Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 98
  1. 07-10-17 13:21 #1
    Προεπιλογή Υπερπροπονηση
    Γεια σας χρειαζομαι την βοηθεια σας ειμαι αρχαρια στο bodybuilding εδω και ενα μηνα ασχολουμε με βαρυ προσπαθω για υπερτροφια αλλα χθες έμαθα για κατι που εκανα λαθος στο γημναστηριο εκανα 2 ωρες βαρυ και και εκανα γυρω στις 8 ασκησης καθε μυικη ομαδα θελω να με βοηθησετε με ενα προγραμμα για μυικη υπερτροφια και να μου πειτε τι να κανω τωρα για να μην καψω τους μυς που εχω επειδη χθες εκανα υπερπροπονηση ωσα παραπανω πρωτεινη για να μηνβπρολαβουν να καουν καλα εκανα? Ειχα ανορεξια και τωρα προσπαθω να διορθοσω το σωμα μου δεν θελω να χασω κι αλλη μυικη μαζα θελω αργοτερα να ασχοληθω με το bodybuilding επαγγελματικα πηστευεται πως μπορω να τα καταφερω? Εχω υψος 160 κιλα 42 ηλικια 20 για αρχη στοχευω να βαλω ενα κιλο το μηνα εχω και χαμηλο σωματικο λιπος δεν εχω θεμα να βαλω και λιπος αλλα θελω να βαλω και μυικη μαζα τι με συμβουλευεται να κανω να κανω ισοθερμιδικη η υπερθερμιδικη να τρωω παραπανω με 200 θερμιδες ειμαι αρχαρια και χρειαζομαι συμβουλες επεισης εχω αμμηνορροια αυτο θα επηρεαση την προσπαθεια μου ευχαριτω για τον χρονο που αφιερωσατε για να διαβασεται το μυνημα μου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elenapap : 07-10-17 στις 13:23
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-10-17 13:25 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αρχικα στην Ελλαδα δεν υπαρχει "επαγγελματικο" bb, οποτε προφανως εννοεις καποια στιγμη να κατεβεις σε καποιον αγωνα.
    το οτι μια φορα εκανες κατι παραπανω σε μια προπονηση, δεν σημαινει οτι θα "καψεις" τπτ μυς..απλα καλο ειναι να μην το παρακανουμε γενικα..στην πορεια, απο μονη σου θα βρεις ποια ειναι τα ορια σου..
    τα υπολοιπα που ρωτας ειναι πολυ γενικα κ αοριστα, κ χρειαζονται περισοτερες λεπτομεριες για το τι τρως κ τι ειδους προπονησεις κανεις για να παρεις απαντησεις..
    αν θες γραφεις σε αυτο το θεμα τις προπονησεις που κανεις αναλυτικα, κ ανοιγεις ενα αλλο θεμα στις διατροφες μελων, για να ποσταρεις αναλυτικα την διατροφη σου, με ποσα μακρος κ θερμιδες εχεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-10-17 13:51 #3
    Προεπιλογή
    λοιπων απο διατροφη
    πρωινο ενα scoop πρωτεινης και ενα μηλο η δημιτριακα με γαλα
    σνακ αραβικη πιτα με τυρι κοτατζ
    μεσημεριανο κατι το οποιο θα εχει η κρεας η ψαρι η κοτοπουλο με ρυζι η μακαρονια η κοινοα η μπωρει να φτοιαξω φακορυζο μετα παω γυμναστηριο μετα το γυμναστηριο πηνω ενα σκουπ πρωτεινης whey μετα θα φαω η πατατα με κοτοπουλο η γαλα με μια μπανανα η γαλα με 40 γρ δημιτριακα allbran η βρομη
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-10-17 13:53 #4
    Προεπιλογή
    [QUOTE=Elenapap;893299]λοιπων απο διατροφη
    πρωινο ενα scoop πρωτεινης και ενα μηλο η δημιτριακα με γαλα
    σνακ αραβικη πιτα με τυρι κοτατζ
    μεσημεριανο κατι το οποιο θα εχει η κρεας η ψαρι η κοτοπουλο με ρυζι η μακαρονια η κοινοα η μπωρει να φτοιαξω φακορυζο μετα παω γυμναστηριο μετα το γυμναστηριο πηνω ενα σκουπ πρωτεινης whey μετα θα φαω η πατατα με κοτοπουλο η γαλα με μια μπανανα η γαλα με 40 γρ δημιτριακα allbran η βρομη
    ασκησης legs 4x15 9<br>
    chest press 5x12 4κιλα<br>
    rowing 4x15 4κιλα<br>
    shoulders 4x12 4κιλα<br>
    arm curl 4x15 4κιλα<br>
    tractions 4x15 4κιλα<br>
    gluteus 4x15 10κιλα<br>
    triceps 5x12 4κιλα<br>
    leg press horizontaal 4x15 100κιλα<br>
    pectoral 3x15 15κιλα<br>
    vertical traction 4x15 20 κιλα<br>
    vertical row 4x15 15 κιλα<br>
    αλτηρες 5κιλα 4χ15 σε ισιο παγκο <br>
    και ανεβοκατεβασμα (δεν ξερω ονομα της ασκησης ειδα εναν τυπο να την κανει και απλα προσπαθησα να τον μυμιθο με αλτηρες κανω κι αλλα και σηκωνω οσο πιο βαρια μπορω και εμαθα πως αυτο ειναι λαθος
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-10-17 14:00 #5
    Προεπιλογή
    να ρωτησω κατι η αμμηνοροια εμποδηζει την μυικη αναπτυξη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-10-17 14:15 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    λοιπον για να τα παρουμε απο την αρχη...

    από οτι κατάλαβα ακολουθείς κυκλικό προγραμμα...καλό ειναι εφόσον εχεις μαθει την τεχνική καλα στις ασκησεις να βαζεις κιλά ωστε οι τελευταιες επαναληψεις να βγαινουν ανετα...
    ακομα το προγραμμα που εχεις καταγραψει δεν ειναι πολύ σαφες,απο οτι καταλαβα πας στο τζυμ και κανεις αλλες ασκησεις καθε φορα,αυτο δεν ειναι και τοσο καλο...θα πρεπει να βρεις εναν σταθερο κορμο απο ασκησεις squats,πιεσεις παγκου κλπ...

    όσο για την αμινορρία δε γνωρίζω αν εμποδίζει την μυική αναπτυξη ωστόσο λογικά οι απότομες αλλαγές βάρους ειναι αυτο που ευθύνεται.Σε γυναικολογο εχεις παει?ποσο καιρό εχεις που εχεις βγει απο την ανορεξία?σε τετοιες πεπτώσεις η διατροφη θα πρεπει να ειναι αντοίστιχη γιατι συνηθως για την αμινορρια παίζει ρόλο το χαμιλό ποστό λιπους,η αλλαγες βαρους...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-10-17 14:32 #7
    Προεπιλογή
    εχω παει σε διατροφολογο μου ειπε πως πρεπει να παρω κιλα πριν ενα μηνα βγηκα απο την ανορεξια κατευθειαν αρχισα να τρωω υπερθερμιδικα μου εδεινε κατι ροφηματα με βιταμηνες και πολλες θερμιδες για να παρω κιλα αλλα δεν θελω να παρω κιλα οτι ναναι θελω να παρω ποιοτικα κιλα για αυτο τωρα στοχευω να παρω ενα κιλο τον μηνα δεν ξερω τι θα καταφερω και θελω να αποκαταστησω το βαρος μου σωστα ωστε να μην καταληξω με σαρκοπενικη παχυσαρκια και θελω να βαλω μυς ωστε αργοτερα να μην μου ειναι δυσκολο να διατηρησω το βαρος μου για αυτο σας ρωτησα δεν ζω ελλαδα ζω ολλανδια και εδω οι διατροφολογοι ειναι οτι να ναι μου ειπε να μην κανω γυμναστικη ουτε βαρυ μου ειπε πως τα κιλα που θα παρω θα ειναι ποιοτικα και χωρις την γυμναστικη απο την στιγμη που το ειπε εχασα την εμπιστοσινη μου σε αυτην και να μην αναφερω οτι μου ειπε να τρωω πολες ζαχαρες για αυτο ζηησα την βοηθεια σας ελπιζω να μην σας πρειζω και να σας κουραζω με αυτα που λεω απλα εχω ενα φοβο και αυτο ειναι να μην μπωρεσω να διορθωσω αυτο που εκανα να μην μπορεσω να αποκαταστησω τους μυες που εκαψα μεσα σε 2 μηνες ειχα χασει 11 κιλα νηστευα δεν ετρωγα τιποτα παρα μονο μια φορα την ημερα και εκανα 3 ωρες γυμναστικη 2 ωρες ποδηλατο και 1 αεροβια αργα καταλαβα το λαθος που εκανα δεν ξερω τι να κανω για να το διωρθωσω χρειαζομαι την βοηθεια σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-10-17 14:41 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ριξε κ μια ματια

    Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...


    Μια ματιά στις δίαιτες χαμηλές σε υδατάνθρακα.

    επισης προσπαθησε να γραφεις προτασεις, με παραγραφους κ αλλαγες γραμμων οπου χρειαζεται, ειναι κουραστικο κανεις να διαβαζει ποστ μονοκομματα, κ αρκετοι δεν θα τα διαβασουν μονο κ μονο για αυτο το λογο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-10-17 14:59 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    αρχικά δε θελω να αγχώνεσαι και όλα θα φτιαξουν!καλώς ή κακώς λιγο λίπος θα παρεις,από εκεί και πέρα αν φας υποθερμιδικα με σωστές τροφές,αρκετή πρωτείνη και καλά λιπαρα θα βαλεις και μυες.Να πάρεις ποιοτικά κιλά χωρίς άθληση και ιδικα βαρη δεν γινεται...

    αρχικά προσπάθησε να φτιαξεις τν διατορφή σου με γευματα καλά σε λιπος,πρωτεινη και υδαταθρακες

    Υδατάνθρακες

    ρύζι
    πατατα
    μακαρονια
    βρώμη
    φρουτα
    οσπρια

    κλπ

    καλά λιπαρα

    Αναλατοι ξυροι καρποι
    φυστικοβούτυρο
    αιλεολαδο


    πρωτεινη
    κρεας
    ψαρι
    γαλακτοκομικα
    αυγα


    μεσα στην μερα μαζι με τα απο πανω προσπαθησε να εχεις καποιες φιτικες ιννες,δηλαδη λαχανικα...

    έπειτα προσπαθησε και μεσα απο το φορουμ να βρεις ενα καλο προγραμμα...εχεις πολλές επιλογες
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-10-17 15:09 #10
    Προεπιλογή
    διαβασα τα αρθρα για να αποκτισω μυικο ογκο πρεπει να πολαπλασιασω τα κιλα μου με 30-40 δηλαδη 42χ30-40=1,220 δεν ειναι λιγα?
    επεισης να ρωτησω η κοπελες μπωρουν να πετυχουν μυικη υπερτροφια η οχι διαβασα σε πολλα σιτε οτι ειναι αδυνατον
    και κατι τελευταιο κατα ποσο να αυξησω θερμιδες ας πουμε πρεπει να παρω 7 κιλα θα ηθελα τα 3 να ειναι μυικα και τα υπολοιπα δεν εχω θεμα να ειναι λιπος μπορω να το καταφερω αμα στοχευσω ενα κιλο τον μηνα δηλαδη 7 μηνες με σωστη διατεοφη και ασκηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-10-17 15:11 #11
    Προεπιλογή
    ελπιζω να μην σας πριζω η να γινομαι ενοχλιτικη αλλα πραγματικα χρειαζομαι την βοηθεια σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-10-17 15:15 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    εννοείται οτι οι γυναικες μποορουν να πετυχουν μυικη υπερτροφια...η διαφορα με τους ανδρες ειναι απλα οτι οι ανδρες εχουν καποιες ορμονες οπως τεστοστερονη που τους βοηθα σε αυτο...ομως εννοειται οτι με καλη διατροφη και προπονηση θα πετυχεις.
    πρωτα ερχετε ο καθρευτης και μετα τα κιλα...το αν απο τα 7 κιλα που θα παρεις,το ποσα ειναι μυικα,λιπος,νερα κλπ το ξερεις μονο απο λιπομετρηση,που αν θες την γνωμη μου μην κανεις,απλα βλεπε καθρευτη και ζιγαρια μετα.το σιγουρο ειναι οτι με καλη διατροφη το λιπος που θα παρεις δε θα ειναι υπερβολικο.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-10-17 15:20 #13
    Προεπιλογή
    ευχαριτω για ολα αμα δεν γινομαι κουραστικη μπωρειται να μου πειτε ενα προγραμα γυμναστικης ? και οι 1220 θερμιδες για να βαλο ογκο δεν ειναι λιγες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-10-17 15:24 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρχικά δε θελω να αγχώνεσαι και όλα θα φτιαξουν!καλώς ή κακώς λιγο λίπος θα παρεις,από εκεί και πέρα αν φας υποθερμιδικα με σωστές τροφές,αρκετή πρωτείνη και καλά λιπαρα θα βαλεις και μυες.Να πάρεις ποιοτικά κιλά χωρίς άθληση και ιδικα βαρη δεν γινεται...

    αρχικά προσπάθησε να φτιαξεις τν διατορφή σου με γευματα καλά σε λιπος,πρωτεινη και υδαταθρακες

    Υδατάνθρακες

    ρύζι
    πατατα
    μακαρονια
    βρώμη
    φρουτα
    οσπρια

    κλπ

    καλά λιπαρα

    Αναλατοι ξυροι καρποι
    φυστικοβούτυρο
    αιλεολαδο


    πρωτεινη
    κρεας
    ψαρι
    γαλακτοκομικα
    αυγα


    μεσα στην μερα μαζι με τα απο πανω προσπαθησε να εχεις καποιες φιτικες ιννες,δηλαδη λαχανικα...

    έπειτα προσπαθησε και μεσα απο το φορουμ να βρεις ενα καλο προγραμμα...εχεις πολλές επιλογες
    αυτες ειναι η τροφες που εχω στο προγραμα μου επεισης απο λιπαρα εχω βαλει και ταχινι να τα αφερεσω και απο υδατανθρακες εχω βαλει αραβικη πιτα και μελι αυτα να τα αφερεσω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-10-17 15:26 #15
    Προεπιλογή
    γενικα ζαχαρη και τζανκ φουντ εχω να φαω δυο χρονια εκτος απο κρημενη ζαχαρη στα φαγητα οπως δημιτριακα ουτε γλυκαντικα αυτα ξερω θα με βοηθησουν απλα μπωρει να το παρακανω στο κορεσμενο λιπος απο κρεατα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία