Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 07-04-18 16:43 #1
    Προεπιλογή Θελω να χασω κιλα/λιπος
    Γεια σας. Με λένε Κατερίνα ειμαι 15 ετών (και 3 μηνες) και μόλις έκανα εγγραφή στο site.Το ύψος μου είναι 163 και είμαι 50.5 κιλά. Θελω να χασω 6 κιλά. Για την ακρίβεια θελω να χασω 8 εκατοστα από κοιλια 10 από περιφέρεια και 5 από τα μπράτσα. Αν χασω αυτά τα κιλά θα επηρεάστει το ύψος? Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες ασκήσεις για αύξηση του υψους? Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έχω 3 αδερφές ηλικίας 16.5-19.5 και οι 2 είναι 1.70 και η άλλη 1.72-3. Έχω κι έναν αδερφόηλικιας 20.5 που είναι 1.77-1.80. Εγώ γεννήθηκα προωρη και ήμουν 43 εκατοστά και 2100 γραμμάρια. Έως τα 25 τι λέτε παω 1.70 Η όχι. Άμα χασω κιλα θα επηρεάσει την ανάπτυξη μου? Επίσης να αναφέρω ότι ψηλωνω κάπως ανώμαλα π.χ. στα 9 με 9.5 ήμουν 1.33-1.38 στα 10.5 1.52 στα 11 156 στα 12 1.59 στα 13-14 1.60 και στα 14-15.3(τώρα) 1.63. BTW εγώ τρώω τα πάντα φρούτα λαχανικά όσπρια τα πάντα. Απλώς θέλω να έχω μια 2η γνώμη σχετικά με το ύψος κι αν όντως δεν το επηρεάζει τότε θα ήθελα να μου πείτε πως και τι να τρώω για να χασω κιλα. Παρόλο ότι δεν νομίζω γιατι το καλοκαίρι ΕΠΕΙΔΉ βαριστομαχιαζα όλη την ώρα δεν ευρώ σχεδόν τπτ μια με 2 φορές την μέρα και έχασα 3.5 κιλά αλλά ψηλωσα 2 εκατοστά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-04-18 21:21 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Το ύψος μου είναι 163 και είμαι 50.5 κιλά. Θελω να χασω 6 κιλά. Για την ακρίβεια θελω να χασω 8 εκατοστα από κοιλια 10 από περιφέρεια και 5 από τα μπράτσα.

    Αυτές οι μετρήσεις, με πόντους ανα σημείο, πως έχουν προκύψει;

    Αν χασω αυτά τα κιλά θα επηρεάστει το ύψος?

    Οχι, το ύψος δεν επηρεάζεται. Σίγουρα όμως επειδή είσαι στην ανάπτυξη ακόμα, πρέπει να προσέξεις θέματα σωστής προσέγγισης στην διατροφή.

    Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έχω 3 αδερφές ηλικίας 16.5-19.5 και οι 2 είναι 1.70 και η άλλη 1.72-3. Έχω κι έναν αδερφόηλικιας 20.5 που είναι 1.77-1.80. Εγώ γεννήθηκα προωρη και ήμουν 43 εκατοστά και 2100 γραμμάρια. Έως τα 25 τι λέτε παω 1.70 Η όχι. Άμα χασω κιλα θα επηρεάσει την ανάπτυξη μου?

    Κοίτα κάποιες φορές, τα παιδιά που είναι πρόωρα, υπολοιπονται ανάπτυξης, σε σχέση με το γενικοτερο DNA της οικογενείας, που εσένα φαίνετια να έχουν πού καλά ύψη.Και εσύ ομως, με 1.63 σε αυτή την ηλικία, είσαι πολυ καλά, ακόμα και αν παραμεινεις εκεί.
    Ξαναλέω, δεν κινδυνεύεις χάνοντας κιλά να επηρεαστεί η ανάπτυξή σου, αλλά κυρίως κανιβαλίζοντας το σώμα σου με περίεργες και άστατες δίαιτες λιμοκτονίας ( το αναφέρω και προτρέχω γιατί ξέρω την προδιάθεση, ειδικα των κοριτσιών

    BTW εγώ τρώω τα πάντα φρούτα λαχανικά όσπρια τα πάντα.

    Βάλε μια διατροφή να δούμε τι τρως πάνω κατω, πόσες θερμίδες μαζεύεις, απο ποις πηγες και ξαναμιλάμε.
    Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και η σύσταση του σώματος, καθώς 1.63 με 50 κιλα, θα μπορούσε να παραπέμπει σε πολυ καλές αναλογίες, οπότε επανέρχομαι στην πρώτη μου ερώτηση, πως έφτασες σε αυτες τις μετρήσεις, οτι χρειάζεται τόσα κιλα κάτω και ποντους;
    Καλώς ήρθες στο forum
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-04-18 11:56 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ύψος μου είναι 163 και είμαι 50.5 κιλά. Θελω να χασω 6 κιλά. Για την ακρίβεια θελω να χασω 8 εκατοστα από κοιλια 10 από περιφέρεια και 5 από τα μπράτσα.

    Αυτές οι μετρήσεις, με πόντους ανα σημείο, πως έχουν προκύψει;

    Αν χασω αυτά τα κιλά θα επηρεάστει το ύψος?

    Οχι, το ύψος δεν επηρεάζεται. Σίγουρα όμως επειδή είσαι στην ανάπτυξη ακόμα, πρέπει να προσέξεις θέματα σωστής προσέγγισης στην διατροφή.

    Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έχω 3 αδερφές ηλικίας 16.5-19.5 και οι 2 είναι 1.70 και η άλλη 1.72-3. Έχω κι έναν αδερφόηλικιας 20.5 που είναι 1.77-1.80. Εγώ γεννήθηκα προωρη και ήμουν 43 εκατοστά και 2100 γραμμάρια. Έως τα 25 τι λέτε παω 1.70 Η όχι. Άμα χασω κιλα θα επηρεάσει την ανάπτυξη μου?

    Κοίτα κάποιες φορές, τα παιδιά που είναι πρόωρα, υπολοιπονται ανάπτυξης, σε σχέση με το γενικοτερο DNA της οικογενείας, που εσένα φαίνετια να έχουν πού καλά ύψη.Και εσύ ομως, με 1.63 σε αυτή την ηλικία, είσαι πολυ καλά, ακόμα και αν παραμεινεις εκεί.
    Ξαναλέω, δεν κινδυνεύεις χάνοντας κιλά να επηρεαστεί η ανάπτυξή σου, αλλά κυρίως κανιβαλίζοντας το σώμα σου με περίεργες και άστατες δίαιτες λιμοκτονίας ( το αναφέρω και προτρέχω γιατί ξέρω την προδιάθεση, ειδικα των κοριτσιών

    BTW εγώ τρώω τα πάντα φρούτα λαχανικά όσπρια τα πάντα.

    Βάλε μια διατροφή να δούμε τι τρως πάνω κατω, πόσες θερμίδες μαζεύεις, απο ποις πηγες και ξαναμιλάμε.
    Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και η σύσταση του σώματος, καθώς 1.63 με 50 κιλα, θα μπορούσε να παραπέμπει σε πολυ καλές αναλογίες, οπότε επανέρχομαι στην πρώτη μου ερώτηση, πως έφτασες σε αυτες τις μετρήσεις, οτι χρειάζεται τόσα κιλα κάτω και ποντους;
    Καλώς ήρθες στο forum
    Λοιπόν. Καταρχας σ'ευχαριστω που απάντησες. Όταν ήμουν 13.5 χρονων το καλοκαίρι βαριστομαχιαζα οοολη την ώρα και τότε ήμουν 43 κιλά. Και έχασα 5 κιλά. Δηλαδή πηγα 38 κιλά. Και τον Σεπτέμβριο αποφάσισα να τα πάρω αυτά τα κιλά. Τότε ήμουν 1.60. Και έως τον Ιανουάριο πηρα 7 κιλά και 3 εκατοστά. Αλλά επειδή δεν τα πήρα ποιοτικά πήρα και λιπος μαζί. Στα 43 κιλα η κοιλιά μου ήταν 60 εκατοστά η περιφέρεια 75 και τα χερια 22. Και τώρα επειδη έχω πάρει 3 εκατοστά το ανεβάζω λίγο. Δλδ εμένα εδώ και 5 χρόνια αυτές είναι οι αναλογίες μου. Γι'αυτο θέλω να χασω 8 εκατοστά από την κοιλιά να παω στα 62-3 εκατοστά. 10 από περιφέρεια να παω στα 80. Και από μπράτσα 4 να παω στα 24 εκατοστά. Γενικά εγώ ήμουν πάντα αρκετά αδύνατη κυρίως λογο της προωροτητας αλλά τώρα έκανα την βλακεία και αντί να πάρω αυτά τα κιλα υγιεινά τα πήρα με junk food. Να πω επίσης ότι πάντα έτρωγα με μέτρο αλλά επειδή είχα φρικάρει έτρωγα ότι έβρισκα. Δλδ εγώ θέλω να χασω το λιπος κυρίως απλά νομίζω ότι αν χασω και κιλά θα'ναι ποιο εύκολο. Και εγώ έχω γενικά μικροκαμωμένο σκελετό οχι με την έννοιατου υψους αλλα του πλάτους γιατι πάντα ήμουν αρκετά ψηλή για την ηλικία μου απλώς ο κορμός μου η πλάτη μου δεν τόσο πλατιά σε σύγκριση με άλλα κορίτσια της ηλικίας μου. Και καθώς έπαιρνα τα κιλά όταν πήγα στα 45 αυτές οι αναλογίες μου ηταν οι παραπανω. Και αυτο ηταν το βαρος που επρεπε να σταματησω να παιρνω γιατι απ'τα 46 και μετά άρχισα να τα παιρνω σε λιπος. Δλδ με βάση το σκελετο που έχω το 45 εται όπως με είδα είναι το ιδανικό. Στα 43 ήμουν πολύ αδύνατη στα 48 λίγο παραπάνω από σο θα'πρεπε.SORRY για την πολυλογία δυστυχως το έχω πάρει απ'τον μπαμπά μου. Τι τρώω

    ΠΡΩΙΝΌ( οπότε έχω όρεξη σχεδόν πάντα
    Μ'αρέσει πάρα πόλη η βρώμη με γάλα και μέλι (καμία φορά βάζω και κακάο) με μυρτιλα σμεουρα και μαυρα μουρα(blackberries) η αμα δεν εχω αλλο φρουτο. Η πανκεικς με φυστικοβουτυρο αμυγδαλοβουτυρο χυμό πορτ. Καμία φορά φορά που δεν τρώω στο σπιτι συνήθως ζαμπονοτυροπιτες γεμιστό πολυσπορο κούλουρι με Φιλαδέλφεια γαλοπουλα τυρί και αγγούρι και τέτοια δλδ περίπου 2-3 φορές τον μήνα.
    Μεσημεριανό ότι φτιαξει η μαμα μου. Φασολάδα φασολάκια Μακ. Με κιμά σπανακορυζο ψαρόσουπα αγκινάρες με πατάτες φακές κοτόπουλο με ρύζι ή μακαρόνια η πατάτες είτε κοκκινιστό είτε λεμονατο στην κατσαρόλα η τον φούρνο. Ρεβίθια με κοτοπουλο και σπανάκι. Πάντα τρώω σαλάτα γιατι την λατρεύω π.χ. ντομάτα αγγούρι κρεμμύδι πιπεριά μπρόκολο κουνουπίδι αγκινάρες μαρούλι λαχανο-καροτο

    Βραδινό
    Καμία φορά ντακο χωρίς φέτα η ελιές τα σιχαίνομαι
    Η το ίδιο με το μεσημέρι καμία σουβλάκι πιτσα μια φορά τον μήνα άντε 2 το πολύ.
    Γενικά τυριά δεν πολυτρωω τα σιχαίνομαι αλλά κάποια π.χ. η παρμεζάνα μου αρέσουν το γιαούρτι το σιχαίνομαι αλλά το γάλα το λατρεύω. Στην τέταρτη δημοτικου πολλες φορες επινα γαλα αντι για νερο .... οτι να'νε. Και γλυκα γλυκα μια φορα την εβδομαδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-04-18 12:06 #4
    Προεπιλογή
    Ξεχασα να αναφερω... περπατάω πολύ περίπου 25-30 χιλιάδες βήματα την μερα. Και οι θερμίδες μου είναι περίπου 2350 για να διατηρήσω τα κιλά μου. Κάνω πολλες φορές ( 5-6 φορές την εβδομάδα) γυμναστική.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-04-18 15:29 #5
    Προεπιλογή
    Υπόψιν ότι είσαι στην εφηβεία και γίνεσαι γυναικα η ορμόνες σου βαράμε κόκκινο και η περίοδος σου κάνει κατακράτηση οπότε η μετρήσεις αλλάζουν με φάση των κύκλο σου. 43 κιλά δεν είναι αντιπροσωπευτικό για το ύψος σου εκτός και άμα κάνεις μαραθώνιο. Μέτρα χιλιόμετρα και παλμους και όχι βήματα. και βρες τον τύπο του σώματος σου λουκ μεσομορφος εκτομορφος κ.ο.κ. η αναλογίες αλλάζουν με τα χρόνια γυμναστική και πλάνο και σίγουρα χωρίς διαιτα συνεχόμενη αλλά ισορροπημένη διατροφή.απο αυτά που γράφεις θεωρώ ότι πρέπει να δώσεις λίγο στην ενδυναμωση έμφαση.και πρωπαντον μην πέσεις στα 43κλ.

    Στάλθηκε από το XT1572 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-04-18 15:53 #6
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Εγώ θα πρότεινα να μη χάσεις κιλά, είσαι ήδη αρκετά ελαφριά για το ύψος σου και είσαι μόνο 15.
    Ιδανικά, αν μπορείς και έχεις χρόνο, κάνε κάποιο άθλημα, γυμναστήριο ή κάποια πολεμική τέχνη. Εάν αρχίσεις να αθλείσαι από τώρα θα έχεις πολύ καλό σώμα στο μέλλον.

    Τωρα για το ύψος: κατα 99% δεν θα πάρεις άλλο ύψος. Στα 15-16 σταματάνε οι γυναίκες να ψηλώνουν ειδικά άμα είχες το πάττερν ανάπτυξης που περιγράφεις. Εγώ πχ στα 13 είχα πάρει όλο το ύψος μου. Πάντως η άθληση γενικότερα (όχι συγκεκριμένες ασκήσεις) είναι παράγοντας που βοηθάει στο να φτάσεις στο μάξιμουμ δυνατό ύψος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-04-18 17:47 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο biker Εμφάνιση μηνυμάτων
    και βρες τον τύπο του σώματος σου λουκ μεσομορφος εκτομορφος κ.ο.κ.
    αυτα δεν ειναι παρα μια κακως διατυπωμενη θεωρια, δεν εχει αποδειχτει ποτε. Η ιδεα δηλαδη οτι χωριζομαστε σε διαφορετικα σωματοτυπα και μας αποδιδοντε διαφορετικα χαρακτηριστικα αναλογα με την κατηγορια μας ειναι απλα μια ιδεα. Μπορεις να κατηγοριοποιησεις εναν πολυ λιγνο αντρα σε εκτομορφο αν θες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι απαραιτητα ο αντρας αυτος δεν μπορει να παρει βαρος ευκολα σε σχεση με καποιον αλλο - και παρομοιως δεν εχει απαραιτητα ολα τα υπολοιπα χαρακτηριστικα που αποδιδοντε στους εκτομορφικους.

    Δηλαδη, το να κατηγοριοποιησει καποιος τον εαυτο του με βαση αυτην την θεωρια δεν επιφερει κανενα απολυτως θετικο αποτελεσμα. Το αντιθετο θα'λεγα, γιατι ετσι το ατομο εγκλωβιζεται σε μια πιθανως εσφαλμενη πραγματικοτητα που συνηθως τον κραταει πισω. Αν πιστευεις πραγματικα οτι οσο και να φας θα μεινεις μπακαλιαρος αυτο θα γινει στο τελος. Γιατι απογοητευεσαι και δεν προσπαθεις - το χρησιμοποιεις σαν δικαιολογια και εισαι οκευ με το να μενεις ιδιος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-04-18 18:20 #8
    Προεπιλογή
    Προσωπικά χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση και αν είμαι λάθος διωρθωστε με η κατηγοριοποίηση με βάση τον σωματότυπο σου σε βάζει και σε διαφορετικά μοτίβα προπονήσεις ώστε να έχεις και τα επιθυμητα αποτελεσματα και ισομετρια στο κορμί σου. Δλδ ο εκτομορφος π.χ πρέπει να δώσει κατεμε έμφαση σε ώμους και πόδια για καλητερο σχηματισμό κ.ο.κ.τα γενετικά παίζουν μεγάλο ρόλοκαι μεσα σε αυτά είναι και ο σωματοτυπος.Μην χάνουμε την ουσία όμως προπόνηση κάνουν όλοι η τύποι σωματος βάζεις τα στάνταρ σου τους στόχους σου και προσπαθείς να τους φτάσεις και να τους περασεις. Και τα αποτελέσματα και αν αργήσουν λογο γενετικών κάποια στιγμή έρχονται. δεν μπορεί ο καθένας να πιάσει την φόρμα του αλλου ο κάθε αθλούμενος εχει τα δικά του στατσ.το θέμα του περνώ η χάνω κιλά εύκολα έχει να κάνει με τον μεταβολισμό και όχι με των σωματότυπο.στων οποίο με πειράματα στην διατροφή σου και στην προπόνηση σου και αυτών των ρυθμίζεις.


    Στάλθηκε από το XT1572 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-04-18 18:27 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Σιγουρα ο καθενας πρεπει να γυμναζεται αναλογα με το σωμα του και τα αδυνατα σημεια του - δεν χρειαζεται να "ξερεις" ομως οτι εισαι εκτομορφικος για να καταλαβεις σε τι πρεπει να επικεντρωθεις για συμμετρια. Αυτα απο μενα ο καθενας την αποψη του και οτι τον βοηθαει μην βγαλουμε off topic το post της κοπελας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-04-18 17:46 #10
    Angry
    Λοιπόν Ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε. Πρώτον εννοείται ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πεσω στα 43 κιλά γιατι αλλο να είσαι 1.60 και 13.5-14 χρόνων και άλλο 15 και 1.65.( τώρα πήρα 2 εκατοστά μέσα σε 20 μέρες what the heck?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-04-18 19:02 #11
    Προεπιλογή
    Για κάποιο λόγο δεν εμφανίστηκε ο όλο το κείμενο. Τέλος πιστεύω ότι το 47 είναι το κατάλληλο για εμένα γιατι όταν είχα αδυνατίσει είχα ραγάδες και μετά που πήγα 47 κιλά μου έφυγαν αλλά μου ξανάβγηκαν όταν πήγα στα 49. Τις ραγάδες τις απέκτησα όταν έχασα κιλά πριν δεν τις είχα. Και ήθελα να κάνω άλλη μια ερώτηση σχετικά με το ύψος αν παίζει ρόλο το ότι είχα πάθει υδροκέφαλο λόγο της προωροτητας και μου έβαλαν μια βαλβίδα στο κεφάλι. Γιατι είχα διαβάσει κάπου ότι κάποιες ασθενείες μπορεί να επηρεάσουν το ύψος. Παρόλο που δεν νομίζω ότι έχω θέμα γιατι όταν έκανα το χειρουργείο για τον υδροκέφαλο ο νευροχειρουργός είχε μετρήσει τα οστά μου για να δει πόσο θα ψηλωσω γιατι βάζουν περίσσευμα στο σωληνάκι γιατι προφανώς το μωρό ψηλώνει. Και στα 11 είχα κάνει μια μαγνητική και μου είπε ότι το περίσσευμα ήταν 10+ εκατοστά και τότε ήμουν 1.56(είχα πάρει απότομα ύψος από τα 9 έως τα 11) στα αν κάνεις την πραξη 1.56 και 10+ 1.67-1.68. Τέλος πάντων εγώ θέλω απλώς να μου πείτε αν θα πρέπει να μειώσω έστω και λίγο τις θερμίδες μου 200-300 και τι ασκησεις να κανω για να χασωλιπος από χερια κοιλιά παχακια γλουτούς και μπουτια και για συσφυξη στις γαμπες
    Απάντηση με παράθεση