Σελίδα 15 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 51314151617 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 211 έως 225 από 245
  1. 07-06-21 23:41 #211
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    εγω δεν μπορω να καταλάβω πως συνδέετε η βλακεία με τον κορονοιο , δεν λέμε δεν υπάρχει αλλα πολυ χαζομάρα και δεν μπορω να το εξηγήσω . λένε για μάσκες στα παιδια στα σχολεία ενω για καφε που βγαίνουμε στις καφετέρειες δεν φοράμε μάσκα ούτε στα εστιατόρια . άρα μήπως θα έπρεπε να κάνουν μάθημα σε καφετέρειες και οχι στα σχολεία ?
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-06-21 01:00 #212
    Προεπιλογή
    Σήμερα έμαθα από μια κοπέλα που πάει στο γυμναστήριο εδώ δίπλα στο σπίτι μου ότι σε κάθε προπόνηση δείχνει τεστ για να μπει.
    Οκ αυτή δουλεύει στο Λιντλ και τους τα δίνουν τσάμπα.
    Αλλά αν είναι να δίνω κάθε μέρα 4 ευρώ για να δείξω φρέσκο τεστ στο γυμναστήριο (κι εγώ δεν πάω γυμναστήριο αλλά πες θες να πας ένα γήπεδο) ε τότε πάω να κάνω το εμβολιο και να πάει να γ...θεί.
    Εγώ αλήθεια σας λέω , δε θέλω να το κάνω αλλά οι αντοχές μου τελειώνουν.
    Αν είναι να γίνει όλη η ζωή ένα βάσανο να μην μπορώ να κάνω βήμα χωρίς τεστ , ε πάω να κάνω το εμβολιο.
    Έτσι κι αλλιώς το Σεπτέμβρη θα μας πουν ότι ήρθε η μετάλλαξη ξανά εμβολιαστείτε.
    Ή μήπως τα περιμένετε αλλιώς τα πράγματα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-06-21 17:10 #213
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Κώστα εδω ισχύει το εξής: Οπως και στις περισσότερες εργασίες γραφείου (Δημόσιο, Ιδωτικό, Εταιρίες) πλέον δίνεται ένα self test την εβδομάδα., δωρεάν..
    Κάνοντάς το , εχωντας το χαρτί, μπορείς να το δείχνεις και στο γυμναστήριο για να μπαίνεις για 1 εβδομάδα.
    Αν τώρα είναι κάποιος συνταξιούχος, άνεργος ή ελευθερος επαγγελματίας, θα το επιβαρυνθεί εβδομαδιαίως, 5-6 ευρώ, έναν καφέ δλδ.
    Εγω πχ λογω δουλείας το κάνω καθε Κυριακή για να πάω όλη την εβδομάδα κοκ.

    Τωρα σχετικά με το εμβόλιο, δεν ξέρω στην Γερμανία, πάντως εδω ασχέτως αν το έχεις κάνει, το self test είναι υποχρεωτικό και πάλι, καθώς έτσι και αλλιως κολλάς και μεταδίδεις. Αυτό είναι δλδ το ζητούμενο.
    Εγώ πάντως επειδή έχω ένα θέμα με την ζέστη, θα συνεχίσω ότι έκανα για το καλοκαίρι και απο Σεπτέμβριο βλέπουμε. Έτσι και αλλιώς το δικό μου έκλεισε και μας μετέφερε κάπου που δεν βολευει εμένα.
    --------
    Παντως ότι feedback εχω απο γυμναστήρια, ο κόσμος είναι λίγο μουδιασμένος, ναι μεν πάει, αλλά όχι ο πανικός που λέγανε μέχρι να ανοίξουν. Με όλα αυτά τα μέτρα, είναι αντικίνητρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-06-21 18:05 #214
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Kαι ο κάθε νοήμων άνθρωπος μπορει να καταλάβει ότι αν αρρωστήσουμε απο κοβιντ (που σιχαίνομαι και να την αναπαράγω αυτη τη λέξη)εμβόλιο θα κάνει ? φάρμακο θα πρεπει να πάρει να γινει καλά , είπαν έβγαλαν στο ισραηλ ενα φάρμακο αν βρεθείς θετικός το παίρνεις εισπνεόμενο και το περνάς ελαφρα και αναρρώνεις
    Απο κεί και πέρα εφόσον αν κάνω το εμβόλιο πάλι μπορω να το μεταδώσω αν κολλήσω πάλι μπορω να νοσήσω έστω και πιο μαλακωσιά απο ότι λένε, πάλι θα πρέπει να φοράω μάσκα αποστάσεις κτλ , αρα ποια είναι η ουσία και το κίνητρο? ότι θα το περάσω πιο ανώδυνα , αν όμως εγω το έχω περάσει ήδη είτε ανώδυνα είτε εντελώς ασυμπτωματικά ποιός ο λόγος να τρέξω να κάνω κάτι που ακόμη δεν ξέρουμε τις παρενέργειες και είναι εντελώς καινούριο
    Και προχθές μιλούσα με γιατρο και νοσηλεύτρια που δεν θέλουν να το κάνουν και φοβούνται μην το επιβάλουν με το ζόρι
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-06-21 11:51 #215
    Προεπιλογή
    Δεύτερη βδομάδα γυμναστηρίου
    η μάσκα είναι πλέον προαιρετική για τους αθλούμενους,
    αν επιτρέψουν και τα ντουζ θα είμαστε κομπλέ ειδάλλως δε προβλέπω να συνεχίζω το γυμναστήριο τον Ιούλιο
    αφενός φοβάμαι μη κρυώσω όπως βγαίνω ιδρωμένος αφετέρου δε μου πάει να μπαίνω έτσι ιδρωμένος στο αυτοκίνητο
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-06-21 13:34 #216
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Κωστας74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η μάσκα είναι πλέον προαιρετική για τους αθλούμενους,
    H μάσκα ακόμα δεν ειναι προαιρετική. Είναι υποχρεωτική για τους μη-εμβολιασμένους, μονο οι εμβολιασμένοι μπορούν να μην φοράνε από 19/6 (χθες)..
    Είναι βέβαιο ότι αυττο δεν τηρείται , απλά το αναφέρω .

    ----
    Απο εκεί και πέρα, το να μην χρησιμοποιούμε ντούς, είναι μια μπούρδα, εφόσον δεν τηρούνται τα υπολοιπα υποχρεωτικά μέτρα.
    Στο μονο που δικαιολογώ, είναι η μη χρήση της σάουνας - χαμαμ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-06-21 13:56 #217
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    H μάσκα ακόμα δεν ειναι προαιρετική. Είναι υποχρεωτική για τους μη-εμβολιασμένους, μονο οι εμβολιασμένοι μπορούν να μην φοράνε από 19/6 (χθες)..
    Είναι βέβαιο ότι αυττο δεν τηρείται , απλά το αναφέρω .

    ----

    να διευκρινίσω ότι εννοούσα για το γυμναστήριο που πηγαίνω
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-06-21 15:26 #218
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Ναι φιλε, άτυπα προφανώς σας λεει ο ιδιοκτήτης να μην φοράτε. Οκ, πάνω κάτω στα περισσότερα έτσι συμβαίνει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-06-21 10:33 #219
    Προεπιλογή
    Για το αυτοκίνητο πάρε μία ψάθα πλατοκάθισμα αποκλειστικά για μετά το γυμναστήριο ή υπαίθριο τρέξιμο και δεν θα περνάει τίποτα στην ταπετσαρία. Βγάζε την μετά από το αμάξι γιατί ποτίζει ιδρώτα και θα μυρίζει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-07-21 14:09 #220
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Ακούγεται απο 15 Ιουλίου, οτι σκέφτονται μονο για εμβολιασμένους να επιτρέπονται οι κλειστοί χώροι, σινεμά, θέατρα, ανάμεσα σε αυτά και τα γυμναστήρια..
    Στην καλύτερη με μοριακά τεστ, καθώς στα self μπορείς εύκολα να πεις ότι το έκανες αλλά να μην έχει γίνει..
    Τι ακούτε εσείς;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-07-21 14:36 #221
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    για τα γυμναστηρια δεν εχω διαβασει κατι τετοιο..για τα υπολοιπα, ναι το εχουν πει κ νομιζω βγηκε κ ενα ΦΕΚ αυτες τις μερες σχετικο.
    ειναι δυκολο να γινει κατι τετοιο νομιζω γιατι απλα θα κλεισει ολος κλαδος..καποιος που εχει ετησια συνδρομη η τριμηνη, αν του απαγορευσουν την εισοδο θα ζητησει το υπολοιπο της συνδρομης πισω, οποτε εκει θα υπαρχει ενα θεμα με το γυμναστηριο, κ με δεδεομενο οτι γυμναστηριο περισοτερο πηγαινουν μικρες ηλικιες που δεν θα ασχοληθουν να εμβολιαστουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-07-21 14:45 #222
    Προεπιλογή
    Για τα γυμναστήρια δεν έχω ακούσει κάτι όπως για τα καταστήματα εστίασης που θα ζητάνε rapid test η μοριακό, αλλά από αυτούς τους ' ειδικούς ' όλα τα περιμένω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-07-21 15:57 #223
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Το να πας να φας 2 σουβλάκια + 1 αναψυκτικό, 6-7 ευρώ, και να με το μοριακό να σου βγαίνει 40, τους βλέπω όλους για delivery
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-07-21 16:09 #224
    Προεπιλογή
    Με το μοριακό σου πάει στα 67 ευρώ γιατί το κόστος του είναι 60 ευρώ το rapid έχει 40 ευρώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-07-21 16:13 #225
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Σουβλάκια Μυκόνου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 15 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 51314151617 ΤελευταίαΤελευταία