Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 23-10-19 13:52 #1

    Εγγραφή
    05-09-2019
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    18
    Προεπιλογή έχω κολλήσει
    Καλησπέρα .
    Είμαι 45 ,1.72,με άσκηση 5 μέρες περίπου την εβδομάδα.
    Έχει κολλήσει η ζυγαριά στο νούμερο 86 και δεν πέφτει κάνα 1.5 μήνα τώρα.
    Πρέπει να τρώω κοντά στις 1800 θερμίδες για να χάσω και κάθε μέρα είμαι υποθερμιδικος καμιά 200αρια θερμίδες.
    Έχω ξεκινήσει από τα 100 .
    Η διατροφή μου είναι η εξής με μικρές παραλλαγές
    07:00 50gr quaker και μια κ.σ μέλι.
    09:00 γυμναστήριο
    10:30 -11:00 πρωτεινη
    12:00 ομελέτα 1 αυγό και 3 -4 ασπράδια
    15:00 150γρ πατάτα βραστή 150 γρ κοτόπουλο στήθος ψητο ή τόνο και λίγο λάδι.
    17:30 1τοταλ 2% και 1μπανανα
    20:00 ότι και το μεσημέρι
    22:00 μια σαλάτα με λάδι και 250 γρ γάλα 2% με πρωτεινη.

    Πιστεύετε ότι πρέπει να αλλάξω κάτι?
    Να βάλω 2-3 φορές την εβδομάδα αερόβιο?

    Το σώμα μου αλλάζει ,η ζώνη τραβιέται όλο και περισσότερο αλλά το βάρος παραμένει.
    Μήπως πρέπει να επιμείνω κιαλλο η κάτι άλλο φταίει?

    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-10-19 15:07 #2
    Προεπιλογή
    Αφού το σώμα σου αλλάζει όπως λες και βλέπεις ότι και η ζωή κουμπώνει πιο μέσα πράγμα που σημαίνει ότι έχεις πέσει σε ποσοστό λίπους το πρόβλημα είναι ότι δεν πέφτει η ένδειξη βάρους στην ζυγαριά ?

    Στο τελευταίο γεύμα θα προτιμούσα το γιαούρτι 2% πάρα το γάλα,ίσως να πρέπει να κάνεις ένα θερμιδικο ανέβασμα για 2_3μέρες και μετά να ρίξεις πάλι τις θερμίδες αυτό συνήθως βοηθάει να ξεκολλήσει ο μεταβολισμός επειδή "κολλάει" όταν είμαστε για μεγάλο χρονικό διάστημα σε θερμιδικο έλλειμμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-10-19 19:47 #3

    Εγγραφή
    05-09-2019
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημητρης 1924 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού το σώμα σου αλλάζει όπως λες και βλέπεις ότι και η ζωή κουμπώνει πιο μέσα πράγμα που σημαίνει ότι έχεις πέσει σε ποσοστό λίπους το πρόβλημα είναι ότι δεν πέφτει η ένδειξη βάρους στην ζυγαριά ?

    Στο τελευταίο γεύμα θα προτιμούσα το γιαούρτι 2% πάρα το γάλα,ίσως να πρέπει να κάνεις ένα θερμιδικο ανέβασμα για 2_3μέρες και μετά να ρίξεις πάλι τις θερμίδες αυτό συνήθως βοηθάει να ξεκολλήσει ο μεταβολισμός επειδή "κολλάει" όταν είμαστε για μεγάλο χρονικό διάστημα σε θερμιδικο έλλειμμα.
    Ξέρεις δεν μπορώ να ξέρω το ποσοστό λίπους για να ησυχάζω και το μόνο που έχω είναι ο καθρέφτης και η ζυγαριά.
    Θα δοκιμάσω αυτό με το ανέβασμα.
    Τα γραμμάρια σε μάκρος έχω ένα μέσω όρο κοντά στα 170 γρ.πρωτεινες 150 υδατάνθρακες και 30 λιπαρά.
    Πρέπει να αλλάξω κάτι στην αναλογία???
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-10-19 00:03 #4
    Προεπιλογή
    Για το ποσοστό λίπους, την μυϊκή μάζα και πολλά ακόμα, μπορείς να κάνεις μία μέτρηση κατά προτίμηση με την μέθοδο dexa που θεωρείται η πιο αξιόπιστη.
    Σαν μέτρο σύγκρισης έχουμε πρώτα τον καθρέφτη για το πως δείχνουμε και σε δεύτερη μοίρα την ζυγαριά, γιατί μπορεί 2 άνθρωποι με την ίδια ηλικία να ζυγίζουν 80 κιλά και ο ένας να έχει 12% λίπος ενώ ο άλλος 25% λίπος.
    Γνώμη μου είναι να ανεβάσεις τον υδατανθρακα τώρα πόσο ακριβώς δεν ξέρω, ίσως λίγο παραπάνω από την πρωτεΐνη αλλά αυτό θα το βρεις εσύ γιατί δεν δουλεύουν όλα το ίδιο για όλους,οπότε πρέπει να το ψάξεις για να δεις πως θα πάει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-10-19 12:24 #5
    Προεπιλογή
    Ο καθρέφτης να ειναι η ζυγαριά σου.θελω να πω,μην κοιτας τι γραφει η ζυγαριά, αλλά αν αυτο που βλεπεις στον καθρέπτη σου αρσσει.
    Ημουν 72 κιλα με καλη κοιλιτσα και τωρα είμαι 78 χωρις κοιλιά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-10-19 12:33 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ZOMBOY Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το σώμα μου αλλάζει ,η ζώνη τραβιέται όλο και περισσότερο αλλά το βάρος παραμένει.
    Μήπως πρέπει να επιμείνω κιαλλο η κάτι άλλο φταίει?

    Ευχαριστώ
    κανεις recomp γιαυτο συμβαινει αυτο με το βαρος που παραμενει σταθερο.
    οποτε εισαι σε καλο δρομο, αλλα αν δεις οτι καποια στιγμη δεν πεφτεις σε βαρος (λιπος) δυο επιλογες εχεις..η να ριξεις περισοτερο τις θερμιδες, η να αυξησεις την ασκηση που κανεις.

    μεταξυ μας, χωρις να εχω εικονα, αν επρεπε να μαντεψω που ειναι το λαθος σου θα ελεγα στις προπονησεις που μαλλον δεν δινεις ιδιαιτερη βαρυτητα, μιας κ σε κανενα θεμα σου δεν κανεις καποια σχετικη αναφορα..με διατροφη μονο κ ειδικα στην ηλικια σου, δεν θα δεις κ πολυ διαφορα ακομα κ στις 1300 θερμιδες να πεσεις απο ενα σημειο κ μετα..
    πρεπει να κανεις οπωσδηποτε αεροβια, κ βαρη συνδιαστικα, αλλιως μην περιμενεις μονο με τα κοτοπουλα κ τις βρωμες τπτ σπουδαιο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-10-19 13:03 #7

    Εγγραφή
    05-09-2019
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανεις recomp γιαυτο συμβαινει αυτο με το βαρος που παραμενει σταθερο.
    οποτε εισαι σε καλο δρομο, αλλα αν δεις οτι καποια στιγμη δεν πεφτεις σε βαρος (λιπος) δυο επιλογες εχεις..η να ριξεις περισοτερο τις θερμιδες, η να αυξησεις την ασκηση που κανεις.

    μεταξυ μας, χωρις να εχω εικονα, αν επρεπε να μαντεψω που ειναι το λαθος σου θα ελεγα στις προπονησεις που μαλλον δεν δινεις ιδιαιτερη βαρυτητα, μιας κ σε κανενα θεμα σου δεν κανεις καποια σχετικη αναφορα..με διατροφη μονο κ ειδικα στην ηλικια σου, δεν θα δεις κ πολυ διαφορα ακομα κ στις 1300 θερμιδες να πεσεις απο ενα σημειο κ μετα..
    πρεπει να κανεις οπωσδηποτε αεροβια, κ βαρη συνδιαστικα, αλλιως μην περιμενεις μονο με τα κοτοπουλα κ τις βρωμες τπτ σπουδαιο.
    Στο θέμα τις προπόνησης...Έχω χωρίσει το πρόγραμμα για 2 μέρες.Στηθος δικέφαλα πόδια και ώμο πλατη τρικεφαλα.Μπορω να κάνω περιορισμένες ασκήσεις λόγω μερικής αναπηρίας στο δεξί χέρι.Τα σετ είναι 3*10 ή 3*15.2 με 3 ασκήσεις ανά μυϊκή ομαδα.Γενικα δεν σηκώνω τρέλα κιλά και λόγω αναπηρίας δεν κάνω τρελές προπονήσεις.
    Κάνω και 2 με 3 φορές την εβδομάδα αερόβιο ένα 2.5αρι χλμ ελαφρύ τρέξιμο και μετά την κάθε προπόνηση ασκήσεις κορμού.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-10-19 13:05 #8

    Εγγραφή
    05-09-2019
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    18
    Προεπιλογή
    Δηλαδή Δευτέρα Τρίτη Πέμπτη Παρασκευή το πρόγραμμα
    Τετάρτη αερόβιο και λοιπές ασκήσεις και Σαββατοκύριακο κολυμβητήριο ή αερόβιο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-10-19 14:16 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δυστυχως χωρις να μπορεις να ανεβασεις τη μυικοτητα σου, θα δυσκολευτεις να δεις αποτελεσματα,η μπορει να αργησουν περισοτερο αποτι θα εκαναν υπο φυσιολογικες συνθηκες.
    οσο το σωμα κραταει μυς, τοσο καλυτερα διαχειρισζεται τις θερμιδες..
    κοιταξε τουλαχιστον να αυξησεις την αεροβια σταδιακα, κ να την κανεις σωστα..να τσεκαρεις δλδ παλμους να ειναι ανεβασμενοι οπως πρεπει κοκ.

    σε αντιθεση με το τι θα ακουσεις απο διαφορους το σημαντικοτερο πραγμα για τη βελτιωση του σωματος ειναι οι προπονησεις κ οχι η διατροφη εκτος αν εισαι παχυσαρκος κ απλα θες να πεσεις καποια κιλα..οταν πεσεις ομως, απο εκει κ περα η διατροφη απο μονη της δεν θα κανει κατι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-10-19 14:31 #10

    Εγγραφή
    05-09-2019
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχως χωρις να μπορεις να ανεβασεις τη μυικοτητα σου, θα δυσκολευτεις να δεις αποτελεσματα,η μπορει να αργησουν περισοτερο αποτι θα εκαναν υπο φυσιολογικες συνθηκες.
    οσο το σωμα κραταει μυς, τοσο καλυτερα διαχειρισζεται τις θερμιδες..
    κοιταξε τουλαχιστον να αυξησεις την αεροβια σταδιακα, κ να την κανεις σωστα..να τσεκαρεις δλδ παλμους να ειναι ανεβασμενοι οπως πρεπει κοκ.

    σε αντιθεση με το τι θα ακουσεις απο διαφορους το σημαντικοτερο πραγμα για τη βελτιωση του σωματος ειναι οι προπονησεις κ οχι η διατροφη εκτος αν εισαι παχυσαρκος κ απλα θες να πεσεις καποια κιλα..οταν πεσεις ομως, απο εκει κ περα η διατροφη απο μονη της δεν θα κανει κατι.
    Υπάρχει αύξηση στα κιλά που κάνω με τον καιρό που περνάει.Δινω μεγάλη βάση στην εκτέλεση και στα διαλείμματα.
    Σε 7 μήνες έχω κάνει μεγάλη διαφορά και δεν έχω σκοπό να σταματήσω.
    Τις τελευταίες μέρες έχω βάλει και 4ο σετ στις ασκήσεις και εκεί φορτώνω ακόμα περισσότερο.
    Δεν κρατάω παλμούς κλπ αλλά καταλαβαίνω ότι είμαι ψηλά για όσο μπορώ.
    Γενικά προσπαθώ τα μέγιστα για την κατάσταση μου και επιμένω κάθε φορά περισσοτερο
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-10-19 15:45 #11
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    εγω θα συμφωνησω οτι μαλλον δε προπονεισαι οπως πρεπει

    δεχομαι οτι η αναπηρια σε επηρεαζει αλλα αυτο δεν αποτελει εμποδιο

    οταν λες οτι κανεις 3 ασκησεις ποδια μαζι με στηθος και δικεφαλα σιγουρα κατι κανεις λαθος
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-10-19 16:18 #12

    Εγγραφή
    05-09-2019
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω θα συμφωνησω οτι μαλλον δε προπονεισαι οπως πρεπει

    δεχομαι οτι η αναπηρια σε επηρεαζει αλλα αυτο δεν αποτελει εμποδιο

    οταν λες οτι κανεις 3 ασκησεις ποδια μαζι με στηθος και δικεφαλα σιγουρα κατι κανεις λαθος
    Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?
    Έκανα παλιότερα full body αλλά είπα να το σπάσω σε 2 μέρες για να είναι πιο βολικό χρονικά και να ξεκουράζεται και λίγο το σώμα.
    Είναι 3 ασκήσεις ανά μυϊκή ομάδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-10-19 11:36 #13
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Κοίτα εγώ είμαι φαν του Σπλιτ
    Σίγουρα θα πρόσθετα μια μέρα με βάρη ακόμα για να κάνω τα πόδια μόνα τους
    Ένας ψιλό στάνταρ διαχωρισμός είναι μια μέρα στήθος δικεφαλα δεύτερη μέρα πλάτη Τρίτη πόδια τεταρτη ώμους τρικεφαλα
    Μπορείς να δοκιμάσεις πρόγραμμα πυραμίδα δηλαδή να ανεβάζεις κιλά και να ρίχνεις επαναλήψεις πχ σε μια άσκηση παίζεις 4 σετ με 12 10 8 6 επαναλήψεις το καθένα και αύξηση κιλών
    Επίσης θα έβαζα κάνα 20λεπτο με 40λεπτο αερόβιο μετά τα βάρη ανάλογα την όρεξη και το χρόνο
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 26-10-19 13:22 #14

    Εγγραφή
    05-09-2019
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα εγώ είμαι φαν του Σπλιτ
    Σίγουρα θα πρόσθετα μια μέρα με βάρη ακόμα για να κάνω τα πόδια μόνα τους
    Ένας ψιλό στάνταρ διαχωρισμός είναι μια μέρα στήθος δικεφαλα δεύτερη μέρα πλάτη Τρίτη πόδια τεταρτη ώμους τρικεφαλα
    Μπορείς να δοκιμάσεις πρόγραμμα πυραμίδα δηλαδή να ανεβάζεις κιλά και να ρίχνεις επαναλήψεις πχ σε μια άσκηση παίζεις 4 σετ με 12 10 8 6 επαναλήψεις το καθένα και αύξηση κιλών
    Επίσης θα έβαζα κάνα 20λεπτο με 40λεπτο αερόβιο μετά τα βάρη ανάλογα την όρεξη και το χρόνο
    Πιστεύετε ότι με μια ημέρα μυϊκής εκγύμνασης ανά ομάδα την εβδομάδα θα έχει καλύτερα αποτρλεσματα από τις δύο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-10-19 14:58 #15
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Μη το βλέπεις έτσι
    Πιστεύω ότι δε πιεζεσαι αρκετά είτε είναι μια μέρα είτε 2
    Απάντηση με παράθεση