Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 06-01-19 18:58 #1
    Προεπιλογή Αρχαριος προβλημα ενεργειας και προσδοκιες
    Καλημέρα σας. Ειμαι 40 ετων και χρονια παχυσαρκος εως υπερπαχυσαρκος (αναλογα τις περιστασεις στη ζωη μου) , αν και αθλητικος γενικα τυπος , εκανα κολυμβηση απο 5 εως 16 ετων , και μεχρι 36 ετων που επαθα σοβαρη βλαβη σε 2 σπονδυλους στη μεση λογω της παχυσαρκιας , επαιζα τακτικα μπασκετ ολη μου τη ζωη , και επαιζα και τενις σαν χομπι , και τα δυο πλεον απαγορευτηκαν αυστηρα απο τον γιατρο γιατι επιβαρυνουν τη μεση. Εχω μεταναστευσει Γερμανια και εγινα πιο παχυς απο ποτε , κλεισουρα σπιτι , πολυ φαι και κρυο. Ως αποτελεσμα το προβλημα της μεσης χειροτερεψε και εβγαλα και προβλημα στον αυχενα απο τη καθιστικη ζωη. Εχω υψος 1.80 και αυτη τη στιγμη ειμαι 109.5 κιλα , ειχα φτασει 122. Τα κιλα ισως δεν ακουγονται πολλα , αλλα ειμαι εντελως σαπιοκοιλιας με γιγαντιαια κοιλια και βυζια , εχω τεραστιο ποσοστο λιπους και πολυ λιγο μυικο ιστο , φαινομαι δηλαδη πολυ πιο παχυς για τα κιλα μου. Πηγα στο γιατρο ειδικευμενο σε προβληματα μεσης και μου ειπε αν δε χασω 30 κιλα και δεν δυναμωσω το κορμι μου με βλεπε χειρουργειο σε λιγα χρονια και με εστειλε για γυμναστηριο , βαρη , και κολυμβηση , ποδηλατο , και οταν λεει πεσω κατω απο 95 κιλα μπορω σιγα σιγα να ξεκινησω και τζογκινγ. Κανω κανα μηνα τωρα και επειδη ηταν η πρωτη φορα που ασχοληθηκα δεν ηξερα πολλα πραγματα , εκατσα ασχοληθηκα εμαθα πολλα και απο αυτο εδω το φορουμ και λεω να ξεκινησω λιγο πιο σοβαρα τη φαση , στυλ bodybuilding φυσικα ερασιτεχνικα . Εχω βασικα δυο ερωτησεις.

    Α) Παω 4 φορες την εβδομαδα. μερα 1η κανω στηθος δικεφαλα , 2η ωμους , τρικεφαλα , 3η πλατη , 4η ποδια. Καθε μερα κανω αεροβια 30 λεπτα , και κοιλιακους ραχιαιους προσεχτικα και ασκησεις που μου υπεδειξε ο ιατρος να μην επιβαρυνω τη μεση. Το προβλημα μου οι προπονησεις πλατης και στηθους. Με εξαντλουν σε σημειο να μην εχω μετα ενεργεια. Σημερα ειχα στηθος δικεφαλα και οταν πηγα για τα δικεφαλα απλα ειχα στεγνωσει εντελως. Το ιδιο προβλημα ειχα και με τη πλατη για αυτο την αφησα μονη. Σκεφτομαι να παω τα δικεφαλα στη μερια των ποδιων. Γενικα ομως εχω τρομερο προβλημα ενεργειας αφου σκεφτομαι μηπως εχω κανα διαβητη. Δεν τραβαει. Οποτε θα ηθελα συμβουλη πως να οργανωσω το 4ημερο μου. Απο διατροφη τρωω κανονικα προς το παρον σχετικα υγιεινα και προς το παρον δεν κανω υποθερμιδικες διαιτες κτλπ. κανα διχιλιαρο θερμιδες ημερισιως.

    Β)Τι να αναμενω σε αυτη την ηλικια και με τους περιορισμους που εχω λογω της μεσης? ειμαι 40 και ειναι η τελευταια μου ευκαιρια να βελτιωσω το σωμα μου. Προλαβαινω ή ξεκινησα αργα? Και δεν εννοω απλα απωλεια βαρους. Αυτο το πετυχαινω ηδη. Απο οταν ξεκινησα εχασα 11 κιλα μειωνοντας απλα το φαι (πρεπει να ετρωγα κανα 3χιλιαρο θερμιδες τη μερα) και με γυμναστηριο και μειωση των μετακινησεων με το αυτοκινητο (παω παντου με τα ποδια). Μιλαω να φταιξω σωμα. Να δειξω και εγω επιτελους λιγο αντρας και οχι η αμορφη μαζα που ημουν μια ζωη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vonzuchter : 06-01-19 στις 19:03
    Απάντηση με παράθεση