Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 26-11-19 01:33 #1
    Προεπιλογή Ελκώδη Κολίτιδα + Πρωτεινή
    Καλησπέρα σας

    Είμαι 23 χρονών και από τα 21 μου έχω πρόβλημα στο παχύ έντερο με λίγα λόγια φλεγμονή του εντέρου ( Ελκώδη Κολίτιδα ) βρίσκεται σε ήπια με μέτρια σχεδόν μορφή .. τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχει υπάρξει κάποιο πρόβλημα γιατί παίρνω καθημερινά φάρμακα ( ASACOL 800mg ) . Και επειδή εδώ και 2 μήνες σχεδόν πηγαίνω γυμναστήριο σκέφτηκα να ξεκινήσω να αγοράσω καθαρή πρωτεΐνη και βρήκα μια που λέγεται Πρωτεΐνη Ορού Γάλακτος της Impact Whey Protein .

    Συστατικά
    Συμπυκνωμένη Πρωτεΐνη Ορού Γάλακτος (Γάλα) (94%), Γαλακτωματοποιητής (Λεκιθίνη Σόγιας), Αρωματικά, Σκόνη Κακάο Μειωμένων Λιπαρών, Γλυκαντικό (Σουκραλόζη

    Πιστεύεται ότι θα μπορώ να πάρω η θα δημιουργήσω πρόβλημα στο έντερο μου ;;

    Και αν γνωρίζει κάποιος σε τι δοσολογία να παίρνω π.χ ένας φίλος με είπε να παίρνω 1,5 δόση μετά το γυμναστήριο μοναχά.

    Έχω ύψος 1.92 στα 75 κιλά

    και θέλω να βάλω κιλά και να αυξήσω την μυϊκή μάζα μου.

    Υ.Γ. Ο Γιατρός μου τότε που έκανε την εξέταση στο νοσοκομείο με είπε ότι μπορώ να τρώω τα πάντα αλλά με μέτρο και όχι υπερβολικές μερίδες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-12-19 23:54 #2
    Προεπιλογή
    Φίλε μου καλησπέρα εγώ πάσχω από την νοσο cronn από το 2008,φλεγμονή του εντέρου. Βρες ένα καλό γιατρό και ρώτησε τον αναλυτικά για τα συμπληρώματα, ποια,ποτέ,και πόσο.μετρο θέλει και διατροφικές παρεμβάσεις από δικιά μου εμπειρία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-12-19 13:42 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bourlokas george Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου καλησπέρα εγώ πάσχω από την νοσο cronn από το 2008,φλεγμονή του εντέρου. Βρες ένα καλό γιατρό και ρώτησε τον αναλυτικά για τα συμπληρώματα, ποια,ποτέ,και πόσο.μετρο θέλει και διατροφικές παρεμβάσεις από δικιά μου εμπειρία.
    Ρώτησα τον γαστρεντερολόγο μου και ήταν κάθετος να μην βάλω στο στόμα μου ούτε λίγο .. Και σε έναν αθλητή που ρώτησα γνωστό μου που είναι 30 χρόνια στο κλάδο αυτό με της πρωτεινές με είπε ότι είναι ρίσκο από την ώρα που έχω το πρόβλημα στο έντερο ακόμα και αν είναι ήπιας μορφής μπορεί να το προκαλέσω χειρότερα να γίνει και δεν αξίζει να παίζεις με την ζωή σου. Και με είπε ξεκάθαρα φαγητό .. πολύ φαγητό σε υδατάνθρακες - πρωτεινή και λίγα λιπαρά με ένα σωστό πρόγραμμα και με μια σωστή διατροφή καθημερινά σε ένα χρόνο λέει θα δεις διαφορά απλά θέλει φαγητό 5-6 γεύματα την ημέρα.
    Απάντηση με παράθεση