Σελίδα 6 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 4567816 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 90 από 245
  1. 04-12-20 02:48 #76
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Και όμως το παράδοξο είναι ότι στα γυμναστήρια είχαμε ανύπαρκτα κρούσματα για τον απλούστατο λόγο ότι στο γυμναστήριο θα πάει ο υγιής και αυτός που αισθάνεται καλα Ο ασυμπτωματικός που λένε οτι κολλάει αν πραγματικα μετέδιδε με τετοιο βαθμό όπως λένε οι ειδικοί τότε δεν θα γλύτωνε κανείς , γιατι γνωρίζω περιπτώσεις που προπονητες ταεκβοντο σε συλλόγους δυο φίλοι μου αδέρφια το πέρασαν και οι δυο χωρίς να το καταλάβουν, αποδεδειγμένα γιατι σε τεστ που έκαναν υποχρεωτικά διαπίστωσαν οτι το πέρασαν

    Και η άμυνα απέναντι στον ιο είναι το δυνατο ανοσοποιητικό και η καλή ψυχολογία και όλη αυτη η κατάσταση δεν ευνοεί κανένα , η μεγαλύτερη επιτυχία απο να μην κολλήσει κάποιος είναι να το περάσει ασυμπτωματικα , τι το καλύτερο εφόσον αργα η γρήγορα όπως και η γρίπη όλοι θα το περάσουν όσο και να προσέξουμε
    Υπάρχει όσο αναφορα τα Γυμναστήρια δείγμα του πόσο επικίνδυνα είναι απο το άνοιγμα και μετα την πρώτη καραντίνα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-12-20 11:26 #77
    Προεπιλογή
    περι γυμναστηριων.... εγω π.χ πηγενα στο ενδιαμεσο αν και ειμαι ευπαθης ομαδα...γιατι το γυμναστηριο ειναι και ενας κοινωνικος χωρος ..δεν κολησα...αν κολουσα νιωθω σιγουρια για πολλους λογους οτι μονο ασυμπτωματικος δεν θα ειμουν ΑΛΛΑ οτι ειναι χωροι υπερμεταδοσης ειναι....εχουν καιθε χαρακτηρσιτκο για ιο που ειναι αερομεταφερομενος αποδεδειγμενα πια....αυτη ειναι η αληθεια για αυτο ειναι και απο τα πρωτα που κλεινουν στα lock down παγκοσμιως....προφανως θα ανοιξουν μετα τα μεσα γεναρη και αφου θα εχουν αριχισει εμβολιασμοι...με μετρα ξανα...οχι κοινα ντουζ μασκες οι εργαζομενοι και τα λοιπα...τωρα δεν υπαρχου εν ελλαδι μελετες περι μη μετααδοσης στα γυμναστηρια...οπως δεν υπαρχουν για τις εκκλησιες αλλα ειδαμε τι εγινε....για τα αλλα που διαβασα τωρα για τρεξιμο ε οκ αυτο το κανει κανεις και μονος του ως εργασιακοι χωροι θα περασουν δυσκολες εποχες οσοι εργαζονται εκει...σιγουρα...μεγαλα ωραρια εργασις λιγοτερα χρηματα... η πιεση της ανεργιας γυμναστων που εχει γεμισει ο κοσμος και απο τεεφα και απο ιδιωτικες....ωρομισθιοι ....αλλα αυτο αφορα πολλους κλαδους εργαζωμενων πια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-12-20 12:12 #78
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Επίσης όσοι ανοίξαν τον Ιούνιο και τρέξανε να βγάλουν προσφορές ετήσιες με 80-90 ευρώ, προφανώς για να τζιράρουν, θα τραβάνε τα μαλλιά τους πλέον, καθώς βάλανε άτομα με αυτό το πόσό, για 15 μηνες κατουσίαν, αν σκεφτεί κάποιος την παράταση που θα δώσουν υποχρεωτικά. Θα ξαναδούν λεφτά δλδ από τον πελάτη, το 2022.
    Δεν ξέρω, θα πρέπει να αλλάξει πολύ το καθεστώς λειτουργίας, που θεωρητικά θα είναι ενάντιον στην τσέπη του καταναλωτή με αύξηση συνδρομών, αλλά πριν προλάβουμε να "γκρινιάξουμε", θα πρέπει να αναλογιστούμε ότι είναι ο μόνος τρόπος να κρατηθούν ανοικτα και εμείς να συνεχίσουμε να γυμναζόμαστε.
    Συμπάσχω με τους ιδιοκτήτες γυμναστηρίων, νομίζω ότι έιναι από τους κλάδους που διακόπηκε στο μέγιστο η λειτουργία τους , επιχειρήσεις που αν καλοσκεφτούμε τα έσοδά τους είναι "μετρημένα κουκιά".
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-12-20 12:30 #79
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης όσοι ανοίξαν τον Ιούνιο και τρέξανε να βγάλουν προσφορές ετήσιες με 80-90 ευρώ, προφανώς για να τζιράρουν, θα τραβάνε τα μαλλιά τους πλέον, καθώς βάλανε άτομα με αυτό το πόσό, για 15 μηνες κατουσίαν, αν σκεφτεί κάποιος την παράταση που θα δώσουν υποχρεωτικά. Θα ξαναδούν λεφτά δλδ από τον πελάτη, το 2022.
    Δεν ξέρω, θα πρέπει να αλλάξει πολύ το καθεστώς λειτουργίας, που θεωρητικά θα είναι ενάντιον στην τσέπη του καταναλωτή με αύξηση συνδρομών, αλλά πριν προλάβουμε να "γκρινιάξουμε", θα πρέπει να αναλογιστούμε ότι είναι ο μόνος τρόπος να κρατηθούν ανοικτα και εμείς να συνεχίσουμε να γυμναζόμαστε.
    Συμπάσχω με τους ιδιοκτήτες γυμναστηρίων, νομίζω ότι έιναι από τους κλάδους που διακόπηκε στο μέγιστο η λειτουργία τους , επιχειρήσεις που αν καλοσκεφτούμε τα έσοδά τους είναι "μετρημένα κουκιά".
    Εγω συμπασχω πιο πολυ με εργαζομενους στο χωρο και αρα και με εργοδοτες διοτι αλλιως ποιοι..εργαζομενοι που..)).... εδω στη πολη μου τετοιες προσφορες που βλεπω νετ....δεν ειχε και το γυμναστηριο που παω μονο σε οσους οπως εγω ειχαν ετησιο εκανε το εξης...δεν εδωσε πισω χρηματα δεν εδωσε μηνες αλλα για νεα ανανεωση τον αυγουστο πουεχει την προσφορα ετσι και αλλιως και μονο τον αυγουστο για ετησιο ,.εκανε τα 200 170 .ευρω ..που το πηρα αλλα παλι ειναι κλειστα....σε οσους ειχαν τριμηνο η μηνα εδωσε 15 μερες αν ο μηνας η το τριμηνο ηταν μεσα στο πρωτο lock ...γενικα εδωαυτο εγινε η 15 μερες η αν ετησιο προπληρωμενο 30 ευρω κατω ..το θεμα ειναι οτι παιρνουν παιδια απο κατι σχολες τυπου 6 μηνο σπουδων... που οκ εν δυναμη ειναι και επικυνδινο διοτι ναι μεν ειναι και αυτα γυμνασμενα αλλα δεν εχουν γνωσεις και υποβαθρο να ασχοληθουν οχι με bodybuilders ( αυτο μπορει να το εχουν) αλλα με το γενικο κοινο .που μπορει να χεει και θεματα υγειας ..που δεν ειναι μονο οσοι κανουν βαρια βαρη.....γιατι απο αυτους και ονο προφανως δε θα σωθουν οικονομικα τα γυμναστηρια...χωρις τον απλο αθλουμενο ΟΛΩΝ των ηλικιων /
    Γενικα εδω ετησια εχουν εκτος απο προσφορες αυγουστου πανω απο 280 ευρω παντου και στα 5 γυμναστηρια και συνηθως το cross εχει εχτρα τιμη..οπως και η πισινα εκτος αν παρεις το πακετο που πηρα εγω . οταν ακουω 69 η εστω 89 ευρω ετησιο αθηνα λεω αν οντως ειναι ετσι η εχει πολλα ψιλα γραμματα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-12-20 01:48 #80
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως το παράδοξο είναι ότι στα γυμναστήρια είχαμε ανύπαρκτα κρούσματα για τον απλούστατο λόγο ότι στο γυμναστήριο θα πάει ο υγιής και αυτός που αισθάνεται καλα Ο ασυμπτωματικός που λένε οτι κολλάει αν πραγματικα μετέδιδε με τετοιο βαθμό όπως λένε οι ειδικοί τότε δεν θα γλύτωνε κανείς , γιατι γνωρίζω περιπτώσεις που προπονητες ταεκβοντο σε συλλόγους δυο φίλοι μου αδέρφια το πέρασαν και οι δυο χωρίς να το καταλάβουν, αποδεδειγμένα γιατι σε τεστ που έκαναν υποχρεωτικά διαπίστωσαν οτι το πέρασαν

    Και η άμυνα απέναντι στον ιο είναι το δυνατο ανοσοποιητικό και η καλή ψυχολογία και όλη αυτη η κατάσταση δεν ευνοεί κανένα , η μεγαλύτερη επιτυχία απο να μην κολλήσει κάποιος είναι να το περάσει ασυμπτωματικα , τι το καλύτερο εφόσον αργα η γρήγορα όπως και η γρίπη όλοι θα το περάσουν όσο και να προσέξουμε
    Υπάρχει όσο αναφορα τα Γυμναστήρια δείγμα του πόσο επικίνδυνα είναι απο το άνοιγμα και μετα την πρώτη καραντίνα
    Θα σου μιλήσω ως ασυμπτωματικός. Ανακάλυψα ότι έχω κοβιντ τυχαία, επειδή λόγω δουλειάς κάθε 3 μέρες έκανα μοριακό τεστ. Μια φορά έτυχε και το έκανα μετά από μια βδομάδα και είχα τρελό φορτίο. Δηλαδή από την πλήρη απουσία κοβιντ στον οργανισμό μου είχα πάρα πάρα πολλάα αντίγραφα του ιού στο σώμα μου. Αυτό με καθιστούσε πάρα πολύ μεταδοτικό. Μάλιστα μερικές ώρες πριν το τεστ είχα πάει για τρέξιμο γιατί ένιωθα πολύ καλά. Τώρα που πλέον σχεδόν δεν ανιχνεύεται ο ιός σε εμένα (γιατί ακόμα και να υπάρξει ίαση υπάρχει "νεκρός" για αρκετό καιρό στον οργανισμό μέχρι να φύγει) ακόμα είμαι καλά. Δηλαδή αν δεν το ήξερα θα πήγαινα γυμναστήριο κανονικά (αν ήταν ανοιχτά). Ένας ασυμπτωματικός μπορεί να έχει υψηλό φορτίο και να το μεταδίδει. Όμως ο ασυμπτωματικός δεν βήχει ούτε φτερνίζεται. Οπότε τελικά δεν ξέρεις τι θα υπερισχύσει. Σκέψου όμως όλα τα σταγονίδια που φεύγουν και παρασύρονται από τον ιδρώτα.
    Ότι η γυμναστική κάνει καλό στο ανοσοποιητικό και γενικότερα σαφώς. Νομίζω υπήρξε ο λόγος που ήμουν καλά. Βέβαια όσο είχα κοβιντ που ήμουν κλεισμένος 14 μερες στο δωμάτιο μου, την πρώτη φορά βγήκα από το σπίτι και το περπάτημα με κούρασε. Γιατί φοβόμουν μην μου γυρίσει σε σοβαρή νόσο και δεν έκανα γυμναστική. Και τώρα έχοντας μετρήσει αντισώματα και έχοντας επιτέλους ανοσία, ο κορωνοιος για καποιους μηνες έχει τελειώσει για μενα μεχρι να φυγει ηα νοσια, συνεχίζω να ανησυχώ όμως για τους δικους μου ανθρωπους. Σε όσους από το χώρο της δουλειάς (που ειναι ειδικοι στον κοβιντ) λεω οτι θα πηγαινα γυμναστηριο (πριν κολλησω) μου λεγαν "ζεις επικινδυνα".
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-12-20 10:00 #81
    Προεπιλογή
    ασχετο αλλα cromium and not chromium -))) γιατι μου δινεις αισθηση μυθομανη? χαχα ειδα και το προφιλ σου ....για αυτοι εχουμε εδω προφιλ περαν των αλλων.... και σκεφτομαι ποιος επεξεργαζεται ποιον )-)
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-12-20 11:34 #82
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeorgeMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ασχετο αλλα cromium and not chromium -))) γιατι μου δινεις αισθηση μυθομανη? χαχα ειδα και το προφιλ σου ....για αυτοι εχουμε εδω προφιλ περαν των αλλων.... και σκεφτομαι ποιος επεξεργαζεται ποιον )-)
    Νομίζω το chromium ήταν πιασμένο ή κάτι τέτοιο.. τώραγια το μυθομανής, βαριά κουβέντα και δεν ξέρω που προκύπτει. Συνολικά 2-3 θέματα έχω ανοίξει το ένα τ γυμναστική να κάνω και εδώ απλά ρωτάω πότε θα ανοίξουν τα γυμναστήρια αν ξέρει κανείς και ότι πέρασα κοβιντ. Δεν είπα και κάτι τόσο εξωφρενικό να πεις ο άλλος φτιάχνει ιστορίες, αλλά οκ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-12-20 12:51 #83
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cromium Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω το chromium ήταν πιασμένο ή κάτι τέτοιο.. τώραγια το μυθομανής, βαριά κουβέντα και δεν ξέρω που προκύπτει. Συνολικά 2-3 θέματα έχω ανοίξει το ένα τ γυμναστική να κάνω και εδώ απλά ρωτάω πότε θα ανοίξουν τα γυμναστήρια αν ξέρει κανείς και ότι πέρασα κοβιντ. Δεν είπα και κάτι τόσο εξωφρενικό να πεις ο άλλος φτιάχνει ιστορίες, αλλά οκ.
    μα ειδα αναρτησεις εξου και το ειπα...αλλα ας κρατησουμε το οκ...))παντως o ιος ουτε νεκρος.γινεται.ουτε <<νεκρος>> ειναι μετα απο... .....-)) ειναι ιος και αρα νεκρος εξ αρχης.....για το θεμα covid δεν ασκω κριτικη δεν παιζω με θεματα υγειας ......αλλα σε αλλα ειδα αντιφασεις σαφεις..-)) anyway over -)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-12-20 13:48 #84
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cromium Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν κανεις κυκλικη προπονηση που αλλαζει ο ενας με τον αλλον εξοπλισμο τι αποσυαση να εχεις; Στο break που ειναι 30 δευτερα να κατσεις να περασεις οινοπνευμα το εδαφος για τα burpees? Οταν κανεις πυγμαχια που σου ρχεται ο ιδρωτας του αλλου πανω σου; Στην παλη που κοντευεις να πηδ***** με τον αλλον;


    Πες το ψέματα αυτό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-12-20 15:11 #85
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeorgeMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα ειδα αναρτησεις εξου και το ειπα...αλλα ας κρατησουμε το οκ...))παντως o ιος ουτε νεκρος.γινεται.ουτε <<νεκρος>> ειναι μετα απο... .....-)) ειναι ιος και αρα νεκρος εξ αρχης.....για το θεμα covid δεν ασκω κριτικη δεν παιζω με θεματα υγειας ......αλλα σε αλλα ειδα αντιφασεις σαφεις..-)) anyway over -)
    Οταν λεω νεκρος, εννοω οτι δεν εχει μεταγραφικη δραστηριουτητα. Δηλαδη ανιχνευεις με την pcr το rna, αλλα δεν δημιουργουνται νεες πρωτεινες και δεν εχει πια λοιμογονο δυναμη. Απλα εχει μεινει rna το οποιο με την αντικατασταση του επιθηλιου θα φυγει αλλα μπορει να παρεινκαι πανω
    Απο μηνα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-12-20 15:32 #86
    Προεπιλογή
    καταλαβα τι εννοουσες.....με τα εισαγωγικα στη λεξη ... η απαντηση μου ειχε να κανει οχι με σενα αλλα με την πιθανη αποψη που εχουν οι πολιτες οτι οι ιοι ειναι ζωντανοι οργανισμοι σαν τα βακτηρια π.χ ..κατι που δεν ισχυει...κατα τα αλλα .... μη ρωτας για γυμναστηρια .....αφου ξερεις-) και οχι δε σε <<κοβω >> να κανεις πυγμαχια που κοντευει να π@δ@ξ@@ ο ενας τον αλλο οπως λες...._) αλλα κανε οτι μπορεις επι του πρακτεου για σωμα σου πλην των ρητορικων ερωτηματων....και μονο)) γενικως εχω παρει πρεφα παντως οτι εχει εδω μεσα διαφορες λογικες πολιτων ...μια απο αυτες ειναι και οι φαντασιοπληκτοι ...τυπου π.χ....εχω 6% λιπος αλλα ουτε μια ρεαλ φωτο αποδειξης)) που με 6% ενας ανω των 30 π.χ παει .....για σαρκοπενια αν κανει βαρη η για καταστροφη νεφρων αν πινει πρωτεινη πανω απο 3γρ/κιλο.για να αντεξει....100% χαχα οκ κανω και λιγη πλακα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeMan : 05-12-20 στις 15:36
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-12-20 18:05 #87
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeorgeMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταλαβα τι εννοουσες.....με τα εισαγωγικα στη λεξη ... η απαντηση μου ειχε να κανει οχι με σενα αλλα με την πιθανη αποψη που εχουν οι πολιτες οτι οι ιοι ειναι ζωντανοι οργανισμοι σαν τα βακτηρια π.χ ..κατι που δεν ισχυει...κατα τα αλλα .... μη ρωτας για γυμναστηρια .....αφου ξερεις-) και οχι δε σε <<κοβω >> να κανεις πυγμαχια που κοντευει να π@δ@ξ@@ ο ενας τον αλλο οπως λες...._) αλλα κανε οτι μπορεις επι του πρακτεου για σωμα σου πλην των ρητορικων ερωτηματων....και μονο)) γενικως εχω παρει πρεφα παντως οτι εχει εδω μεσα διαφορες λογικες πολιτων ...μια απο αυτες ειναι και οι φαντασιοπληκτοι ...τυπου π.χ....εχω 6% λιπος αλλα ουτε μια ρεαλ φωτο αποδειξης)) που με 6% ενας ανω των 30 π.χ παει .....για σαρκοπενια αν κανει βαρη η για καταστροφη νεφρων αν πινει πρωτεινη πανω απο 3γρ/κιλο.για να αντεξει....100% χαχα οκ κανω και λιγη πλακα...
    Παρέθεσα τις σκέψειςμ ου για την πυγμαχία με το σκεπτικό ότι δεν θα πουν αα επιτρέπεται το αερόμπικ, απαγορεύεται η πυγμαχία, επιτρέπονται οι πιλάτες, απαγορεύεται το κροσφιτ ξερω γω. Θέλω να πω ότι αθλήματα επαφής εμποδίζουν το άνοιγμα των γυμναστηρίων. Και θεωρώ δεν είναι πρακτικό κάποια είδη γυμναστικής να επιτρέπονται και κάποια άλλα όχι. Τώρα για την πυγμαχία έχω mixed feelings. Έχω κάνει στη ζωή μου καμιά 10ρια μαθήματα. Μου αρέσει, αλλά φοβάμαι μην φάω κανά χτύπημα και έχω κάνα κάταγμα ζυγωματικού και γενικά για τη δουλειά μου είναι σημαντικό ννα έχω "καλό" πρόσωπο και όχι σακατεμένο. Επίθσηςδεν μαρέσουν κάποιες ννοοτροπίες, δενμαρέσει η ιδέα να θέλω να ρίξω νοκ αουτ κάποιον αλλά σαν γυμναστική και σαν εικόνα μαρέσει.

    Τώραπραγματικά η φαντασιοπληξία δεν ξέρω πως προκύπτει και δεν το ρωτάω επιθετικά απλά δεν ξέρω από που. Απλά συνοψίζοντας ότι έχω πει γενικά, είνναι ότι είμαι ένας μέσος άνθρωπους ούτε τούμπανος ούτε αγύμναστος και επειδή έκανα μια προσπάθεια να βελτιώσω το σώμα μου στεναχωριέμαι ότι σταμάτησε χωρίς να φταίω εγώ. Δλδ δεν βαρέθηκα απλά δεν μπορώ να κάννω γυμναστική λόγω του κοβιντ. Ποσοστό λίπους δε νομίζω ότι έχω χαμηλο, δεν ξέρω κάν πόσο έχω πάντως, ούτε παίρνω πρωτεΐνη. Αυτά από μενα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-12-20 18:48 #88
    Προεπιλογή
    επειδη αρχιζω και νιωθω χαζος και ο διαλογος εδω goes from trash to viral.....just one pop comment...μην υπερβαλεις στη χρηση το ν...-))) και μη τα παιρνεις ολα προσωπικα και τα γυμναστηρια δεν εκλεισαν για πρωτη φορα τωρα...δεν εχουμε παρθενογενεση στο θεμα lock down and lock up-)))
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-12-20 21:02 #89
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    εγω ξέρω ότι οι ασθενείς παραδοσιακά ψάχνουν τούς γιατρούς , εδω μ αυτον τον ιό οι γιατροί ψάχνουν τούς ασθενείς , εγω πχ έχω έρθει σε επαφή και γω δεν ξέρω με πόσους ασυμπτωματικούς , εφόσον είμαι μέσα στο γυμναστήριο μόνιμα , έχω χάσει τον λογαριασμό , έχω πάει σε γάμους βαφτίσεις κηδείες ένα σωρό και κανονικα μεσα στην εκκλησία και πρίν μια βδομάδα έχασα ενα φίλο 44 χρονών αθλητης πρώην ποδοσφαιριστής , ενω έτρεχε στον διάδρομο
    Είχε ο φουκαρας κάποιο πρόβλημα με την καρδια και λόγω κορονοιού δεν μπορούσε να πάει στο νοσοκομείο , αλλα ουτε και σε ιδιώτη γιατι έπαθε μεγάλη οικονομικη καταστροφη λόγω καραντίνας και έλεγε , έλα μωρε αφού τρέχω και είμαι αδύνατος δεν έχω πίεση και τιποτε και αν τελειώσει η καραντίνα θα πάω

    Μπορούμε να το περάσουμε όλοι ασυμπτωματικά έχοντας καλή υγεία και φυσική κατάσταση που σ αυτο βοηθα το Γυμναστήριο? Αυτο είναι το ιδανικό
    Δεν θα μπορούσα στα καλα καθούμενα να πάω να κάνω τεστ ενω είμαι καλα , σαν να πάει μια να κάνει τεστ εγκυμοσύνης ενω δεν τον έχει φάει
    Απλα είναι τα πράματα , βοηθάμε την φυσική μας κατάσταση και ανοσοποιητικό με καλή διατροφη και άσκηση ώστε αυτο που φοβόμαστε και να μας βρεί να μην μας νοσήσει η να το περάσουμε απαλά
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-12-20 22:00 #90
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω ξέρω ότι οι ασθενείς παραδοσιακά ψάχνουν τούς γιατρούς , εδω μ αυτον τον ιό οι γιατροί ψάχνουν τούς ασθενείς , εγω πχ έχω έρθει σε επαφή και γω δεν ξέρω με πόσους ασυμπτωματικούς , εφόσον είμαι μέσα στο γυμναστήριο μόνιμα , έχω χάσει τον λογαριασμό , έχω πάει σε γάμους βαφτίσεις κηδείες ένα σωρό και κανονικα μεσα στην εκκλησία και πρίν μια βδομάδα έχασα ενα φίλο 44 χρονών αθλητης πρώην ποδοσφαιριστής , ενω έτρεχε στον διάδρομο
    Είχε ο φουκαρας κάποιο πρόβλημα με την καρδια και λόγω κορονοιού δεν μπορούσε να πάει στο νοσοκομείο , αλλα ουτε και σε ιδιώτη γιατι έπαθε μεγάλη οικονομικη καταστροφη λόγω καραντίνας και έλεγε , έλα μωρε αφού τρέχω και είμαι αδύνατος δεν έχω πίεση και τιποτε και αν τελειώσει η καραντίνα θα πάω

    Μπορούμε να το περάσουμε όλοι ασυμπτωματικά έχοντας καλή υγεία και φυσική κατάσταση που σ αυτο βοηθα το Γυμναστήριο? Αυτο είναι το ιδανικό
    Δεν θα μπορούσα στα καλα καθούμενα να πάω να κάνω τεστ ενω είμαι καλα , σαν να πάει μια να κάνει τεστ εγκυμοσύνης ενω δεν τον έχει φάει
    Απλα είναι τα πράματα , βοηθάμε την φυσική μας κατάσταση και ανοσοποιητικό με καλή διατροφη και άσκηση ώστε αυτο που φοβόμαστε και να μας βρεί να μην μας νοσήσει η να το περάσουμε απαλά
    Συμφωνώ γενικά με αυτά που λες, απλά θέλω να κάνω μερικές επισημάνσεις
    Το αν θα το περάσεις ασυμπτωματικά ή όχι εξαρτάται από πολλά πράγματα. Υπάρχουν πολλά άτομα χωρίς υποκείμενα νοσήματα που το περάσαν βαριά. Αλλά και ασυμπτωματικά να το περάσεις κινδευνεύουν οι δικοί σου άνθρωποι (πχ οι γονείς ή οι παππούδες, ή φίλοι με προβλήματα υγείας) οπότε πρέπει όλοι να προσέχουμε. Για αυτό και οι ασυμπτωματικοί είναι επικίνδυνοι γιατί μεταδίδουν τον ιό χωρίς να το καταλαβαίνουν.
    Για τον φίλο σου θερμά συλληπητήρια. Αυτό είναι ένα άλλο πρόβλημα. Τα νοσοκομεία έχουν φρακάρειμε κοβιντ και ακόμα και σε επίπεδα ιδιωτικού ιατρείου έχουν μείνει πίσω θεραπείες ασθενών. Για να μην αναφέρω για χειρουργεία που αναβάλλονται. Εμείς στη δουλειά ξέρεις πόσες φορές βλέπουμε παραπεμτικό που γράφει "για εγχείρηση" βλέπουμε ότι είναι θετικός και στεναχωριόμαστε γιατί ξέορυμε ότι δεν θα χειρουργηθεί ο άνθρωπος; Δυστυχώς είναι άσχημα τα πράγματα.

    Τώρα ναι, δεν θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να κάνει κάποιος τεστ χωρις λογο. Εγώ κάνω επειδή δουλεύω με αυτό και πλέον απλά κάνω από περιέργεια μέχρι να δω πότε δεν θα είμαι απλά αρνητικός αλλά τελείως μη ανιχνεύσιμος ακόμα και με την πιο ευαίσθητη μέθοδο. Πολλοί κάνουν επειδή επιβάλλεται (ταξίδια, χειρουργεία, οίκοι ευγηρείας κτλ) οπότε εκεί "τσιμπάς" ασυμπτωματικούς. τώρα εσύ γιατί να σκάσεις 100 ευρώ χωρίς λόγο; Δεν έχει νόημα.
    Τα γυμναστήρια κλείσαν όχι επειδή θα αρρωστήσουν οι αθλούμενοι αλλά γιατί θα μεταδοθεί παντού και απότομα. Γιατί εγώ δουλεύω στο νοσοκομείο Χ πάω στο γυμναστήριο και κολλάω εσένα και άλλους 2 που δουλεύεται σε 3 διαφορετικές εταιρείες και δεν μαζεύεται.
    Μακάρι να μπορούσα να πάω γυμναστήριο. Θεωρώ ότι τρώω περισσότερο όταν δε γυμνάζομαι, το οποίο φαινομενικά είναι παράξενο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 4567816 ... ΤελευταίαΤελευταία