Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 25-02-19 12:30 #1
    Προεπιλογή Ρίπτες σφαίρας, σφύρας, δίσκου
    γεια σας παιδια,υπαρχει κάποιο μέλος εδω που να ασχολείται με αυτα τα αθληματα,και να μας πει τι ειδους προπονησης πρέπει να κανεις για να βελτιωθειςκαι να περνεις μερος σε αγωνες?ειναι θεμα δύναμης ή τεχνικής?
    σας ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-02-19 22:23 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    χωρις δεύτερη σκέψη και με λίγες γνώσεις του αντικειμένου να έχει κάποιος , τα συγκεκρημένα αθλήματα θέλουν και τα δυο και κυρίως τεχνική , ένας δυνατός χωρίς τεχνική μπορεί να ρίξει το ίδιο η και λιγότερο με κάποιον που δεν έχει τεχνική αλλα μόνο δύναμη
    όλα τα αθλήματα στίβου θέλουν τεχνική και το έχω διαπιστώσει που μια φορα πήγα να ριξω σφαίρα για να πάρει βαθμούς ο σύλλογος και βγήκα δεύτερος σε πρωτάθλημα βορείου Ελλάδος μονο με δύναμη γιατι δεν προλάβαινα να μάθω τεχνική , λόγω του οτι είχα 2 βδομάδες περιθώριο και με είχαν φερει μια σφαίρα να προπονηθω έξω και επειδη δεν το είχα με τεχνική περισσότερο βασίστηκα στη δύναμη και στο σωματικό βάρος που ήμουν 122 κιλά
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-02-19 22:58 #3
    Προεπιλογή
    σε αυτά τα αθλήματα όλοι είναι ογκώδης με λίπος , ενώ στον στίβο είναι αδύνατη σε κάποια αθλήματα, γραμμωμενη και μυώδης ειδικά στα 100,400μ που είναι γυμνασμένη ειδικά τα πόδια
    πήγαινες σε σύλλογο? δεν έκανες προπόνηση στην σφαίρα πως πηγές απροετοιμαστος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-02-19 03:59 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Εγω ββερ είμαι δε ξέρω απο ολυμπιακα αθλήματα τεχνικές και επειδη ο Σύλλογος ήθελε βαθμούς με λέει ο προπονητής έλα να ρίξεις Ηλία σφαίρα και λέω απο το γυμνάσιο έχω να πιάσω στα χέρια μου και έτσι 2 βδομάδες πρίν έφερε μία και πήγε να με μάθει τεχνική και όπως έριχνα πιο πολύ η προσπάθεια ήταν να πιάσω τον παλμό παρα να κάνω καλή επίδοση και λέω άσε μη γίνουμε ρεζίλι και μετα με λέει δοκίμασε μόνο με δύναμη όπως μπορείς και έριξα καλύτερα
    Και στον αγώνα είχα βγει δεύτερος με καμια 14 μέτρα και ο πρώτος με είχε φύγει 2 -3 , τωρα δε θυμάμαι και σίγουρα τα νούμερα πέρασαν καμια 20αρια χρόνια

    Το θέμα είναι το εξής , αυτα τα αθλήματα δεν τα κάνεις για προπόνηση , η τουλάχιστον δεν είναι συνηθισμένο και εξαιρετικά σπάνιο , οπότε τι να μας νοιάζουν οι επιδόσεις
    επίσης ανάλογα με το άθλημα και τις απαιτήσεις διαμορφώνετε και προπονητικά διατροφικά και το σώμα , οι σφαιροβόλοι είναι Αρκουδιάρηδες και έχουν δύναμη στις βασικές ασκήσεις
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-02-19 10:20 #5
    Προεπιλογή
    Εντάξει δεν είναι και εύκολο να πετάς 7,8κιλα 30 μέτρα +περα,όπως το βλέπω ποιο εύκολο μου φαίνεται το ακόντιο παρά η σφύρα και ο δίσκος που μπορεί να βγεις εύκολα άκυρος με το προστατευρικο δίχτυ που έχει

    τι εννοείς "'
    Το θέμα είναι το εξής , αυτα τα αθλήματα δεν τα κάνεις για προπόνηση , η τουλάχιστον δεν είναι συνηθισμένο και εξαιρετικά σπάνιο , οπότε τι να μας νοιάζουν οι επιδόσεις ""

    για να βελτιωθείς σε κάτι δεν πρέπει να το εξασκείς συνέχεια?
    Απάντηση με παράθεση