Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 21-03-16 20:21 #1
    Προεπιλογή Ποδήλατο για αδυνατισμα
    Γεια σας παιδιά! Θα ήθελα να χάσω μερικά κιλά και πήρα ένα ποδήλατο για λίγη αερόβια! Άσκηση με βάρη 4 φορές την βδομάδα κάνω και κάθε μέρα ποδήλατο! Ξεκίνησα την προηγούμενη βδομάδα με 5 χλμ και αυτήν την βδομάδα θα κάνω 10 χλμ ήδη σήμερα έκανα 10χλμ σε 30 λεπτά. Ο χρόνος είναι καλός για αδυνάτισμα; Σιγά σιγά θα αυξήσω και τα χιλιόμετρα απλά θα ήθελα να έχω ένα κανόνα περίπου δηλαδή 10 χλμ σε πόση ώρα πρέπει να τα κάνω; Να πω ότι ο δρόμος που τρέχω είναι με πολλές ανηφόρες και κάποιες κατηφόρες δεν είναι απλός δρόμος!

    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-03-16 09:52 #2

    Εγγραφή
    24-11-2009
    Περ.
    attiki
    Μηνύματα
    1.748
    Προεπιλογή
    mihalis19

    Το ποδήλατο μια χαρά αερόβια είναι, βασικά κοιτά την δίαιτα σου να είναι σωστή καθότι είναι το βασικότερο, κοιτά να χάσεις λίπος και όχι κιλά γενικά, την απόσταση και το χρόνο θα το δεις μόνο σου κατά την πορεία!
    to soma einai ypalilos toy myaloy
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-03-16 17:11 #3
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Καλησπερα! Ο χρονος που κανεις πιστευω ειναι πολυ λιγος. Εκτος κι αν μεχρι τωρα δεν εκανες καμια δραστηριοτητα,οποτε ισως βοηθησει. Αλλα 10 χλμ σε 30 λεπτα εχω την εντυπωση οτι πας χαλαρα.. Κι εγω επαρχια μενω με ανηφοροκατηφορες και μια συγκεκριμενη διαδρομη 8 χλμ την εβγαζα σε 12 λεπτα. Επισης, μιση ωρα μαλλον ειναι λιγο.. Αυτο το μειονεκτημα εχει το ποδηλατο απ οτι εχω καταλαβει. Ειναι καλο, ειναι πιο ξεκουραστο για τις αρθρωσεις, βγαινεις εξω κανεις εναλλακτικες διαδρομες για να μη βαριεται το ματι κλπ αλλα θελει να πηδαλας για ωρα-ωρες.. Αυτο που παρατηρησα βεβαια το λιγο διαστημα που εκανα (πλεον ειναι κλειδωμενο εδω και 3 χρονια στην αποθηκη) ειναι οτι για overall εκγυμναση καλυτερα να κανεις δυνατη αεροβια με μεγαλη ενταση, βαρυ πεταλι και μεγαλες ταχυτητες παρα μεγαλες αποστασεις και πιο χαλαρα. Δοκιμαζεις και βλεπεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-03-16 00:38 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    με δεδομένο ότι το αδυνάτισμα χρειάζετε διατροφη , το ποδήλατο βοηθάει πάρα πολυ , είναι ευχάριστο και εκτός την αερόβια γυμνάζει πολυ καλα και τα πόδια
    και μιλάω εκ πείρας γιατι πήρα τελευταία ενα καλό ποδήλατο έβαλα και μια εφαρμογη στο κινητό που βγάζει διαδρομη ταχύτητα μεση , μέγιστη , θερμίδες κτλ και είναι ευχάριστα σε εξωτερικό χώρο με σπριντάκια και πιο χαλαρα , απλα να ανεβαίνουν οι σφυγμοι και να νιώθεις τα πόδια να πρήζονται
    ο χρόνος δεν μας ενδιαφέρει εφόσον δεν πάμε για αγωνιστικές επιδόσεις , απλα μας ενδιαφέρει η βελτίωση φυσικής κατάστασης
    εγω απο την πρώτη μέρα έκανα την βλακεία να κάνω 30χιλιόμετρα αλλα συνδιασμό χώμα και άσφαλτο και ανηφόρα αλλα διάλλειμα στα 15 για κανα μισάωρο και εκτός ότι ένιωσα ότι έκαψα τις θερμίδες που έγραφε , πεινούσα σαν λύκος μετα και την άλλη μέρα είχα ενα ωραίο πιάσιμο στα πόδια σαν να έκανα πόδια

    θέλω να το κάνω συστηματικά , δεν με βολεύει το τρέξιμο είμαι βαρύς και με θέματα στις αρθρώσεις , οπότε η λύση είναι το ποδήλατο και καλό είναι να κάνει κάποιος τουλάχιστον μια ώρα η έστω 45 λεπτα , ακόμη και για μετακινήσεις σε πόλη είναι λύση οικονομική αλλα και θέμα υγείας και λιγότερου άγχους για παρκάρισμα.
    μόνο άγχος μη το κλέψουν , οπότε μια κλειδαρια ενδείκνυται
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση