασει αλλα οχι να το αποκλειω τελειως γιατι το χρειαζεται το σωμα
    Και ενα ακομα...ισχυει οτι δε κανει το βραδυ να καταναλωνεις φρουτα? Πολλες φορες π γυρναω το βραδυ απο το γυμναστηριο εχω μια εντονη επιθυμια για χυμο πορτοκαλι φυσικο ή για να ακτινιδιο...καμια φορα τρωω ενα μετα το γευμα μου...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pinky : 21-01-16 στις 12:24
    νους υγιής εν σωματι υγιεί
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-01-16 12:37 #2
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pinky Εμφάνιση μηνυμάτων
    και επισης επειδη θα παρω συντομα και πρωτεινη(ροφημα) ποσες φορες μπορω να περνω μεσα στη μερα ακομα κ αν εχω κρεας στο μενου.


    θα παρεις τοσες φορες ωστε να συμπληρωσεις την ημερησια ποσοτητα πρωτεινης που χρειαζεσαι και δεν πηρες απο τις τροφες σου, που σηαινει οτι αν τα γευματα σου σε καλυπτουν, απλα δε χρειαζεσαι
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-01-16 12:39 #3
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Δεν ξέρω που τα άκουσες αυτά πάντως είναι ο δεκάλογος του ορθορεκτικού

    1) Για το κρέας που ρωτάς και για το ρόφημα πρωτείνης. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση. Εξαρτάται από τις προσωπικές σου ανάγκες σε πρωτείνη με βάση τα κιλά σου. Αν πχ είσαι 60 κιλά (τυχαίο νούμερο) θες περίπου 90 γραμμάρια πρωτείνης (ζωική + φυτική) την ημέρα. Τα 90 γραμμάρια πρωτείνης μπορεί να είναι 150 γραμμάρια κοτόπουλο (ζυγισμένο ψημένο) + ένα ρόφημα πρωτείνης + κάτι ψιλά από το ρύζι κλπ. Υπάρχουν 1002 συνδυασμοί.

    Φυσικά δεν θα πάθεις κάτι αν ξεπεράσεις τα 90 γραμμάρια, δηλαδή αν φας κι άλλο κρέας ή αυγά κλπ ή πιεις και άλλα ροφήματα μέσα στην ημέρα. Αρκεί να μην ξεπερνάς τις θερμιδικές σου ανάγκες.

    2) Μετά πάμε στις θερμιδικές σου ανάγκες. Δεν υπάρχει πολύ και λίγο από ένα τρόφιμο (πχ το άμυλο που αναφέρεις) ούτε κατάλληλη ώρα για να φας κάτι (πχ τα φρούτα) με μια μικρή επισήμανση ότι είναι καλύτερο οι περισσότερες θερμίδες σου να είναι στις ώρες γύρω από την προπόνηση.

    Συνεπώς, εφόσον είσαι μέσα στις ημερήσιες θερμιδικές σου ανάγκες και δεν τις ξεπερνάς, μπορείς να φας υδατάνθρακα κανονικά το βράδυ (όχι μόνο σαλάτα) και μπορείς να φας φρούτα ό,τι ώρα θέλεις.

    Επίσης, κάτι μαύρα ρύζια κλπ ελπίζω να τα τρως επειδή σου αρέσουν, όχι επειδή νομίζεις ότι έχουν κάποια διαφορά με τα αντίστοιχα "άσπρα".
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billy89 : 21-01-16 στις 12:42
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-01-16 12:52 #4
    Προεπιλογή
    Γενικα το ρυζι δε μαρεσει αλλα προσφατα εφαγα καστανο και μαρεσε μαζι με το κρεας και ειπα να αρχισω να το συμπεριλαμβανω στο μενου μου...

    Πρωτεινη δε λαμβανω πολυ γενικα λογο φορτου εργασιας αλλα ευελπιστω να μη ξεφυγω στις θερμιδες με την πρωτεινη...
    νους υγιής εν σωματι υγιεί
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-01-16 13:01 #5
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Πρωτεινη δε λαμβανω πολυ γενικα λογο φορτου εργασιας αλλα ευελπιστω να μη ξεφυγω στις θερμιδες με την πρωτεινη.
    Tι εννοείς με το παραπάνω??...


    Γενικά καλά στα είπαν τα παιδιά,εγω θα συμπληρώσω μονο τα εξής...

    Μετα την προπονηση όχι απαραίτητα σκετο το κρεας με σαλάτα...να βάζεις υδατάνθρακα γρήγορης απορρόφησης (πχ πατατα) για να αναπληρώνεις σε συντομο χρονικο διάστημα το χαμένο γλυκογόνο...


    Επισης...το φρουτο ειναι καλό μετα την προπονηση..λόγω βιταμινών +δεξτρόζης/φρουκτόζης που περιέχει (ή μαγνησίου πχ μπανανα)...τώρα αν θα το φάς το βράδυ,δεν νομιζω οτι θα γινει κατι,αλλα ίσως δεν εκμεταλέυεσαι και στο 100% τα οφέλη..

    Για το άμυλο που ρωτάς,μπορείς να ξεκινησεις να προτιμάς (οπου σου επιτρέπει η τσέπη σου ) προιόντα ολικής κ.ο.κ,ψωμί ζέας,ή ακομα καλυτερα αλευρι ζέας/ντινκελ και να φτιάχνεις μονη σου καποια πραγματα(εγω αυτο κάνω ας πουμε)...
    Χειρότερη ειναι η γλουτένη,παρά το άμυλο σε καποιες τροφές

    Τελος,σχετικά με την πρωτείνη...δεδομένου οτι θα βρείς το συμπλήρωμα που σου ταιριάζει,ειναι φυσικο να καταναλώνεις όση ποσοτητα χρειάζεσαι μεσα στη μερα ωστε να συμπληρώνεις(οπως λεει αλλωστε) τις αναγκες σου σε πρωτείνη.... Προσωπικά μου αρεσει περισσότερο στο πρωινό και μετα την προπονηση μεχρι να πάω σπιτι να φάω...ή το βραδυ πρίν κοιμηθω..!!!


    Αυτα !
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-01-16 13:09 #6
    Προεπιλογή
    Νομιζω οτι θα συνεχισω να τρωω κανα φρουτακι το βραδυ γιατι μαρεσει μετα το φαγητο
    Οσο για τα ολικης τα προτειμαω απο τοτε που ξεκινησα διατροφη αν και τα μακαρονια ολικης δεεε τα πολυ τρωω...γενικα δε τα ετρωγα χααχα

    Το να βρω πια πρωτεινη μου ταιριαζει πως θα το καταλαβω αυτο?
    Απο οσο ξερω μια 100% πρωτεινη κανει για μενα μου ειπαν σε ενα αλλο θεμα συζητησης εδω, αλλα τωρα εταιρειες και ποια μου ταιριαζει νομιζω οτι θα χρειαστω καμια μαγικη σφαιρα να μ δειξει το μελλον
    νους υγιής εν σωματι υγιεί
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-01-16 13:54 #7
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pinky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι θα συνεχισω να τρωω κανα φρουτακι το βραδυ
    και πολυ καλα θα κανεις



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pinky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να βρω πια πρωτεινη μου ταιριαζει πως θα το καταλαβω αυτο?
    Απο οσο ξερω μια 100% πρωτεινη κανει για μενα

    100% πρωτεινη δε θυμαμαι να εχω δει πουθενα. Νεχρι 95% και αυτες ειναι κατι isolate, hydrolised και δε ξερω γω τι αλλο.
    Κοιτα, αν κανεις τη τελεια διατροφη, εισαι με τη ζυγαρια στη κουζινα και ζυγιζεις οτι καταναλωνεις, ετοιμαζεσαι να κατεβεις σε αγωνες και ψαχνεις και τη λεπτομερια, τοτε ναι, να δωσεις τα παραπανω χρημματα για μια "καθαρη" πρωτεινη (σιχαινομαι αυτη τη λεξη), για καθε αλλη περιπρωση, μια whey σε καλυπρει α-πο-λυ-τα
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση