Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 59
  1. 12-05-20 18:16 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι ένας μήνας και χειροτερεψες να κλείσεις ενα ραντεβού και να περιμένεις άλλες 5 μερες να πας σε ένα ιδιώτη. Δε θα συμβεί τίποτα σε 5 μέρες.. Δεν είναι αυτά περιστατικά να πάνε στα επείγοντα. Επείγον σημαινει κάτι που πρέπει να θεραπευτεί σήμερα. Δεν είναι ο εφημερεύων για να λύσει το κάθε πρόβλημα που μας απασχολεί. Αυτό δεν το γράφω μόνο για εσένα αλλά για όλους μας. Σεβασμός στη δουλειά όλων. Για το καλό και των άλλων ασθενών που είναι πραγματικό επείγον περιστατικό και θα χρειαστεί εξαιτίας σου/μου/του να περιμένουν.
    Ε καλα εμενα με ρωτησες αν εχω για ιδιώτη; Και ουτε ιντερνετ εχω με MB μπαινω.
    Αμα ειναι να μην ειναι επείγον δεν θα παω καθολου απλα. Ας μου το πουν πως δεν εχω κατι να φύγω. Δουλεια τους ειναι, αλλιως να μου δωσουν αυτοι λεφτα να παω σε ιδιώτη. Επίσης παντα παίρνουν οσους εχουν κατι πολύ βαρύ στα επείγοντα με κοκκινο χαρτακι, οποτε δεν καταλαβαινω που μπορει να ενοχλησω εγω;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 12-05-20 στις 18:18
     

  2. 12-05-20 18:41 #17
    Προεπιλογή
    Αν δεν έχεις λεφτά για ιδιώτη , τότε να πας στα επείγοντα.
    Και όχι δεν είναι κανεις υποχρεωμένος να σου δώσει λεφτά να πας σε ιδιώτη.
    Δουλειά τους είναι να προσφέρουν σε εσένα και σε όλους που έχουν ανάγκη. Αλλά αν εσύ πας χωρίς να υπάρχει λόγος , ένας άλλος ασθενής θα χρειαστεί να περιμένει.
    Που να ενοχλήσεις? Αν πάνε δέκα ασθενείς που δεν είναι επείγον και θέλουν μια αιμοληψια , μια ακτινογραφία , 10 λεπτά κουβέντα με το γιατρό , δεν καθυστερεί η κατάσταση?

    Επίσης ξέρεις πόσοι "σοφοί" για να μην περιμένουν θα πάνε 01:00 το βράδυ που ίσως είναι άδεια τα επείγοντα? Τα επείγοντα δεν είναι Mc Donald's , τώρα πεινασα τώρα θέλω να φάω.
    Ξαναλέω , δεν αναφέρομαι σε εσένα συγκεκριμένα , αλλά μια και συζητάμε ας αναφέρουμε δυο πράγματα γι αυτό το θέμα να τα έχουμε κατά νου.
     

  3. 12-05-20 19:04 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχεις λεφτά για ιδιώτη , τότε να πας στα επείγοντα.
    Και όχι δεν είναι κανεις υποχρεωμένος να σου δώσει λεφτά να πας σε ιδιώτη.
    Δουλειά τους είναι να προσφέρουν σε εσένα και σε όλους που έχουν ανάγκη. Αλλά αν εσύ πας χωρίς να υπάρχει λόγος , ένας άλλος ασθενής θα χρειαστεί να περιμένει.
    Που να ενοχλήσεις? Αν πάνε δέκα ασθενείς που δεν είναι επείγον και θέλουν μια αιμοληψια , μια ακτινογραφία , 10 λεπτά κουβέντα με το γιατρό , δεν καθυστερεί η κατάσταση?

    Επίσης ξέρεις πόσοι "σοφοί" για να μην περιμένουν θα πάνε 01:00 το βράδυ που ίσως είναι άδεια τα επείγοντα? Τα επείγοντα δεν είναι Mc Donald's , τώρα πεινασα τώρα θέλω να φάω.
    Ξαναλέω , δεν αναφέρομαι σε εσένα συγκεκριμένα , αλλά μια και συζητάμε ας αναφέρουμε δυο πράγματα γι αυτό το θέμα να τα έχουμε κατά νου.
    Οχι τα λες για τον γείτονα. Εσεις μου ειπατε εδω μεσα να παω σε γιατρο και μετα με κράζετε εγω δεν ειχα σκοπο να παω, μετα μου λετε πως κανατε 6 μηνες για να περασει μια θλαση, αποφασίστε πας στον γιατρο τελικα για μια θλαση Ή ΔΕΝ ΠΑΣ;
    Αιμοληψία να μου κανουν γιατι για την θλαση; Δεν το νομιζω.
     

  4. 12-05-20 19:31 #19
    Προεπιλογή
    Είναι λίγο ασθενής η επικοινωνια.
    Μπαίνεις γράφεις κάτι που σε απασχολεί.
    Εγώ (και όχι εμείς) σου απαντώ ότι όλα αυτά είναι στη θεωρία και μόνο αν το δει κάποιος γιατρος από κοντά θα σου πει τι και πώς.
    Εσύ λες θα πας στα επείγοντα.
    Παίρνω την ευκαιρία και γράφω κάτι για τα επείγοντα να το ξέρουν ολοι.
    Λες δεν έχεις λεφτά να πας σε ιδιώτη.
    Σου λέω τοτε πήγαινε στα επείγοντα, δεν τίθεται θέμα.
    Σου εξηγώ όμως τι ισχύει με τα επείγοντα.
    Μετά απορεις γιατί τα γράφω αυτά , ενώ εγώ σου είπα να πας σε γιατρό. Ναι εγώ σου είπα να πας σε γιατρό , όχι να πας στα επείγοντα για ένα θέμα που συνέβη πριν 1.5 μήνα.

    Αυτά που γράφω ισχύουν για ολους. Δεν το λέω για σένα συγκεκριμενα. Καλή συνέχεια.
     

  5. 12-05-20 21:52 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λίγο ασθενής η επικοινωνια.
    Μπαίνεις γράφεις κάτι που σε απασχολεί.
    Εγώ (και όχι εμείς) σου απαντώ ότι όλα αυτά είναι στη θεωρία και μόνο αν το δει κάποιος γιατρος από κοντά θα σου πει τι και πώς.
    Εσύ λες θα πας στα επείγοντα.
    Παίρνω την ευκαιρία και γράφω κάτι για τα επείγοντα να το ξέρουν ολοι.
    Λες δεν έχεις λεφτά να πας σε ιδιώτη.
    Σου λέω τοτε πήγαινε στα επείγοντα, δεν τίθεται θέμα.
    Σου εξηγώ όμως τι ισχύει με τα επείγοντα.
    Μετά απορεις γιατί τα γράφω αυτά , ενώ εγώ σου είπα να πας σε γιατρό. Ναι εγώ σου είπα να πας σε γιατρό , όχι να πας στα επείγοντα για ένα θέμα που συνέβη πριν 1.5 μήνα.

    Αυτά που γράφω ισχύουν για ολους. Δεν το λέω για σένα συγκεκριμενα. Καλή συνέχεια.
    Ποιον 1,5 μηνα μου λες; Φυσικα και ειναι ασθενης η επικοινωνια αν δεν καταλαβαινεις.
    1 μηνα πριν επαθα την θλαση δεν πηγα πουθενα και ενω οταν επαθα την θλαση ΔΕΝ ΠΟΝΑΓΑ καθολου καθιστή παρα μονο αν πηγαινα να κανω ασκηση αφου την επομενη μερα εκανα γιογκα κανονικα ουτε που χα καταλαβει τι ζημια ειχα παθει, και 3 μερες πριν δηλαδη 1 μηνα και 3 μερες ποναγα ακομα και οταν καθομουν και ο πονος ηταν εντονος ακομα και οταν ημουν ακίνητη, και ημουν ασύγκριτα χειροτερα ακομα και απο την αρχική θλαση. Και ολα αυτα χωρις να κανω καποια διαταση απλα απο το τρανταγμα του κατακόρυφου. Οποτε κατι καινουργιο προέκυψε δεν θα πηγαινα για 1,5 μηνα πριν και ειδικα αν ημουν καλύτερα.
     

  6. 13-05-20 09:36 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο melene Εμφάνιση μηνυμάτων
    μετα μου λετε πως κανατε 6 μηνες για να περασει μια θλαση, αποφασίστε πας στον γιατρο τελικα για μια θλαση Ή ΔΕΝ ΠΑΣ;
    Σου λεω(δεν σου λεμε), πως επειδή το άφησα και έλεγα θα περάσει από μόνο του, ταλαιπωρηθηκα πάνω απο 6 μήνες.Τωρα που το ξανασκέφτομαι,κούτσαινα κανα οκτάμηνο.
    Να πας σε έναν γιατρό να το δει.
     

  7. 14-05-20 21:05 #22
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Melene οσων αφορα τους τραυματισμους δεν υπαρχει εξεταση μεσω ιντερνετ. Εφοσων πονας και δεν βελτιωνεται με τον καιρο να πας να το δει καποιος ειδικος. Αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να πας σε ιδιωτη αλλιως να πας στα επειγοντα. Εισαι πολυ αμυντικη χωρις προφανη λογο, μονο να σε βοηθησουν θελουν οσοι απαντησαν. Επισης επειδη αν καταλαβα καλα εχεις αναφερει 3-4 προβληματα με το σωμα σου και μαλιστα αυτοδιαγνωσμενα, να ξερεις οτι κανενας δεν ειναι πληρως συμμετρικος και καλο ειναι να μην κανουμε διαγνωσεις απο google. Τις περισσοτερες φορες δεν εχουμε τιποτα και τερατολογουμε.
     

  8. 06-06-20 02:57 #23
    Προεπιλογή
    Πηγα στο γιατρο, στην εξεταση απλως μου σηκωνε το ποδι πανω να δει αν ποναω ε χαιρω πολυ με πολυ λιγη διαταση δεν με ποναει. Αλλα αν το αλλο ποδι που δεν τραυματιστηκε το φερνω στο κεφαλι ανετα ενω το αλλο παει την μιση μονο αποσταση χωρις να ποναει αυτο τι σημαινει πως ειμαι καλα; Σε συγκριση με τις δικες μου δυνατοτητες δεν πρέπει να γινει η διαγνωση;
    Δεν εβγαλα πλακες ειπα να μην φαω αδικα την ακτινοβολία.
     

  9. 08-06-20 00:34 #24
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    λίγο είδα το κουβεντολόι εδω και έχω να πώ κατ αρχήν ότι ο Levrone τα λέει τόσο απλα και επεξηγηματικά και καθόλου τυχαία γιατι είναι και γιατρός
    Εσύ το λάθος το έκανες απο την αρχή που ενω είχες διάταση η θλάση, με τα αλματάκια που έκανες την επόμενη το υποτροπίασες και έγινε χειρότερα , αντι να κάνεις κρυοθεραπεία , πάγο δηλαδη να σταματησει το ερέθισμα και μετα όταν επιτρέπετε κινησιοθεραπεία και σταδιακή επιβάρυνση ώστε να βοηθηθεί με την κυκλοφορία του αίματος να αναρρώσει πιο γρήγορα , η αν διαθέτεις χρήματα κάνεις μια σειρα απο φυσικοθεραπείες , αλλα ποιός ο λόγος αν κάποιος δεν ασχολείται επαγγελματικά με κάποιο άθλημα
    Τώρα που λές οτι το τραυματισμενο πόδι δεν έχει την ίδια ευλυγισία με το άλλο είναι νορμαλ και δείχνει οτι δεν είναι 100% εντάξει ακόμη ώστε να αποκτήσουν οι μύς την ελαστικότητα που είχαν πρίν , κινησιοθεραπεία και μασάζ όχι στο σημείο που πονάει αλλα περιφερειακά ώστε να γίνετε παθητική κυκλοφορία του αίματος και σιγα σιγα θα επανέλθει η ελαστικότητα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
     

  10. 12-06-20 07:11 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    λίγο είδα το κουβεντολόι εδω και έχω να πώ κατ αρχήν ότι ο Levrone τα λέει τόσο απλα και επεξηγηματικά και καθόλου τυχαία γιατι είναι και γιατρός
    Εσύ το λάθος το έκανες απο την αρχή που ενω είχες διάταση η θλάση, με τα αλματάκια που έκανες την επόμενη το υποτροπίασες και έγινε χειρότερα , αντι να κάνεις κρυοθεραπεία , πάγο δηλαδη να σταματησει το ερέθισμα και μετα όταν επιτρέπετε κινησιοθεραπεία και σταδιακή επιβάρυνση ώστε να βοηθηθεί με την κυκλοφορία του αίματος να αναρρώσει πιο γρήγορα , η αν διαθέτεις χρήματα κάνεις μια σειρα απο φυσικοθεραπείες , αλλα ποιός ο λόγος αν κάποιος δεν ασχολείται επαγγελματικά με κάποιο άθλημα
    Τώρα που λές οτι το τραυματισμενο πόδι δεν έχει την ίδια ευλυγισία με το άλλο είναι νορμαλ και δείχνει οτι δεν είναι 100% εντάξει ακόμη ώστε να αποκτήσουν οι μύς την ελαστικότητα που είχαν πρίν , κινησιοθεραπεία και μασάζ όχι στο σημείο που πονάει αλλα περιφερειακά ώστε να γίνετε παθητική κυκλοφορία του αίματος και σιγα σιγα θα επανέλθει η ελαστικότητα
    Σε ευχαριστω για το χρονο σου!
    Οχι απλα το υποτροπίασα με τα αλματάκια αλλα ποναγα κιολας αρκετα! Αλλα δεν τα εκανα την επομενη μερα της θλασης αλλα 4 βδομαδες μετα, την επομενη απλα εκανα γιογκα κανονικα λες και δεν τρεχει τιποτα, δεν ειχε χαθει ακομα η ευλιγυσια μου απο την 2η μερα δεν μπορουσα να κανω καθολου.
    Ξερεις περίπου πότε θα περάσει εντελως και θα επανέλθει πισω η ευλυγισία μου;
    Δεν ασχολουμαι επαγγελματικα αλλα ημουν σε πολυ καλο επιπεδο και σιγορα θα παω πισω. Τωρα επειδη εχω διαβασμα εχω να κανω καμια βδομαδα γυμναστικη, και εχω γενικα πολυ διαβασμα ως τις 29 του μηνα. Αμα δεν κανω καθολου γιογκα ως τοτε θα βελτιωθει; Τοσο καιρο που κανω παντως δεν βελτιωθηκε, παρα μονο ως ενα σημειο. Δεν ηξερα πως ειναι κατι τοσο σοβαρο μια θλαση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 12-06-20 στις 07:14
     

  11. 14-06-20 03:14 #26
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο melene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω για το χρονο σου!
    Οχι απλα το υποτροπίασα με τα αλματάκια αλλα ποναγα κιολας αρκετα! Αλλα δεν τα εκανα την επομενη μερα της θλασης αλλα 4 βδομαδες μετα, την επομενη απλα εκανα γιογκα κανονικα λες και δεν τρεχει τιποτα, δεν ειχε χαθει ακομα η ευλιγυσια μου απο την 2η μερα δεν μπορουσα να κανω καθολου.
    Ξερεις περίπου πότε θα περάσει εντελως και θα επανέλθει πισω η ευλυγισία μου;
    Δεν ασχολουμαι επαγγελματικα αλλα ημουν σε πολυ καλο επιπεδο και σιγορα θα παω πισω. Τωρα επειδη εχω διαβασμα εχω να κανω καμια βδομαδα γυμναστικη, και εχω γενικα πολυ διαβασμα ως τις 29 του μηνα. Αμα δεν κανω καθολου γιογκα ως τοτε θα βελτιωθει; Τοσο καιρο που κανω παντως δεν βελτιωθηκε, παρα μονο ως ενα σημειο. Δεν ηξερα πως ειναι κατι τοσο σοβαρο μια θλαση.
    Με ακρίβεια το πότε μόνο γιατρός που έχει εκτιμήσει την κατάσταση μπορεί να πεί , οτιδήποτε άλλο αν πεί κάποιος μόνο στην τυχη μπούρδες θα πεί
    Κατ αρχήν η εξέλιξη το δείχνει και όταν έχεις θλάση η γιόγκα δεν ενδείκνυται γιατι είναι σαν να τεντώνεις μισοκομένο σκοινί
    όταν θα φύγει κάθε ενόχληση και αρχίσεις ενεργητική ξεκούραση , δηλαδη να το γυμνάζεις χωρίς ζόρισμα αλλα ελαφριά και με επαναλήψεις χωρίς ενόχληση θα αρχίσει να επανέρχεται και η ευλυγισία ,δεν είναι δυνατόν να μην έχει αποκατασταθεί πλήρως η θλάση και να υπάρχει η ευλυγισία που υπήρχε πρίν και άν προσπαθείς να δοκιμάσεις να κάνεις ανοίγματα ,μόνο μετα απο καλό ζέσταμα και αιμάτωση της περιοχής και πάλι αν νιώθουμε πόνο δεν πάμε γυρεύοντας , επίσης στην γρηγορότερη ανάρρωση παίζει ρόλο και η διατροφή και κυρίως αν υπάρχει έλλειψη σε διατροφικα στοιχεία , μαγνήσιο , ψευδάργυρος ,Ω3 λιπαρα , βιταμινη c , πρωτείνες η αμινοξέα , κρεατινη κτλ , η τροφες που να περιέχουν αυτα
    Η ανάρρωση λοιπόν έχει να κάνει και με αυτα γι αυτο και λέμε ποικίλει ο χρόνος ανάρρωσης κατα περίπτωση και διαφέρει σε οργανισμούς που τρέφονται ισορροπημένα η μή
    Ηλιας Τριανταφυλλου
     

  12. 15-06-20 03:39 #27
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ και πάλι.
    Εμενα ο γιατρος ειπε πως γενικα θελει 6 βδομαδες και οπως καταλαβαινεις εχει περασει κατα πολυ αυτο το διαστημα αυτο!
    2 βδομαδες δεν εχω κανει γιογκα καθολου και αλλες δυο εχω φουλ διαβασμα οποτε παρολο που εχω ξεσυνηθίσει τελειως και με εχει φαει το καθισιο λεω να το αφησω μπας και φτιαξει!
    Τρεφομαι σωστα παντως δεν τρωω απεξω, δεν τρωω βλακειες γενικα. Ελπίζω να φτιαξει.
     

  13. 15-06-20 15:32 #28
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Εχε υπόψιν όμως ότι και η αδράνεια τόσο καιρό έχει τις παρενέργειές της σε φυσική κατάσταση ευλυγισία κτλ , γι αυτο είπα ότι όταν θα μπορείς να γυμνάζεσαι πάλι κανονικα θα επανέρχονται ολα σταδιακά και όποιος βιάζεται ειναι επαγγελματιας αθλητισμού και θέλει γρήγορη επανένταξη , τοτε κάνει αγωγές φυσικοθεραπείες και οτι απαιτείται και επανέρχεται σε 2 βδομάδες , εσύ εφόσον δεν υπάρχει τετοιος λόγος άραξε χαλαρα και ο καιρός πέρασε και είναι θεμα ημερων να είσαι όπως πρίν
    Ηλιας Τριανταφυλλου
     

  14. 15-06-20 18:43 #29
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο melene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρεφομαι σωστα παντως δεν τρωω απεξω, δεν τρωω βλακειες γενικα. Ελπίζω να φτιαξει.
    αμα τα κανεις αυτα που λες θα φτιαξει σιγουρα
     

  15. 27-06-20 11:13 #30
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστω και παλι!
    3 εβδομαδες τωρα που δεν εχω κανει καθολου γυμναστική και γιογκα ήδη απο την 2η βδομαδα ενοιωθα πως μου περασε η θλάση βεβαια πριν 3-4 μερες που πηγα να δω λιγο αν εχει περασει εντελως δεν ενοιωθα πονο στο σημειο που ενοιωθα αλλα κατι πολυ ελαφρυ σαν ενοχληση οκ δεν περασε τελειως αλλα πιστευω κατα 90%!
    Τωρα που ξαναδοκιμασα νοιωθω πως εχει περασει εντελως σχεδον, οποτε μπορω να κανω γιογκα κανονικα;
    Λετε ενω ειμαι τοσο καλα να υπαρχει πιθανότητα να χειροτερεψει;
    Εχω παθει σοκ πραγματικα πως εχει χαθει η ευλυγισία μου ετσι! Πιστευω δεν φταινε μονο αυτες οι 3 βδομαδες αλλα και οτι επειδη κλεισαν τα γυμναστηρια εκανα λιγοτερες φορες την εβδομαδα απο οτι συνηθως συν πως και τοσους μηνες με την θλαση δεν εκανα βαρυα πραγματα. Ειλικρινα να επανέλθω συντομα!
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία