Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 17-10-18 14:02 #1
    Προεπιλογή Macros για συντήρηση
    Καλησπέρα, είμαι 1.72 και 72 κιλά οι θερμίδες συντήρησης είναι 2767 και αναρωτιομουν τί μάκρος χρειάζομαι για να παραμείνω στα κιλά μου ενώ παράλληλα ρίχνω το ποσοστό λίπους μου στο 9% σε ένα site που έχει macro calculator μου έβγαλε τα εξης:

    360g υδατάνθρακες (50%)
    158g πρωτεϊνη(25%)
    77g λιπαρά(25%)

    Μου φαίνεται ότι είναι πολύ οι υδατάνθρακες και λίγη η πρωτεΐνη μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει στο τί θα μπορούσα να αλλάξω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-10-18 14:45 #2
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Κοιτα, για να παραμεινεις στα κιλα σου και παραλληλα να πεσεις σε λιπος, πρεπει οσα γραμμαρια λιπος χανεις να τα αναπληρωνεις σε μυες, σωστα?

    Κατα ποσο θεωρεις εσυ εφικτο να χασεις μισο κιλο λιπος (ευκολο) και ταυτοχρονα να παρεις μισο μυικο κιλο? (κομματι δυσκολο)
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-10-18 14:56 #3
    Προεπιλογή
    Δεν ξέρω γι'αυτό και ρωτάω, θέλεις να μου πεις ότι πρέπει να ανέβω μερικά κιλά και μετά να πέσω ώστε να γραμμωσω χωρίς να χάσω μυϊκή μάζα? Γιατί το σκέφτηκα και αυτό... απλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο.
    Επίσης μια απορία ακόμα, μετράμε πρωτεϊνη από ρύζι, μακαρόνια, πατάτες και γενικά από πηγές υδατανθράκων?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leftis1990 : 17-10-18 στις 14:58
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-10-18 17:12 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Μη κοιτας τι σου δειχνουν τα μακρος calculator. Ειναι πολυ μακρια απο την αληθεια.. Και τα μακρος που πρεπει να καταναλωσει καποιος διαφερουν απο ατομο σε ατομο και παιζουν πολλοι παραγοντες. Για να κατεβεις σε μονοψηφιο μποντιφατ υποθετω θα χρειαστεις λιγοτερους υ/ες απο αυτα που λεει και τα λιπαρα ειναι αρκετα. Αυτο συνεπαγεται με απωλεια μυικης μαζας αν δεν εισαι αρχαριος , οποτε το να χανεις λιπος και να βαζεις ταυτοχρονα μυς θα σου ειναι δυσκολο.
    Η πρωτεινη απο τα φυτικα μετριεται , εγω προσωπικα μονο σαν θερμιδες , αν και νομιζω πρεπει να τη μετραμε σαν πληρης πρωτεινη οταν καταναλωνεται με καποια πηγη πρωτεινης που εχει το απαιτουμενο αμινο προφιλ(π.χ. ρυζι με κρεας)
    Απάντηση με παράθεση
     

Tags for this Thread