Σελίδα 5 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 75 από 245
  1. 09-11-20 23:55 #61
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ακριβώς σου έκανε εντύπωση σε αυτή την είδηση;



    Οι αθλητικοί Σύλλογοι, υπάγονται στην Γενική Γραμματεία Αθλητισμού και προάγουν την διάδοση του αθλήματος, ενώ Οι αθλητές που έχουν επίσημα δελτία τους ενδιαφέρει και το αγωνιστικο κομμάτι, συμμετέχωντας στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα.

    -----

    Το γυμναστήριο που είναι μια ιδιωτική επιχείριση όπως όλες οι υπόλοιπες, απλά διαθέτει τις εγκαταστάσεις της στους πελάτες-αθλούμενους και στόχος είναι το κέρδος φυσικά.
    Μου φάνηκε κάπως αρπαχτή και δεν μου άρεσε.

    Όσον αφορά για τους αθλητικούς συλλόγους και αυτά δεν είναι μια ιδιωτική επιχείρηση όπως οι υπόλοιπες; Κέρδος θέλουν. Ίσως όμως να ναι κάπως πιο "ζεστό" να σαι αθλητής πυγμαχίας πχ στον τάδε σύλλογο, από το να κάνεις πυγμαχία σε ένα γυμναστήριο που απλά είναι ένα ομαδικό;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-11-20 08:31 #62
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cromium Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φάνηκε κάπως αρπαχτή και δεν μου άρεσε.

    Όσον αφορά για τους αθλητικούς συλλόγους και αυτά δεν είναι μια ιδιωτική επιχείρηση όπως οι υπόλοιπες; Κέρδος θέλουν. Ίσως όμως να ναι κάπως πιο "ζεστό" να σαι αθλητής πυγμαχίας πχ στον τάδε σύλλογο, από το να κάνεις πυγμαχία σε ένα γυμναστήριο που απλά είναι ένα ομαδικό;
    Προφανώς ήταν αρπαχτή και αντιδεοντολογικό, όταν όλοι οι γυμναστηριούχοι κλείνουν κάποιος να ανοίγει και να δουλεύει. Για αυτό και έγινε η καταγγελία.
    Δεν το κρίνω προσωπικά, αλλά είναι κλαδικό το ζήτημά τους και προσπαθούν να υπάρχει ισονομία.

    Τώρα για τον Σύλλογο, ναι, ειδικά αν έχεις δελτίο αθλητή, θεωρείσαι αθλητής και όχι αθλούμενος + οτι οι Σύλλογοι δεν έχουν αχανείς εκτάσεις, οπότε υπάρχει διαπροσωπική επαφή και συνήθως εξασκούνται για ένα συγκεκριμένο άθλημα. όχι απλά γυμναστική.
    Σαφώς όμως, θα κοιτάξουν να υπάρχει και ένα βιώσιμο κέρδος, γιατί αλλιώς δεν γίνεται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-11-20 12:34 #63
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς ήταν αρπαχτή και αντιδεοντολογικό, όταν όλοι οι γυμναστηριούχοι κλείνουν κάποιος να ανοίγει και να δουλεύει. Για αυτό και έγινε η καταγγελία.
    Δεν το κρίνω προσωπικά, αλλά είναι κλαδικό το ζήτημά τους και προσπαθούν να υπάρχει ισονομία.

    Τώρα για τον Σύλλογο, ναι, ειδικά αν έχεις δελτίο αθλητή, θεωρείσαι αθλητής και όχι αθλούμενος + οτι οι Σύλλογοι δεν έχουν αχανείς εκτάσεις, οπότε υπάρχει διαπροσωπική επαφή και συνήθως εξασκούνται για ένα συγκεκριμένο άθλημα. όχι απλά γυμναστική.
    Σαφώς όμως, θα κοιτάξουν να υπάρχει και ένα βιώσιμο κέρδος, γιατί αλλιώς δεν γίνεται.
    Tα box για crossfit θεωρούνται αθλητικοί σύλλογοι ή γυμναστήρια άραγε; Γιατί υπογίθεται το crossfit είναι άθλημα. Νομίζω έχει πιο πλάκα να κάνεις ένα άθλημααπό ότι γυμναστική σε γυμναστήριο, απλά ίσως είναι κάπως ελλιπές το οποιοδήποτε άθλημα για να έχεις την φυσική κατάσταση που θα είχες σε γυμναστήριο όπου μπορείς να δουλέψεις όλες τις μυϊκές ομάδες με ότι βάρος θες και να κάνεις και ότι αερόβιο θες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-11-20 12:41 #64
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Τα περισσότερα Crossfit που γνωρίζω είναι γυμναστήρια και όχι Σύλλογοι, αν και πλέον είναι παρά πολλά .
    Παρόλα αυτά, γίνονται ιδιωτικές διοργανώσεις σε μορφή διαγωνισμών όπως πχ στο κλειστό του Tae Kwon Do του Φαλήρου, αλλά νομίζω δεν θεωρούνται Πανελλήνια Πρωταθλήματα.. Αυτό για το θεσμικό κομμάτι...


    Τώρα για το τί αρέσει στον καθέναν, είναιι αυτό που λέμε περί ορέξεως....
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-11-20 13:08 #65
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα περισσότερα Crossfit που γνωρίζω είναι γυμναστήρια και όχι Σύλλογοι, αν και πλέον είναι παρά πολλά .
    Παρόλα αυτά, γίνονται ιδιωτικές διοργανώσεις σε μορφή διαγωνισμών όπως πχ στο κλειστό του Tae Kwon Do του Φαλήρου, αλλά νομίζω δεν θεωρούνται Πανελλήνια Πρωταθλήματα.. Αυτό για το θεσμικό κομμάτι...


    Τώρα για το τί αρέσει στον καθέναν, είναιι αυτό που λέμε περί ορέξεως....
    Δεν το ξέρω καθόλου αυτό με τους αγώνες και τα πρωταθλήματα, ούτε πόσο θεσμοθετημένο είναι το όλο θέμα.
    Τώρα όσον αφορά το θέμα covid και να ανοίξουν τα γυμναστήρια, ασφάλεια δεν θα υπάρχει. Το λέω μετά λόγου γνώσεως γιατί δουλεύω με covid και έχω δει πόσο μολυσματικός είναι. Και δεν φταίνε οι γυμναστές. Απλά είναι πάνω από τις δυνάμεις μας. Και εγώ δεν πάω γυμναστήριο από τον Αύγουστο που κάνω αυτή τη δουλειά γιατί ξέρω ότι θα κολλήσω κόσμο στο τέλος. Ότι μάσκα και γάντι και να βάλω
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-11-20 00:40 #66
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    στο θεμα του κορονοιου βέβαια ,Γυμναστήρια Σύλλογοι πέρα απο επιχειρήσεις και κέρδη και φορολογία , όλα είναι ίδιο πράμα ίδια γεύση
    Μιλάμε για την μεταδοση του ιου όχι για κατι άλλο , δηλαδη εγω το γυμναστήριο μπορω να το κάνω σύλλογο , ε και τι έγινε? άλλαξε ο Μανωλιός έβαλε τα ρούχα αλλιώς , δεν αλλάζει κατι , όπως και οι σύλλογοι πολεμικών τεχνων κτλ
    Κανονικα τωρα βέβαια όλα τα έχουν κλείσει και τα γυμναστήρια συλλόγους και όλα , αλλα αν ήταν να είναι ανοιχτοί οι σύλλογοι γιατι να μην είναι και τα ιδιωτικά γυμναστήρια , μήπως ο ιος πάει στα μεν και δεν πάει στα δε?
    Εχουν χάσει τη μπάλα και δεν ξέρουν απο που τούς βαράει
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-11-20 13:58 #67
    Προεπιλογή
    Έτσι όπως πάνε τα πράγματα, βλέπω να ανοίγουν τα γυμναστήρια μετά τα Χριστούγεννα και αν.. γιατί ενώ λένε σχολεία και μετά εστίαση, γυμναστήρια δεν έχει αναφέρει κανείς. Και δεν φταίνε οι γυμναστές τι να κάνουν; Όσο καθαρό και να είναι το μέρος,αν έρθει κάποιος με υψηλό φορτίο θα κολλήσει ο διπλανός του. Σε αθλήματα τύπου κροσφιτ πχ που έχουν κυκλική προπόνηση, σε πολεμικές τέχνες; ΜΜΑ με προσωπίδα και μάσκα; Ούτε καν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-11-20 19:18 #68
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Τα γυμναστήρια τα βλέπω να ανοίγουν μετά τον Μάϊο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-11-20 19:25 #69
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Δεν ξέρω αν θα ανοιξουν τόσο αργά, αλλά πιστεύω οτι θα είναι δεδομένη η χρήση της μάσκας σε όλα τα σημεία του γυμναστηρίου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-11-20 19:47 #70
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν θα ανοιξουν τόσο αργά, αλλά πιστεύω οτι θα είναι δεδομένη η χρήση της μάσκας σε όλα τα σημεία του γυμναστηρίου...
    Βασικά η χρήση μάσκας πάει και έρχεται (αν και δεν έχει νόημα γιατί θα βραχεί από τον ιδρώτα και αν είναι βρεγμένη δεν λειτουργεί). Αλλά τόσοι γυμνναστές πως θα την παλέψουν; Με νοίκια να τρέχουν και ένα σωρό λογαριασμούς. Ο κόσμος θα έχει λεφτά για γυμναστήριο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-11-20 22:27 #71
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν θα ανοιξουν τόσο αργά, αλλά πιστεύω οτι θα είναι δεδομένη η χρήση της μάσκας σε όλα τα σημεία του γυμναστηρίου...
    Δεν εχει εφαρμογη Κωστα η μασκα στους αθλουμενους κ το ξερουμε-νε αυτο. Τωρα θα μου πεις ζουμε στην εποχη του παραλογου κ ολα γινονται.
    Τωρα τα γυμναστηρια οπως κ ολες οι επιχειρησεις ...να δουμε ποσο θα αντεξουνε.
    Νομιζω οταν τελειωσει ολη αυτη η ιστορια ,πολλα θα εχουν αλλαξει κ τπτ δεν θα ειναι πια το ιδιο.
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-11-20 01:04 #72
    Προεπιλογή
    Κάποια γυμναστήρια δεν ξανανοιξαν πότε μετά το πρώτο lockdown, και πάνω που πήγαν να πάρουν μια ανάσα όσοι άνοιξαν βάζοντάς προσφορές μπας και μπορέσουν να ψιλομαζεψουν λίγο τα πράγματα ήρθε και το δεύτερο lockdown που είναι χειρότερο από το πρώτο και έτσι όπως πάει η κατάσταση δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξουν έως το τέλος του χρόνου από Ιανουάριο και βλέπουμε αν και πιστεύω ότι θα υπάρχουν γυμναστήρια που δεν θα αντέξουν για δεύτερη φορά και δυστυχώς θα κλείσουν αλλά και όσα ανοίξουν με τις συνθήκες που θα υπάρχουν θα το σκεφτούν πολλοί αν θα έχουν την όρεξη να πάνε στο γυμναστήριο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-12-20 13:57 #73
    Προεπιλογή
    Μου κάνει εντύπωση ότι κανείς δεν αναφέρεται στο άνοιγμα των γυμναστηρίων. Λένε για εστίαση, σχολεία και νυχτερινά κέντρα. Πχ για τα νυχτερινά κέντρα λένε ότι αργούν ακόμα να ανοίξουν αλλά τουλάχιστον αναφέρθηκαν σε αυτά. Τα γυμναστήρια όμως; Τα χουν ξεχάσει ή απλά ούτε με το νέο έτος τα βλέπουν; Εντωμεταξύ επειδή έχω ξαναπει σε προηγούμενο θέμα ότι επειδή δούλευα με κοβιντ δεν μπορούσα να παω γυμναστήριο μην τυχόν και κολλήσω κανέναν (και όντως έτυχε και κολλησα σχετικα πρόσφατα και ευτυχώς δεν το μετέδωσα σε κανέναν) υπήρχε ένα περίεργο κλίμα. Δλδ στα stories στο instagram του γυμναστηριού που πάω (το οποίο είναι της γειτονιάς αν θα μπορούσαμε να το πουμε όχι αλυσίδα) απλά ήταν οι "φίλοι" του ιδιοκτήτη που κάναν γυμναστική. Ένιωθα ότι εκτός από κάποιους που ήταν σαν αθλητές ξέρω γω, η μεγαλύτερη μάζα των τακτικών αθλούμενων ήταν απούσα. Ακόμα και τοτε που δεν ειχε ακουστει για lock down εγώ το εισέπραττα ότι θα έκλειναν. Το ερώτημα είναι έχουμε κάποια νεώτερη εκτίμηση; Γιατί μέχρι στιγγμής σιωπή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 03-12-20 14:11 #74
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Γιατί όσο και να μην μας αρέσει, στα γυμναστήρια -για τους ειδικούς- υπάρχουν πολλες εστίες μόλυνσης.
    Σωματική επαφή μέσω την μηχανημάτων, μικρές αποστάσεις που όσο και να τακτοποιούνται τα μηχανήματα δεν τηρούνται, ελλειπή εξαερισμός τους κρύους αυτούς μήνες που δεν μπορούν να είναι τα παράθυρα ανοικτα , μάσκες που εκ των πραγμάτων θα έπρεπε να επιβληθούν σε ΌΛΟΥΣ τους αθλούμενους.
    Πλην τούτου, θα σου πούν "γυμνάσου έξω, σε αφήνουμε" , ασχέτως που εμάς δεν μας καλύπτει στο 100% ένα τρέξιμο ή περπάτημα, αντε και κανένα πουσαπς. Η προπόνηση με αντιστάσεις απαιτεί εξοπλισμό.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ βλέπω να αργεί..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 03-12-20 19:03 #75
    Προεπιλογή
    Βασικα πριν ασχοληθω με το κροσφιτ εκανα φουλ τρεξιμο. Το οποιο συγκριτικα με το κροσφιτ ειναι ελλειπες ομως μπυ εχτισε φοβερη αντοχη στο αεροβιο και καλους τετρακεφαλους και μου ηταν πολυ ευχαριστο (οπως και το κροσφιτ). Ομως υπαρχουν δυο προβληματα. Πολλα σταδια ειναι κλειστα (το παναθηναικο σταδιο ηταν κλειστο το οποιο ειναι αστειο γιατι εκει τρεχουν πρα πολλοι ανθρωποι και ειναι φτιαγμενο για αυτο. Για καποιο λογο απγορευεται να τρεξεις εκαι λογω καραντινας αλλα να τρεχεις στους δρομους σαν τον τρελο με την κινηση κι τον κοσμο επιτρεπεται). Το δευτερο ειναι το κρυο. Προσωπικα με πιανει ασθμα απο τπ ψυχος και ας μην εχει παγετο το οποιο για μενα το κανει πολυ δυσκολο. Συμφωνω για τα γυμναστηρια, δεν υπαρχει τροπος φια αποστασεις.
    Οταν κανεις κυκλικη προπονηση που αλλαζει ο ενας με τον αλλον εξοπλισμο τι αποσυαση να εχεις; Στο break που ειναι 30 δευτερα να κατσεις να περασεις οινοπνευμα το εδαφος για τα burpees? Οταν κανεις πυγμαχια που σου ρχεται ο ιδρωτας του αλλου πανω σου; Στην παλη που κοντευεις να πηδ***** με τον αλλον;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία