Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 03-02-19 14:36 #1
    Προεπιλογή Η διατροφή μου
    Καλησπερα παιδια συγχαρητηρια για το forum..βασικα με ενδιαφερει το καψιμο λιπους αρχικα μιας και που εχω υπεραρκετο γυμναζομαι 2 μηνες εντατικα 6 φορες την εβδομαδα. Ειμαι 1.78 υψος με 90 κιλα και 31 χρονων..κατοπιν απο μετρηση Bmi και τα συναφη μου εβγαλε 28% λιπος 36% μυικη μαζα 1.911 θερμιδες συντηρησης και 24.6 bmi.θα ηθελα να βγαλω ενα σωστο προγραμμα διατροφης με τη βοηθεια σας.. 1)πρωινο ξεκιναω με βρωμη 80γρ με 1 ποτηρι γαλα χαμηλα λιπαρα μαζι με 10 αμυγδαλα η καρυδια 2) 6 ασπραδια με μια μπανανα. Μεσημεριανο 3) στηθος με 100 γρ ωμο ρυζι basmati μαζι με σαλατα.. προπονηση 17:00- 18:45 μεταπροπονητικο 4)στηθος κοτοπουλο με 125γρ ρυζι η γλυκοπατατα η μακαρονια ολικης και σαλατα μπροκολο με ελαιολαδο στις σαλατες μου και πριν τον υπνο 5) 6 ασπραδια +1 κροκο..ακουω γνωμες και τι να συνδυασω για να εχω καλυτερο αποτελεσμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-02-19 14:51 #2
    Προεπιλογή Διατροφη
    Καλησπερα παιδια συγχαρητηρια για το forum..βασικα με ενδιαφερει το καψιμο λιπους αρχικα μιας και που εχω υπεραρκετο γυμναζομαι 2 μηνες εντατικα 6 φορες την εβδομαδα. Ειμαι 1.78 υψος με 90 κιλα και 31 χρονων..κατοπιν απο μετρηση Bmi και τα συναφη μου εβγαλε 28% λιπος 36% μυικη μαζα 1.911 θερμιδες συντηρησης και 24.6 bmi.θα ηθελα να βγαλω ενα σωστο προγραμμα διατροφης με τη βοηθεια σας.. 1)πρωινο ξεκιναω με βρωμη 80γρ με 1 ποτηρι γαλα χαμηλα λιπαρα μαζι με 10 αμυγδαλα η καρυδια 2) 6 ασπραδια με μια μπανανα. Μεσημεριανο 3) στηθος με 100 γρ ωμο ρυζι basmati μαζι με σαλατα.. προπονηση 17:00- 18:45 μεταπροπονητικο 4)στηθος κοτοπουλο με 125γρ ρυζι η γλυκοπατατα η μακαρονια ολικης και σαλατα μπροκολο με ελαιολαδο στις σαλατες μου και πριν τον υπνο 5) 6 ασπραδια +1 κροκο..ακουω γνωμες και τι να συνδυασω για να εχω καλυτερο αποτελεσμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-02-19 17:06 #3
    Προεπιλογή Η διατροφή μου
    Γεια σε ολη τη παρεα ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα να βοηθηθω σε καποια θεματα διατροφης.εχω που ξεκινησα γυμναστηριο 2 μηνες πεντε φορες τη βδομαδα με αεροβιο και βαρη..στοχος μου ειναι καψιμο λιπους.ειμαι 1.78 με 90 κιλα και 31 χρονων.ημουνα 94 κιλα και εχω χασει 4 κιλα.πριν μια εβδομαδα εκανα μια μετρηση η οποια μου εδειξε το bmi και τα συναφη απογοητευτηκα και θελω να βαλω πεισμα για να πεσω πολυ.Η μετρηση εδειξε στα 90 κιλα 28.4%ποσοστο λιπους bmi 28.8% 34.6% μυικη μαζα και οι θερμιδες για να ζω και αναπνεω υποθετω 1.911 αυτο θα πολλαπλασιαστει με τη δραστηριοτητα που κανω καθημερινως δηλαδη δεν εργαζομαι αυτη τη στιγμη πρεπει να λαμβανω γυρω στις 2.500-2.700 θερμιδες το προγραμμα που τρωω περιλαμβανει τα εξης
    Πρωινο 1) 60-70γρ βρωμη με ενα ποτηρι γαλα 0.5% λιπαρα και 8 με 10 καρυδια η αμυγδαλα.
    Δεκατιανο 2) 6-7 ασπραδια ο ενας κροκος μαζι με ενα φρουτο κατα προτιμηση μπανανα
    Μεσημεριανο 3) στηθος κοτοπουλο με 120 γρ ρυζι μπασματι και μια σαλατα με ελαιολαδο
    Προπονηση 17:00-19:00
    Μεταπροπονητικο 4) στηθος κοτοπουλο η τονο η ψαρι μπακαλιαρο η τσιπουρα η λαυρακι οτι μπορεσω να εχω εκεινη τη στιγμη με 120 γρμ ρυζι η μακαρονια ολικης αλαισης η γλυκοπατατα με σαλατα και ελαιολαδο.
    Και τελος πριν τον υπνο 5) γιαουρτι 2% με ξηρους καρπους η 6- 7 ασπραδια και εναν κροκο.. θα ηθελα να πεσω σε ποσοστο λιπους και γραμμωση εφοσον ειναι εφικτο..εχω προαισθηνα οτι δεν τα κατανεμω σωστα τα γευματα μου θα ηθελα γνωμες για καλυτερο αποτελεσμα...
    Κωστας
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-02-19 18:11 #4
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Φανταζομαι οτι αν βαλεις γλυκοπαπατα αντισταθμιζεις το βαρος της ωστε να παρεις τον ιδιο υδατανθρακα με το ρυζι? Αν ναι,χονδρικα εισαι καπου στα 250γρ υδατανθρακα.Ισως ναι ειναι καπως αρκετα για το σκαρι σου και τον σκοπου σου οπως μας τον λες.Στη θεση σου θα εβγαζα τελειως τον υδατανθρακα στο 4ο γευμα και θα ειχα καποια λιπαρα.Πχ κατι σε ταχινι κλασσικο,οχι με κακαο,μελι κλπ.Ή κιτρινο τυρι για να παρεις πρωτεϊνη και λιπος.Στα αυγα κρατα τον κροκο,θα σε βοηθησει και στο λιπος και στο να μην ξοδευεις χρηματα στα τοσα αυγα,γιατι κατευθειαν πηγαινουν δια 2.Μην το φοβασαι το λιπος,συνηθως ο υδατανθρακας ειναι αυτος που λιπωνει,οχι το λιπος ουτε η πρωτεϊνη.Καλυτερα να εχεις πχ 2500 θερμιδες με 100-150γρ υδατανθρακα και αυξημενο λιπος,παρα 2000 θερμιδες με μειωμενο λιπος και 250γρ υδατανθρακα.Επισης,να τονισω,οταν λεω λιπος δεν εννοω trans λιπαρα,εννοω καποιο κορεσμενο (βουτυρο αγελαδινο πχ) μαζι με ωμεγα.
    Και για να σε προλαβω πριν πεις κατι του στυλ "μα τοσοι γιατροι λενε οχι στα κορεσμενα επειδη οσοι τα τρωνε εχουν χοληστερινη κλπ",αυτο ειναι ενα ωραιο παραμυθι.Οσοι εχουν χοληστερινη προφανως και δεν τρωνε αγελαδινο βουτυρο,ταχινι,καρυδια και ψαρια.Τρωνε τηγανιτο λαδι,το οποιο επιμενουν να ΜΗΝ ειναι ελαιολαδο,οπως επισης κ διαφορα αλλα υδρογονομενα και τετοια περιεργα.
    Η πρωτεϊνη σου ειναι οκ,δε χρειαζεσαι παραπανω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-02-19 20:52 #5
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστω φιλε μου, απλα γνωριζω για τα λιπαρα και συμφωνω μαζι σου καθε αλλο.. πιστεψα οτι εχω πολυ υδατανθρακα σε καποια φαση και λεω κατι γινεται δηλαδη λες οτι μεταπροπονητικο να μην εχω υδατανθρακα η να μην εχω γλυκοπατατα ?απλα βαρεθηκα το ρυζι για αυτο η παραλαγη της γλυκοπατατας. Προφανως ενδιαφερομαι πολυ για συνδυασμους και καθε προταση δεκτη φυσικα!! Για γευματα γιατι προτιμω να παρω κατι απο εσας εδω παρα να πληρωσω εξτρα διατροφολογο.. και κατι ακομη σκεφτομαι τη κετο να ξεκινησω απλα πιστευω οτι μαλλον ειναι για αλλο επιπεδο
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-02-19 00:57 #6
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Δεν ειναι για αλλο επιπεδο,ειναι για τον καθενα που θελει να πετυχει γρηγορο χασιμο κιλων.Δυστυχως τα αρνητικα ειναι οτι καιει πολλη μυικη μαζα επισης,απλα επειδη δεν εχεις το καταλληλο καυσιμο για να τραβηξεις κιλα στο γυμναστηριο.Αν δε σε ενδιαφερει το να χασεις μυες,οπως και το να εχεις χαμηλοτερα επιπεδα ενεργειας μες στη μερα,τοτε το δοκιμαζεις.Ολα αυτα εφοσον κανεις κετογονικη και μενεις υποθερμιδικα,δεν ξερω ακομη τι συμβαινει υπερθερμιδικα,θα το διαπιστωσω στα κοντα και θα σου πω..!

    Σχετικα με υδατανθρακα,νομιζω πως ναι στο τελευταιο γευμα που τον εχεις,ας βγει.Ουτως ή αλλως ειναι προς το τελος της μερας και δε θα σε ζορισει απο ενεργειακο θεμα,θα πεσεις για υπνο μετα απο λιγες ωρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-02-19 18:48 #7
    Προεπιλογή Δυσκολια στο καψιμο λιπους και σωστη κατανομη γευματων.
    Καλησπερα παιδια καινουργιος στο forum.θελω πρωτα απο ολα να ζητησω συγνωμη γιατι εχω απευθυνθει σε αλλων παιδιων τα ποστ τους και δεν εκανα τοπικ δικο μου!εχω τις εξης αποριες μου ειμαι 31 χρονων 90 κιλα και υψος 1.78!!!
    Αρχισα να γυμναζομαι τους τελευταιους δυο μηνες εντατικα θα ελεγα 5-6 φορες την εβδομαδα δεν εργαζομαι.αυτο το καιρο αλλα εχω κινηση καθ'ολη την ημερα.. εκανα μετρηση για να δω που βρισκομαι αλλα απογοητευτηκα λιγακι με το ποσοστο λιπους..η μετρηση εδειξε το bmi μου το οποιο ειναι 28.8% τη μαζα που ειναι 34,2% και το λιπος στα 28.2% οι θερμιδες ημερησιως ειναι στις 1.911 βαση μετρησης τωρα ο συντελεστης θα ελεγα περιπου στο 1.3 αφου δεν εχω και πολυ εντονες δραστηριοτητες μας βγαινει στις 2.500 θερμιδες χονδρικα! Ο στοχος μου ειναι απωλεια λιπους και γραμμωση αν ειναι εφικτη.. θα μπορουσα να παραθεσω τη διατροφη μου μιας ημερας να μπορουσαμε να διορθωσουμε εαν θα ηταν ευκολο? Ευχαριστω εκ των προταιρων

    **Συγχωνεύτηκε το θέμα που άνοιξες με το ήδη υπάρχων.Bodybuilding.GR Team**
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-02-19 20:56 #8
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις πολλά θέματα του φόρουμ. ξεσκόνισε το. μάθε από εδώ. θα σου δοθεί η ευκαιρία να μάθεις να βγάζεις την διατροφή σου,σε κάθε φάση του σώματος σου σωστά και μονος σου. μην ζητάς έτοιμα πράγματα. σε ότι διαβάσεις και έχεις απορίες, τότε συζητάμε ότι θέλεις. βαρέθηκες είπες το ρύζι? πόσα χρόνια έχεις συνεχόμενα ρύζι στην διατροφή σου? έχω την εντύπωση πως γρήγορα το βαρέθηκες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-02-19 00:43 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Καλο θα ηταν να δουμε τα μακροσυστατικα οπως τα εχεις υπολογισει και να ξεκινησουμε απο κει και οχι μονο φαι. Εμενα αρκετα στο πλανο δεν μου αρεσουν , αλλα το κυριο πρωτα ειναι αυτο που λες οτι δεν εχεις εντονες δραστηριοτητες, καλο θα ηταν για την απωλεια λιπους να εχεις τετοιες δραστηριοτητες. Αλλο που θα σε βοηθησει ειναι να αυξησεις τη μυικη σου μαζα κι απο κει τον μεταβολισμο σου μιας και θα χρεαιζεσαι περισσοτερες θερμιδες για να συντηρεις την επιπλεον μυικη μαζα που εβαλες. Κι αλλα πολλα ειναι που "μπαινουν" μεσα αλλα κοιταξε πρωτα αυτα.
    Το ρυζι αν το βαρεθεις τοσο πολυ δοκιμασε ρυζογκοφρετες ισως σου αρεσουν. Εγω προσωπικα τα λατρευω
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-02-19 11:26 #10
    Προεπιλογή
    Γιαννη καλημερα το ψαχνω το forum καιρο πανω απο 1μιση χρονο βλεπω πολλα πραγματα και ενδιαφερον! Οταν λεω βαρεθηκα το ρυζι δεν το εννοω δηλαδη θελω να το κοψω ειναι απο τους καλυτερους υδατανθρακες που μου χρειαζονται αντιθετως απλα 7 μερες την εβδομαδα δε γινεται πρεπει να υπαρχει και λιγο παραλλαγη! Διατροφη να ασχολουμαι λιγακι ποιο σοβαρα εχω 2μιση μηνες μετα απο 1 χρονο!! και ποιο παλια παλι ημουν αθλητικος τυπος.τωρα ειναι ενας λογος παραπανω να ασχοληθω με το σωμα μου!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-02-19 11:38 #11
    Προεπιλογή
    Theworst καλημερα φιλε μου!τα μακροσυστατικα ενδεχομενως να ειναι λαθος για αυτο και το εχω αναφερει σε αλλο μηνυμα!οσο αναφορα για αυτα που δεν σου αρεσουν στο πλανο μπορουμε να τα αναλυσουμε μηπως υπαρχουν και αλλες ιδεες αλλωστε για αυτο ειναι το forum για να γινομαστε καλυτεροι.. ρε παιδια θελω γνωμη για πρωινο εκτος απο βρωμη με γαλα η στο νερο και γιαουρτι με βρωμη και κανα φρουτο στο μπλεντερ εφοσον πρωτεινη θα εχω στο δεκατιανο τι θα μπορουσα να βαλω? Να μην υπαρχει μονοτονια
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-02-19 12:42 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Θα σου ελεγα να ξεκινησεις απο το πρωινο. Εξαρταται αν προπονησαι το πρωι το απογευμα το βραδυ.. Αλλαζει εκει το πραγμα λιγο με τη διατροφη που θα σου προτεινα. Αν ειναι πρωι πρωι ,θα σου ελεγα νηστικος, αν ειναι μεσημερι , τοτε η βρωμη 3 4 ωρες πριν τη προπο φαινεται πολυ καλη ιδεα. Κατι που θα αλλαζα μεσα στο πρωινο ειναι να μην εχω γαλα και γιαουρτι αλλα αυγα μαζι με τη βρωμη. Αν ειναι το βραδυ η προπονηση θα σου ελεγα μονο λιπαρα και πρωτεινη στο πρωινο να βαλεις, δλδ π.χ. ολοκληρα αυγα με καμια σαλατα. Πολυ ify ειναι και εγω σου λεω καποια πραγματα γενικα, χωρις να αναλυουμε τοσο σε βαθος, αν και θα μπορουσαμε σιγουρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-02-19 13:04 #13
    Προεπιλογή
    Το εχω δοκιμασει σε νερο αλλα δεν κατεβαινει με τιποτα.. πρεπει να ψαχτω με καμια συνταγη η να κανω πιτακια βρωμης στο φουρνο αν και κατεχω μαγειρικα τα παντα δεν εχω προβλημα γυμναζομαι συνηθως η το απογευμα κατα τις 5 η δυο φορες τη βδομαδα πηγαινω μεσημερι με την αποκλιση οτι μεχρι το μεσημερι να εχω φαει δυο γευματα σε αντιθεση με το απογευμα που εχω φαει 3 γευματα! Οσο αναφορα τα αυγα τι οριο υπαρχει την ημερα καποτε ετρωγα μεχρι 18 αυγα ημερησιως αλλα ειχα 7 μικρα γευματα και δεν ειχα καποιο προβλημα..αυτο ειναι το σημαντικοτερο προβλημα μου στη διατροφη η σωστη κατανομη μακροστοιχειων στα γευματα μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-02-19 13:10 #14
    Προεπιλογή
    Να επισημανω οτι η γυμναστικη που κανω ειναι αντισταση με βαρος τα συγκεκριμενα δραμια η kettlembel 40 λεπτα τη μερα με μικρα διαλλειματα μεταξυ των ασκησεων! Και στο τελος κανω διαδρομο τουλαχιστον 25 λεπτα σε ταχυτητα μετρια να κραταω σφυγμο αναμεσα στους 120-140
    ειναι ποιο πολυ σαν διαλλειματικη αλλα νομιζω οτι συντομα θα κατευθυνθω παλι αποκλειστικα στα βαρη!! Δεν ξερω τι σημασια εχει και ποση αυτο θα το δειξει η υπομονη και η επιμονη
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-02-19 17:41 #15
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Zofkostas31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη καλημερα το ψαχνω το forum καιρο πανω απο 1μιση χρονο βλεπω πολλα πραγματα και ενδιαφερον! Οταν λεω βαρεθηκα το ρυζι δεν το εννοω δηλαδη θελω να το κοψω ειναι απο τους καλυτερους υδατανθρακες που μου χρειαζονται αντιθετως απλα 7 μερες την εβδομαδα δε γινεται πρεπει να υπαρχει και λιγο παραλλαγη! Διατροφη να ασχολουμαι λιγακι ποιο σοβαρα εχω 2μιση μηνες μετα απο 1 χρονο!! και ποιο παλια παλι ημουν αθλητικος τυπος.τωρα ειναι ενας λογος παραπανω να ασχοληθω με το σωμα μου!
    τοτε αν ειναι ετσι, θα σου ελεγα να μην εισαι τοσο αυστηρος με την διατροφη σου. σιγα σιγα. ο κορεσμος ειναι ο σημαντικοτερος εχθρος.
    Απάντηση με παράθεση