Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 06-09-18 11:24 #1
    Προεπιλογή Χάσιμο λοιπους
    Καλησπέρα σας.... Είμαι καινούργιο μέλος... Καλώς σας βρήκα.... Να ρωτήσω ρε παιδιά... Είμαι 1.97 ηψος.... 44 χρόνων.... 122.κιλα...εχω στην κοιλιά και ψωμάκια.. Απλά θέλω να χάσω καμία δεκαριά κιλά... Πόση πρωτεΐνη υδατάνθρακες και λοιπος πρέπει να τρωο την ημέρα... Για να κάψω λοιπος..... Ευχαριστώ πολύ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-09-18 19:31 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Diskorama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.... Είμαι καινούργιο μέλος... Καλώς σας βρήκα.... Να ρωτήσω ρε παιδιά... Είμαι 1.97 ηψος.... 44 χρόνων.... 122.κιλα...εχω στην κοιλιά και ψωμάκια.. Απλά θέλω να χάσω καμία δεκαριά κιλά... Πόση πρωτεΐνη υδατάνθρακες και λοιπος πρέπει να τρωο την ημέρα... Για να κάψω λοιπος..... Ευχαριστώ πολύ...
    Καλησπέρα φίλε.. είναι πολύ εξειδικευμένο αυτό που Ρωτάς.. Διάβασέ στις έρευνες στο φόρουμ το θέμα διατροφή για αρχάριους.. και θα βρεις αυτό που ζητας

    https://www.bodybuilding.gr/forum/sh...BF%CE%BD%CE%BF
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-09-18 09:15 #3
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Diskorama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.... Είμαι καινούργιο μέλος... Καλώς σας βρήκα.... Να ρωτήσω ρε παιδιά... Είμαι 1.97 ηψος.... 44 χρόνων.... 122.κιλα...εχω στην κοιλιά και ψωμάκια.. Απλά θέλω να χάσω καμία δεκαριά κιλά... Πόση πρωτεΐνη υδατάνθρακες και λοιπος πρέπει να τρωο την ημέρα... Για να κάψω λοιπος..... Ευχαριστώ πολύ...
    Γεια σου.
    Ξεκινάς στο ότι πρέπει να υπολογίσεις ποιες είναι οι θερμίδες συντήρησής σου , δλδ με πόσες θερμίδες κρατιέσαι σε σταθερά κιλά, οπότε ξεκινάς μειώνοντας 300 θερμίδες και όσο χάνεις δεν το αλλάζεις (μην κανεις το λάθος και πέσεις δραματικά). Υπάρχουν διάφορα εργαλεία αν αναζητήσεις για τον υπολογισμό τους, έχουμε ένα και εδώ:

    Υπολογισμός θερμιδών καυσης και θερμιδών λήψης : Προγραμμα Υπολογισμου BMR και θερμιδων

    Αφου φτάσεις ότι πχ πρέπει να καταναλώνεις π.χ. 3.500 θερμίδες (Θερμίδες Συντήρησης - 300 θερμίδες για αρχή) , πρέπει να αποφασίσεις τι ποσοστά θα πάρεις από πρωτ/υδατ./λιπ.
    Το πιο στάνταρ πρωτόκολλο είναι μια αναλογία 40/40/20, από εκεί και πέρα, αναλογα τις ποσοστώσεις, καταλήγεις ποσα γρ πρωτείνης θα λαμβάνεις, πόσα υδατάνθρακα, πόσα λιπαρά όλα αυτά τα σπάς σε 3-4 γευματα ημερησίως.

    1 γρ πρωτ ή 1 γρ υδατανθρακα=4 θερμίδες
    1 γρ λιπους 9 θερμιδες.

    Δες εδώ:

    Ποσοστα υδατανθρακων-πρωτεινης-λιπαρων: Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...

    Τώρα το που θα βρείς τι θερμίδες και τι αναλογίες πρωτεϊνης/υδατα/λιπ. έχει ένα στήθος κοτόπουλο ή ένα μπούτι γαλοπούλας, υπάρχουν άπειροι οδηγοι στο google., Πχ. Food Nutrient Database
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-09-18 10:47 #4
    Προεπιλογή Χάσιμο λοιπους
    Καλημέρα ευχαριστώ πολύ... Παιδιά.. Απλά προσπαθώ να βρω τα γραμαρια που θα τροω κάθε μέρα.. Και δεν μπωρο να βρω άκρη.. Απλά να ξεκινήσω από κάπου... Όταν λέμε π. Χ 180γρ πρωτεΐνη μιλάμε για τα γραμαρια που έχει μέσα το κρέας έτσι.? Και όχι γενικά το κοτόπουλο.. Απλά αν με βοηθήσετε να βρω μια άκρη... Ευχαριστώ πολύ
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-09-18 10:49 #5
    Προεπιλογή Χάσιμο λοιπους
    Πόσες θερμιδες πρέπει να περνώ ημερισιως για να φύγει η κοιλίτσα βρε παιδιά.?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-09-18 10:53 #6
    Προεπιλογή Χάσιμο λοιπους
    Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για κάθε βοήθεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-09-18 14:46 #7
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Diskorama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσες θερμιδες πρέπει να περνώ ημερισιως για να φύγει η κοιλίτσα βρε παιδιά.?
    Ξεκίνα με 3000 με μια αναλογία ΠΡ-ΥΔ-ΛΙΠΑΡΑ 40-40-20.
    Απο εκεί και πέρα, για να το οργανώσεις, θέλει μελέτη σε αυτα που σου δώσαμε.
    Αν δεν μπορείς να τ οργανώσεις, θα χρειαστείς διατροφολόγο. Αυτό πληρώνεις κατ΄ουσίαν, την οργάνωση και την παρακολούθηση.
    Φυσικά προπόνηση με αντιστάσεις και αεροβική. Γενικά κίνηση.
    Απάντηση με παράθεση