Σελίδα 4 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 245
  1. 17-06-20 16:30 #46
    Προεπιλογή
    Δυστυχώς ότι γουστάρη ο κάθε ένας κάνει, αφού όλο το κράτος έτσι δουλεύει,δεν υπάρχει έλεγχος από πουθενά,και τη λεζα την τρώει ο πελάτης ,και εδώ που πάω εγώ μια από τα ίδια ότι ναναι αφού έχει και άλλες πλάτες που πατάει, με όσους έχω μιλήσει μέχρι τώρα κανένας δεν έφαγε καπέλο όλες οι συνδρομές ξεπαγωσαν κανονικά ,όσο δε για κάποιες αλλαγές και πάλι τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα από την αρχή ,με γνωστό που μίλησα και πήγαινει σε gym τις ίδιας περιοχής με μένα μου είπε ότι από τους 3 μήνες θα «χάσει» τον 1 1/2 αν δλδ έχει ακόμα 2 μήνες συνδρομή τους κάνει κανονικά δεν πληρώνει έξτρα και όταν λήξη θα πάρει + 1 1/2 μήνα παρατάση από εκεί και πέρα οποίος αποφάσισει να κάνει νέα συνδρομή (αυτή την στιγμή έχει μέχρι 3 μηνο) είτε με το μήνα είτε 3 μηνο θα πάρει έξτρα και τον 1 1/2 «χαμένο» μήνα ουσιαστικά δλδ χάνουν 1 1/2 μήνα μόνο όσοι αλλάξουν gym , ο μόνος περιορισμός είναι ότι ο κάθε αθλούμενος μπορεί να κλείσει μέχρι 4προπονησης την εβδομάδα.
    Σε γυμναστήριο αλυσίδας που πηγαίνει ο αδελφός μου (planet) η προπόνηση είναι 1 1/2 ώρα μέχρι 4προπονησης την εβδομάδα κλείνεις τα ραντεβού μέσω ηλεκτρονικής φόρμας και δεν υπάρχει καμία έξτρα χρέωση οι συνδρομές τρέχουν κανονικότατα.
    Δεν πειράζει όμως όπως λέει και η παροιμία (έχει ο καιρός γυρίσματα)και τότε να δούμε ποιοι τελικά θα είναι οι χαμένοι.
    Εγώ πάντως το σκέφτομαι παρά πολύ σοβαρά να φτιάξω home gym.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-06-20 21:11 #47
    Προεπιλογή
    Προχθεσινη πρωινη (πρωτη μερα) κ χθεσινη βραδινη προπονηση ,χωρις κανενα προβλημα.
    Μονο με ενα απλο τσεκιν λιγο πριν κ για 75 λεπτα χρονικο οριο παραμονης στον χωρο κ χωρις αριθμο ημερησιων προπονησεων την εβδομαδα.
    Με καποια μηχανηματα "δεσμευμενα" για τηρηση των αποστασεων ,δεν ηταν προβλημα μια κ οι αθλουμενοι ηταν αληθεια λιγοτεροι απ οσο περιμενα.
    Το 3μηνο κλεισιμο θα μοιραστει με μιση παραταση με τους πελατες ...δικαιο μου ακουγεται...κ απ οτι ακουσα στα τελη των συμβολαιων η τιμη θα αλλαξει...προς τα πανω φυσικα ,κ συμφωνα με τη πολιτικη του καθε γυμναστηριου.
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-06-20 21:58 #48
    Προεπιλογή
    Χρήστο μήπως να κάναμε ένα δυναμικό μάζεμα στο υπόγειο για old school καταστάσεις

    Οι περισσότεροι γυμναστηριουχοι έχουν ενεργοποίηση τις συνδρομές και έχουν ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα μέσα σε λογικά πλαίσια που δεν θίγουν κανένα, άλλοι πάλι δεν ενεργοποιούν τις συνδρομές όπως σε αυτό που πηγαίνω η μάλλον πήγαινα, λένε ότι θα ενημερωθούν οι πελάτες στις 31 / 7 για το αν θα ενεργοποιηθουν οι συνδρομές ανάλογα όμως με το πως θα είναι τα πράγματα και τι μέτρα θα υπάρχουν, ουσιαστικά δηλαδή κάνεις δεν μπορεί να πει με σιγουριά ότι 1/8 θα ξεπαγωσουν οι συνδρομές και μέχρι τότε οποίος θέλει μπορεί να πάει να τον κάνουν μεροκάματο, με 3ευρώ για τα βάρη ( 4 ευρώ με κάρτα) και 5 ευρώ για τα ομαδικά προγράμματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-06-20 00:39 #49
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Εγω που έχω άποψη γιατι έζησα και ζω την κατασταση έχω να πω πως έρχονται παιδια στο γυμναστήριο που άλλος γράφτηκε αρχές του μήνα και στης 13 κλείσαμε , η μάλλον μας κλείσανε χωρίς ευνοείτε δική μας ευθύνη , οπότε δεν φταίω εγω , αλλα δεν φταίει και ο πελάτης και επειδή ο πελατης έχει πάντα δίκιο δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να ζητήσω εκ νεου συνδρομή και όλοι έρχονται κανονικα σαν απλα να σταμάτησε ο χρόνος και όλα καλα όλα ανθηρα
    Το περίεργο είναι οτι γίνετε ενας χαμός απο κόσμο και νέους πελατες , πάντα βέβαια για τα δεδομένα της εποχής και λέω δόξα το θεό όλα καλα

    Επίσης αυτο με την ώρα εγω δεν το δέχομαι και ούτε θα το απαιτούσα απο τούς πελάτες , δηλαδη αν κάνει 1,5 η 2 ώρες και εφόσον έχω χωρο και εξυπηρετείτε ο κόσμος γιατι να τον κόψω την προπόνησή του , γιατι με βάση τούς κανονισμούς ανα 10 τετραγωνικά πρέπει να είναι ένα άτομο , άρα εγω με 250 Χ 3 ορόφους δεν έχω θέμα
    Επίσης λόγω κατασκευής του κτηρίου ο χώρος αερίζεται λές και κάνεις προπόνηση έξω , συνέχεια φρέσκος αέρας και με ύψος των ορόφων πολύ μεγάλο για τα δεδομένα , υπάρχει οξυγόνο και φρέσκος αέρας και με μια κατασκευή που έχω κάνει στην σκεπή σαν κούκος που ανοίγουν περιμετρικα τα παράθυρα γίνετε φυσικός εξαερισμός , (αυτο το λέω γιατι μας έχουν απαγορέψει τα κλιματιστικα και μέχρι στιγμής δεν καταλάβαμε και δεν χρειάστηκαν και ενοείτε αν χρειαστούν θα τα ανοίγω στη ζούλα )
    Επίσης επειδη τα ζώ εκ των έσω , να ξέρετε έχουν σοβαρο πρόβλημα η πλειοψηφία των γυμναστηρίων , γιατι πέρα απο τα 800 ευρω δεν πήραμε τίποτε και αν συνεχιζόταν δεν θα είχαμε μαντήλι να κλάψουμε
    Γιατι πέρα απο τις μπουρδες των ψευταράδων του κράτους οτι θα παγώναν οι υποχρεώσεις κτλ τίποτε δεν έγινε και κόβανε το ρεύμα αβέρτα , γιατι ενω ήταν κλειστα το ρεύμα που έρχεται πχ τον μαρτιο δεν είναι για τον Μάρτιο αλλα για 2 μήνες πρίν τουλάχιστον που ήταν χειμώνας με κλιματισμό και ερχόταν λογαριασμοί τρελοί που πληρωνόταν χωρίς να υπαρχει εισόδημα
    Και όταν ο άλλος είναι σε απόγνωση με τα ενοίκια να τρεχουν κτλ χαλάει η ψυχολογία και κατ επέκταση η συμπεριφορά πρός τον πελάτη , ηταν μεγάλη και καταστροφική η ζημιά και πολλα γυμναστήρια δεν ανοίξαν κάν
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-10-20 10:11 #50
    Προεπιλογή
    Καλημερα διαβασα πως απο αυριο θα ισχυουν νεα μετρα, συγκεκριμένα
    <<- Υποχρεωτική χρήση Μασκας στο προσωπικό, κατά την αναμονή σε χώρους του γυμναστηρίου και σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους του γυμναστηρίου καθώς και στην ομαδική άσκηση

    - Εξαιρούνται η ατομική άσκηση (π.χ. διάδρομος, βάρη) με τήρηση αποστάσεων 2μ

    1 άτομο ανά 15 τμ>>
    Πρωτον εδω ΉΔΗ εγω δεν έβρισκα σε πολλα που ηθελα να κλείσω ραντεβου και τωρα μείωσαν ακομα περισσότερο τις θέσεις! ΕΛΕΟΣ.
    2ον δεν καταλαβα μεσα στα ομαδικα θα φοραει μονο ο δάσκαλος μάσκα ή και ολοι οι υπόλοιποι; Λεει υποχρεωτική χρήση μάσκας στο προσωπικο οποτε θεώρησα πως θα φοραει μονο ο δάσκαλος αλλα πετά πιο κάτω λέει εξαιρουνται η ατομικη άσκηση (πχ διαδρομος, βάρη) αυτα αφορούν τους πελάτες και οχι το προσωπικό. Αν ξέρεις κάποιος να μας πει. TRIANTAFYLLOU αν το δεις σιγουρα θα ξερεις
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 11-10-20 στις 10:14
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-10-20 00:23 #51
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Αυτα τα μέτρα η κάποια καινούρια ισως ισχύουν κατα περιοχές , επίσημα ισχύουν για τα Γυμναστήρια αυτα τα μέτρα που μας είχαν ήδη υποβάλει , ισως σε περιοχές υποτίθεται επιβαρυμένες να τα έκαναν πιο αυστηρα
    εδω σε μας κανένας αθλούμενος δεν φοράει μάσκα και αυτα που λένε για αποστάσεις ούτε καν μας αγγίζουν γιατι ούτως η άλλως λόγω χώρου και άπλας δεν υπάρχει πρόβλημα χωροταξικό , δηλαδη όσοι και να έρθουν ποτε δεν θα είναι πάνω απο το επιτρεπτο όριο αθλουμένων με βαση τα τετραγωνικά
    Επίσης καμία αλλαγη στον χώρο με τα όργανα εφόσον ποτε δεν ήταν το ένα δίπλα στο άλλο και δεν υπήρχε στρίμωγμα , τωρα αυτο με τις μάσκες είναι παραλογο να αθλείτε ο άλλος η να κάνει αερόβια με μάσκα
    Και όταν λένε υποχρεωτική η χρήση μάσκας στο προσωπικο ενοεί στη γραμματεία ρεσεψιον και αν δείχνει κάποιος σε αθλούμενο , αλλα αν ασκείτε σε ομαδικά και προπονεί , αυτο είναι ότι πιο ηλίθιο και επικίνδυνο να το κάνει με μάσκα , αλλα αφορα προσωπικο και δεν πρέπει να απασχολεί αυτο τούς αθλούμενους
    Απλά όταν δεν επιβάλετε σε αθλούμενους λογικό είναι να μην επιβάλετε και στον προπονητή , εφόσον κι αυτός αθλούμενος είναι , εκτός όπως ανέφερα αν απλα δείχνει η κάνει πέρσοναλ στα βάρη
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-10-20 18:46 #52
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Κλειστά τα γυμναστήρια από Τρίτη, 3 Νοεμβρίου, για διάστημα 1 μήνα, όπως ανακοινώθηκε...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 31-10-20 19:17 #53
    Προεπιλογή
    Κλειστά και πάλι τα γυμναστηρια από τις 3. Στην Αττική. Πάλι κόβουν από το κόσμο την επιλογή να έχει καλύτερη υγεία και ανοσοποιητικό. Καλύτερα να φοραγανε μάσκα οι αθλούμενοι παρά αυτό.γιατι κοστίζει και ψυχολογικά και σωματικά. Φρίκη
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 31-10-20 19:30 #54
    Προεπιλογή
    Ολα για το καλο μας ....της Πουτ@ν@ς την Δευτερα (για οσα Κυριακη κλειστα)
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 31-10-20 21:52 #55
    Προεπιλογή
    Και πάνω που άρχισε να ρέει το αίμα και να νοιώθουμε το pump, να το πάλι το λουκέτο, λένε για ένα μήνα αλλά βλέπω να κάνουμε άρσης μελομακαρονων και πιέσεις κουραμπιδων μια ζωή στον όγκο
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-11-20 11:19 #56
    Προεπιλογή
    Εχω στεναχωρηθει πολυ!
    Τα βαλαν με τα γυμναστηρια ενω τα σχολεια ειναι ανοιχτα. Ποιο ειναι το νοημα;
    Εγω προσωπικα απο οταν τελειωσα το σχολειο μια φορα εχω αρρωστησει ΜΟΝΟ και αυτο οχι απο τον ουρανο αλλα με κολλησε η μητερα μου, η οποια μαλλον απο τα ΜΜΜ την πατησε γιατι δεν ειχε ερθει σε επαφη με καποιον αρρωστο απο οσο ξερει. Ενω στο σχολειο (ειδικα σε μικροτερες ταξεις) ημουν καθε χρονο αρρωστη.
    Γυμναστηριο παω 4 χρονια σχεδον και ποτε δεν αρρωστησα απο το γυμναστηριο, τωρα λοιπον θα αρρωσταινα που κλειναμε ραντεβου και στα ομαδικα ήμασταν λιγα ατομα;
    Και στο κατω κατω οσοι αρρωσταινουν με το παραμικρο ας κατσουν σπιτια τους! Εμεις τι φταιμε να την πληρώσουμε;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 01-11-20 στις 11:29
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-11-20 00:42 #57
    Προεπιλογή
    Εχτες βραδυ αν κ δε τοχα στο προγραμμα , αντε λεω ...ας το εκμεταλευτω μια κ απο Τριτη γιοκ.
    Κανω το τσεκ ιν με μια υποψια, μηπως εχει αρκετη πληροτητα μηπως σκεφτηκαν κ αλλοι σαν κ μενα.
    Μπαινω ...κ τι να δω; ...Ερημια!
    4-5 ατομα μονο στους 3 οροφους του.
    Μιλωντας με τον φιλο υπευθυνο μου ειπε οτι δυσκολα θα το παλεψουνε στη μετα συνεχεια μια κ τα εσοδα ελαχιστα κ τα εξοδα τρεχουν.
    Ειναι λυπηρο που ενα τοπικο gym με ιστορια 30 χρονων περιπου, πηγαινε "Σφαιρα" τις παλιες καλες εποχες κ οχι μονο.
    Αντεξε με την κριση του 2012 ,αντεξε με το ανοιγμα των αλυσιδων των "100 Ε" ...εστω κ δυσκολα κ τωρα ...θα δωσει τη μεγαλη κ πιο δυσκολη μαχη για να κρατηθει.
    *Σιγουρα την δυσκολη αυτη κατασταση την βιωνουν κ 1000δες αλλοι επαγγελματιες.
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-11-20 23:08 #58
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΠΑ.ΣΥ.ΓΥ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙ
    ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΠΑ.ΣΥ.ΓΥ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ


    Ύστερα από την απόφαση της Πολιτείας για την εφαρμογή του δεύτερου κύκλου προσωρινής αναστολής λειτουργίας των γυμναστηρίων στη ΖΩΝΗ ΑΥΞΗΜΕΝΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ (Περιφερειακές Ενότητες οι οποίες μέχρι προχθές ήταν χαρακτηρισμένες με χρώματα πορτοκαλί και κόκκινο), καλούμε όλους τους ιδιοκτήτες γυμναστηρίων να τηρήσουν το νόμο και να εφαρμόσουν την επιχειρηματική δεοντολογία. Είμαστε όλοι υποχρεωμένοι να παίξουμε το παιχνίδι κάτω από τους ίδιους όρους και τις ίδιες προϋποθέσεις.


    Εάν παρατηρηθούν φαινόμενα σε κάποιες περιπτώσεις, όπως και στον πρώτο κύκλο της υποχρεωτικής αναστολής λειτουργίας των γυμναστηρίων (14 Μαρτίου έως 15 Ιουνίου 2020) όπου κάποιοι, ευτυχώς λίγοι, ιδιοκτήτες γυμναστηρίων λειτούργησαν με διάφορα τεχνάσματα και απρεπείς τρόπους, το κλαδικό όργανο των γυμναστηρίων θα ενεργήσει για την πάταξη τέτοιων ενεργειών.
    Επίσης, θέλουμε να επιστήσουμε την προσοχή σε όλους τους ιδιοκτήτες γυμναστηρίων ότι η παράβαση του μέτρου της προσωρινής αναστολής λειτουργίας των γυμναστηρίων προβλέπει αφ’ ενός εξοντωτικό χρηματικό διοικητικό πρόστιμο και αφ’ ετέρου ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος.


    Τέλος, ενημερώνουμε όλους τους ιδιοκτήτες γυμναστηρίων ότι ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Γυμναστηρίων α) έχει συγκροτήσει ειδική ομάδα η οποία θα παρακολουθεί τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης για τον έλεγχο και εντοπισμό γυμναστηρίων που και δεν συμμορφώνονται με τον σχετικό νόμο αναστολής λειτουργίας τους αλλά συνεχίζουν να προβάλλουν ενεργή δραστηριότητα και β) έχει δημιουργήσει 34 συνεργεία, τα οποία θα διενεργούν συνεχείς επιτόπιες αυτοψίες σε όλα τα γεωγραφικά όρια της χώρας, για γυμναστήρια τα οποία δεν θα εφαρμόσουν την αναστολή λειτουργίας τους.
    ΑΣ ΜΗΝ ΒΡΕΘΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΥΡΟΥΝ ΑΔΙΚΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-11-20 20:13 #59
    Προεπιλογή
    http://www.runningnews.gr/item.php?id=46994

    είδα αυτό το θέμα και μου έκανε εντύπωση.

    επίσης ποια η διαφορά να είναι η επιχείρηση γυμναστήριο και όχι αθλητικός σύλλογος;
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-11-20 14:06 #60
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kunodotonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.runningnews.gr/item.php?id=46994

    είδα αυτό το θέμα και μου έκανε εντύπωση.
    Τι ακριβώς σου έκανε εντύπωση σε αυτή την είδηση;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kunodotonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης ποια η διαφορά να είναι η επιχείρηση γυμναστήριο και όχι αθλητικός σύλλογος;
    Οι αθλητικοί Σύλλογοι, υπάγονται στην Γενική Γραμματεία Αθλητισμού και προάγουν την διάδοση του αθλήματος, ενώ Οι αθλητές που έχουν επίσημα δελτία τους ενδιαφέρει και το αγωνιστικο κομμάτι, συμμετέχωντας στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα.

    -----

    Το γυμναστήριο που είναι μια ιδιωτική επιχείριση όπως όλες οι υπόλοιπες, απλά διαθέτει τις εγκαταστάσεις της στους πελάτες-αθλούμενους και στόχος είναι το κέρδος φυσικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία