Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 36
  1. 17-04-20 01:01 #1
    Προεπιλογή Το παρεξηγημενο στις μερες μας "Bro split"
    Μιας και δεν ειχα τι να κανω τωρα θα ηθελα να εκθεσω την αποψη μου μετα απο τοσα χρονια στον χωρο του body building σαν γυμναστης αλλα και σαν ασκουμενος.

    Οταν εγω ξεκινησα να γυμναζομαι με βαρη απο 13 εως 18 σποραδικα και απο 19 μεχρι και σημερα που ειμαι 37 συστηματικα ( με διακοπες οπως οι στρατιωτικες μου υποχρεωσεις και καποια θεματα υγειας κατα καιρους) υπηρχε τοτε η φιλοσοφια του κλασσικου bro split ( 5 προπονησεις την εβδομαδα 2 μερες ξεκουραση , μια φορα να δουλευεται η καθε μυικη ομαδα με high intensity and high volume και προφανος με low frequency).

    Σημερα απο οτι βλεπω στα youtube βιντεος οι περισσοτεροι το χλευαζουν και ολοι μιλανε για καλυτερα αποτελεσμετα μυικης αναπτυξης με high frequency low volume και καμια φορα και με low intensity(εδω ελεος).

    Εγω με βαση την εμπειρια μου και την προσωπικη αλλα και την εμπειρια εκατονταδων πετυχημενων μυικα ανεπτυγμενων ασκουμενων στα γυμναστηρια που εχω δουλεψει που τα λεγαμε ολη μερα ειναι η εξης:

    Οποιον ατομο εβλεπα με επιτυχια σε μυικη αναπτηξη (ειτε με φαρμακο ειτε φυσικο) και τον ρωτουσα ποσα σημεια "παιζει" την ημερα, η απαντηση ηταν παντα η ιδια " ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ Γ..ΜΑΩ τη μανα"

    Ετσι πορευτηκα και εγω για πολλα χρονια και τα τελευταια χρονια για να δω αν η "μοδα" της εποχης ειναι σωστη , μπηκα και εγω στο τρυπακι να παιζω 2 και 3 σημεια σε μια προπονηση (γιατι θελω να ειμαι ανοιχτομυαλος) και το αποτελεσμα ηταν να μικραινω αντι να μεγαλωνω και να ειμαι και μονιμος κουρασμενος (Κεντρικο νευρικο συστημα και γενικη κοπωση λογο high frequency ) χωρις να ειμαι ιδεαιτερα "πιασμενος" στα σημεια μου.

    Λενε πολλοι οτι δεν εχει σημασια να εχεις μεταπροπονητικους πονους... και οτι ισως δεν ειναι και καλο για την μυικη αναπτηξη.
    Η εμπειρια μου ομως ειναι εντελως διαφορετικη.
    1) Αναπτησομαι μυικα ΜΟΝΟ αν εχω μεταπροπονητικο πονο
    2) ΟΛΑ τα ατομα που εχω γνωρισει και εχουν ανεπτυγμενη μυικη μαζα μου αναφερουν οτι οταν γυμναζουν ενα σημειο ποναει για τουλαχιστον 5 μερες μετα την προπονηση του ( οπως συμβαινει και με εμενα)
    2) ΟΛΑ τα ατομα που εχω γνωρισει και δεν ειχαν μεταπροπονητικο πονο... ειχαν ελαχιστη αναπτηξη.

    Οποτε το LOW volume δεν απαρκει στο να προσφαιρει ολικη καταστροφη (που λεει ο λογος) για να υπαρξει ΜΑXIMUM MUSCLE GROWTH.
    Δεν μιλαμε για εναν αρχαριο που ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ θα βαλει λιγη μαζα στην αρχη.... μιλαμε για ενα ατομο το οποιο δουλευει το σωμα του τουλαχιστον ενα χρονο.

    Εγω προσωπικα που ειμαι νατουραλ( και πολλοι αλλοι ) βιωνω το εξης μετα απο μια προπονηση ενος σημειου κανοντας 15 σετς μεχρι τελικης πτωσεως για τα μεγαλα και 9 για τα μικρα σημεια.
    1η μερα μετα την προπονηση ηπιος πονος
    2η μερα αισθηση σαν να εχω υποστει χειρουργιο στο σημειο το οποιο δουλεψα
    3η μερα 30% λιγοτερος πονος
    4η μερα πονος αρκετος αλλα ανεκτος
    5η μερα αισθημα κοπωσης στο σειμιο και ενοχληση μονο κατα το stretching
    6η μερα καθολου πονος και το σημειο ειναι ετοιμο να δεχτει κι αλλη προπονηση.

    Ολα τα ατομα με καλη μυικη αναπτυξη μου ανεφεραν τα ιδια συμπτωματα.

    Ακομα και τους νατουραλ bodybuilders (που ειναι πραγματικα νατουραλ οχι τους fake natties) που βλεπω στο youtube του εξωτερικου το bro split αναφερουν οτι τους δινει τα καλυτερα αποτελεσματα και πως δοκιμασαν κι εκεινοι τις σημερνες μοδες και πως ξαναγυρισαν στο bro.
    Και ολους τους νατουραλ youtubers που βλέπω παλι του εξωτερικου που υπακουουν στις καινουριες προπονητικες φιλοσοφιες και ολο αναφορα στις καινουριες ερευνες ειναι( που μετα απο λιγο καιρο βγαινει μια πιο καινουρια και αναιρει την προηγουμενη) ειναι λιγοτερο μυικα ανεπτυγμενοι απο τους bro splitαδες που αναφερουν μαλιστα αυτο που βιωσα κι εγω... οτι δηλαδη με τα high frequency ειχαν περισοτερο κοπωση CNS παρα μυικη αναπτυξη.

    Εδω τωρα εγω δεν ποσταρα για να δημιουργησω αντιπαραθεσεις.... ο καθενας ας κανει οτι θελει.
    Ο Λογος του ποστ ειναι για τα ατομα που δεν βλεπουν τα αποτελεσματα που θελουν με τα Upper - Lower και τα full body μηπως να δοκιμασουν το Bro split και να δουν μηπως και εκεινοι εχουν καλυτερα αποτελεσματα.
    Δηλαδη με λιγα λογια λεμε εμπειριες μηπως καποιος τις βρει χρησιμες.

    Παντως για μενα 3 και 6 σετς για ενα σημιο και μετα παμε στο επομενο( και ας τα ξαναγυμνασουμε με τον ιδιο τροπο μετα απο 2 μερες) ειναι τσιγκολελετες και ποτε δεν θα καταφερει καποιος να εχει MAXIMUM MUSCLE GROWTH διοτι δεν καταστρεφει με τοσα λιγα σετς ολες τις απαιτουμενες μυικες ινες ετσι ωστε να υπαρχει ολικη αναδομηση. Με λιγα λογια γαργαλας τα αρ...δια του σημειου και μετα απο 2-3 μερες του τα ξανα γαργαλας.... ετσι για να κανουμε και λιγο πλακα.

    ΑΑΑΑ ρε Γιωργο Καπετανακη... να αναπαυεται η ψυχουλα σου εκει που εισαι.
    Τον ειχα ρωτησει στις αρχες της πορειας μου στο body building ποιο θεωρει το καλυτερο προγραμμα για ογκο και μου ειχε πει την εξης φραση:
    "Ενα σημειο την ημερα. Μεγαλυτερη καταστρφη και καλυτερη αναρρωση"
    Ησουν πολυ μπροστα ρε Γιωργαρα.

    Αυτα απο εμενα και να παραθεσω και μια φωτο με Bro split απο τα 19 μεχρι τα 27 συστηματικα γι αυτους που θελουν να βλεπουν και αποδειξεις περαν απο τα λογια.

    Όνομα: bro.jpg Εμφανίσεις: 1602 Μέγεθος: 63,4 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-04-20 01:25 #2
    Προεπιλογή
    Γενικά συμφωνώ σε αρκετά από όσα είπες και διαφωνώ σε κάποια άλλα. Κατα τη γνώμη μου (κάνω και εγώ βάρη ως natural από τα 14 μου και είμαι 22) το brosplit έχει να σου δώσει πολλά ανάλογα κ με τις προδιαγραφές σου. Είναι ένας ΠΟΛΥ καλός διαχωρισμός ώστε να κάνεις μεγάλα χέρια, μεγάλους ώμους και τραπς. Κάποιος που έχει λεπτά πόδια σε γενικές γραμμές, θα κερδίσει πολύ χρόνο εάν κάνει 2x week τα πόδια, όπως και την πλάτη του. Το καλό με το brosplit είναι πως εάν είναι σωστά δομημένο (βασική άσκηση βαριά, μετά απομονωτικές με τη σωστή σειρά κλπ) έχει ΣΙΓΟΥΡΗ ανάρρωση το οποίο έχει ως αποτέλεσμα σχεδόν σίγουρη αύξηση δύναμης, αν και αργή είναι συνήθως πιο σταθερή από κάποιος που προσπαθεί να ανεβάζει συνεχώς τα κιλά του μέσα στην εβδομάδα. Επιπλέον παίζει σημαντικό ρόλο ο τρόπος ζωής του καθενός, η δουλεία του, οι υποχρεώσεις του. Παλιά πριν τα 18 μου έλεγα FULL BODY 3X WEEK LOW REPS OVERLOAD ETC ETC και μετά κατάλαβα, μόλις άλλαξε η ζωή μου επειδή μεγάλωσα, ότι δε μπορούν να κάνουν όλοι ίδια προγράμματα. Κάποιος ο οποίος κάνει χειρονακτική δουλειά και μπορεί να έχει μέχρι και οικογένεια, ένα 4ήμερο κλασικό split θα έχει καλύτερα αποτελέσματα μιας και θα διαρκέσει μεγαλύτερο χρονικό διάστημα που είναι βασικός παράγοντας μυικής ανάπτυξης, το να μην αλλάζεις δηλαδή κάθε τρεις και λίγο διαφορετικά προγράμματα επειδή ψάχνεις ''κάτι καλύτερο". Ό,τι πρόγραμμα και να κάνεις, πιο αργά ή πιο γρήγορα, θα μεγαλώσεις αυτό είναι σίγουρο. Το βασικό είναι το πρόγραμμα να έχει διάρκεια (μεγάλη κ όχι 1 μήνα κ αλλάζω και δεν προλαβαίνω να αποκομίσω πράγματα) και από εκεί και πέρα παίζουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο διατροφές, ξεκούραση κλπ τα οποία η πλειονότητα γνωρίζουν σε γενικές γραμμές, απλά το δύσκολο είναι να τηρήσεις μια διατροφή η οποία πρέπει να προσαρμόζεται και αυτής βάση του lifestyle που έχεις. Για το max muscle growth Και το upper/lower Που ανέφερες διαφωνώ. Μπορεί να έχει ίδια και καλύτερη μυική ανάπτυξη και έχω αρκετές έρευνες από ncbi (pubmed) τις οποίες άμα διαβάσεις θα πειστείς.Μεταπροπονητικό πόνο έχεις καθαρά για το λόγο πως κάνεις μόνο μια φορά την εβδομάδα κάθε μυική ομάδα και βάσει ερευνών συνδέονται ελάχιστα εως καθόλου με την μυική ανάπτυξη. Εγώ προσωπικά όταν έκανα squat 3x week είχα μεγαλύτερα πόδια από bodybuilders του γυμναστηρίου που έβαζαν αναβολικά και έκαναν 1 φορά την εβδομάδα και ήμουν προφανώς και πιο δυνατός. Ότι έχει γραφτεί και από τους 2 μας αναφέρεται προφανώς για natural αθλητές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Christopherquad : 17-04-20 στις 01:28
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-04-20 11:52 #3
    Προεπιλογή
    Κατ εμε Ολα τα σημεια θελουν μια φορα την εβδομαδα με καθε σετ σε failure και για μεγαλες ομαδες 12-15 σετς και για μικρες 9-12 σετς.
    Κοιλιακοι και γαμπες 2 φορες την εβδομαδα 9 σετς σε καθε προπονηση.

    Πειραματιστηκα για 3 μηνες να ανεβασω γαμπες με 3-4 φορες την βδομαδα frequency παιζοντας 3 δυνατα σετς σε καθε προπονηση. Οι γαμπες μου καμια αλλαγη σε μεγεθος.
    Εδω και ενα μηνα το γυρισα σε 2 φορες την εβδομαδα με 9 σετς σε καθε προπονηση και εχουν μπαλαρει πολυ καλα.

    Το ιδιο εκανα και σε ολα μου τα σημεια για διαστηματα και τα ιδια αποτελεσματα ειχα.

    Κατ εμε τα upper-lower και τα full body ειναι ειτε για εναν αρχαριο για τον 1ο χρονο του το πολυ... η για εναν φτασμενο που ειναι σε φαση συντηρησης και λογο υποχρεωσεων δεν μπορει να γυμναζεται πανω απο 3 φορες την εβδομαδα.

    Με το Bro split επισης δεν χτυπας κοκκινα στο ΚΝΣ και ειναι μονιμος ξεκουραστο(καταφερνει να ανακαμψει) πραγμα πολυ σημαντικο ... δυστυχως ο περισσοτερος κοσμος εχει αγνοια οσον αφορα τον ρολο του ΚΝΣ και ποσο σημαντικο ειναι να μην του βαρας κοκκινα αν σε ενδιαφερει η μυικη αναπτηξη αλλα και η συνολικη υγεια.

    Το να εχεις στοχο την μυικη αναπτηξη και να παιζεις σε μια προπονηση πχ. στηθος και μετα να πρεπει να πας πλατη και μετα να πρεπει να πας ωμους και μετα και μετα και μετα.... ειναι ατοπο.
    Κανεις μισες δουλειες ετσι και κουραζεσαι και τσαμπα χωρις να εχεις παραγωγικη κουραση.

    Απο το να μην κανεις τπτ και να καθεσαι ολη μερα καναπε εννοειτε! Βουρ για full body!
    Αλλα αν θελεις πραγματικα να εχεις τα μεγιστα αποτελεσματα σε θεμα μυικης αναπτυξης τοτε θελει αφοσιωση εκεινη την ημερα σε ενα βασικο σημειο και να το χτυπησεις απο ολες τις γωνιες του και να καταστρεψεις με τα πολλα επαναλαμβανωμενα σετς οσες περισσοτερες μυικες ινες σου επιτρεπεται πριν ξεκινησης και τσιγκλας την παραγωγη κορτιζολης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-04-20 12:03 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Viper5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το Bro split επισης δεν χτυπας κοκκινα στο ΚΝΣ και ειναι μονιμος ξεκουραστο(καταφερνει να ανακαμψει) πραγμα πολυ σημαντικο ...
    πως γινεται αυτο φιλε οταν δουλευεις καθημερινα σχεδον μεχρι failure που γραφεις πιο πανω?

    επισης, αν κανω πλατη τη δευτερα μεχρι αστοχιας κ μετα την επομενη μερα κανω στηθος κ την 3η-4η μερα στη σειρα κανω χερια, θεωρεις οτι τα χερια που θα τα κανω την 3η μερα δεν θα εχουν κλασει αμα εχω δουλεψει πλατη/στηθος μεχρι failure τις 2 πρηγουμενες μερες?
    κ το ιδιο κ με τους ωμους?

    με το bro split οπως το εννοεις πρακτικα αυτο που κανεις ειναι να δουλευεις τις 2 μεγαλυτερες ομαδες του ανω κορμου μια φορα τη βδομαδα (στηθος-πλατη) κ ξεκωλιαζεις τους ωμους κ τα χερια σε καθημερινη σχεδον βαση αφου αυτα θα δουλεψουν κ στο στηθος κ στην πλατη(μεχρι failure), αλλα και οταν θα κανεις ωμους, και οταν θα τα κανεις μονα τους τα χερια..δεν ακουγεται πολυ λογικο αυτο.

    το καλυτερο προγραμμα ειναι αυτο που βολευει περισοτερο δεδομενων των συνθηκων που εχει ο καθενας στην καθημερινοτητα του νομιζω, αλλα μαλλον απο αυτα που διαβαζω οτι γραφεις, δεν εχεις καταλαβει πως δουλευει ενα upper/lower η ενα full body..χωρις να ειμαι απολυτα κατα σε ενα bro split αυτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-04-20 12:13 #5
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για την απαντηση.

    Μαλλον εσυ δεν εχεις καταλαβει ομως το πως συντασεται το ΣΩΣΤΟ bro split για να μην εχειςτην αμεση εμπλοκη των ομαδων απο την μια μερα στην αλλη που ανεφερες.

    ΣΩΣΤΑ ΔΟΜΗΜΕΝΟ BRO SPLIT

    1η μερα ΣΤΗΘΟΣ
    2η μερα ΠΛΑΤΗ
    3η μερα ΤΙΠΟΤΑ ( Βλεπεις τι ωραια που αναρρωνουν τα χερακια σου?)
    4η μερα ΩΜΟΙ
    5η μερα ΧΕΡΙΑ
    6η μερα ΠΟΔΙΑ
    7η μερα ΤΙΠΟΤΑ ( βλεπεις τι ωραια εχουν αναρρωσει ωμοι και χερια για να ξαναμπεις Στηθος και πλατη?)

    Καταλαβες τωρα ποσο αρμονικα αναρρωνουν ολα και δεν εμπλεκονται απο την μια μερα στην αλλη οι ωμοι και τα χερια?

    Οσον αφορα τις ερευνες οι καινουριες ειναι ολες μουφα. Τις ακολουθουσα κι εγω σαν τρελος γιατι παντα μου αρεσει να μαθαινω να και εξελισομαι.Ενα απο τα ΜΟΤΟ μου ειναι " Η γνωση ειναι δυναμη"
    Οταν ομως διαβαζα μετα απο καιρο οτι ολο καποια πιο καινουρια ερευνα εβγαινε και αναιρουσε την προηγουμενη ... τοτε εχασα καθε ενδιαφερων.
    Οι ερευνες αυτες δεν θα ειναι ποτε ευστοχες διοτι δεν λαμβανουν υποψην πολλες μεταβλιτες και ειναι πολυ απομονομενες.
    Εδω μας ελεγαν τοσα χρονια οτι τα BCAA ευνοουν την προτεινοσυνθεση και σε βαζουν σε φαση αναβολισμου και βγηκε μια καινουρια ερευνα ενος που ειναι ο "Νονος των αμινοξεων" που εχει αφιερωσει ολη του την ζωη πανω στην ερευνα των αμινοξεων και απεδειξε οτι τα BCAA σε βαζουν σε μια μονιμη φαση καταβολισμου.

    Οποτε το μονο πραγμα που ειναι τελικα πραγματικα εγκυρο ειναι η ΠΡΑΞΗ.... και οχι οι θεωριες.

    Λενε οτι θελει 2 φορες την εβδομαδα τουλαχιστον για μεγιστη αναπτηξη αλλα οι μεταβλιτες οπως ΚΝΣ και κορτιζολη και τεστοστερονη ειναι εξω απο την ερευνα τους.
    Διοτι ασχοληθηκαν με μεμονομενες μυικες ομαδες και για μικρο χρονικο διαστημα... Η πραγματικη ομως ζωη δεν ειναι ετσι διοτι οφειλεις να γυμναζεις ΟΛΕΣ τις μυικες ομαδες εφ ορου ζωης και οχι σε ενα συγκεκρθμενο time frame.
    Εκει το παιχνιδι αλλαζει εντελως γιατι εχεις να κανεις με συσωρευμενη long term καταπονηση η οποια θα ξεκινησει να σε βαζει σε φαση καταβολισμου(ΚΝΣ-ΚΟΡΤΙΖΟΛΗ-ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ) και οχι με short term καταπονηση που εκει αλλαζουν ολα.
    Θελουμε και διαρκεια... δεν ειμαστε φωτοβολιδες.

    Οσον αφορα αυτο που με ρωστησες γιατι το Bro ειναι πιο ηπιο για το ΚΝΣ ειναι επειδη κανεις 15 σετς και μετα πας σπιτι σου να φας.
    ενω με τα τα upper lower ο συνολικος αριθμος σετσ που θα κανεις για τις 300 ομαδες που θα παιξεις θα ειναι περισοοτερος...
    Τωρα αν σε καποιον με full body kai upper-lower τα συνολικα σετς βγαινουν κατο απο 15.... τοτε ας κανει καλυτερα μονο αεροβιο... καλυτερο κορμι θα εχει και θα ειναι και πιο ξεκουραστος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viper5 : 17-04-20 στις 12:26
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-04-20 13:25 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Viper5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΣΩΣΤΑ ΔΟΜΗΜΕΝΟ BRO SPLIT

    1η μερα ΣΤΗΘΟΣ
    2η μερα ΠΛΑΤΗ
    3η μερα ΤΙΠΟΤΑ ( Βλεπεις τι ωραια που αναρρωνουν τα χερακια σου?)
    4η μερα ΩΜΟΙ
    5η μερα ΧΕΡΙΑ
    6η μερα ΠΟΔΙΑ
    7η μερα ΤΙΠΟΤΑ ( βλεπεις τι ωραια εχουν αναρρωσει ωμοι και χερια για να ξαναμπεις Στηθος και πλατη?)

    Καταλαβες τωρα ποσο αρμονικα αναρρωνουν ολα και δεν εμπλεκονται απο την μια μερα στην αλλη οι ωμοι και τα χερια?
    αδερφε, ολο το ποστ εχει τοσα στραβα που δεν ξερω απο που να αρχισω..αλλα θα μεινω στην αρχικη μου ερωτηση γιατι με το απο πανω δεν την απαντησες καθολου.
    οποτε ξαναρωταω..

    γραφεις οτι ειναι καλυτερα να προπονουμε τα ποδια πχ, μια φορα τη βδομαδα μεχρι μυικης αστοχιας για να αναρρωσουν καλυτερα κλπ, κ μετα εδω μου παραθετεις ενα σπλιτ που εμπλεκει τα χερια σε τεσσερις (4) φορες την εβομαδα μεχρι αστοχιας (παλι εμεσα η αμεσα) κ θεωρεις με τη δικη σου λογικη οτι τα ποδια που ειναι το μεγαλυτερο μερος του σωματος θελουν να αναρωσουν μια προπονηση τη βδομαδα γιατι με 2 φορες θα τα ζορισεις κ δεν θα μπορουν να ανταπεξελθουν..
    ενω τα χερια που ειναι 3 παλαμες μυς (στην κυρολεξια) θα αναρωνουν αβερτα με 4 φορες μεχρι αστοχιας μερα παρα μερα η κ καθε μερα γιατι βλεπω εχεις στηθος/πλατη καπακια...εκτος αν εδω θεωρεις παλι οτι στο στηθος κ την πλατη κ τους ωμους τα χερια δεν δουλευουν..

    οποτε για να σου απαντησω, οχι ουτε αρμονια βλεπω, ουτε "ωραια αναρρωση των χεριων" πουθενα κ σου εξηγησα γιατι...
    κατι πανω σε αυτο εχεις να απαντησεις οτι δλδ πως γινεται τα ποδια που ειναι ο μεγαλυτερος μυς του σωματος (συνδιαστικα παντα) θελουν 1 φορα τη βδομαδα αν τα κανεις μεχρι αστοχιας, ενω τα χερια που υποβοηθουν παντου, τους αλλαζεις τον αδοξαστο 4 φορες τη βδομαδα κ ολα καλα αναρρωνουν κ δεν τρεχει τπτ.
    κ το ιδιο ισχυει κ για το στηθος, 4 παλαμες μυς ειναι ολο κ ολο πως γινεται να το συγκρινεις με τα ποδια σε ενταση κ volume προπονησης...?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-04-20 13:40 #7
    Προεπιλογή
    Δεν θα κατσω να σου επισημανω πως δεν εμπλεκονται τα χερια και οι Ωμοι απο την μια μερα στην αλλη γιατι ο σωστος τροπος του Μπρο Σπλιτ που εγραψα παραπανω το δειχνει απο μονος του... καποια γνωση την εχεις , το βλεπω απο αυτα που γραφεις οποτε θα το καταλαβεις μονος σου αν το κοιταξεις πραγματικα.

    Φανηκε ξεκαθαρα στο προηγουμενο ποστς σου οτι με την σειρα που ΝΟΜΙΖΕΣ οτι παει το Μπρο Σπλιτ(ΣΤΗΘΟΣ-ΠΛΑΤΗ-ΧΕΡΙΑ...) ηταν οντος ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ και καλα εκανες και το θεωρουσες ετσι... οταν ομως ειδες την σωστη σειρα επρεπε αυτοματα να καταλαβεις οτι μετατραπηκε σε ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ.

    Απο εκει και περα εκει που μπερδευεσαι ειναι οτι ΑΛΛΟ ειναι να χτυπας μια μυικη ομαδα ΑΜΕΣΑ και αλλο ΕΜΕΣΣΑ. Αλλο αιματωνω και αλλο καταστρεφω.

    και ΝΑΙ και τα ποδια αμα τα δουλεψεις σοβαρα με το αναλογο INTENSITY+VOLUME θελουν 6 μερες να αναρρωσουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-04-20 13:44 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Viper5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα κατσω να σου επισημανω πως δεν εμπλεκονται τα χερια και οι Ωμοι απο την μια μερα στην αλλη γιατι ο σωστος τροπος του Μπρο Σπλιτ που εγραψα παραπανω το δειχνει απο μονος του... καποια γνωση την εχεις , το βλεπω απο αυτα που γραφεις οποτε θα το καταλαβεις μονος σου αν το κοιταξεις πραγματικα.

    Φανηκε ξεκαθαρα στο προηγουμενο ποστς σου οτι με την σειρα που ΝΟΜΙΖΕΣ οτι παει το Μπρο Σπλιτ(ΣΤΗΘΟΣ-ΠΛΑΤΗ-ΧΕΡΙΑ...) ηταν οντος ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ και καλα εκανες και το θεωρουσες ετσι... οταν ομως ειδες την σωστη σειρα επρεπε αυτοματα να καταλαβεις οτι μετατραπηκε σε ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ.
    αναρωτιεμαι αν πραγματικα καταλαβαινεις τι γραφεις..τεσπα, ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε κ καλη συνεχεια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-04-20 13:49 #9
    Προεπιλογή
    Δουλεψε το ΜΠΡΟ ΣΠΛΙΤ μια φορα στην ζωη σου με την σωστη σειρα για ενα μηνα... οχι παραπανω... πειραματισου για ενα μηνα...
    Ειμαι απλολυτα σιγουρος οτι με τα αποτελεσματα που θα εχεις σε μυικο οφελος αλλα και σε πνευματικη και σωματικη ευεξια (δεν μιλαω για τους μεταπροπονητικους πονους που ειναι οτι καλυτερο) μιλαω για γενικη κωπωση... θα σε κανουν να μην επιστρεψεις παλι στις τσιγκολελετες.

    O jeff Niparrd που ολο με ευρευνες πηγινε.... εκανε 2 προπονησεις Bro split με τον old school John Meadow και ειπε στα βιντεο οτι αντιληφθηκε οτι τοσο καιρο αρχ...δια προπονησεις εκανε με full kai upper-lower και το γυρισε σε Bro.
    O Chris Jones me to bro split εγινε ενας απο τους καλυτερους νατουραλ και μετα το γυρισε σε τσιγολελετες και το μετανιωσε απο ολες τις αποψεις και ειναι παλι εδω και καιρο με Bro split.
    Και πολλοι αλλοι νατουραλ τα ιδια.... Το κακο ειναι γενικο δηλαδη.

    Μιλαω για νατουραλ πραγματα παιδια.... με προπονησεις και αποτελεσματα με χειμικη υποστιρηξη δεν εχω ιδεα αν το ΜΠΡΟ ειναι το καλυτερο value for money.

    Και εγω και ολοι αυτοι που ανεφερα και αακομα πολλοι αλλοι.....καταλαβαινουμε πολυ καλα τι γραφουμε και τι λεμε.... στα αποτελεσματα φενεται ποιος ξερει και ποιος οχι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-04-20 13:57 #10
    Προεπιλογή
    Εγω μετα λεγομενα μου δεν προσπαθησα να σε προσβαλω ... εσυ ομως??
    Αν δεν εχεις ορεξη για παραγωγικο διαλογο τοτε καλη καρδια και καλη συνεχεια και σε σενα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-04-20 14:01 #11
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Viper5 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και εγω και ολοι αυτοι που ανεφερα και αακομα πολλοι αλλοι.....καταλαβαινουμε πολυ καλα τι γραφουμε και τι λεμε.... στα αποτελεσματα φενεται ποιος ξερει και ποιος οχι.
    τωρα ξερεις ε..?
    ο μονος λογος που δεν θελω να γραψω περισοτερα ειναι γιατι τα εχουμε γραψει απειρες φορες εδω μεσα ολα αυτα, αλλα οκ..
    αυτο που βλεπω σιγουρα ειναι οτι αυτα που γραφεις τα γραφεις αναποδα...ΕΙΔΙΚΑ οταν παιρνεις φαρμακα ειναι καλυτερο το bro split για τον λογο της μυικης αστοχιας, η οποια δεν ενδυκνυται για τον μη χρηστη σε τακτα χρονικα διαστηματα, μιας κ χωρις υποστηριξη μαλλον δεν θα αναρρωσει σωστα..

    ο φυσικος θελει μεγαλυτερη συχνοτητα χωρις να φτανει σε καθε προπονηση σε μυικη αστοχια για να καταφερει καλυτερα αποτελεσματα..μη νομιζεις, κ με την σειρα τους αυτοι που κανουν full body split η upper/lower 3-4 φορες τη βδομαδα κ τα πανε μεχρι αστοχιας κ εκεινοι λανθασμενη αντιληψη εχουν για τα συγκεκριμενα split..ο λογος που αυξανεις την συχνοτητα ειναι για να μην αναγκαζεσαι να φτανεις σε αστοχια συχνα, οπως θα εκανες πχ με ενα bro split.

    εχουν μελετηθει ολα αυτα, αλλα κ ο μεσος αθλουμενος μπορει να τα καταλαβει αν πειραματιστει πανω του σε ενα διαστημα καποιων ετων..
    στο μονο που δεν θα κανουν διαφορα τα φαρμακα ειναι στο ΚΝΣ, αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελειο.

    για να απαντησω στο τελευταιο ποστ σου, δεν καταλαβαινω γιατι προσβληθηκες καπου..διαφωνω με αυτα που γραφεις κ σε ρωταω κατι που δεν καταφερνεις να απανησεις, οποτε για ποιο λογο θιγεσαι?
    κ οχι μονο αυτο μου τη λες κ ολας..κ κερατας κ δαρμενος
    κ τελος τι παραγωγικο διαλογο να κανουμ δλδ οταν δεν απαντας σε κατι που σε ρωταω, αλλα μου γραφεις διαφορα ασχετα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-04-20 14:26 #12
    Προεπιλογή
    Το ΚΝΣ χακαρεται μια χαρα απο τα αναβολικα... ακομη και αυτο αναρρωνει μπαμ σε συγκριση με εναν νατουραλ. και την κορτιζολη μπλοκαρει μια χαρα. Αν δεν με πιστευεις διαβασε και θα δεις.

    Οσον αφορα το ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος να γυμναστει ενας με αναβολικα δεν ειπα κατι αναποδο...απλα δεν εκφερω αποψη γιατι αν δεν ξερω κατι δεν μιλαω.

    Απο εκει και περα εξηγησα παραπανω το γιατι οι ερευνες ειναι αστοχες και επισης εξηγησα οτι εχοντας δουλεψει σε 6 διαφορετικα γυμναστηρια τοσα χρονια και εχοντας μιλησει με ατομα που ειχαν εντυπωσιακη μυικη αναπτηξη για νατουραλ ( και ναι μιλαω για ατομα που ηξερα πολυ καλα οτι ηταν νατουραλ) ολοι τους δουλευαν το μπρο σπλιτ σε φαση ογκου και σε φασεις συντηρισης η σε φαση που ηθελαν να στεγνωσουν δινοτας μεγαλυτερη εμφαση στο αεροβιο, επαιζαν 2-3 σειμια μαζι χαλαρα ισα ισα να κρατησουν την μυικη τους μαζα εκεινες τις περιοδους.Οποτε εγω εχω κανει πολυετη ερευνα με πρακτικα συμπερασματα και οχι με θεωριτικα και μαλιστα με μεγαλυτερο αριθμο ατομων σε ρεαλιστικες μακροχρονες συνθηκες.

    Οσον αφορα το οτι λες οτι δεν εξηγησα κατι... μια χαρα το εξηγησα και μιλησα επισης οτι αλλο η αμεση προπονηση του σημειου και αλλο η εμμεση αλλα και παλι στο μπρο σπλιτ δεν εμπλεκονται ουτε εμμεσα απο την μια μερα στην αλλη.
    Και ουτος η αλλος και να κατσω να σου αναλυσω την συχνοτητα και πως ανναρωνουν αρμονικα( που κανει μπαμ μονο που το βλεπεις... αν ξερεις να βλεπεις) παλι εσυ θα μου λες αλλα , γιατι απο οτι δειχνεις δεν σε ενδιαφερει να μαθεις καποια πραγματα αλλα μονο να βγεις απο πανω και μαλιστα με εριστικο τροπο.

    Τα δοκιμασα τα τσιγκολελετισματα και δεν ειχα μυικο οφελος διοτι ημουν προχωρημενος και οχι αρχαριος. Οπως και πολλοι αλλοι και διασημοι στο γιουτιουμπ(που ανεφερα) και μη γνωστοι που ξερω εγω τοσα χρονια.

    Οσον αφορα να μην δουλευουμε τα σετς μεχρι αστοχιας... μια χαρα ειναι αν θες να εχεις εκει ενα κορμακι ισα ισα να φενεται οτι ΙΣΩΣ και να γυμναζεσαι.
    Αν θελεις ομως πραγματικο max growth πρεπει να προκαλεσεις την μυικη σου ομαδα αν εισαι προχωρημενος και αυτο γινεται μονο με sets to failure and beyond.

    Μια χαρα εισαι... εγω παντως εχω διαβασει διαφορα ποσς σου και εχεις ηθος. Σε συμπαθω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viper5 : 17-04-20 στις 14:35
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 17-04-20 15:41 #13
    Προεπιλογή
    Γνώμη μου είναι ότι ένας ασκούμενος με στόχο την μέγιστη μυϊκή ανάπτυξη θα ξεκινήσει ως αρχάριος με full body και βασικές ασκήσεις με σωστή τεχνική...ναι όλα παίζουν ρόλο.
    Θα πρέπει να συνεχίσει με upper - lower ώστε να υπάρχει μεγαλύτερο όγκος προπόνησης -εργο για τους μυς και να περάσει όταν πλέον θα έχει αποκτήσει εμπειρία και αρκετό όγκο βεβαίως σε πρόγραμμα push-pull-leg που προσωπικά είναι η χρυσή τομή, καθώς συνδιάζει συχνότητα-ογκο προπόνησης αλλά και καταφέρνει να δουλεύει τους μυς ως ομάδα που έμμεσα εμπλέκονται στην προπόνηση (στ-ωμ-τρικ)(πλ-δικ) κλπ.
    Ναι χρειάζεται να περνάμε την μυϊκή αποτυχία και να συνεχίσουμε πιο πέρα ,το θέμα είναι να γνωρίζεις γιατί το κάνεις,ποτέ το κάνεις ,σε ποιες ασκήσεις και με ποια συχνότητα πράγμα που αμφιβάλλω ότι γνωρίζουν οι πιο πολλοί.
    Ναι ξεκίνησα με bro split και συνέχισα για 10 χρόνια περίπου,ναι τουμπανιασα αρκετά,ναι έλιωνα στα σετ και στον πόνο..αλλά και μικροτραυματισμούς αλλά δεν ξέρω ούτε και θα μάθω ποτε αν θα ήμουν σε καλύτερο επίπεδο μυϊκά αν ακολουθούσα διαφορετικό προπονητικό πλάνο.
    Ωραία βέβαια όλα αυτά αλλά όταν στην πράξη βάλουμε και την εργασία μας,το άγχος διαβίωσης, σχέσεων κλπ θα δούμε ότι θα πρέπει να υπάρχει απόλυτη ισορροπία ώστε να μην επηρεάζει η μια δραστηριότητα την άλλη πράγμα δύσκολο γιατί δεν ζούμε σε ένα αρμονικό περιβάλλον.
    Κουβέντα να γίνεται...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-04-20 15:47 #14
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για την απαντηση

    """""Ναι ξεκίνησα με bro split και συνέχισα για 10 χρόνια περίπου,ναι τουμπανιασα αρκετά,ναι έλιωνα στα σετ και στον πόνο..αλλά και μικροτραυματισμούς αλλά δεν ξέρω ούτε και θα μάθω ποτε αν θα ήμουν σε καλύτερο επίπεδο μυϊκά αν ακολουθούσα διαφορετικό προπονητικό πλάνο."""""

    Μπορεις ακομα να το μαθεις αν ακολουθησεις ενα full h upper lower προγραμμα... αν δουλευει καλυτερα θα βαλεις κι αλλη μαζα.... πραγμα που αμφιβαλω κατηγορηματικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 17-04-20 16:33 #15
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά μου δίνεις την εντύπωση ότι αγνοείς το progressive overload και γενικά τα νέα ερεθίσματα και εστιάζεις μόνο στο πώς να...συνουσιάσεις τις μυϊκές ομάδες (" ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ Γ..ΜΑΩ τη μανα" ). Εφ' όσον ο εβδομαδιαίος (και γενικά στον χρόνο) προπονητικός όγκος είναι πάνω-κάτω ο ίδιος και η ένταση στους μυς αυξάνεται προοδευτικά με το οποιοδήποτε πρόγραμμα δεν βλέπω τον λόγο κάποιος να μην αναπτύσσεται με το ένα ή το άλλο πρόγραμμα.

    Κάποιον μπορεί να μην τον βοηθάει να προοδεύει το ένα πρόγραμμα και λογικά να σταματάει η ανάπτυξη. Δεκτό, οπότε δοκιμάζει άλλο που θα τον βοηθήσει. Ο καθένας, νομίζω, ανταποκρίνεται και διαφορετικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία