Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 06-02-20 20:43 #1
    Το avatar του χρήστη JimD7

    Εγγραφή
    15-01-2020
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή Ερώτηση Για Πρωτε'ί'νη
    Καλησπέρα. Έχω ξεκινήσει εδώ και περίπου 2 μήνες τα βάρη για αύξηση όγκου. Είμαι εκτόμορφος, έχω ύψος 1.85 και είμαι 90 κιλά. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας, σχετικά με το ποιά είναι η καλύτερη πρωτε'ί'νη που έχει περισσότερα οφέλη στην αύξηση όγκου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-02-20 13:33 #2
    Προεπιλογή
    Καμία, διατροφή και μόνο,από εκεί ξεκινάς και εκεί καταλήγεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-02-20 16:43 #3
    Προεπιλογή
    Οπως σου ειπε κ ο Strong το κυριο λογο θα παιξει μια Σωστη υπερθερμιδικη διατροφη. Απο κει κ περα ενα συμπληρωμα σε σκονη με αυξημενο υδατανθρακα θα βοηθησει. Υπαρχουν πλεον αρκετες ποιοτικες ''Gainer" σε συγκριση με το παρελθον που θα σε καλυψουν.
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-02-20 19:14 #4
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Εκτόμορφος με 1.85 ύψος και 90 κιλά σωματικά βάρος, δεν θα το έλεγα, περισσότερο θα μου έκανε αν έλεγες 75 κιλα βάρος. Στέκομαι σε αυτό καταρχήν. Τι ποσοστό λίπους έχεις περίπου;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-02-20 22:09 #5
    Το avatar του χρήστη JimD7

    Εγγραφή
    15-01-2020
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χρήστος Τριανταφύλλου Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως σου ειπε κ ο Strong το κυριο λογο θα παιξει μια Σωστη υπερθερμιδικη διατροφη. Απο κει κ περα ενα συμπληρωμα σε σκονη με αυξημενο υδατανθρακα θα βοηθησει. Υπαρχουν πλεον αρκετες ποιοτικες ''Gainer" σε συγκριση με το παρελθον που θα σε καλυψουν.
    Καλησπέρα σας. Η υπερθερμιδική διατροφή αυξάνει και το ποσοστό λίπους, έτσι δεν είναι; Την πρωτείνη δεν την θέλω για να αντικαταστήσω τα γεύματα, αλλά από ότι γνωρίζω και έχω διαβάσει, για να μην υπερβαίνω κατά πολύ τις θερμίδες!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-02-20 22:12 #6
    Το avatar του χρήστη JimD7

    Εγγραφή
    15-01-2020
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτόμορφος με 1.85 ύψος και 90 κιλά σωματικά βάρος, δεν θα το έλεγα, περισσότερο θα μου έκανε αν έλεγες 75 κιλα βάρος. Στέκομαι σε αυτό καταρχήν. Τι ποσοστό λίπους έχεις περίπου;
    Γιατί 75 και όχι 90 κιλά; Δυστυχώς δεν γνωρίζω το ποσοστό λίπους μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-02-20 10:37 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JimD7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας. Η υπερθερμιδική διατροφή αυξάνει και το ποσοστό λίπους, έτσι δεν είναι; Την πρωτείνη δεν την θέλω για να αντικαταστήσω τα γεύματα, αλλά από ότι γνωρίζω και έχω διαβάσει, για να μην υπερβαίνω κατά πολύ τις θερμίδες!
    Γεια σου Jim....μα γιαυτο εγραψα τη λεξη "Σωστη" υπερθερμ. διατροφη.
    Αν θελεις να παρεις μυικο ογκο οπως λες ,αναποφεκτα θα παρεις κ λιγο λιπακι σαυτη τη φαση...δυστηχως δε γινεται αλλιως.
    Μια "καθαρη" πρωτεινη τοτε θα σε βοηθησει συμπληρωματικα οταν δεν μπορεις να παιρνεις οσο χρειαζεσαι απ τη διατροφη σου κ για πιο ευκολια.
    Κ νασαι σιγουρος οτι συμβαινει σε πολλους αυτο.
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-02-20 22:09 #8
    Το avatar του χρήστη JimD7

    Εγγραφή
    15-01-2020
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χρήστος Τριανταφύλλου Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Jim....μα γιαυτο εγραψα τη λεξη "Σωστη" υπερθερμ. διατροφη.
    Αν θελεις να παρεις μυικο ογκο οπως λες ,αναποφεκτα θα παρεις κ λιγο λιπακι σαυτη τη φαση...δυστηχως δε γινεται αλλιως.
    Μια "καθαρη" πρωτεινη τοτε θα σε βοηθησει συμπληρωματικα οταν δεν μπορεις να παιρνεις οσο χρειαζεσαι απ τη διατροφη σου κ για πιο ευκολια.
    Κ νασαι σιγουρος οτι συμβαινει σε πολλους αυτο.
    Γειά σου Χρήστο. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό ήθελα να μάθω, είναι λογικό να παίρνεις λίγο παραπάνω λίπος στην υπερθερμιδική. Όταν λες "καθαρη" πρωτείνη, αναφέρεσαι και σε συμπλήρωμα από ότι καταλαβαίνω. Π.χ (Whey).
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-02-20 00:56 #9
    Προεπιλογή
    ^^Ακριβως...μια Whey ειδικα μετα τη προπονηση για γρηγορη αφομοιωση κ αποκατασταση ,ειναι οτι καλυτερο.
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-02-20 23:08 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    όταν στόχος είναι η άνοδος μάζας μυικής κυρίως , τότε αυτο επιτυγχάνετε μόνο με υπερθερμιδική δίαιτα , όπως λέει η παροιμία αν δεν περισσέψει δεν φτάνει ! και ανάλογα με τον μεταβολισμό και τον σωματότυπο κάποιου θα κριθεί πόσο θα λιπωσει , αυτό άλλωστε φαίνεται και απο τούς ββερ που για να βάλουν έξτρα μάζα πολλες φορες λιπώνουν τόσο πολύ που δείχνουν χοντροί και οι κοντοί σαν κουμπαράδες
    Πολύ σωστα σε είπε πιο πάνω ο Πολυνέικος ότι ο εκτόμορφος είναι ο σωματότυπος που δεν βάζει εύκολα λίπος το αδύνατο δηλαδη , ο Εκτόμορφος αγωνίζεται να βάλει μάζα ακόμη και λίπος δεν βάζει εύκολα και το κλειδί είναι η διατροφή και βάρη και δεν ενδείκνυται η αερόβια πέρα απο καρδιο όσο χρειάζεται για την υγεία
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-02-20 22:09 #11
    Το avatar του χρήστη JimD7

    Εγγραφή
    15-01-2020
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστώ πολύ κύριοι για τις πολύτιμες απαντήσεις σας! Ο λόγος που ρώτησα για την πρωτείνη (ως συμπλήρωμα), είναι γιατί αυτούς τους ελάχιστους μήνες, για να καταφέρω να πάρω απο τη διατροφή 150γρ. πρωτείνη (παραδείγματος χάριν), θα πρέπει να καταναλώσω και πολλές θερμίδες (παραπάνω απο τις θερμίδες συντήρησής μου. όσο για τον σωματότυπό μου, το ευχάριστο είναι ότι καίγονται και ευκολότερα οι θερμίδες.
    Απάντηση με παράθεση