Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12
  1. 06-06-16 21:55 #1
    Προεπιλογή Βοήθεια με συμπλήρωμα σε αρχαριο
    Καλησπέρα σας παιδιά!Ειμαι 22 χρόνων και τους τελευταίους μήνες ασχολούμαι ενεργά με την γυμναστική.

    Πολλά χρόνια είχα ως στόχο να φτάσω το σώμα σε ένα καλό επίπεδο και πλέον αποφάσισα να το πραγματοποιήσω.Ξεκινησα γυμναστήριο τον Φεβρουάριο στην αρχή 3 φορές την εβδομάδα και μετά απο ένα μήνα 4 φορές.Συγκεκριμενα μια μέρα κάνω στήθος-δικέφαλος, την άλλη πλάτη-τρικεφαλους την άλλη μια πόδια-ώμους και την 4η μέρα πάλι απο την αρχή.

    Γενικά παντα ήμουν πολύ αδύνατος.Εχω ύψος 1,78-1,80 και όταν ξεκίνησα ήμουν 62 κιλά και τώρα έχω φτάσει τα 68.Τον τελευταίο καιρό όμως έχω μείνει στάσιμος και νομίζω έχω πέσει και λίγο.Προσπαθω πολύ με την διατροφή αλλά δυσκολεύομαι κι όλος να τρώω 6 γεύματα την ημέρα.

    Για να συνεχίσω να παίρνω κιλά πρέπει σύμφωνα με τον διατροφολόγο να τρώω πάνω απο 3.500 θερμίδες την ημέρα.Η διατροφή μου ξεκινά το πρωί με ένα μπολ βρώμη (Kellogg's crunchy muesli) και δυο μπολ γάλα, δεκατιανό ένα τοστ με γαλοπούλα και τυρί και ένα ποτήρι φρέσκο χυμό, μεσημεριανό το φαγητό της ημέρας(κοτοπουλο,μακαρόνια με κιμά,φακές,σολομό,γεμιστά,μπριζόλα ή μπιφτέκια,ομελέτα-ειναι τα συνηθέστερα) απογευματινό κάποιο φρούτο, βραδινό κάποια σαλάτα με τόνο και καλαμπόκι ή ομελέτα ή τοστ και πριν τον ύπνο κάποιο φρούτο ή δημητριακά.
    Αυτή ειναι η διατροφή που μου χει δώσει αλλά δεν καταφέρνω σχεδόν ποτέ να τα φάω όλα αυτά.Συνηθως χάνω το δεκατιανό και το βραδινό.

    Φυσικά έχω δει διαφορά έντονη στο σώμα μου αλλά ειδικά με περιπτώσεις που είδα εδώ μέσα νιώθω σαν να μην έχω κάνει τίποτα.Ειδα κάτι 16χρονους 17χρονους που με 2-3 μήνες είχαν απίστευτη διαφορά.Σκεφτομαι τώρα για κάποιο συμπλήρωμα αλλά όπως και κάθε αρχάριος έτσι κι εγώ με αυτά που ακούγονται τα χω λίγο φοβηθεί.Μου πρότειναν ως πολύ καλή την whey to go της Solgar αλλά απ ότι διάβασα εδώ ειναι εντελώς ασύμφορη στην τιμή.Εχετε κάποια άλλη να μου προτείνετε για όγκο;Θα ανεβάσω και φωτό για να δείτε που έχω φτάσει μέχρι τώρα.

    Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και καλώς σας βρήκα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fvion : 06-06-16 στις 21:58
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-06-16 22:18 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fvion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας παιδιά!Ειμαι 22 χρόνων και τους τελευταίους μήνες ασχολούμαι ενεργά με την γυμναστική.

    Πολλά χρόνια είχα ως στόχο να φτάσω το σώμα σε ένα καλό επίπεδο και πλέον αποφάσισα να το πραγματοποιήσω.Ξεκινησα γυμναστήριο τον Φεβρουάριο στην αρχή 3 φορές την εβδομάδα και μετά απο ένα μήνα 4 φορές.Συγκεκριμενα μια μέρα κάνω στήθος-δικέφαλος, την άλλη πλάτη-τρικεφαλους την άλλη μια πόδια-ώμους και την 4η μέρα πάλι απο την αρχή.

    Γενικά παντα ήμουν πολύ αδύνατος.Εχω ύψος 1,78-1,80 και όταν ξεκίνησα ήμουν 62 κιλά και τώρα έχω φτάσει τα 68.Τον τελευταίο καιρό όμως έχω μείνει στάσιμος και νομίζω έχω πέσει και λίγο.Προσπαθω πολύ με την διατροφή αλλά δυσκολεύομαι κι όλος να τρώω 6 γεύματα την ημέρα.

    Για να συνεχίσω να παίρνω κιλά πρέπει σύμφωνα με τον διατροφολόγο να τρώω πάνω απο 3.500 θερμίδες την ημέρα.Η διατροφή μου ξεκινά το πρωί με ένα μπολ βρώμη (Kellogg's crunchy muesli) και δυο μπολ γάλα, δεκατιανό ένα τοστ με γαλοπούλα και τυρί και ένα ποτήρι φρέσκο χυμό, μεσημεριανό το φαγητό της ημέρας(κοτοπουλο,μακαρόνια με κιμά,φακές,σολομό,γεμιστά,μπριζόλα ή μπιφτέκια,ομελέτα-ειναι τα συνηθέστερα) απογευματινό κάποιο φρούτο, βραδινό κάποια σαλάτα με τόνο και καλαμπόκι ή ομελέτα ή τοστ και πριν τον ύπνο κάποιο φρούτο ή δημητριακά.
    Αυτή ειναι η διατροφή που μου χει δώσει αλλά δεν καταφέρνω σχεδόν ποτέ να τα φάω όλα αυτά.Συνηθως χάνω το δεκατιανό και το βραδινό.

    Φυσικά έχω δει διαφορά έντονη στο σώμα μου αλλά ειδικά με περιπτώσεις που είδα εδώ μέσα νιώθω σαν να μην έχω κάνει τίποτα.Ειδα κάτι 16χρονους 17χρονους που με 2-3 μήνες είχαν απίστευτη διαφορά.Σκεφτομαι τώρα για κάποιο συμπλήρωμα αλλά όπως και κάθε αρχάριος έτσι κι εγώ με αυτά που ακούγονται τα χω λίγο φοβηθεί.Μου πρότειναν ως πολύ καλή την whey to go της Solgar αλλά απ ότι διάβασα εδώ ειναι εντελώς ασύμφορη στην τιμή.Εχετε κάποια άλλη να μου προτείνετε για όγκο;Θα ανεβάσω και φωτό για να δείτε που έχω φτάσει μέχρι τώρα.

    Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και καλώς σας βρήκα!

    Μπουμπουκι ο διατροφολογος σου : P

    Λοιπόν, καταρχας αυτη η διατροφη δεν παιζει με την καμια να βγαζει 3500 θερμιδες, τι 3500 ούτε 3000 δεν βγάζει..
    Και πως ξερει ο διατροφολογος οτι θές 3500 θερμιδες? εχεις δοκιμασει να φας 3κ η 2800 να δεις αν βαζεις;

    Απο την στιγμή που έχεις μεινει στάσιμος στα κιλα, σημαινει οτι δεν τρως αρκετά για να αναγκάσεις το σωμα σου να σου βάλει κιλά και παρεπιπτόντως τα εξι γευματα την ημερα δεν ειναι απαραιτητα, μπορείς να φας 4 με μεγαλυτερες ποσοτητες αλλά και 300 γευματα να κανεις αν δεν τρως τις θερμιδες που πρεπει δεν προκειται να βαλεις κιλά.

    Οσο για την πρωτεινη, προσωπικά δεν θα την αγοραζα γιατι οπως λές ειναι πανάκριβη.

    Κοιταξε για τις παρακάτω:

    Optimum nutrition gold stadard
    The Protein works 80% whey protein (οικονομικη)
    Impact Whey - My protein (θα χρειασείς κάρτα τραπέζης για αγορά) (υπερ-οικονομικη)

    υπάρχουν και αλλες αλλά δεν μου ερχονται.

    Αυτα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 06-06-16 στις 22:21
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-06-16 22:39 #3
    Banned
    Εγγραφή
    27-02-2016
    Περ.
    Π.Φαληρο
    Μηνύματα
    208
    Προεπιλογή
    Ζηταει πρωτεινη για ογκο ομως και αυτες ειναι καθαρες whey, σκετη πρωτεινη, χωρις καθολου υδατανθρακα μεσα. Βεβαια και η πανακριβη Whey to go ειναι καθαρη πρωτεινη.
    Προταση μου παρε μια καθαρη whey (οπως αυτες παραπανω) και παλεψε το με φυστικοβουτηρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-06-16 22:44 #4
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Απλα γραφει whey της solgar και υπεθεσα πως θελει whey : P

    Αν θες ντε και καλα ογκου πήγαινε στην αντιστοιχη της optimum nutrition - serious mass
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-06-16 22:59 #5
    Προεπιλογή
    Μην σου πω οτι απο αυτα που τρως μπορει να τρωω και περισοτερο και ειμαι γυναικα...σιγουρα καθε μεταβολισμος λειτουργει διαφορετικα...ομως πιστευω οτι αυτη η διατροφη δεν σε καλυπτει πιο πολυ υδατανθρακα και πρωτεινη θες σιγουρα...οσο για συμπληρωματα θα βοηθησουν στα γευματα που χανεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-06-16 23:11 #6
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    φιλε κανεις καποια βαρια χειρονακτικη εργασια?γιατι 3μιση χιλιαδες θερμιδες αν δεν εχεις εντονη σωματικη δραστηριοτητα πιθανον να σου βαλουν αρκετο λιπος για φαγητο δεν θα σου συστηνα να κανεις πανω απο 4 γευματα τα πολλα γευματα ειδικα αν εχεις ελλειψη χρονο θα σε κουρασουν με αποτελεσμα να τα χανεις και να απογοητευεσαι ενα δυνατο πρωινο ενα γερο γευμα μετα την προπονηση και ενα προσεχτικο βραδυνο πλουσιο σε πρωτεινη και φτωχο σε λιπαρα και υδατανθρακες θα κανουν την δουλεια μια χαρα παρε εναν θερμιδομετρητη και υπολογιζε στο περιπου ποσο εχει το καθε τι που τρως στην πειπτωση σου παντως το το 30%πρωτεινη 60 υδατανθρακα και 10 λιπος ειναι τα ποσοστα που θα κανουν μια χαρα την δουλεια τους στο στοχο σου ξεκινα με 2500 χιλιαδες θερμιδες και αυξανε σταδιακα το ζητουμενο ειναι να μην χανεις γευματα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-06-16 21:52 #7
    Προεπιλογή
    Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

    Οσον αφορα τις θερμιδες ειχαμε ξεκινησει τον πρωτο μηνα με 2.500 η 2900 (δεν θυμαμαι ακριβως) αλλα παραλληλα αλλαξα και το προγραμμα γυμναστικης(σε πολυ πιο εντονο) και το λιπος μου επεσε στο 8.1% απο 12.4%( βεβαια ισως εχει μια αποκλιση γιατι μετρηθηκα μετα απο προπονηση).Εκτος κι αν το εχω ολο στην κοιλια(γιατι οταν καθομαι διπλωνει).
    Εγραψα για πρωτεινη ογκου γιατι νονιζω αυτο χρειαζομαι.Προτεινετε εσεις κατι αλλο;

    Σας βαζω και μια φωτογραφια απο την τωρινη μου κατασταση για να δειτε που κυμαινομαι.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-06-16 21:53 #8
    Προεπιλογή
    Να αναφερω επισης οτι μου προτεινε να τρωω 3 φορες την ημερα δημητριακα για περισσοτερες θερμιδες(πρωι-απογευμα-βραδυ)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-06-16 22:38 #9
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fvion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

    Οσον αφορα τις θερμιδες ειχαμε ξεκινησει τον πρωτο μηνα με 2.500 η 2900 (δεν θυμαμαι ακριβως) αλλα παραλληλα αλλαξα και το προγραμμα γυμναστικης(σε πολυ πιο εντονο) και το λιπος μου επεσε στο 8.1% απο 12.4%( βεβαια ισως εχει μια αποκλιση γιατι μετρηθηκα μετα απο προπονηση).Εκτος κι αν το εχω ολο στην κοιλια(γιατι οταν καθομαι διπλωνει).
    Εγραψα για πρωτεινη ογκου γιατι νονιζω αυτο χρειαζομαι.Προτεινετε εσεις κατι αλλο;

    Σας βαζω και μια φωτογραφια απο την τωρινη μου κατασταση για να δειτε που κυμαινομαι.
    Φαε οσες θερμιδες χρειαζεσαι για να βαλεις ογκο και απλα προσεχε μην βαζεις πολύ λιπάκι (τυπου 3 κιλά+ τον μηνα)

    Αν δεν μπορείς να τρως τοσες θερμιδες τοτε θα μπορούσες να αγοράσεις καποια πρωτεινη ογκου.. διαφορετικά θα πάρεις μια whey εφοσον θεωρεις πως εχεις ελλειψη πρωτεινης στην διατροφη σου και θα συμπληρώσεις απο αυτην οσο χρειαζεσαι για τον στοχο σου .

    Αν πάρεις ογκου θα χρειαστει να τρως λιγοτερο μιας και oi μισες θερμιδες θα προερχονται απο την πρωτεινη ογκου, αν πάς σε whey θα πρεπει να τρως περισσοτερο μιας και τα σκουπάκια whey κυμαινονται απο 100-120 θερμιδες.

    Μπορείς να ανεβασεις θερμιδες σχετικα ευκολα με ξηρους καρπους/βρωμη/ καμια κουταλια ελαιολαδο απο εδω και απο εκει.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-06-16 21:08 #10
    Προεπιλογή
    Ερώτηση η οποία μπορεί να ειναι και χαζή..Οι πρωτείνες όγκου είναι πιο επιβλαβείς για τον οργανισμό απο τις whey;Ποιο ειναι το συστατικό τους που αυξάνει τις θερμίδες;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-06-16 22:07 #11
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fvion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση η οποία μπορεί να ειναι και χαζή..Οι πρωτείνες όγκου είναι πιο επιβλαβείς για τον οργανισμό απο τις whey;Ποιο ειναι το συστατικό τους που αυξάνει τις θερμίδες;
    Γιατι ειναι οι whey επιβλαβές? τα gainers εχουν περισσοτερο υδατανθρακα ,καμια 15+γραμμαρια πρωτεινης παραπανω και βαλε απο whey και επίσης καμια 5-10 γραμμαρια λιπαρά πανω απο τις whey , έτσι λοιπόν μαζευονται οι θερμιδες.
    Μπορεις να φτιαξεις βεβαια και τo δικo σου gainer με whey και να προσθέσεις δικά σου πράγματα στο μπλεντερ/μουλτι ώστε να ανεβουν οι θερμιδες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 21-06-16 στις 22:15
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-06-16 00:30 #12
    Banned
    Εγγραφή
    27-02-2016
    Περ.
    Π.Φαληρο
    Μηνύματα
    208
    Προεπιλογή
    Οι πρωτεινες ογκου ειναι συνηθως απλος υδατανθρακας (δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη) για να αυξησουν τις θερμιδες. Συνηθως η δοση ειναι 150-250γρ, μεσα σε ολο αυτο το υλικο υπαρχει και λιγη αναλογικα πρωτεινη whey, το ποσοστο ειναι απο 15-50% οταν μια κανονικη whey ειναι πανω απο 75%.

    Ισως το insuline spike που προκαλουν να μην ειναι οτι καλυτερο αλλα κατα τα αλλα δεν βλεπω κατι κακο.
    Απάντηση με παράθεση