Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 16-05-18 18:30 #1
    Προεπιλογή Πρωτεϊνη από διάφορες πηγές
    Καλησπέρα παιδιά... Έχω μια απορία που με βασανίζει καιρό . Λοιπόν... Αν στο μετάπροπονητικό μου γεύμα συμπεριλάβω πρωτεΐνη από διαφορετικές πηγές μπορεί να καθυστερήσω την πρόσληψη της πρωτεΐνης στο σώμα μου? Δηλαδή... Εγώ τρώω δύο μπανάνες, ένα σκουπ 25gr από τα οποία παίρνω 20gr πρωτεΐνη και πίνω και 100ml υγρό ασπραδι που μου δίνει 11gr πρωτεΐνη... Οπότε το ασπραδι μειώνει την ταχύτητα απορρόφησης της whey? Η μπανάνα μήπως καθυστερεί την πρόσληψη πρωτεΐνης? (ξέρω πως θα μπορούσα να βάζω πάνω από ένα σκουπ και να μην πίνω καθόλου ασπραδι αλλά δεν μπορώ αυτή τη χρονική περίοδο να το κανω). Άρα να σταματήσω ότι κάνω? Να παίρνω απλά τα 20gr από την whey? Να πίνω και άλλο ασπραδι να φτάνω σύνολο τα 40gr πρωτεΐνης μέτα την προπόνηση? Επηρεάζει αρνητικά την ταχύτητα απορρόφησης της whey το ασπραδι? Θα ήθελα να ακούσω γνώμες... Να ησυχάσω από αυτό το άγχος
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-05-18 19:04 #2
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    ησυχασε ,υπαρχουν σοβαροτερα πραγματα να αγχωνεσαι, δεν επηρεαζει τπτ απο αυτα που λες
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-05-18 00:47 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    αρχικά,η απορρόφηση της πρωτείνης μπορεί να επηρεαστεί κυρίως από λιπαρά ή φυτικές ίνες.Τα ασπράδια αυγών δεν περιέχουν ούτε λιπαρά αλλά ούτε φυτικές ίννες,συνεπώς κατι τετοιο δεν παίζει.Το ίδιο και η μπανάνα,η φυτικές ίνες που έχει δεν θα σου δημιουργίσουν πρόβλημα.
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-05-18 15:34 #4
    Προεπιλογή
    Μμμ ωραία.. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, θα συνεχίσω ότι κάνω τότε!!
    Απάντηση με παράθεση