Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 07-05-20 09:07 #1
    Προεπιλογή Ελλειπτικό ή στατικό
    Καλημέρα σε όλους. Ψάχνομαι να πάρω ένα όργανο αερόβιας για το σπίτι για καθημερινή χρήση.
    Διάδρομο δεν με ψήνει και λόγω θορύβου, χώρου και του ότι μπορώ να πάω έξω να τρέξω. Οπότε είμαι ανάμεσα σε ελλειπτικο και ποδήλατο. Συγκλινω προς το πρώτο. Τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο; Θέλω όσο το δυνατόν λιγότερο θόρυβο. Στόχος είναι η απώλεια κάποιων κιλων αλλά και γενικά η εκγυμναση. Λέω να δώσω έως 500, χωρίς βέβαια να έχω πρόβλημα να δώσω λιγότερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-05-20 16:06 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.562
    Προεπιλογή
    Γεια σσου φίλε.
    Σε αυτές τις περιπτώσεις, εγώ κρίνω ποιο μηχανημα με ιδρώνει, άρα κανει περισσότερη δουλεια.
    Προσωπικά το στατικό ποδήλατο δεν δείχνει να με βοηθά, θα προτιμούσα ελλειπτικό.
    Τωρα όσον αφορά τον θόρυβο, μπορείς να βάλεις και έναν τάπητα κάτω, για την απορρόφηση των κραδασμών.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-05-20 16:50 #3
    Προεπιλογή
    Και εγώ προς τα εκεί συγκλινω. Έχουμε κάποια πρόταση να πάω να δω και από κοντά; Η κάποιο κατάστημα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-05-20 17:50 #4
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.562
    Προεπιλογή
    Πηγαινε να ρίξεις μια ματια στα X-Tremes, αναλογα τις αναγκες σου, το βάρος, τα λεφτά, εξατομικεύεται πολύ η επιλογη.
    Κυρίως όμως, πρέπει να ανέβεις πάνω, να δεις πως λειτουργεί.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-05-20 19:26 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    το βασικότερο βέβαια είναι να σ αρεσει ώστε να κάνεις και καποια διαρκεια , αν πχ στο δεκάλεπτο βαριέσαι το ελειπτικό τότε μόνο στα λόγια θα κάνεις δουλειά
    πάνω απ όλα τα μηχανήματα αεροβικής πρέπει να μας αρέσουν ώστα να κάνουμε και διάρκεια για να έχουμε αποτέλεσμα
    Εγω προσωπικα κρεμάστρες έχω δεί και σε ποδήλατα και σε ελειπτικα και σε διαδρόμους και σε στεπ, που τα πήραν ορεξάτοι και μετα τα παράτησαν για άλλη χρήση
    και επίσης ενα να ξέρεις ότι όλα γίνονται εύκολα και δύσκολα , έχουν ρυθμίσεις βαθμού δυσκολίας και το ποδηλατο σφίγκει και ιδρωνεις και αν έχεις και σπίνινκ ποδήλατο που δεν έχει νεκρά και το ζόρι το τραβάνε τα πόδια , τότε ακόμη και τα πόδια πιάνονται και στο δεκάλεπτο τα παίζεις , οποτε είναι καθαρα τι μας αρέσει
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-05-20 08:33 #6
    Προεπιλογή
    Πήγα στα extreme τελικά και είδα ελλειπτικο. Είδα το elite, το οποίο βέβαια θα είναι διαθέσιμο σε κάνα μήνα https://www.xtr.gr/el/elite-x-fit.htm.

    Το έχει κανένας;

    Για αρχή πήρα δανεικό ένα στατικό ποδήλατο από έναν φίλο και σκέφτομαι μαζί με κάτι βαρακια που έχω να πάρω και τίποτα ιμάντες τουλάχιστον να έχω ποικιλία μέσα στο σπίτι.
    Αλήθεια έχει δοκιμάσει κανένας εντός σπιτιού ιμάντες και να τους έχει βάλει σε πόρτα ξύλινη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-11-20 03:21 #7
    Προεπιλογή
    Το ποδήλατο είναι μια καλή λύση που δε πιάνει χώρο και είναι ότι καλύτερο για αερόβιο στο σπίτι. Μικρές φθορές. Το θέμα είναι να γουστάρεις αερόβιο. Εγώ το σκέφτομαι να πάρω γιατί πάντα στο ,gym ,κάνω μετά από βαρη 30 λεπτά και θέλω να έχω και σπίτι ,να κάνω βραδυνές ώρες πριν κοιμηθώ βλέποντας τηλεόραση και έπειτα μπάνιο και ύπνο. Αν έχεις την υποψία ότι θα το παρατήσεις μη το πάρεις . Πεταμένα λεφτά. Γιατί είναι και καλή κρεμαστά
    Απάντηση με παράθεση