Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 12-06-19 09:54 #1
    Προεπιλογή Προπόνηση super set
    Καλημέρα!!!!
    Έχω ξεκινήσει τώρα τελευταία την παρακάτω προπόνηση και θα ήθελα τη γνώμη σας..


    1η ΜΕΡΑ

    ΣΤΗΘΟΣ-ΠΛΑΤΗ

    1) Πιέσεις πάγκου super set με μονόζυγο οπισθολαίμιες (ή τροχαλία) 4*8-12

    2) Πιέσεις στον επικλινή πάγκο super set με μονόζυγο εμπροσθολαίμιες 4*8-12

    3) Πιέσεις με αλτήρες στον επικλινή super set με τροχαλία εμπροσθολαίμιες 4*8-12

    4) Ανοίγματα με αλτήρες super set με κωπηλατική με μπάρα 4*8-12

    5) Δίζυγο super set κωπηλατική με 2 αλτήρες 4*8-12

    ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

    1) Σανίδα (1 min) super set με ανυψώσεις κορμού με συστροφή 3*10

    2) Αναδιπλώσεις γονάτων στο δίζυγο super set με ραχιαίους super set με ψαλιδάκια 3*20


    2η ΜΕΡΑ

    ΩΜΟΙ

    1) Πιέσεις με μπάρα οπισθολαίμιες super set με εκτάσεις αλτήρων σκυφτός 4*8-12

    2) Πιέσεις με μπάρα εμπροσθολαίμιες super set με προτάσεις αλτήρων 4*8-12

    3) Πιέσεις με 2 αλτήρες super set με ανοίγματα αλτήρων (fly) 4*8-12

    4) Τραπεζοειδής με 2 αλτήρες super set με τραπεζοειδής με μπάρα 4*8-12

    ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

    1) Ροκανίσματα super set με ανυψώσεις ποδιών 3*20

    2) Αναδιπλώσεις γονάτων στο δίζυγο super set με ραχιαίους super set με ψαλιδάκια 3*20


    3η ΜΕΡΑ

    ΠΟΔΙΑ

    1) Εξτένσιον τετρακεφάλων 3*8-12

    2) Σκουώτ super set με πρέσσα 4*8-12

    3) Χακ σκουώτ super set με κάμψεις δικεφάλων 4*8-12

    4)Προσαγωγοί super set με απαγωγούς 4*8-12

    5) Προβολές 3*12

    6) Γάμπες 1*30 +1*25+1*20+1*15+4*12

    ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

    1) Σανίδα (1 min) super set με ανυψώσεις κορμού με συστροφή 3*10

    2) Αναδιπλώσεις γονάτων στο δίζυγο super set με ραχιαίους super set με ψαλιδάκια 3*20


    4η ΜΕΡΑ

    ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ-ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ

    1) Τροχαλία τρικεφάλων (ίσια λαβή) super set με κάμψεις με μπάρα όρθιος 4*8-12

    2) Κλειστές πιέσεις στον πάγκο super set με κάμψεις με αλτήρες 4*8-12

    3) Γαλλικές με στραβόμπαρα super set με στραβόμπαρα στο μαξιλάρι 4*8-12

    4) Τροχαλία (λαβή "Λ") super set με χαμηλή τροχαλία δικεφάλων 4*8-12

    ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

    1) Ροκανίσματα super set με ανυψώσεις ποδιών 3*20

    2) Αναδιπλώσεις γονάτων στο δίζυγο super set με ραχιαίους super set με ψαλιδάκια 3*20


    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-06-19 12:48 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα.
    Μετά απο μια προπονηση στήθους-πλάτης, θα απεφευγα να βάλω ώμους στην επόμενη προπόνηση.
    Επίσης δεν θεωρώ οτι πρέπει να κάνεις 16 σουπερσετ για χέρια είναι υπερβολή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-06-19 13:08 #3
    Προεπιλογή
    Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι το "κάψιμο" είναι εξωπραγματικό!!!
    Αλλά αυτό έχω υπόψιν μου να το δουλέψω για 6-8 εβδομάδες, τώρα είμαι ήδη στην 3η.. προς το παρόν βγαίνει, με πολύ κούραση βέβαια..θα δω για πόσο ακόμα θα μπορέσω να το παλέψω!!
    Ευχαριστώ πολύ..

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-06-19 13:25 #4
    Προεπιλογή
    Αρχικά, το κάψιμο δεν λέει κάτι.. αν πάρεις μια άσκηση και κάνεις 5χ20 θα καείς ακόμη πιο πολύ. Εμένα το πρόγραμμα δε μου αρέσει καθόλου. Αρχικά έχεις 2 πιέσεις για ώμους + προτάσεις ώμων μου συνδιαστικα σουπερσετ με πιέσεις δεν έχουν κανέναν νόημα. Επίσης στα πόδια εάν κάνεις squat ss με leg press σημαίνει πως βάζεις απειροελάχιστα κιλά στα squat τα οποία είναι άσκηση που έχει μεγάλα κέρδη με μεγάλα φορτία, εγώ θα τα έβαζα πάντα μόνα τους και ίσως πρώτη άσκηση. Στα χέρια πάρα πολλές ασκήσεις χωρίς λόγο όπως και στο στήθος που εάν παίξεις 9-10 σωστά σετ, δε χρειάζεται παραπάνω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-06-19 17:40 #5
    Προεπιλογή
    Θα συμφωνήσω με Χριστόφορο. Έχεις στήθος πλατη που είναι αρκετό ενεργοβόρα προπόνηση, κυρίως λόγω πλατης και την επόμενη ώμους. Θα μπορέσεις να παίξεις βαριες πιέσεις;
    Δικεφαλα τρικεφαλα επίσης δεν θα έβαζα μόνα τους.
    Give a try Πάντως αν το κάνεις και πες μας πως σου έκατσε το πρόγραμμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-06-19 19:29 #6
    Προεπιλογή
    Όπως έγραψα και πιο πριν, είμαι 3η εβδομάδα τώρα σε αυτό το πρόγραμμα. Είναι πολύ κουραστικό όντως.. παρόλα αυτά λέω να το συνεχίσω μέχρι να ολοκληρώσω 8 εβδομάδες να δω πως θα πάει..

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-06-19 02:29 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    πολυ σωστα λέει ο Κώστας οι μικρές μυικές ομάδες είναι πλεονασμός να γίνονται τόσο πολλες ασκήσεις , αλλα εξαρτάτε απο τον στόχο που θέτει ο καθένας , αν ο στόχος είναι απλα μυική αντοχή σ αυτο θα στοχεύσει , αλλιως όταν γυμναζόμαστε με ένταση φτάνουμε σε ενα σημείο που απλα ερχόμαστε σε κόπωση και πολλες φορές πάνω απο τα όρια ανάρρωσης και μας βγαίνει μόνιμη κούραση και καταβολισμός
    Απλα επιλέγουμε 2-3 ασκήσεις που μας πιάνουν και μας αρέσουν , αλλα και να μας καλύπτουν όλο το φάσμα των μυικών ομάδων και τις εκτελούμε με ένταση έως αποτυχίας χωρίς να υπερβάλουμε με πληθώρα ασκήσεων πετυχαίνοντας το ίδιο πράγμα
    όταν θέλουμε μυική ανάπτυξη σωματοδόμηση τότε είναι σαν να έχουμε καρφώσει ενα καρφί και εμείς συνεχίζουμε να το χτυπάμε , τζάμπα κόπος δηλαδη και ενω λέμε με την προπόνηση καταστρέφουμε μυικές ίνες και με την διατροφικη υποστήριξη και ξεκούραση αναρρώνουμε ξαναπλάθοντας τούς μυς και γινόμαστε πιο δυνατοί , έτσι ξεπερνάμε τα όρια ανάρρωσης , την έχω δοκιμάσει για πολλα χρόνια την υπερβολή παλια και το ξέρω
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση