Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 13-05-19 15:30 #1
    Προεπιλογή Διατροφή γράμμωσης αρχάριας!!!!
    Καλησπέρα σας.
    Είμαι η Μαίρη 1.65 ύψος κ 56 κιλά. Με ποσοστό λίπους 18,3.
    Ξεκίνησα γυμναστική 3 φορές τη βδομάδα εδώ κ 2 μήνες περίπου με στόχο τη γράμμωση κ να κατεβάσω το λίπος στο 14%. Ο γυμναστής μου είπε ότι χρειάζομαι συμπληρώματα οπότε παραγγείλαμε λιποτροπικα κ θερμογενετικα. Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι τι διατροφή πρέπει να ακολουθήσω!!! Γιατί πιστεύω ότι εκεί το χάνω!!!
    Να σημειωθεί ότι δε τρώω αυγά κ από κρέας μόνο μπιφτέκια κοτόπουλο.
    Τι μου προτείνετε??
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-05-19 17:59 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    γεια χαρα..
    κατι δεν παει καλα με τα στατς που δινεις..αρχικα το ποσοστο λιπους που αναφερεις στα 18%, ειναι ηδη κατω για γυναικα..απο εκεινο το σημειο κ μετα προς τα κατω, αρχιζουν να αποσυντονιζονται να ενδοκρινολογικα σας, εχετε ακανονιστες περιοδους κλπ..το 14% δε, ειναι ενα πολυ χαμηλο ποσοστο για γυναικα που γυμναζεται απλα σαν recreational φαση, κ δεν εχει αγωνιστικους στοχους.
    ο γυμναστης σου, μαλλον σου ειπε κατι απλα για να στο πει οπως τα γραφεις οσον αφορα τα συμπληρωματα..μαζι κανατε την λιπομετρηση, κ αν ναι με τι μεθοδο?
    βεβαια για το υψος σου εισαι αδυνατη σχετικα, οποτε υποθετω οτι δεν εχεις πολυ μυικοτητα πανω σου?
    γενικα εχεις ενασχοληση με τη γυμναστικη, η ετσι τωρα ξεκινησες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-05-19 18:15 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια χαρα..
    κατι δεν παει καλα με τα στατς που δινεις..αρχικα το ποσοστο λιπους που αναφερεις στα 18%, ειναι ηδη κατω για γυναικα..απο εκεινο το σημειο κ μετα προς τα κατω, αρχιζουν να αποσυντονιζονται να ενδοκρινολογικα σας, εχετε ακανονιστες περιοδους κλπ..το 14% δε, ειναι ενα πολυ χαμηλο ποσοστο για γυναικα που γυμναζεται απλα σαν recreational φαση, κ δεν εχει αγωνιστικους στοχους.
    ο γυμναστης σου, μαλλον σου ειπε κατι απλα για να στο πει οπως τα γραφεις οσον αφορα τα συμπληρωματα..μαζι κανατε την λιπομετρηση, κ αν ναι με τι μεθοδο?
    βεβαια για το υψος σου εισαι αδυνατη σχετικα, οποτε υποθετω οτι δεν εχεις πολυ μυικοτητα πανω σου?
    γενικα εχεις ενασχοληση με τη γυμναστικη, η ετσι τωρα ξεκινησες?
    Καλησπέρα!! Εδώ κ περίπου 2 μήνες ξεκίνησα να ασχολούμαι κ κάνω περσοναλ. Έχει μηχάνημα λιπομετρησης τύπου ζυγαριάς . Εκείνος μου είπε για το 14% λίπος. Κ εκείνος κανόνισε κ τα χαπια αν τα πάρω θα γράψω τ όνομα.
    Εγώ είμαι εντελώς ασχετηηη. Ναι μυικοτητα δεν έχω σχεδόν καθόλου γιατί τρώω πιο πολύ υδατάνθρακες παρά πρωτεινη. Τι λέτε να κάνω??
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-05-19 18:19 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    να ξεκινησεις να κανεις βαρη κ να διαβασεις κ το παρακατω αρθρο..διατροφη δεν σου δινει ο γυμναστης?
    επισης να ξερεις οι ζυγαριες αυτες ειναι απο αρκετα εως πολυ ανακριβεις στις μετρησεις που δινουν.

    Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...


    να κατεβασεις το λιπος σου περισοτερο λογικα θα ειναι πιο δυσκολο..αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αυξησεις τη μυικοτητα σου για να δειχνεις διαφορετικη με οσο λιπος εχεις τωρα που ειναι η πιο σωστη προσεγγιση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-05-19 18:31 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ξεκινησεις να κανεις βαρη κ να διαβασεις κ το παρακατω αρθρο..διατροφη δεν σου δινει ο γυμναστης?
    επισης να ξερεις οι ζυγαριες αυτες ειναι απο αρκετα εως πολυ ανακριβεις στις μετρησεις που δινουν.

    Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...


    να κατεβασεις το λιπος σου περισοτερο λογικα θα ειναι πιο δυσκολο..αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αυξησεις τη μυικοτητα σου για να δειχνεις διαφορετικη με οσο λιπος εχεις τωρα που ειναι η πιο σωστη προσεγγιση.

    Ευχαριστώ πολύ!!! Όχι διατροφή δε μου δίνει απλά μου είπε να τρώω πρωτεινες. Κ εγώ δεν ξέρω τι επιτρέπεται κ τι όχι κ με ποια σειρά να τα βάλω. Κ η αλήθεια δε Μ αρέσει κ το κρέας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-05-19 18:37 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ε, μπορεις να τρως ψαρια, κοτοπουλο, γιαουρτι κ θα σε βοηθουσε περισοτερο ενα συμπληρωμα πρωτεινης να συμπληρωνεις παρα οι λιποδιαλυτες που πηρες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-05-19 14:26 #7
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα και καλώς ξεκίνησες να προπονείσαι.

    Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκόψεις από τον "γυμναστή" σου ο οποίος ακούγεται κομματάκι απατεώνας, και να κάνεις μόνη σου τη δική σου έρευνα, να μάθεις πως λειτουργεί το σώμα μας, τι σημαίνει "χάνω λίπος", "χτίζω μυς" και "χάνω βάρος" γιατί είναι 3 διαφορετικές έννοιες.

    Μετά να διαβάσεις 1-2 πράγματα για την διατροφή. Ποιές τροφές περιέχουν τι (υδατάνθρακες, λιπαρά, πρωτεϊνες, βιταμίνες, ιχνοστοιχεία κλπ κλπ).

    Τέλος, να ξεκινήσεις ένα κλασσικό πρόγραμμα προπόνησης με βάρη 2-3 φορές τη βδομάδα και να κάνεις άλλο χόμπι/ άσκηση όποτε μπορείς μέσα στη βδομάδα γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το πρόγραμμα που σου έχει βγάλει θα είναι από αυτά τα "δήθεν" εξειδικευμένα που "πουλάνε".



    Το να σου μετράει το ποσοστό λίπους με ζυγαριά είναι απλά απαράδεκτο και τραγικό για έναν επαγγελματία. Έχω κάνει 2 φορές λιπομέτρηση μέσα στην ίδια ώρα, με διαφορετική ζυγαριά, και τα αποτελέσματα είχαν 11% διαφορά μεταξύ τους... βγάλε άκρη.
    Επίσης το να σου προτείνει να παίρνεις τέτοια συμπληρώματα χωρίς να σου εξηγεί 100% τι είναι αυτό που πρόκειται να βάλεις στον οργανισμό σου είναι εξίσου απαράδεκτο. (δεν υπάρχει περίπτωση να ξέρει ο ίδιος φυσικά)

    Οι περισσότεροι είναι άτομα τα οποία έχουν μάθει μερικά πράγματα από τη σχολή τους, που πιθανόν να είναι ξεπερασμένες θεωρίες και δεν μπαίνουν στον κόπο να κάνουν μόνοι τους την απαιτούμενη έρευνα.


    Δεν χρειάζεσαι κανένα συμπλήρωμα για να πετύχεις τον στόχο σου. Ούτε κάποιο "ειδικό" πρόγραμμα προπόνησης". Μάθε πως λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα όσον αφορά την προπόνηση, το φαγητό και την ξεκούραση και θα είσαι σε φάση να παίρνεις μόνη σου τις αποφάσεις για το σώμα σου.
    Απάντηση με παράθεση