Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 11-05-20 15:18 #1
    Προεπιλογή επιλογη μπαρας
    Γεια σας παιδια,

    δεν ξερω αν το θεμα που αρχιζω ειναι σ αυτη την ενοτητα οποτε αν εχω κανει καποιο λαθος ας με συγχωρεσουν οι διαχειριστες.

    Λοιπον προσπαθω να επιλεξω μπαρα και δεν ξερω ποια ειναι καταλληλη για μενα,η μια ειναι 1.65cm και η αλλη 1.80, πως επιλεγουμε; με βαση το υψος μας; ή δεν παιζει ρολο;..σκοπος μου ειναι να ανοιξω καπως, να αποκτησω περισσοτερο ογκο, ειμαι 1.74, ποια απο τις δυο προτεινετε να επιλεξω; ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-05-20 15:29 #2
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παίρνεις μια μπάρα που να σου επιτρέπει και ένα μεγάλο εύρος ανοίγματος λαβής για διάφορες ασκήσεις. Για παράδειγμα, στις καμψεις δικέφαλων ένα μικρό εύρος είναι κατάλληλο και μια μπάρα μήκους 1.20 μ αρκεί. Αλλά δεν αρκεί για να κάνεις πιέσεις στήθους με μεγάλο άνοιγμα λαβής. Μια μπάρα μήκους 1.80 μ είναι μια καλή επιλογή για όλες τις ασκήσεις και αν έχεις περιορισμένο χώρο την καθιστά ιδανική επιλογη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 11-05-20 στις 15:32
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-05-20 15:44 #3
    Προεπιλογή
    Εγω ειχα παρει μια 1,65 ,ναι μεν την κανει την δουλεια της ομως επειδη οι δισκοι μπαινουν αρκετα μεσα ο καθενας, εν τελει σε καποιες ασκησεις ειμαι τσιμα τσιμα, και αν ειχα φαρδεις ωμους και μεγαλο ανοιγμα χεριων μπορει και να μην με εφτανε σε 1-2 ασκησεις. Γενικως καλυτερη επιλογη ειναι η 1.80 να εισαι ανετος , αν ομως εχεις περιορισμενο χωρο για να τη μανουβραρεις , μπορεις να παρεις και την 1.65.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-05-20 15:46 #4
    Προεπιλογή
    Αυτήν με τα 180cm να παρεις. Πέρα από αυτά που είπε ο φίλος παραπάνω, η πιο κοντή μπάρα δεν θα σε βολεύει και στο βάλε-βγάλε κιλα όταν την έχεις στους ορθοστάτες/rack.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-05-20 15:49 #5
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Να σημειώσω ότι ως "ιδανική επιλογή η μπάρα 1.80 για περιορισμένο χώρο" εννοω συγκριτικά με τις υπόλοιπες μπάρες που έχουν μήκος 2 και 2.20 μ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-05-20 16:02 #6
    Προεπιλογή
    ευχαριστω παιδια, σκεφτομουν να παρω την 1.65 αλλα ελεγα αν δεν βοηθαει;θα χρειαστει να ξαναγοραζω..οποτε οπως προτεινετε και σεις παω στην 1.80 για να μην χρειαστει να ξαναδινω λεφτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-05-20 20:03 #7
    Προεπιλογή
    Η επιλογή για αγορά μπάρας αν και φαίνεται κάτι απλό τελικά δεν είναι και τόσο απλό θέμα, γιατί δεν είναι όλες οι μπάρες φτιαγμένες για την ίδια χρήση, και βέβαια εξαρτάται και από το οικονομικό του καθενός, οι ολυμπιακες μπάρες έχουν μήκος 2,20 m, βάρος 20 kg και στα μανίκια έχει ρουλεμάν για καλύτερο ρολαρισμα ώστε να υπάρχει όσο το δυνατό η μικρότερη επιβάρυνση στις αρθρώσεις, επίσης το ανάγλυφο της μπάρας πρέπει να είναι "τραχύ" έτσι ώστε να υπάρχει πολύ καλό πιάσιμο σε ασκήσεις όπως πιέσεις πάγκου η σε αρσεις θανάτου.
    Μια άλλη λεπτομέρεια είναι πολύ βασικό τα psi τις μπάρας και όχι τόσο αυτό που λένε οι περισσότεροι ότι η μπάρα αντέχει πχ 300kg max.

    Αυτά πληροφοριακά,υπάρχουν πολλά ακόμα για τις μπάρες, από εκεί και πέρα εξαρτάται από το πόσα χρήματα μπορείς να δώσεις για την αγορά τις μπάρας, θα σου έλεγα να είναι σε διάμετρο -τα μανίκια - φ50 για ολυμπιακού τύπου δίσκους το μήκος μεταξύ των δύο εννοείται η 1,80, το βάρος της να είναι 20 kg και όσο γίνεται να είναι τραχύ το ανάγλυφο τμήμα τις μπάρας για να μην γλιστράει από τα χέρια.

    Μην αγοράσεις πολύ φθηνή μπάρα και κυρίως βιδωτή με διάμετρο δίσκων φ28 γιατί μεγάλη ταλαιπωρία στο βάλε βγάλε η αγορά μπάρας είναι επένδυση.
    Πιστεύω να σε βοήθησα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-05-20 20:40 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημητρης 1924 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια άλλη λεπτομέρεια είναι πολύ βασικό τα psi τις μπάρας και όχι τόσο αυτό που λένε οι περισσότεροι ότι η μπάρα αντέχει πχ 300kg max.
    Μπορεις να μας το εξηγησεις λιγο αυτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-05-20 23:58 #9
    Προεπιλογή
    Τα psi είναι μονάδα μέτρησης της τάσης εφελκυσμου τις μπάρας,όσο μεγαλύτερη είναι η τάση εφελκυσμου τόσο μεγαλύτερη είναι η αντοχή τις μπάρας στο να μην λυγίσει η ακόμα χειρότερα να μην σπάσει.

    Δεν θα το αναλύσω παραπάνω γιατί βγαίνουμε off από το αρχικό post, αν θες κάνε την δική σου έρευνα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-05-20 00:30 #10
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Δημήτρη δεν ξέρω αν έχουν ιδιαίτερη σημασία τα ρουλεμάν για τις αρθρώσεις σε ασκήσεις τύπου bodybuilding. Νομίζω πως έχουν σημασία για ασκήσεις τυπου power clean κ.λπ. Αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

    Σίγουρα η αγορά ολυμπιακής μπάρας είναι καλύτερος εξοπλισμός αρκεί να πιάνει όμως και τόπο. Δεν το έχουν όλοι να ξεφεύγουν σε κιλά ώστε να είναι απαραίτητη Ολυμπιακή μπάρα και τα λεφτά (τα οποία είναι αρκετά σε σχέση με κανονική μπάρα και απλούς δίσκους ) δεν πιάνουν τόπο. Και φυσικά από το να μην αγοράσει καθόλου εξοπλισμό λόγω τιμής πιστεύω πως θα κάνει μια χαρά δουλειά και με μια κανονική μπάρα με δίσκους. Πιστεύω (δεν είμαι σίγουρος) γιατί δεν μας έχει δώσει πληροφορίες για ποιο λόγο τη θέλει (υποθέτω bodybuilding) και το επίπεδο του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-05-20 01:58 #11
    Προεπιλογή
    Χαραλαμπε συμφωνώ μαζί σου ότι το κόστος είναι ένα θέμα και η αλήθεια είναι ότι λίγα άτομα θα το ψάξουν τόσο πολύ αλλά είναι προτιμότερο να δώσεις κάτι παραπάνω και να αγοράσεις κάτι καλύτερο -δε μιλάω για ολυμπιακή μπάρα - πάρε κινεζια αλλά να μην είναι η τελευταία ποιότητα, αν και εδώ που τα λέμε τα περισσότερα γυμναστήρια από μπάρες έχουν ότι να ναι λόγο κόστους καλύτερης ποιότητας μπάρες υπάρχουν μόνο στα κροσφιταδικα
    Απάντηση με παράθεση