Θέμα: Κράμπες

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 110
  1. 01-05-08 11:39 #1
    Προεπιλογή Κράμπα στους κοιλιακούς
    Hi guys.Χτες που εκανα τη γυμναστικη μου ενιωσα μια αδυναμια κατα τη διαρκεια των ασκησεων.Τελοσπαντων σταματησα και πηγα σπιτι να ξεκουραστω.Καποια στιγμη κι ενω ειμαι ξαπλωμενος παω να σηκωθω και ξαφνικα νιωθω ενα τραβηγμα στους κοιλιακους κι εντονο πονο.Πιανωντας τους ειδα κατι σα νευροκαβαληκεμα(ή οπως γραφεται).Αρχισα να αναπνεω βαθυα και γρηγορα για να τους δωσω κινηση κι μετα απο λιγο ηρεμησε και περασε.Το εχω ξαναπαθει την ωρα που φταρνιζομαι.Τι μπορει να φταιει και πως μπορω να προστατευτω;Ευχαριστω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-05-08 12:00 #2
    Το avatar του χρήστη Spyro D

    Εγγραφή
    27-03-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    259
    Προεπιλογή
    Το οτι ενιωσες μια αδυναμια δεν νομιζω οτι εχει σχεση με την κραμπα που επαθες στους κοιλιακους..εκτος κ αν δεν καταλαβα εγω τι θες να πεις με το [αδυναμια...]Δεν μπορεις να κανεις πολλα...βεβαια αν γινει συχνο....πηγαινε κ κοιταξε το...[οχι οτι θα ειναι κατι ανυσηχητικο!

    dont worry be happy!!
    Spyro D
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-05-08 14:36 #3
    Προεπιλογή
    κραμπα στους κοιλιακους παθαινω συχνα οταν τους κανω μετα απο εντονη εφιδρωση στο τελος του προγραμματος.οφειλεται σε εελλειψη ηλεκτρολυτων οπως μου ειπαν.παρε συμπληρωματα οπωςδηποτε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-05-08 17:21 #4

    Εγγραφή
    02-02-2008
    Περ.
    xrysoupoli
    Μηνύματα
    190
    Προεπιλογή
    ακριβως οπως σου ειπε ο ioanis ελειψη και κυριως καλιου, αν δεν εισαι σε γραμμωση 2-3 μπανανες την ημερα θα σε βοηθησουν αρκετα
    THEN WE WILL FIGHT IN SHADE
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-05-08 19:13 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    είναι πιθανή η περίπτωση αφυδάτωσης όπου λύνετε το πρόβλημα με λήψη μαγνησιου καλιου η ηλεκτρολυτών αλλά παίζει και η πιθανότητα μικροθλάσης μετά απο έντονη προπόνηση η υπερπροπόνηση στην περίπτωση που τα συμπτώματα δεν εμφανίζονται σε άλλο σημείο του σώματος, αυτό γίνετε στην προσπάθεια για μείωση του λίπους νομίζοντας ότι με την υπερβολή θαέχουμε καλύτερα αποτελέσματα έτσι οδηγούμαστε σε καταβολισμό δηλ κάνουμε μεγαλύτερη ζημιά απο αυτή που μπορεί ο οργανισμός να αναρώσει.
    αυτό θέλει αμινοξέα διατροφή γενικότερα και λίγο ξεκούραση ενεργητική δηλ τους γυμνάζομε πολύ χαλαρά ισα ίσα να αιματώνονται αυτό βοηθάει
    στην γρηγορότερη ανάπλαση των μυικών ινών .
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-05-08 20:48 #6
    Προεπιλογή
    Ηλια τα ειπες ολα.+1
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-05-08 14:59 #7
    Προεπιλογή
    Χιλια ευχαριστω ολους σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-05-08 17:30 #8
    Προεπιλογή
    Φαε μπανανες η χυμους γενικοτερα.Ελειψη καλιου.

    Το επαθα καιγω προσφατα σε ολο μου το σωμα οταν σταματησα για λιγες μερες τους χυμους πορτοκαλι.Η διατροφη μου κατα ταλλα ηταν η ιδια.Δεν ειχα μειωση πρωτεινης.

    Πινω 1 λιτρο τη μερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-05-08 14:00 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU
    είναι πιθανή η περίπτωση αφυδάτωσης όπου λύνετε το πρόβλημα με λήψη μαγνησιου καλιου η ηλεκτρολυτών αλλά παίζει και η πιθανότητα μικροθλάσης μετά απο έντονη προπόνηση η υπερπροπόνηση στην περίπτωση που τα συμπτώματα δεν εμφανίζονται σε άλλο σημείο του σώματος, αυτό γίνετε στην προσπάθεια για μείωση του λίπους νομίζοντας ότι με την υπερβολή θαέχουμε καλύτερα αποτελέσματα έτσι οδηγούμαστε σε καταβολισμό δηλ κάνουμε μεγαλύτερη ζημιά απο αυτή που μπορεί ο οργανισμός να αναρώσει.
    αυτό θέλει αμινοξέα διατροφή γενικότερα και λίγο ξεκούραση ενεργητική δηλ τους γυμνάζομε πολύ χαλαρά ισα ίσα να αιματώνονται αυτό βοηθάει
    στην γρηγορότερη ανάπλαση των μυικών ινών .
    Απο οσο μπορω να γνωριζω...η θλασση στους κοιλιακους ειναι μακρα η χειροτερη θλασση που μπορει να παθει καποιος....εξειρετικα σπανια...και ιδιαιτερα δυσκολη και χρονοβορα η επαναφορα.Πιστεψε με αν ειχες παθει θλαση εκει θα το ηξερες.
    Το πιθανοτερο ειναι να συμβαινει αυτο που εγραψε ο φιλος στο quote.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-02-09 07:29 #10
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή Κράμπες
    Οι μυϊκές κράμπες είναι επίμονοι, επώδυνοι σπασμοί των μυών που συμβαίνουν ξαφνικά και απροειδοποίητα. Εκτός από τον έντονο πόνο που προκαλούν, δεν επιτρέπουν στους μυς που έχουν προσβληθεί να λειτουργήσουν κανονικά.

    Στους αθλητές οι συχνότερες αιτίες που προκαλούν κράμπες είναι η εξαντλητική χρήση των μυών, το στρες και η αφυδάτωση κατά τη διάρκεια σπορ, αθλημάτων και ασκήσεων. Όταν ο καιρός είναι θερμός, οι κράμπες είναι συχνότερες.

    Κράμπες μπορούν ακόμη να συμβούν και όταν κάποιος είναι ακίνητος. Η υπερβολική ένταση, η εξαντλητική χρήση των μυών, οι τραυματισμοί είναι και στην περίπτωση ακινησίας, αιτίες που συμβάλλουν στην πρόκληση μυϊκών κραμπών.

    Υπάρχουν και οι μυϊκές κράμπες που συμβαίνουν κατά τον ύπνο. Οι κράμπες που συμβαίνουν κατά τον ύπνο, επηρεάζουν συχνότερα τους μυς του πίσω μέρους της κνήμης και των δακτύλων των ποδιών.

    Τα κυριότερα σημεία και συμπτώματα των μυϊκών κραμπών είναι τα ακόλουθα:

    -Ξαφνικός, έντονος πόνος που εμφανίζεται απροειδοποίητα σε μυς, ιδιαίτερα στα κάτω μέλη

    -Δημιουργία σκληρής μυϊκής μάζας στους μυς που παθαίνουν κράμπα, που είναι ψηλαφητή κάτω από το δέρμα. Η μάζα αυτή φεύγει όταν υποχωρεί η κράμπα.


    Οι κυριότερες αιτίες των μυϊκών κραμπών είναι:
    Αφυδάτωση

    -Υπερβολική χρήση των μυών

    -Τραυματισμοί και ένταση των μυών

    -Προβλήματα στην κυκλοφορία του αίματος: Η στένωση των αρτηριών όπως αυτή που συμβαίνει κατά την αρτηριοσκλήρυνση, είναι αιτία μυϊκών κραμπών κατά την άσκηση. Οι κράμπες φεύγουν λίγα λεπτά μετά το σταμάτημα της άσκησης

    -Προβλήματα των νεύρων: Εάν υπάρχει συμπίεση των νεύρων στο επίπεδο της σπονδυλικής στήλης και ιδιαίτερα στην οσφυϊκή μοίρα, τότε εκτός από τον πόνο που πιθανόν να υπάρχει στα κάτω μέλη, παρουσιάζονται και κράμπες. Στις περιπτώσεις αυτές ο πόνος χειροτερεύει όσο περισσότερο περπατάτε

    -Απώλεια καλίου: Το κάλιο είναι απαραίτητο για τη νευρική και μυϊκή λειτουργία. Η απώλεια καλίου που παρατηρείται ιδιαίτερα λόγω της λήψης διουρητικών φαρμάκων για την αντιμετώπιση της ψηλής πίεσης, μπορεί να προκαλεί μυϊκές κράμπες



    Κράμπες μπορούν να συμβούν σε οποιονδήποτε κατά καιρούς. Όμως όταν οι μυϊκές κράμπες είναι συχνές και σοβαρές, τότε απαιτείται ιατρική συμβουλή.

    Η αντιμετώπιση και πρόληψη των μυϊκών κραμπών περιλαμβάνει τα ακόλουθα:

    -Ασκήσεις προθέρμανσης, τεντώματα (προσωπικά διαφωνώ με τις διατάσεις ή έστω τις έντονες διατάσεις στην αρχή της προπόνησης) και μασάζ πριν και μετά από τη σωματική άσκηση και συμμετοχή σε σπορ

    -Αποφυγή αφυδάτωσης. Η λήψη υγρών και ηλεκτρολυτών ιδιαίτερα κατά τις ασκήσεις που γίνονται σε ψηλές θερμοκρασίες, συμβάλλουν στην πρόληψη των κραμπών

    Στις περιπτώσεις που παρουσιάζονται επαναλαμβανόμενες κράμπες κατά τον ύπνο, είναι πιθανόν ο γιατρός μετά την αξιολόγηση του ασθενούς να αποφασίσει ότι πρέπει να χορηγήσει μυοχαλαρωτικά όπως για παράδειγμα βενζοδιαζεπάμη (Valium)

    Σε περίπτωση που εκδηλώνεται μια κράμπα, οι μυς που έχουν προσβληθεί πρέπει να τεντώνονται και να γίνεται ένα ελαφρύ μασάζ για να βοηθηθούν οι μυς να χαλαρώσουν. Η τοποθέτηση πάγου βοηθά στο να χαλαρώσουν οι μυς υπό ένταση. Αργότερα μια ζεστή πετσέτα ή ένα ζεστό μπάνιο, μπορούν να ανακουφίσουν από τον πόνο.


    με κόκκινο οι δικές μου παρατηρήσεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-02-09 12:15 #11
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.611
    Προεπιλογή
    Πολλοι αθλήτες παθαινουν κραμπες επί σκηνης και αυτό οφείλεται στον αφυδατωμενο οργανισμο.
    Εγω προσωπικα παθαινω καποιες φορες στου υπνο μου κραμπες στην κνημη και νιωθω τον μυ σαν να τεντωνεται ένα σκοινι τόσο πολύ που παει να σπάσει,σε συνδυασμο με ένα ανατριχιαστικο πόνο ο οποιος νιωθεις σαν να σε ηλεκτριζει.
    Ωραίο θεμα slaine !
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 14-04-09 23:53 #12
    Προεπιλογή
    Και ημουν ετοιμη να βαλω θεμα..παλι καλα ειδα οτι υπαρχει..
    Πινω απιστευτα πολυ νερο..αρα δεν τιθεται θεμα αφυδατωσης..και ομως παθαινω παρα πολυ συχνα κραμπες..ειτε στις γαμπες ειτε στα δαχτυλα (χεριων-ποδιων),ναι ξερω καιγοσασταν να το μαθετε..τελοσπαντων..ειπα να ρωτησω μηπως και ξερει κανεις που μπορω να το αποδωσω..
    Δυο ατομα εμπιστευομαι..το ενα ειμαι εγω και το αλλο δεν εισαι εσυ!

    Μπορει να μην με ξερω καλα..αλλα με ξερω καλυτερα απο οποιονδηποτε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-04-09 23:55 #13
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    μικρό σόρι κιόλας αλλά μάλλον το σώμα σου έχει "σκουριάσει" και πρέπει να κινητοποιηθεί!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 14-04-09 23:56 #14
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    επίσης κι εγώ παθαίνω στα δάχτυλα του ποδιού πχ μερικές φορές σε κάποιες θέσεις αλλά αμέσως περνάει όταν τα "ξεκλειδώσω" απο τη θέση που μπλοκάρουν. αυτό είναι γνωστό και σαν νευροκαβαλίκευμα (όπως το λέει η γιαγιά μου)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 14-04-09 23:59 #15
    Προεπιλογή
    τωρα που το λες..πρεπει να ξεσκουριασω..
    Δυο ατομα εμπιστευομαι..το ενα ειμαι εγω και το αλλο δεν εισαι εσυ!

    Μπορει να μην με ξερω καλα..αλλα με ξερω καλυτερα απο οποιονδηποτε..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία