Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 16-10-19 09:26 #1

    Εγγραφή
    17-05-2019
    Περ.
    Κρακοβία
    Μηνύματα
    1
    Question Χρειάζομαι κάποιες συμβουλές
    Γεια σε όλους σας!

    Θα ήθελα κάποιες συμβουλές να μου πείτε αν κάνω κάτι λάθος ή αν όντως τα κάνω καλά τα πράγματα.
    Εμένα ο στόχος μου είναι να γίνω ένας φυσικός bodybuilder δηλαδή να φτάσω το σώμα μου στα όριά του μέχρι που δεν πάει άλλο φυσικά. Αυτό ξέρω ότι θέλει φυσικά χρόνια, δουλειά και υπομονή.
    Είμαι 18 χρονών με ύψος 1,91. Άρχισα το γυμναστήριο σοβαρά το Γενάρη όταν ήμουν μόνο 70 κιλά! Μέσα σε 7 μήνες έκανα αυτό που λέμε "Bulking Up" και πήρα 20 κιλά με αποτέλεσμα δηλαδή τώρα να είμαι 90 κιλά. Μην νομίζετε ότι έτρωγα σκουπίδια ή κάτι άλλο απλά έτρωγα μεγάλες ποσότητες υδατανθράκων και πρωτεΐνης. Ήταν καθαρό με λίγα λόγια. Έβαλα αρκετούς μυς όπως μπορείτε να δείτε στην φωτογραφία προφίλ αλλά και αρκετό λίπος στην κοιλιά λίγο και γύρω.
    Τώρα προσπαθώ να κάνω γράμμωση να πέσω κάτω από 10% body fat. Από εκεί δηλαδή που έτρωγα 3800 θερμίδες τώρα τρώω 2,300 με 200 γραμμάρια υδατάνθρακες, 230 γραμμάρια πρωτεΐνης και 65 γραμμάρια λίπος. Αυτό κατά την γνώμη σας είναι καλό; Θέλει περισσότερο; Λιγότερο μήπως; Εκτός από την διατροφή πίνω φυσικά δύο φορές την ημέρα Whey Isolate και παίρνω κάθε μέρα πριν κάθε προπόνηση 3 γραμμάρια κρεατίνης με 4 γραμμάρια Βήτα-Αλανίνης.
    Πάω 5 φορές την εβδομάδα. Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Παρασκευή και Σάββατο. Παίρνω δηλαδή 2 μέρες διάλειμμα. Μου έχουν πει και έχω διαβάσει ότι τον κάθε μυς πρέπει να τον προπονούμε τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα.
    Με λίγα λόγια κάνω το εξής χοντρικά:
    Δευτέρα: Στήθος και πλάτη
    Τρίτη: Χέρια (biceps, triceps, ώμοι κλπ) και πάλι λίγο πλάτη
    Τετάρτη: Πόδια
    Και μετά από αυτό την Πέμπτη ξεκουράζομαι γιατί την Τετάρτη έχω κάνει Squats & Deadlifts που είναι ξεθεωτικά. Μετά από αυτό Παρασκευή και Σάββατο ξανακάνω στήθος και χέρια. Με λίγα λόγια τα πόδια μόνο μία φορά την εβδομάδα λόγο της δυσκολίας και της ξεθέωσης των Squats & Deadlifts. Το πρόγραμμά μου είναι το εξής (είναι στα αγγλικά ναι δεν ξέρω πως λέγονται αυτές οι ασκήσεις στα Ελληνικά έτσι τις έχω μάθει ) Κάθε προπόνηση μου παίρνει περίπου 2 ώρες γιατί πάω με φίλο οπότε μιλάμε κιόλας στα διαλείμματα και ο καθένας κάνει με την σειρά του για αυτό.
    Δευτέρα:
    1) Chest Day
    Lat Pulldown
    Assisted pull up machine
    All chest exercises (dumbbells) (αυτό είναι και στις 3 διαφορετικές θέσεις πάνω μέση και κάτω μεριά του στήθους)
    Butterfly (αυτό που έκανε ο Arnold Schwarzenegger με τους αλτήρες)
    T-Bar Row
    Low seated row
    Abs
    Run 10 minutes
    2) Hands Day
    Lat Pulldown + Machine
    Assisted pull up machine
    Shoulders (άσκηση με τους αλτήρες για τους ώμους) + machine (και μετά τα κάνω στην μηχανή)
    Dumbbell bicept curl
    Bar triceps curl + machine
    Abs
    Run 10 minutes
    3) Leg day
    Dips
    Deadlift
    Squats
    Leg press
    Leg curl
    Back machine
    Abs
    Run 10 minutes

    Οι ερωτήσεις μου είναι εξής όπου χρειάζομαι συμβουλές:
    Πρέπει να αλλάξω κάτι στην διατροφή;
    Πιστεύετε ότι θα μου πάρει πολύ χρόνο η γράμμωση; Ήθελα να κάνω γράμμωση και μετά πάλι Bulking Up πάλι αλλά δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ
    Πρέπει μήπως να φτάσω τα 100 κιλά και μετά να κάνω γράμμωση;
    Πρέπει μήπως να αλλάξω το πρόγραμμα μου; Πάω πολύ στο γυμναστήριο; Λίγο; Ποια είναι η γνώμη σας.
    Τι άλλες συμβουλές έχετε να μου δώσετε;

    Σας ευχαριστώ πολύ εκ το προτέρων!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yiannis11 : 16-10-19 στις 09:28
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-10-19 20:25 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    για χαρα φιλε καλως ηρθες..
    αρχικα σου μειωσα την υπογραφη γιατι ειναι τεραστια κ καταλαβαινεις δημιουργει λετουργικα θεματα..
    για αυτα που ρωτας με τη σειρα

    αν δεν γραψεις στην ενοτητα διατροφης μελων ακριβως τι κ πως το τρως, δεν μπορει να σου απαντησει καποιος στο κομματι αυτο..αυτα που γραφεις εδω ειναι πολυ γενικα
    μετα, κανεις δεν ξερει ποσο χρονο θα σου παρει..καθε σωμα ειναι διαφορετικο κ ανταποκρινεται διαφορετικα, κ αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες...για μενα ξεκιναω με μειωμενες θερμιδες να πεφτεις σε λιπος, κ στην πορεια οταν εχεις φτιαξει καπως το σωμα σου κ δεις που παει, απο εκει κ περα το ρυθμιζεις αναλογα.
    κ το ιδιο ισχυει για το αν πας πολυ η λιγο γυμναστηριο..κανεις δεν το ξερει..αν το σωμα σου σε "παει" με τους ρυθμους που πας, εισαι οκ..αν στην πορεια δεις οτι κλαταρεις κ κολλας, κοψε λιγο τη συχνοτητα..ολα σχετικα ειναι δεν υπαρχει κατι απολυτο σε αυτα τα πραγματα.

    η δικη μου συμβουλη ειναι να αλλαξεις καπως το προγραμμα σου..δεν νοειται να κανεις μια μερα προπονηση στηθους/πλατης κ να αφιερωνεις μιε μερα μονο στα χερια (κ λιγο πλατη) που γραφεις..για τα ποδια, αν δεν εχεις ηδη καλα ποδια απο φυση, θες σιγουρα 2 φορες τη βδομαδα..αν εχεις, μεινε οπως εισαι..ειναι σκοτωμα, αλλα τι να κανουμε, ετσι πανε αυτα, οποτε πας κ στην απαντηση μου απο πανω για το αν πας πολυ η λιγο γυμναστηριο...σχετικα ειναι ολα.
    Απάντηση με παράθεση