Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 36
  1. 17-04-20 16:57 #16
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για την απαντηση.

    Μου εδωσες την πασα να μιλησω γι αυτο που μολις ανεφερες...το ΓΙΑΤΙ δηλ το Bro Split ειναι ο βασιλιας του progressive overload... το ειχα στο μυαλο να το κανω αργοτερα αλλα τωρα ειναι η καταλληλη ευκαιρια.

    Με το Μπρο σπλιτ μπορεις να κανεις παπαδες οσον αφορα το progressive overload χωρις κανεναν περιορισμο.... ενω με τα αλλα προγραμματα 300 σημεια σε μια μερα δεν ειναι εφικτο ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΑ γιατι θα καεις και αντι να μεγαλωνεις θα μικραινεις.

    Οταν εχεις ενα σημειο μονο την ημερα να γυμνασεις μπορεις να περασεις σε δυσετ-τρισετ-drop sets . ενω με τα αλλα προγραμματα αντε κανε τα αυτα και περιμενε να αναπτυχθεις.
    Με αυτον τον τροπο δημιουργεις τα νεα ερεθισματα που ανεφερες. Επισης τα νεα ερεθισματα μπορουν να δημιουργηθουν με πολλους αλλους τροπους οπως Constant tension, full range of motion και και και... Δηλ. αμετρητοι τροποι για να συνουσιάσεις τις μυϊκές ομάδες

    Οποτε η δικη μου αποψη ειναι εκδιαμετρου αντιθετη με αυτη που ειπες.
    Οποτε μενεις στο Frame του Bro split και απλα αλλαζεις μεθοδολογια στις ασκησεις σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viper5 : 17-04-20 στις 17:08
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-04-20 17:18 #17
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Κάποιοι "καίγονται" ήδη με το bro split και μετά από δύο ασκήσεις δεν είναι τόσο ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΙ με τις υπόλοιπες όσο θα ήθελαν καθώς έχουν ταλαιπωρήσει αρκετά την συγκεκριμένη μυϊκή ομάδα. Συνεπώς η προπόνηση σε κάποιους δεν είναι τόσο ποιοτική όσο το περιγράφεις.

    Πρέπει να σκέφτεσαι, μιας και ανέφερες στο πρώτο σου ποστ ότι "θέλεις να είσαι ανοιχτόμυαλος" την ατομικότητα του καθενός. Μέχρι στιγμής δείχνεις "κλειστόμυαλος" επειδή δεν βόλεψε εσένα το upper/lower.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-04-20 17:25 #18
    Προεπιλογή
    """"""""" Εφ' όσον ο εβδομαδιαίος (και γενικά στον χρόνο) προπονητικός όγκος είναι πάνω-κάτω ο ίδιος και η ένταση στους μυς αυξάνεται προοδευτικά με το οποιοδήποτε πρόγραμμα δεν βλέπω τον λόγο κάποιος να μην αναπτύσσεται με το ένα ή το άλλο πρόγραμμα."""""""""

    Ακριβως εκει ειναι το προβλημα με τα αλλα προγραμματα... οτι ο ογκος(volume) σε καθε μυικη ομαδα θα ειναι παντα μικροτερος απο του Bro split διοτι πρεπει να κρατησεις καβα ενεργεια για να παιξεις και την 2η και την 3η και την 4η και και και δεν ξερω κι εγω ποσες αλλες μυικες ομαδες σε μια προπονηση.
    Αυτος ο περιορισμος του ογκου στις μυικες ομαδες ειναι που τα κατατασει κατωτερα συγκριτικα με το Bro.

    Δεν γινεται να εχεις ολικη καταστροφη ετσι ωστε να εχεις ολικη αναδομηση κανοντας μονο 3 αντε το πολυ 6 σετς για μια μυικη ομαδα.Παντα και σε καθε προπονηση οσο και συχνα να γυμναζεις το σημειο οι μυικες ινες που χρειαζονται μεγαλυτερο ογκο προπονησης(παραπανω σετς) για να καταστραφουν θα μενουν ανεπαφες και θα παιζεις ολο με τις ιδιες μυικες ινες που ειναι πιο ευαλωτες στον μικρο ογκο προπονησης.
    Με λιγα λογια δεν εκμεταλευεσαι ολες τις πιθανες μυικες ινες... εξου και το γαργαλας τα αρ...δια της μυικης ομαδας που προανεφερα.

    Τα αλλα προγραματα μια χαρα προγραμματα ειναι για συντηρησουλα.
    Πχ εγω σε φαση γραμμωσης το γυρναω σε Δευτερα Στηθος-πλατη , Τεταρτη Ποδια , Παρασκευη Ωμοι- χερια ( με μικροτερο Volume εννοειτε ) μονο και μονο για να μην χασω μαζα και να δωσω προταιρεοτητα στο αεροβιο μου που ειναι 6 φορες την εβδομαδα.Αλλα δεν περιμενω μυικη αναπτυξη απο αυτο.
    ΜΙΑ φορα το ειχα κανει αυτο και ειχα γραμμωσει πολυ καλα..... τα τελευταια χρονια δεν κανω ποτε αεροβιο

    Αυτο που λεω ειναι οτι το Bro split ειναι το καταλληλοτερο σε φαση ογκου.

    """""""Κάποιοι "καίγονται" ήδη με το bro split και μετά από δύο ασκήσεις δεν είναι τόσο ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΙ με τις υπόλοιπες όσο θα ήθελαν καθώς έχουν ταλαιπωρήσει αρκετά την συγκεκριμένη μυϊκή ομάδα. Συνεπώς η προπόνηση σε κάποιους δεν είναι τόσο ποιοτική όσο το περιγράφεις.""""""


    Το ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ εγω το χρησιμοποιησα για το ποσο αποτελεσματικο ειναι ενα προγραμμα στο να σου βαλει μαζα.
    Καλο ειναι που καιγονται με τις πρωτες 2 ασκησεις... μετα ας περασουν στις ασκησεις λιγοτερων απαιτησεων του ιδιου σημειου ... Πχ απο ισιος παγκος στηθους και μετα επικλεινης που εχουν κλασει ... θα περασουν σε εκτασεις και το αιματακι που ειναι εκει ηδη θα την κανει την δουλεια του και με λιγοτερο intensity.
    Ο μυς δεν καταλαβεινει απο φορτιο... καταλαβαινει μονο απο μυικη κοπωση. Αν φτανεις σε failure μια χαρα δουλεια κανεις και με λιγοτερα κιλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viper5 : 17-04-20 στις 17:33
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-04-20 17:40 #19
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Φαίνεται ότι αγνοείς έναν από τους δύο κύριους μηχανισμούς της υπερτροφίας που είναι η μηχανική τάση (ο τρίτος που είναι η μυϊκή βλάβη κατά Schoenfeld, πρόσφατη έρευνα δείχνει ότι η μυϊκή ανάπτυξη εξακολουθεί να εμφανίζεται και χωρίς μυϊκή βλάβη).

    Σέβομαι όσα γράφεις, αλλά όχι την επιμονή σου στο απόλυτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-04-20 17:53 #20
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαίνεται ότι αγνοείς έναν από τους δύο κύριους μηχανισμούς της υπερτροφίας που είναι η μηχανική τάση (ο τρίτος που είναι η μυϊκή βλάβη κατά Schoenfeld, πρόσφατη έρευνα δείχνει ότι η μυϊκή ανάπτυξη εξακολουθεί να εμφανίζεται και χωρίς μυϊκή βλάβη).

    Σέβομαι όσα γράφεις, αλλά όχι την επιμονή σου στο απόλυτο.
    επισης αγνοει οτι η MPS (muscle protein synthsis), μετα απο τις 24 ωρες απο την ασκηση πεφτει κατακορυφα, κ στις 36 ωρες εχει φτασει παλι στο baseline, οποτε κατα συνεπεια αν ειναι να περιμενεις 7 μερες για να ξανακανεις την ιδια μυικη ομαδα, κλαφτα Χαραλαμπε

    καλα τα αλλα περι μυικης αστοχιας σε καθε προπονηση τα ακουω βερεσε, οι μονοι που μπορουν να το κανουν αυτο ειναι μονο οσοι κανουν μονο αυτο κ τπτ αλλο στη ζωη τους (κ αυτο υπο προυποθσεις), η καθημερινοτητα ειναι ασταθμητος παραγοντας σε ολα αυτα κ δεν μπορει να αγνοηθει.

    "επιχειρηματα" τυπου μου το ειπε ο ταδε που κατεβαινει σε αγωνες, ο δεινα που ειναι τεραστιος τα πεταω στα σκουπιδια, δεν τα βλεπω καν κακως γραφονται κ ολας..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-04-20 18:02 #21
    Προεπιλογή
    Οκ οποτε ας ακουμε τις ερευνες(που ολο αλλαζουν) και ας κλεινουμε τα ματια στα πραγματικα αποτελεσματα.
    Σε μερικα χρονια και βαζω και στοιχημα θα βγει μια καινουρια ερευνα που θα λεει " ΑΑΑΑΑ δεν ειχαμε ανακαλυψει τον ταδε μηχανισμο του οργανισμου που λεει οτι τελικος η μεγιστη μυικη αναπτηξη δεν προκαλειται ετσι οπως σας λεγαμε αλλα αλλιως".

    Δεν εχω να πω κατι αλλο πανω στο θεμα.
    Ειπα οσα εχω βιωσει και δει τοσα χρονια και σε πολλα αλλα ατομα.
    Οποιος θελει να βοηθηθει μεσα απο αυτο ας το κανει οποιος οχι ας κανει οτι τον φωτησει ο Θεος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-04-20 18:09 #22
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Viper5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ας κανει οτι τον φωτησει ο Θεος.
    οταν δεν υπαρχουν επιχειρηματα, εκει καταληγουμε παντα, στην πιστη στο Θεο.

    Κανεις δεν γραφει καπου οτι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο, για να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα..ολα εχουν τη θεση τους, ειναι το μονο σιγουρο.
    Αλλα το θεωρω προσβλητικο οταν καποιος σου αντιπαραθετει επιχειρηματα, να απαντας με την πιστη στο Θεο η αυτα που σου εχουν πει η εχεις ακουσει καπου απο καποιον, καποτε.

    τα δεδομενα ειναι αυτα, ειτε μας αρεσει, ειτε οχι..αν μετα απο καποια χρονια αλλαξουν, ετσι ειναι αυτα δεν θα ειναι η πρωτη φορα που θα συμβει..μεχρι να αλλαξουν μιλαμε με δεδομενα, κ ας αφησουμε την πιστη στο Θεο μερες που ειναι κ ολας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-04-20 18:11 #23
    Προεπιλογή
    Φίλε το θέμα είναι πως η επιστημονική βάση, είναι και πρέπει να είναι πειστικότερη από τις εμπειρικές απόψεις. Σε αυτό που θα συμφωνήσω είναι πως σε ένα brosplit μπορείς να κάνεις άψογο progressive overload , αρκει να έχεις δομήσει σωστά τις ασκήσεις με τη σωστή σειρά (πρώτη άσκηση βασική, μετά απομονωτικές κ αυτές με σωστή σειρά). Εγώ πριν ξεκινήσει την πάλη στα 17 μου, έκανα brosplit και είχα μεγάλα χέρια, ώμους, ποδάρες κλπ. Μετά αναγκάστηκα λόγω προπονήσεων πάλης να κάνω διαφορετική προπόνηση με βάρη, αλλά και πάλι έγινα μεγαλύτερος. Ό,τι πρόγραμμα και να κάνεις αργά η γρήγορα θα σε οδηγήσει στο ίδιο αποτέλεσμα μιας και υπάρχουν πολύ σημαντικότεροι παράγοντες από το πρόγραμμα (είτε ειναι split είτε upper/lower είτε push/pull/legs etc) όπως το progressive overload, η διάρκεια σου σε ένα πρόγραμμα, η ξεκούραση, η διατροφή, τα genetics σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-04-20 18:17 #24
    Προεπιλογή
    Εγω μιλησα για ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ αποτελεσματα πανω μου και πανω σε δεκαδες ατομα που εχω δει και μιλησει ανα τα τοσα χρονια και παντα το Μπρο σπλιτ ηταν το κοινο σημειο σε ολους.

    Τις ερευνες κι εγω τις ακολοθουσα σε καποια φαση και οταν ειδα πως αναιρουσε η μια την αλλη καταλαβα οτι δεν ειναι εγκυρες.Οποτε οσες ερευνες και να παραθεσετε τα ακουω βερεσε.

    Το οτι τον φωτησει ο Θεος το ειπα γιατι ελπιζω οτι κανοντας ολα τα αλλα προγραμματα του Σατανα χαχαχα ελπιζω να τον Φωτησει ο Θεος να καταληξει στο Μπρο μπας και βαλει καμια μαζα πανω του
    Εγω και οι υπολοιποι που εχουμε καταληξει στο Μπρο ξερουμε πολυ καλα τι κανουμε και δεν περιμενουμε καμια βοηθεια.

    Για πλακα λοιπον το ειπα και οχι κυριολεκτικα που πιαστικες εσυ κατ ευθειαν να μου την πεις. Ζωηρουλη !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viper5 : 17-04-20 στις 18:19
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-04-20 18:20 #25
    Προεπιλογή
    Απλά όταν ανοίγεις ένα θέμα, πρέπει να περιμένεις και τις απόψεις του καθενός και πρέπει να είναι δεκτές και προφανώς υπάρχουν πολλοί που συμφωνούν μαζί σου, άλλοι που συμφωνούν σε κάποια (όπως εγώ) και κάποιοι που δεν συμφωνούν καθόλου. Το ότι ο μυς δεν καταλαβαίνει από φορτίο δεν ισχύει γιατί είναι σαν να ακυρώνεις το Progressive overload το οποίο υποστήριξες και ο ίδιος πιο πάνω πως είναι σημαντικό. Προφανώς, αν κάνεις overhead press 70χ10, θα έχεις μεγαλύτερους ώμους/ τρικέφαλους από όταν έκανες 45χ10 ( απλό παράδειγμα ως προς το ότι το φορτίο δεν παίζει ρόλο )
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-04-20 18:25 #26
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Viper5 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Για πλακα λοιπον το ειπα και οχι κυριολεκτικα που πιαστικες εσυ κατ ευθειαν να μου την πεις. Ζωηρουλη !
    κ γω πλακιτσα κανω βρε..
    αν χρειαστει ποτε να ξαναπας σε καποιο γιατρο για οτιδηποτε, να μην τον αφησεις να κανει αυτο που ξερει βαση επιστημης κ ερευνων γιατι ειναι του Σατανα, αλλα να του πεις αυτο που γραφεις εδω.."γιατρε, κανε ο,τι σε φωτισει ο θεος".
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-04-20 18:27 #27
    Προεπιλογή
    Αφου σου αρεσουν λοιπον κι εσενα οι ερευνες.... πηγαινε να βρεις την συγκεκριμενη που λεει οτι ειτε παιζεις με λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις ειτε το αντιστροφο... την ιδια αναπτηξη θα εχεις απο την στιγμη που και με τους 2 τροπους θα φτασεις τα σετς στην αποτυχια.

    Στο οτι καποιοι θα συμφωνησουν με την αποψη μου και καποιοι οχι ειναι λογικο και αποδεκτο.
    Η Ειρωνια ομως δεν ειναι αποδεκτη.

    """αν χρειαστει ποτε να ξαναπας σε καποιο γιατρο για οτιδηποτε, να μην τον αφησεις να κανει αυτο που ξερει βαση επιστημης κ ερευνων γιατι ειναι του Σατανα, αλλα να του πεις αυτο που γραφεις εδω.."γιατρε, κανε ο,τι σε φωτισει ο θεος"."""

    Οσον αφορα παλι την ειρωνια σου... η επιστημη πανω στο μποντι μπιλντινγκ ειναι ακομα πολυ πισω... οποτε και αναξιοπιστη
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 17-04-20 19:54 #28
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    κλαφτα Χαραλαμπε
    Εδώ πέτυχες δύο σε ένα! Και κυριολεξία και μεταφορά!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα τα αλλα περι μυικης αστοχιας σε καθε προπονηση τα ακουω βερεσε, οι μονοι που μπορουν να το κανουν αυτο ειναι μονο οσοι κανουν μονο αυτο κ τπτ αλλο στη ζωη τους (κ αυτο υπο προυποθσεις), η καθημερινοτητα ειναι ασταθμητος παραγοντας σε ολα αυτα κ δεν μπορει να αγνοηθει
    Πολύ σημαντικό αυτό που αναφέρεις. Για όσους έχουν υποχρεώσεις και δύσκολη χειρωνακτική εργασία χρειάζεται μία πιο έξυπνη προσέγγιση.






    Τώρα όσον αφορά το progressive overload που ειπώθηκε παραπάνω, θεωρώ ότι όσο πιο συχνά εκτελεί κανείς μια κίνηση τόσο πιο εύκολα θα επιτύχει την πολυπόθητη προοδευτική υπερφόρτωση από το να περιμένει μια εβδομάδα για να επαναλάβει την κίνηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-04-20 01:03 #29
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα σε όλους με υγεία πάνω από όλα και χρόνια πολλά.
    Δεν γράφω συχνά αλλά θα διαφωνισω για τα Σπλιτ προγράμματα ότι έχουν καλητερα αποτελέσματα πάντα σε νατουραλ αθλητές η ασκούμενους.

    Η μόδα όπως είπατε αλλάζει από Σπλιτ σε απερ λοου και ούτο καθεξής και ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του αλλά πάντα γυρνάει γύρο απότης βασικές ασκήσεις.

    Θεωρω πως το πιο σωστό πρόγραμμα είναι αυτό που σου αρέσει σε περίπτωση που είσαι ερασιτέχνης και οχι επαγγελματίας αυτό που θα σε κάνει να ΕΧΕΙΣ επιμονή και. Υπομονή στην διατροφή σου και στην προπόνηση σου.
    Γιατί στην πραγματικότητα αυτό φέρνει αποτελέσματα και οχι το Προπονητικό πλάνο.

    Πάντως θεωρώ πως έχεις αδικήσει λίγο τα full body προγράμματα και upper lower γιατι βασίζονται στις βασικές ασκήσεις που σίγουρα κάνεις και δεν αλλάζεις και δεν σε αποκλείει να βάλεις μια η δυο συμπληρωματικες για να σε πιάσει.

    Στα βασικά που πρέπει να ακολουθούμε γιατί δεν είμαστε επιστήμονες και γιατί δεν κατέχουμε όλοι.
    Το θέμα στην σμιλευσει του μυ είναι από που θα χτυπησεις του μύες από πια γωνία και σε πιο μέρος θα ασκήσεις την πίεση που πρέπει για να έχεις ερέθισμα. με ένα σωστό uper η full body θα δώσεις το ερέθισμα σε πολλές γωνίες σχεδόν όπως στο Σπλιτ.
    Με την μοναδική διαφορά ότι θα χτυπισεις την μυική μονάδα 2 φορές την εβδομάδα δλδ 6με7 φορές άλλες εμεσα και άλλες άμεσα μέσα στον Μήνα ενώ στο σπλιτ 4 με πενθήμερη προπονηση.
    Περισσότερα ερεθίσματα καλητερα αποτελέσματα όπως λες και εσύ απλά με. Διαφορετικό πλάνο.

    Στα ψιλά γράμματα και όπως έχει δείξει η ιστορία η αθλητές δουλεύουν πολλά προγράμματα και το καθενα φέρνει συγκεκριμένα αποτελέσματα κανένα δεν ειναι καλητερο από Τ άλλα.
    Και η μεγάλη αλήθεια ότι σε πολλα γυμναστήρια έπαιζε τα τελευταία 15 χρόνια η θεωρία του κονσέρβα Σπλιτ
    Και του άντρα κόκορα χωρίς πόδια.
    Όπως προείπα και από επανω
    Η επιμονή και η υπομονή φέρνουν αποτελέσματα.

    Υ. Γ. Θεωρω πως άμα έχεις 5 μέρες στην διάθεση σου για προπόνηση ο καθένας δλδ είναι Καλητερο ένα 3μερο full body η up/low πρόγραμμα με 2 αερόβια καλά, πάρα Σπλιτ φιλικά πάντα.




    Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-04-20 20:16 #30
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    ακόμα γι αυτά τσακώνεστε? δε βαρεθήκατε τόσα χρόνια?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία