Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 38

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 26-04-20 13:32 #1
    Προεπιλογή Ιδεςς για home gym;
    Καλημερα σε ολους, οπως ειχα ξανα πει εχω ξεκινησει μια διαδικασια για να φτιαξω ενα home gym και θα ηθελα την βοηθεια σας. Για αρχη εχω ενα μπατζετ 1500-1600 ευρω και ο χωρος θα ειναι το δωματιο μου ουτε τεραστιο ειναι για να μπορω να βαλω υπερβολικα πολλα πραγματα ουτε και πολυ μικρο. Υπολογιζω μπορω να χωρεσω 2-3 μηχανηματα + ποδηλατο + αλτηρες + δισκους.

    Εγω σκεφτηκα για αρχη να βαλω ενα πολυοργανο ετσι ωστε να μπορω να κανω ολες τις ασκησεις που εκανα στο γυμναστηριο... Το πολυ οργανο αυτο εχει μονοζυγο εχει παγο εχει μαξιλαρι για δικεφαλα εχει τα εξαρτηματα για τα ποδια εχει σμιθ μπαρα ενσωματομενη εχει ψηλες τροχαλιες εχει και χαμηλες τροχαλιες. Σκεφτηκα να βαλω το πολυοργανο + 1 ποδηλατο για αεροβιο + 120 κιλα σε δισκους + 8-10 ζευγαρια αλτηρες για αρχη και μετα αναλογα με τον χωρο που περισσευει θα αγορασω στα σιγουρα και ενα power rack για να μπορω να κανω και ελευθερα καθισματα. Εσεις πιστρευετε αξιζει κατι τετοιο η θα μου προτεινατε αλλες αγορες με αυτα τα χρηματα?? να θυμισω πως δεν θελω να φτιαξω κατι που να εχει να κανει καθαρα με powerlifting οποτε γι αυτο και σκεφτηκα το πολυοργανο πρωτα σαν αγορα και μετα αναλογα με το χωρο και το power rack... Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-04-20 13:53 #2
    Προεπιλογή
    To πρώτο ερώτημα είναι το θες για μόνιμα ή για όσο διαρκεί η καραντίνα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-04-20 14:03 #3
    Προεπιλογή
    Για μονιμα, εγω και τα γυμναστηρια θα παρουμε διαζυγιο Εφοσον μπορω να φτιαξω ενα home gym και να καλυπτομαι δεν υπαρχει λογος να δινω επιπλεον χρηματα για γυμναστηριο... Συν οτι επειδη το σπιτι δεν το νοικιαζω εχω το περιθωριο επεκτασης στο μελλον ενωνοντας τα 2 δωματια που ειναι το ενα διπλα στο αλλο
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-04-20 14:24 #4
    Προεπιλογή
    Εγώ είμαι της άποψης όχι πολυοργανο. Από κει ξεκινάω.
    Με καλό φίλο κάναμε σε πολυοργανο στο σπίτι του και δεν ήταν η κίνηση σαν κίνηση όπως τη θέλει κάποιος. Ακόμα και τρικέφαλους στην τροχαλία να έκανες κολλαγε. Δεν ημουν ευχαριστημενος.
    Εγώ θα σου λεγα :
    2 αλτήρες (δεν ξέρω στα ελληνικά τώρα τη λέξη) ρυθμιζόμενους που να αλλάζει το βάρος με ένα κουμπάκι, να βρίσκονται οι αλτήρες μέσα στα δισκάκια , να ξέρεις τι βάρος θέλεις , να γυρίζεις ένα διακόπτη και να σηκώνεις τόσα δισκάκια όσα θελεις ανάλογα με την άσκηση.
    Πάγκο σαφώς.
    Μια μπάρα ή/και στραβομπαρα και δίσκους (δεν είναι ανάγκη να πάρεις όλους τους δίσκους με τη μία , σιγά σιγά)
    Μια καλή γκάμα από λαστιχα-ιμαντες αντίστασης που με τη σύντομη εικόνα που έχω από αυτούς ειμαι ευχαριστημένος , και κάποιες πχ ασκήσεις όπως εκτάσεις ποδιών τις παλεύεις έτσι.
    Μονόζυγο
    Στην πορεία κάνεις και κατάσταση με μια ηλεκτροκόλληση φτιάχνεις με δύο σιδερα ένα "Γ" με υποδοχή μπάρας , βιδωνεις το Γ ανάποδα στο σοβατεπι και κανείς και σταυρό.
    Φαν του ποδηλάτου εγώ δεν είμαι, κι εγώ τότε αγόρασα στο παλιό μου σπίτι αλλά πριν δύο εβδομάδες το πούλησα στο eBay.
    Θα έπαιρνα ίσως ενα στεπερ.

    Παρεμπιπτόντως να πω ότι κι εγώ ακόμα μια φορά θα την ξαναπάω έτσι τη δουλειά. Για καθαρά επαγγελματικούς λόγους δεν μπορώ να πηγαίνω γυμναστήριο και ακόμα μια φορά τη λύση θα τη δώσει το home gym.
    Υπάρχουν πολλές ιδέες, δεν είναι ανάγκη να τρέξουν όλες αμέσως και το κυριότερο είναι πράγματα που αλλάζουν. Τα πουλάς , τα διώχνεις. Το πολυοργανο σου μένει , σου τρώει όλο το χωρο και δεν το διώχνεις εύκολα.
    Αυτά πιστεύω εγώ. Αν μου έρθει και άλλη ιδέα θα γράψω. Ωραίο θέμα πάντως , θα μου χρειαστεί κι εμένα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-04-20 15:12 #5
    Προεπιλογή
    Πολυ ωραια η ιδεα για τους αλτηρες αυτους, με ενα γρηγορο ψαξιμο εφτασα στο σημειο να γλυτωνω 200-250 ευρω οποτε συμφερει αυτο 100% εξοικονονηση χωρου και χρηματος, οσο για το πολυοργανο τοσο κακη προπονηση γινοταν δηλαδη?? επειδη βρηκα ενα πολυ καλο στα 750 που ειναι σαν γυμναστηριο κυριολεκτικα με δωρο το παγκο και ολα τα αλλα
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-04-20 16:12 #6
    Προεπιλογή
    Εμένα προσωπικά δε μου αρεσε. Και το είχε πάρει από γνωστή αλυσίδα με είδη διατροφής και γυμναστικής.
    Σίγουρα ίσως άλλος έχει αντίθετη άποψη. Εγώ λέω τι είδα.

    Είχα ξαναγράψει ότι είμαι φαν αυτών των αλτήρων , τότε δεν έκατσε , τώρα τους έχω πάλι στο προσκήνιο. Ειναι διαδεδομένοι και εδώ στη Γερμανία πολύ, ξέρω όμως ότι υπάρχουν και στην Ελλάδα. Με 570 ευρώ βρίσκεις κορυφαία μάρκα , δύο αλτήρες 32.5 καθένας , με 260 ευρώ βρίσκεις εξίσου καλή μάρκα 2 αλτήρες 25 κιλά κάθενας.

    Μπαρα-ες , πάγκο , ορθοστατες , λάστιχα , αλτήρες , δίσκους νομίζω χωράνε στο μπάτζετ που έχεις. Το θέμα είναι να έχεις καλό χώρο. Όχι να κάνεις και να χεις δίπλα τη σιδερωστρα ξέρω γω.

    Ξεκινάς στην αρχή , ίσως και με όχι την τοπ μάρκα, γιατί όχι και μεταχειρισμένα , βλέπεις πως πάει , και αν δουλέψει το σύστημα κάτι που δεν ήταν αρκετά ποιοτικό το αλλάζεις για κάτι καλυτερο.
    Αν για αερόβιο είχες έναν ανοικτό χωρο κοντά σου , πάρκο γήπεδο κτλ , εγώ δε θα παιρνα τιποτα. Σαν το τρεξιμο τίποτα , και σαν το τρεξιμο έξω κανένας διάδρομος. Τώρα αν έχεις άφθονο χώρο και προκύψουν λεφτά πάρε ότι αερόβιο θες.

    Μην ξεχάσεις όμως ότι και ολη αυτή την κατάσταση που τώρα μοιάζει ιδεατή και σούπερ , μπορεί αύριο να τη βαρεθεις και να θες να ξαναγυρίσεις στο γυμναστήριο. Όλα παιζουν. Όπως και το ότι για να κάνεις απόσβεση οικονομική , ανάλογα βέβαια και το πληρώνεις τώρα μηνιαίως στο γυμναστήριο ίσως χρειαστείς και χρόνια. Αλλά ας πάει καλά το θέμα και μετά έρχεται και η οικονομική απόσβεση.
    Απάντηση με παράθεση