Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 22-05-19 10:21 #1
    Question Πόσους μήνες όγκος και πόσους γράμμωση;
    Αγαπητοί φίλοι γειά σας,

    είμαι στα 37 πια και σκέφτομαι να ακολουθήσω για πρώτη φορά μία συνεχόμενη περίοδο υπερθερμηδική για όγκο και συγκεκριμένη υποθερμιδική για γράμμωση μέσα στο έτος. Και μετά και πάλι από την αρχή.

    Δεν είμαι αρχάριος αθλητής (όμως πάντα natural) οπότε εκτιμώ πως η μυική μάζα μπορώ να αποκτήσω είναι 0,5-1 κιλό ανά έτος.

    Σκέφτομαι να πάω για 9-10 μήνες επερθερμηδικά και να βάζω 1 κιλό ανά μήνα δηλαδή συνολικά να βάλω 9-10 κιλά και 2-3 υποθερμηδικά με στόχο να χάσω το λίπος και να κρατήσω ότι μυική μάζα μπόρεσα να αποκτήσω πχ αν έβαλα 10 κιλά να χάσω τα 9 και να συνεχίσω και πάλι να βάζω.

    Έχει κάποιο νόημα αυτό που σκέφτομαι; Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-05-19 10:26 #2
    Το avatar του χρήστη basilis(cult)

    Εγγραφή
    07-06-2015
    Περ.
    Παντου
    Μηνύματα
    263
    Προεπιλογή
    Προσωπική μου γνωμη, το να κανείς μέσα στον χρόνο όγκο-γράμμωση , όγκο- γράμμωση θα σε αφήσει λίγο πίσω..Ως φυσικός αυτό που θα πρότεινα είναι να κάτσεις για πολύ μεγάλο διάστημα υπερθερμιδικα (έχω κάτσει και 4 χρονια) με ενδιάμεσα mini cuts άμα νιώθεις ότι έχεις λιπωσει αρκετά και στο τέλος να μπεις γράμμωση


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-05-19 10:34 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο basilis(cult) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπική μου γνωμη, το να κανείς μέσα στον χρόνο όγκο-γράμμωση , όγκο- γράμμωση θα σε αφήσει λίγο πίσω..Ως φυσικός αυτό που θα πρότεινα είναι να κάτσεις για πολύ μεγάλο διάστημα υπερθερμιδικα (έχω κάτσει και 4 χρονια) με ενδιάμεσα mini cuts άμα νιώθεις ότι έχεις λιπωσει αρκετά και στο τέλος να μπεις γράμμωση


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Θές να μου δώσεις ένα παράδειγμα. Ας υποθέσουμε πως ξεκινάω στα 78 κιλά με 12% λίπος (δεν θέλω να ξεπεράσω τα 90 γιατί μετά φαίνομαι άσχημα). Πώς λες να το πάω;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-05-19 10:53 #4
    Το avatar του χρήστη basilis(cult)

    Εγγραφή
    07-06-2015
    Περ.
    Παντου
    Μηνύματα
    263
    Προεπιλογή
    Θα πρότεινα να εισαι για αρχη συντήρηση και πολύ λίγο υπερθερμιδικα να δεις πως αντιδρά το σώμα σου αν ανεβαίνεις κιλά, και όταν νιώσεις ότι με αυτές της θερμίδες πλέον δεν ανεβαίνεις τοτε μπορείς να ανεβασεις άλλο λίγο και πάει λέγοντας..3 φορές έχω κάνει αθτο το λάθος όγκο-γράμμωση και το έχω μετανοιωσει..


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-05-19 17:52 #5
    Προεπιλογή
    Όπως το βλέπω από την πλευρά μου, εννοώντας για το μέσο αθλούμενο χωρίς αγωνιστικές βλέψεις κτλ.
    Καλύτερα να μείνεις υπερθερμιδικα ελαφρώς παίζοντας με αερόβιο κι αυτό για αρκετό καιρό ώστε να φτάσεις σε ένα σοβαρό μυϊκό σημείο, όπου λες τώρα γραμμωνω.
    Η διαδικασία όπως ξέρεις αργεί, ειδικά εμείς που είμαστε άνω των 30+.
    Εγω όσο προσπαθούσα να μένω σε χαμηλά κιλά με φόβο μην χάσω τους κοιλιακούς προκοπή δεν είδα. Πλέον δεν κάνω δίαιτα σοβαρή απλά προσπαθώ να κινούμαι ίσο ελαφρώς υπέρ θερμιδική με σταδιακό progressive overload όσο αυτό γίνεται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-05-19 18:52 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Εγω αντιθετως θα σου ελεγα μεγαλους περιοδους ογκου να μη κανεις. Αυτο που πρεπει να καθοριζει το ποσο χρονο θα κανεις ογκο ειναι το ποσοστο σωματικου σου λιπους. Πανω απο 18-20% (το πολυ) ποσοστο λιπους (με το ματι λεω) δε νομιζω οτι πρεπει να υπερβαινει κανεις,γιατι αυτο ισως εμποδισει παρα να βοηθησει τον στοχο σου να ανεβασεις μυικη μαζα εξαιτιας της μειωμενης ευαισθησιας στην ινσουλινη και η οιστρογονη που εχει ανεβει. Θεωριτικα το 1 κιλο / μηνα μπορει να σου φαινεται οκ , αλλα ποτε σχεδον δε συμβαινει ετσι , παντα στην αρχη ανεβαζεις περισσοτερα και μετα λιγοτερα , εξαιτιας της κατακρατησης υγρων που συμβαινει οταν ανεβασεις υ/ες μετα απο διαιτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-05-19 00:54 #7
    Προεπιλογή
    Αρχικά να πω πως όταν λέω γράμμωση έχω στο μυαλό μου κάπου στο 12% λίπος. Όχι δεν έχω καμία αγωνιστική βλέψη.

    Δηλαδή απ΄ ότι καταλαβαίνω δεν θεωρείται καλή τακτική η μεγάλη υπερθερμιδική περίοδος (9-10 μήνες) και μετά μεγάλη δίαιτα (2-3 μήνες).

    Λέτε να δοκιμάσω παίξω ελαφρώς υπερθεμιδικά (πχ +1κιλό το μήνα) για 3-4 μήνες και όταν πάνε να χαθούν οι κοιλιακοί να το μαζεύω για 2-3 βδομάδες;;;

    Έχω χαόσει λίγο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-05-19 00:56 #8
    Το avatar του χρήστη basilis(cult)

    Εγγραφή
    07-06-2015
    Περ.
    Παντου
    Μηνύματα
    263
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο john1888 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά να πω πως όταν λέω γράμμωση έχω στο μυαλό μου κάπου στο 12% λίπος. Όχι δεν έχω καμία αγωνιστική βλέψη.

    Δηλαδή απ΄ ότι καταλαβαίνω δεν θεωρείται καλή τακτική η μεγάλη υπερθερμιδική περίοδος (9-10 μήνες) και μετά μεγάλη δίαιτα (2-3 μήνες).

    Λέτε να δοκιμάσω παίξω ελαφρώς υπερθεμιδικά (πχ +1κιλό το μήνα) για 3-4 μήνες και όταν πάνε να χαθούν οι κοιλιακοί να το μαζεύω για 2-3 βδομάδες;;;

    Έχω χαόσει λίγο...
    Ένα βήμα μπρος δυο πίσω..προσωπική άποψη


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-05-19 01:22 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο basilis(cult) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα βήμα μπρος δυο πίσω..προσωπική άποψη


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Θεωρείς πως σε ένα διάστημα 2-3 βδομάδες μικρής δίαιτας και αύξησης αερόβιας έστω και να ανεβάσω την πρωτεΐνη μπορεί να χαθεί μυικός ιστός;

    Θέλω να μου δώσεις ένα παράδειγμα σε κιλά και χρονικά διαστήματα γιατί το «λίγο» και «πολύ» «ελαφρώς» δεν μπορεί να μου προσδιορίσει πως το εννοεί ο καθένας.

    Ως φυσικός αυτό που θα πρότεινα είναι να κάτσεις για πολύ μεγάλο διάστημα υπερθερμιδικα (έχω κάτσει και 4 χρονια) με ενδιάμεσα mini cuts άμα νιώθεις ότι έχεις λιπωσει αρκετά και στο τέλος να μπεις γράμμωση
    Αυτά τα ενδιάμεσα mini cuts για πόσο χρονικό διάστημα το προσδιορίζεις και κάθε πότε θα μπορούσε να γίνει;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john1888 : 24-05-19 στις 01:30
    Απάντηση με παράθεση