Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 01-02-19 23:51 #1
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή Υπερθερμιδικη Keto
    Καλησπερα!


    Ολα αυτα τα χρονια δεν τολμουσα να κανω διατροφη για χασιμο λιπους με υδατανθρακα,ειμαι μεγαλος fan της κετογονικης.Παρολα αυτα,το αποτελεσμα ηταν παρομοιο καθε φορα,δηλαδη οσο μαγικη ειναι στο χασιμο λιπους,τοσο μαγικη ειναι στο χασιμο μαζας.Ακομα και με 250-300γρ πρωτεινη που το πηγαινα τελευταιες φορες,παλι ιδια αποτελεσματα.Και ειναι λογικο γιατι απλα αν δεν τραβας στο γυμναστηριο,δεν κρατας μαζα.Αν τολμησω παλι να βαλω υδατανθρακα,δεν παιζει να χασω λιπος ουτε για πλακα.Ακομα και με 100-150γρ υδατ. τη μερα ζοριζομαι πολυ και το χασιμο ειναι ελαχιστο.Ετσι λειτουργει πανω μου.


    Τωρα μου μπηκε στο μυαλο φετος να δοκιμασω παλι κετογονικη,αλλα με περισσια θερμιδων.Εχει πειραματιστει καποιος πανω σ αυτο? Δηλαδη κυριολεκτικα μισο κιλο λιπους τη μερα και παραπανω,μαζι με αρκετη πρωτεϊνη.Πχ 1kg ταχινι,που εχει καπου στο 60-65% καλο λιπος και 3% υδατανθρακα,μαζι με κρεας-σκονη-αυγα-ψαρι.Λεω να το παω ετσι για καμια βδομαδα και να δω την αντιδραση που θα χω.Θελω να πονταρω στο οτι θα εχω αντιστοιχη ενεργεια να τραβαω κιλα,και ταυτοχρονα να καιει και λιπος το σωμα λογω ελλειψης υδατανθρακα.Δηλαδη θα ειμαι καπου στις 5000 θερμιδες μονο απο λιπος,συν καμποσες ακομα απο πρωτεϊνη και απο τον λιγο υδατανθρακα.Εαν η ιδεα μου στεκει πρακτικα,δηλαδη να καιγεται το λιπος και να κρατιεται η ενεργεια και η ενταση,τοτε μιλαμε για διατροφη που μπαινει στις top!


    Αν υπαρχει προσωπικη εμπειρια,θα με ενδιεφερε να ακουσω γνωμες!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-02-19 00:56 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Φιλε , ωραιο αυτο αλλα δεν εκανες κετο. Προφανως πρεπει νομιζω να διαβασεις πρωτα καποια βασικα για την κετο πραγματα οπως αυτο που λες με την πρωτεινη.. 250 300 γρ ειναι μεγαλο λαθος. Στη κετο πρεπει να εχεις μετρια πρωτεινη για να εχεις θετικη ισορροπια αζωτου, αλλα οχι τοσο πολυ γιατι θα μπεις σε γλυκονεογενεση και απο κει και περα δεν ειναι κετο. Βεβαια μπορεις να κοιταξεις κι αλλα πραγματα μεσα στη διατροφη σου. Κετο μπαλκ εχω δει καποιοι να δοκιμαζουν με επιτυχεια, αν ειναι αυτο που σου ταιριαζει go for it. Αλλα προσεξε αυτο με την πρωτεινη και γενικα για να εισαι σιγουρος οτι εισαι σε κετωση καλο θα ηταν να ελεγχεις αν οντως εισαι. Ο καλυτερος τροπος χωρις ελεγχο ειναι ον/οφφ IF/PF(prolong fasting) με κετο διαιτα εννοειται, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TheWorst : 06-02-19 στις 01:00
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-02-19 17:17 #3
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Ναι πλεον δεν εχω ουτε καν πανω απο 150γρ πρωτεινη,διοτι απλα το θεωρω αχρειαστο, απλα γιατι δεν απορροφουνται. Ο πειραματισμος ξεκιναει στα πολύ κοντά.
    Απάντηση με παράθεση