Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 24
  1. 23-01-16 18:48 #1
    Προεπιλογή Πολεμικη τεχνη για αυτοαμυνα
    Παιδες καλησπερα και καλως σας βρηκα, ποια πιστευετε κατα την γνωμη σας ειναι απο τις παρακατω η καλυτερη πολεμικη τεχνη για αυτοαμυνα;

    Muay Thai --> Πολυ σκληρη πολεμικη τεχνη,χρησιμοποιεις ολα σου τα ακρα και οι κλωτσιες που κανουν τα παλικαρια ειδικα με το καλαμι ειναι πολυ δυνατες.Βεβαια αν τυχει και σε ριξουν στο εδαφος τοτε τα πραγματα ειναι λιγο σκουρα.

    Brazilian Jiu Jitsu --> Πολυ καλες τεχνικες εδαφους μαζι με χρησιμες ριψεις αλλα υστερει στο κομματι του striking.Επισης δεν ξερω κατα ποσο ευκολο και αποτελεσματικο θα ηταν να ριξεις καποιον στο εδαφος εξω στο δρομο ειδικα αν ειναι πανω απο ενας.

    MMA --> Ενας πολυ καλος συνδυασμος των παραπανω,διευρυνεις τις γνωσεις σου σε πολλες τεχνες αλλα δεν εχεις καποια ειδικευση σε κατι συγκεκριμενο ξερεις λιγο απο ολα.

    Περιμενω τη βοηθεια σας και τις αποψεις με μεγαλη ανυπομονησια!

    Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-01-16 19:28 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα φίλε...

    Εγώ προσωπικά δεν θα επέλεγα καμία απ'τις 3 για τους εξής λόγους:

    Muay Thai
    Πολύ σωστά αυτά που ανέφερες αλλά το θέμα σ'αυτά είναι ο δάσκαλος...Λίγοι έχουν μάθει παραδοσιακό Muay Thai και ξέρουν να διδάξουν καλά...Φυσικά είναι θέμα και προσωπικής ενασχόλησης αλλά θες καλό δάσκαλο...

    Brazilian Jiu Jitsu
    Ομοίως

    MMA
    Λίγο απ'όλα, καλός σε τπτ...ουσιαστικά όμως η φιλοσοφία τους όπως υπάρχει αγωνιστικά είναι πιο κοντά σε ό,τι μπορεί να σου τύχει στον δρόμο

    Εγώ πυγμαχία κάνω και δεν έχω πολύ εμπειρία με αυτά τα αθλήματα...Απο κει και πέρα εξαρτάται και τι νομίζεις εσύ ότι θα σου ταιριάζει πιο πολύ

    Πάντως αν θες να το συνδυάσεις με βάρη πιο πολύ θα πρότεινα MMA
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-01-16 19:58 #3
    Προεπιλογή
    Eχεις απολυτο δικιο οσο αφορα τη διδασκαλια,σπανια θα βρεις καλο δασκαλο οχι μονο για τις εν λογω αλλα γενικα για οποιαδηποτε τεχνη/μαχητικο αθλημα επιλεξεις.Οσο για τις MMA εχεις απολυτο δικιο,δεν το ειχα σκεφτει ποτε ετσι,οντως η προπονηση και γενικα η φιλοσοφια τους ειναι πιο κοντα σε ενα συμβαν που θα μπορεσει να σου τυχει στο δρομο.Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου φιλε.Καλη συνεχεια!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-01-16 20:06 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Γίνεται να βρεις καλό δάσκαλο και για Muay Thai και ξέρω και μια καλή σχολή. Παραδοσιακά αυτές οι τέχνες χρησιμοποιούνταν στην αγνή μορφή τους για πολεμικές συνθήκες όταν είσαι άοπλος...Με το πέρασμα του χρόνου ¨εκπολιτίστηκαν" στην σημερινή αγωνιστική τους μορφή....


    Μπορείς να βρεις καλό δάσκαλο αλλά θα σε μάθει να αγωνίζεσαι για το άθλημα για αγώνες για μια κατάσταση που και ο αντίπαλος σέβεται ορισμένους κανόνες. Στον δρόμο και γενικά in real life αυτό δεν συμβαίνει....Οπότε το MMA που έχει και το στοιχείο ξύλο μέχρι να πέσει κάτω ο άλλος και πολλές φορές αφού πέσει συνεχίζει σε φάση ground n pound προσεγγίζει real life καταστάσεις πιο πολύ.

    Αν τώρα μπορείς στον δρόμο να ξεπεράσεις την λογική των αγωνιστικών κανόνων ενός αθλήματος anyway και οι 3 επιλογές είναι μια χαρά.
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-01-16 20:15 #5
    Προεπιλογή
    Ισως χρησιμο να ηταν και το Krav Maga καθως το μεγαλυτερο ποσοστο των χτυπηματων τους γινονται σε ευαισθητα σημεια του σωματος και μαθαινεις απο την προπονηση κιολας να στοχευεις κατα κυριο λογο εκει, πχ ματια,γεννητικα οργανα,λαρυγγα κτλ. Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν υπαρχει αρκετο sparring και μπορει να βρεθεις προ εκπληξεως εκει εξω οταν ξαφνικα σου ερθει μια αναποδη απο το πουθενα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-01-16 22:17 #6
    Banned
    Εγγραφή
    19-12-2015
    Μηνύματα
    157
    Προεπιλογή
    Να ξεκαθαρίσω καταρχάς ότι δεν είμαι ειδικός, απλά είμαι μεγάλος φαν των πολεμικών τεχνών σαν θεατής
    Εγώ πιστεύω ΜΜΑ και Βοx και θα σου εξηγήσω γιατί, το muay thai δεν ενδείκνυται για την "καθημερινότητα", γιατί για να κάνεις καλά ανοιγματα με τα πόδια ή καλές γονατιές,θέλεις: α) καλό ζέσταμα και β) αν φοράς τζην ή γενικά στενά παντελόνια ή αν είσαι σε περιορισμένο χώρο δε βοηθάει πολύ η κλωτσια. Οπότε χάνεται η μιση δυναμική του κάθε αθλήματος σε μη αγωνιστικές συνθηκες.
    Από την άλλη κάποιος που ξέρει πχ καλό box θα βγάλει καλές άμυνες, θα ελιχθεί, θα κουράσει τον αντιπαλο και με 1-2 καλές μπουνιές το πιο πιθανό είναι να τον βγάλει νοκ άουτ.
    Πόσους έχετε δει έξω να πέφτουν κάτω από κλωτσιά; συνηθως από μπουνιές πέφτει ο άλλος, οπότε γιατί να μη γινεις master σε αυτό;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Odysseas22 : 23-01-16 στις 22:21
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-01-16 00:36 #7
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    εγω προσωπικα σε οσες οδομαχιες εχω δει πολυ δυσκολα ο καυγας να μεταφερθει στο εδαφος δεν ειναι ο δρομος ρινγκ που ο τεχνιτης εδαφους θα μεταφερει την μαχη το εδαφος για να σε κλειδωσει και να παρει την νικη αν αυτο το κανει στο δρομο ενδεχωμενος μπορει και αυτος να τραυματιστει στο σκληρο εδαφος οποτε το θεμα ειναι να υπαρασπισεις τον εαυτο σου απλα και αποτελεσματικα ντιρεκτ κροσε απερκατεπισης μερικα σετακια τρεξιμο των 100 μετρων ειναι και αυτα αποτελεσματικα του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε αν στην πεσουν τρεις τεσσερεις καλυτερα ξεκινα να τρεχεις οσο καλος και αν εισαι στη μαχη. επισης το μποντυμπιλντινγκ αυτο αμυνα δεν το λες αλλα αν εχεις ενα σωμα δυνατο με μερικα εκατοστα εξτρα μυων ενα μπερτακι παραπανω θα το αντεχουν τα παιδια σου οποτε παμε στο δικο μου στυλ jeet kune do πυγμαχια τρεξιμο και βαρη και θα εισαι αν οχι νικητης τουλαχιστον ουτε ηττημενος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaggan : 24-01-16 στις 00:40
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-01-16 01:33 #8
    Προεπιλογή
    Πολυ σωστα αυτα που ειπατε παλικαρια του φευγατου η μανα οντως δεν εκλαψε ποτε οσο και για το muay thai εχεις απολυτο δικιο Οδυσσεα δεν το ειχα σκεφτει ποτε αυτο.Σας ευχαριστω μαγκες πιστευω πως με κατατοπισατε αρκετα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-01-16 18:50 #9
    Προεπιλογή
    Φιλε επειδή ασχολούμαι με πολεμικές τέχνες κυρίως box. Δεν είναι το boxing ούτε το kick box καλά για αυτοάμυνα.Υστερούν σε λαβές και αποφυφες αντικειμένων. Για εμέ α το καλύτερο που πιστεύω δι ει πραγματική αυτοάμυνα είναι το krav maga. Δύσκολη αλλά καλή τέχνη. Ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-01-16 20:00 #10
    Banned
    Εγγραφή
    19-12-2015
    Μηνύματα
    157
    Προεπιλογή
    Οι λαβές είναι υπερεκτιμημένες στην πράξη δύσκολα τις χρησιμοποιείς εκτός αν είσαι Master.
    Να σου πω πως το σκέφτομαι ένας μέσος boxer είναι καλύτερος σε αυτοαμυνα από εναν μέσο αθλητη εξεζητημένων ανατολιτικών πολεμικών τεχνων.
    Σίγουρα ενας που είμαι Master σε οτιδηποτε, μπορει να κατατροπώσει τον εχθρό του, αλλά εδώ μιλάμε πάντα για τον μέσο όρο.
    Γιατι από πλευράς λειτουργιας βάσει ενστίκτου, το box ταιριάζει περισσότερο στη νοοτροπία του μέσου ευρωπαίου όπως και να το κανουμε, δεν μπαίνεις εύκολα στην κουλτουρα και την φιλοσοφία των ανατολικών χωρών.
    Θα μου πεις είναι απαραίτητο; Ναι όταν έχουμε να κανουμε με το ένστικτο, που ειναι το Α και το Ω στις πολεμικές τέχνες ναι
    όταν έρθει η ώρα να παλέψεις, χωρίς να είσαι προετοιμασμένος στο ένστικτο θα βασιστείς κυρίως, αν αυτό δε συμβαδίζει με την πολεμική σου τέχνη σημαινει δεν την κατέχεις
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Odysseas22 : 24-01-16 στις 20:05
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-01-16 20:39 #11
    Προεπιλογή
    Γενικα πιστευω πως οι ανατολιτικες πολεμικες τεχνες δεν θα σε βοηθησουν εκει εξω γιατι πρωτον για να φτασεις σε ενα αρκετα καλο επιπεδο ωστε να μπορεσεις να εφαρμοσεις στο δρομο αυτα π ξερεις πρεπει να περασουν χρονια καθως η εκπαιδευση σου αποτελειται σε ενα μεγαλο μερος απο τις λεγομενες φορμες και τα κατα.Το krav maga απο την αλλη πιστευω πως αν και σου μαθαινεις πολυ χρησιμες εφαρμογες σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα υστερει στο κομματι του sparring.Αν πχ βρεθεις εκει εξω με εναν ο οποιος ειναι λιγο παραπανω γυμνασμενος μπορει να καταφερει να περασει ενα hook η ενα jab και να πεσεις κατω καθως δεν εχεις οικειοποιηθει αρκετα λογως της ελλειψης sparring
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-01-16 20:44 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Λοιπόν

    Έχω φάει και έχω ρίξει ξύλο...Έφαγα μερικές φορές πριν ξεκινήσω πυγμαχία έφαγα και μια φορά όντας προπονημένος σε μαχητικό άθλημα...

    Πολύ απλά γτ περίμενα ότι θα χτυπηθούμε σαν να κατεβαίνω σε αγώνες πράγμα το οποίο σε κανονικές συνθήκες δεν ισχύει...Ενώ λοιπόν με κράταγαν 2 φίλοι για να μην τσακωθώ ο άλλος με χτύπησε...

    όταν έτυχε να το συζητάω με άλλους συναθλητές μου είπαν το εξής:

    "όταν είσαι στον δρόμο μην περιμένεις να πάρετε στάση κλπ κλπ...Χτύπα ύπουλα και πρώτος....αν θες να παίξεις αντρικά, βάλε γάντια και ανέβα στο ring"

    Για παράδειγμα υπάρχουν πολύ τεχνίτες πυγμάχοι που δεν θέλουν να χτυπήσουν γιατί δεν έχουν το ένστικτο...Δεν γίνεται να βγεις απο πάνω σ'αυτά αν φοβάσαι να χτυπήσεις τον άλλον...Μπορεί να φαίνεται αστείο αλλά δεν φαντάζεστε πόσοι πρέπει να φάνε την πρώτη μπουνιά για να πάρουν "μπρος" (ή να γίνει κάτι που να τραβάει πολύ γιαυτούς το σχοινί πχ μεγάλη προσβολή)....Αν αυτό το "κουσύρι" το κουβαλάς στον δρόμο θα έχεις πρόβλημα

    Προς θεού δεν εννοώ να λέει ο άλλος καλήμερα και να βαράς μπουκέτο. Εννοείται το καλύτερο είναι να αποφεύγεις του τσακωμούς γενικά γτ δεν ξέρεις τι τρέλα μπορεί να κουβαλάει ο άλλος...

    Αν όμως φτάσεις σε σημείο που δεν μπορεις να το αποφύγεις πρέπει να αμυνθείς...Αν δεν είσαι προπονημένος πρέπει να κάνεις ότι μπορείς

    Το να είσαι προπονημένος θα σου δώσει σίγουρα πλεονέκτημα αν:
    1. Έχεις το ένστικτο να κάνεις αυτό που πρέπει
    2. Αν δεν είναι και ο άλλος προπονημένος

    Απο κεί και πέρα δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο..."ο μπαμπάς μου δέρνει τον δικό σου κλπ κλπ"...Όλοι μπορούν να χάσουν απ'τον καθένα...Τώρα είναι άλλο θέμα ποια πολεμική τέχνη βγάζει πιο εύκολα τα παραπάνω χαρακτηριστικά σε κάποιον....

    Παρόλα αυτά Krav maga και τέτοια δεν θα το συνιστούσα μιας και είναι πολύ overrated κατά την γνώμη μου γτ ναι μεν μπορεί να χει καλή φιλοσοφία για ξύλο δρόμου κλπ αλλά περίπλοκο imo για να το εφαρμόσεις...Αυτό που θες είναι μια γρήγορη και καλή μπουνιά it's all it takes

    Άμα θες να πιάνεις μαχαίρια, πιστόλια κανόνια κλπ κλπ πήγαινε στο τσίρκο
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-01-16 20:55 #13
    Προεπιλογή
    Χαχαχαχα πηγαινε στο τσιρκο λεει Ενα απο αυτα που μου αρεσε πολυ στην Krav Maga και αν οχι το μοναδικο ηταν οτι τους μαθαινουν να χτυπανε με ανοιχτη παλαμη και οχι με κλειστη γροθια καθως μπορει να σπασουν τις μικρες αρθρωσεις που βρισκονται στα δαχτυλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-01-16 21:12 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Δύσκολα θα σπάσεις δάχτυλα...πρεπει να χτυπήσεις πολύ άτσαλα

    Αν σημαδεύεις μέτωπο μπορεί

    αλλά

    σαγόνι, συκώτι, λαιμός (αυτό είναι για σκότωμα μην το κάνεις), κρόταφοι (επίσης) δεν έχεις φόβο, αυτιά, μύτη κλπ κλπ...μάτι δεν έχει νόημα απλά θα αφήσεις σημάδι, ίσως και να τον ξαφνιάσεις αλλά μέχρι εκεί...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-01-16 21:15 #15
    Προεπιλογή
    Παλικάρια Συμφωνώ με όλα αυτά που λέτε. Δεν έχετε αδικο. Ή κάθε μια τέχνη απαιτεί προπόνηση. Ή κάθε μια τέχνη μπορεί να σε βγάλει από μπελάδες. Και βέβαια φιλε θα χτυπησεις πρώτος. Ή επίθεση είναι ή καλύτερη άμυνα. Όχι πάντα όμως. Οταν αναφέρομαι σε ξύλο του δρόμου δεν εννοω τσακωμους με νταηδες που σκουμτανε και τέτοια φλωρακια. Όταν λέμε ξύλο του δρόμου εννοουμαι επικίνδυνους καβγάδες όπου σίγουρα δεν βγαινει κανεις νικμενος. Ξέρω προσωπικά φιλε μου λόγω της περιοχής που μένω άτομα boxers και παλαιστές τα οποία όπως λες έδωσαν πρώτοι μπουνιά
    Αλλά αυτό που τους περίμενε δεν εχει εξαιρέσεις. Ο καθένας μπορεί να αρπάξει ένα μαχαίρι ή ένα μπουκάλι και να στο φέρει στο κεφάλι. Εκεί θα φανεί ή αυτοάμυνα σου. Όχι στους ψιλοκαβγαδες με τα μπουνιδια που παίζαμε στα 10 μας. Μονο αστυνομικές και δύσκολες τεχνες όπως το krav maga μπορούν να σε σώσουν σε τέτοιες περίπτωσεις. Είναι τέχνες όπου αφού τις εφαρμοσεις το ρίχνεις στο 100ρι καθαρά για να τη γλιτώσεις. Σίγουρα το box θα σου δώσει πολλές πιθανότητες να μην τις φας. Θα σου δωσθ πιθανότητες να τον ξαπλωσεις κάτω αλλά και το να χρησιμοποιείς μόνο τα χέρια σου δεν σου εξασφαλιζει κάτι. Ελπιζω να συμφώνησετε μαζί μου σε κάποια θέμα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία