Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 18 από 18
  1. 11-11-17 16:10 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Call Me Rp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα ...ξέρεις τι γίνεται ;Οι απόψεις διιστανται σε πληθώρα θεμάτων και δε ξέρω τι να πρωτοπιστέψω.Ο καθένας λεεί τα δικά του : Γυμναστές ,συναθλητές και πάει λέγοντας.
    1.Πιάνει δηλαδή τόπο η πρόσθετη πρωτείνη ή έτσι όπως μπήκε <<φεύγει>>;
    2.Ο υδ/κας μεταπροπονητικά ,επεξεργασμένος ή όχι ,έχει διαφορά (όταν έχει προηγηθεί αερόβια άσκηση) ;
    Εχεις υπολογίσει τα macros σου?Αν το έχεις κάνει μετά την προπόνηση χρειάζεται πρωτείνη ο οργανισμός και δεν πάει χαμένη!Η δεύτερη ερώτησή σου απαντήθηκε πρόσφατα χτες,προχτες αλλά δεν θυμάμαι το topic τώρα!Εγώ αυτό που έχω διαβάσει στο βιβλίο διατροφογνωσία του Σταύρου Δεδούκου γράφει σε ένα σημείο ότι οι απλοί αθλούμενοι μετά την προπόνηση χρειάζονται 15-30 γρ. απλού υδατάνθρακα γρήγορης απορρόφησης σε υγρή ή ημίρευστη μορφή!Δηλαδή δεξτρόζη σε shaker ή μέλι γιατί απορροφούνται γρήγορα απ'τον οργανισμό και στο γεύμα που ακολουθεί της προπόνησης χρειάζεται ένα μέρος πρωτείνη και υδατάνθρακα μέσης ή βραδείας απορρόφησης!Και μάλιστα αυτό που γράφει και το έχω κι εγώ απορία είναι ότι αυτήν την ποσότητα που παίρνουμε από δεξτρόζη ή μέλι μην την ανακατεύουμε με πρωτείνη γιατί αργεί να απορροφηθεί έτσι ο υδατάνθρακας από τον οργανισμό!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-11-17 16:14 #17
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    φιλε αν δεν εχεις τις βασικες γνωσεις, σημαινει οτι δεν μπορεις να εχεις κ αποψη για αυτο που σου λενε, κ αρα δεν μπορεις να το αξιολογησεις.
    οποτε κανε αυτο που νομιζεις οτι ειναι πιο σωστο, κ ολα καλα θα πανε.
    το αλλο που θα μπορουσες να κανεις, ειναι να διαβασεις 5 πραγματα απο αξιοπιστες πηγες, κ να κρινεις απο μονος σου..αλλα αυτο ειναι το δυσκολο κομματι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-11-17 16:18 #18
    Το avatar του χρήστη Call Me Rp

    Εγγραφή
    08-10-2017
    Περ.
    Αθηναι
    Μηνύματα
    25
    Post
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panhell34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις υπολογίσει τα macros σου?Αν το έχεις κάνει μετά την προπόνηση χρειάζεται πρωτείνη ο οργανισμός και δεν πάει χαμένη!Η δεύτερη ερώτησή σου απαντήθηκε πρόσφατα χτες,προχτες αλλά δεν θυμάμαι το topic τώρα!Εγώ αυτό που έχω διαβάσει στο βιβλίο διατροφογνωσία του Σταύρου Δεδούκου γράφει σε ένα σημείο ότι οι απλοί αθλούμενοι μετά την προπόνηση χρειάζονται 15-30 γρ. απλού υδατάνθρακα γρήγορης απορρόφησης σε υγρή ή ημίρευστη μορφή!Δηλαδή δεξτρόζη σε shaker ή μέλι γιατί απορροφούνται γρήγορα απ'τον οργανισμό και στο γεύμα που ακολουθεί της προπόνησης χρειάζεται ένα μέρος πρωτείνη και υδατάνθρακα μέσης ή βραδείας απορρόφησης!Και μάλιστα αυτό που γράφει και το έχω κι εγώ απορία είναι ότι αυτήν την ποσότητα που παίρνουμε από δεξτρόζη ή μέλι μην την ανακατεύουμε με πρωτείνη γιατί αργεί να απορροφηθεί έτσι ο υδατάνθρακας από τον οργανισμό!
    Σ ευχαριστώ φίλε μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12