Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 21-06-20 23:28 #1
    Προεπιλογή Φούσκωμα από το νερό
    Καλησπέρα σε όλους. Τις τελευταίες μέρες φουσκώνω υπερβολικά πολύ με το νερό. Ανέκαθεν έπινα πολύ νερό, αλλά αυτό παραπάει. Με το που θα πιω νερό, θ' αρχίσω να φουσκώνω, δε, άμα φάω και πιω. Γενικά μέχρι το βράδυ, η κοιλιά μου γίνεται τουλάχιστον 2πλάσια. Ποτέ δεν το ΄χα αυτό. Δεν παίρνω κάποια συνταγή, δεν παίρνω συμπληρώματα και τρώω σπιτικό φαΐ. Επίσης δεν έχω κάποιο πρόβλημα υγείας. Σήμερα μάλιστα έκανα πείραμα και δεν έφαγα τίποτα μέχρι πριν λίγο, παρά μόνο έπινα νερό, και φούσκωσα πάλι. Πριν καμιά ώρα έφαγα και έγινα πάλι τεράστιος. Καμιά ιδέα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-06-20 08:23 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Kαλημέρα.Για τι ποσότητα νερού μιλάς ημερησίως;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-06-20 17:36 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλημέρα.Για τι ποσότητα νερού μιλάς ημερησίως;
    3-5 λίτρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-06-20 18:03 #4
    Προεπιλογή
    Φιλε μονο με νερο δε δικαιολογειται να φουσκωνεις περα του φυσιολογικου. Ειδικα τωρα με την ανοδο της θερμοκρασιας η αποβολη απ τον οργανισμο μας ,μεσω ιδρωτα κ αναπνοης ειναι πιο αμεση.
    Θα σου ελεγα να μην πινεις υγρα μαζι με το φαγητο ,αλλα ηδη ειπες το δοκιμασες κ παλι ειχες προβλημα.
    Γενικα ο τυμπανισμος-φουσκωμα δημιουργειται απο αερια στα εντερα απο πολλες αιτιες.
    Δοκιμασε να πινεις μικροτερες ποσοτητς καθε φορα ,αλλα να ξερεις η καλη ενυδατωση οπως κανεις εσυ ειναι ευλογια για τον οργανισμο
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-06-20 18:39 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χρήστος Τριανταφύλλου Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μονο με νερο δε δικαιολογειται να φουσκωνεις περα του φυσιολογικου. Ειδικα τωρα με την ανοδο της θερμοκρασιας η αποβολη απ τον οργανισμο μας ,μεσω ιδρωτα κ αναπνοης ειναι πιο αμεση.
    Θα σου ελεγα να μην πινεις υγρα μαζι με το φαγητο ,αλλα ηδη ειπες το δοκιμασες κ παλι ειχες προβλημα.
    Γενικα ο τυμπανισμος-φουσκωμα δημιουργειται απο αερια στα εντερα απο πολλες αιτιες.
    Δοκιμασε να πινεις μικροτερες ποσοτητς καθε φορα ,αλλα να ξερεις η καλη ενυδατωση οπως κανεις εσυ ειναι ευλογια για τον οργανισμο
    Δεν τρώω με το φαγητό :/ Πρόβλημα υγείας δεν έχω. Δεν ξέρω τι να πω. Βγήκα σήμερα για ψώνια, έριξα πόσο περπάτημα, ήπια 1 λίτρο, τούμπανο. Έφαγα 400γρ ψαρονέφρι, μια σαλάτα ντομάτα αγγούρι και 2 πίτες από σουβλάκι αλάδωτες και ύστερα ήπια άλλο μισό λίτρο, και τώρα είμαι σαν μπαλόνι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-06-20 19:50 #6
    Προεπιλογή
    Δεν ειμαι σιγουρος οτι εχω καταλαβει καλα, ομως ενα λιτρο νερο σε μια καθισια δεν ειναι λιγο, ουτε και 2 ποτηρια μετα το φαγητο ειναι λιγο. Επισης αν ολη μερα τρως και πινεις και 2-3 μπουκαλια νερο στο μεταξυ, ε ποτε να αδειασει στομαχι /εντερο. Δηλαδη αν κανεις 10 γευματα τη μερα και διατροφη ογκου, ε μην κατηγορεις το νερο. Τελος παντων, υπαρχουν πολλοι λογοι για τους οποιους μπορει το πεπτικο να μη δουλευει καλα και το στομαχι να μην αδειαζει γρηγορα, ενας εξ αυτων ειναι να εχεις στρες/αγχος. Αυτο προεκυψε τωρα? η απλα παλια δεν επινες/ετρωγες τοσο? Εχεις αλλα προβληματα με το γαστρεντερικο/συνηθειες εντερου/τουαλετα κλπ ? εχει μειωθει η ορεξη σου? εχεις χασει κιλα? νιωθεις το στομαχι να μην αδειαζει? αν η απαντηση ειναι ναι σε καποιο απο αυτα ,ισως πρεπει να επισκεφτεις καποιον ειδικο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-06-20 20:04 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mike_94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγήκα σήμερα για ψώνια, έριξα πόσο περπάτημα, ήπια 1 λίτρο, τούμπανο. Έφαγα 400γρ ψαρονέφρι, μια σαλάτα ντομάτα αγγούρι και 2 πίτες από σουβλάκι αλάδωτες και ύστερα ήπια άλλο μισό λίτρο, και τώρα είμαι σαν μπαλόνι.
    πραγματικα αξιοπεριεργο αυτο που περιγραφεις, απορω δλδ κιολας γιατι να συμβαινει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-06-20 21:15 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mike_94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τρώω με το φαγητό :/ Πρόβλημα υγείας δεν έχω. Δεν ξέρω τι να πω. Βγήκα σήμερα για ψώνια, έριξα πόσο περπάτημα, ήπια 1 λίτρο, τούμπανο. Έφαγα 400γρ ψαρονέφρι, μια σαλάτα ντομάτα αγγούρι και 2 πίτες από σουβλάκι αλάδωτες και ύστερα ήπια άλλο μισό λίτρο, και τώρα είμαι σαν μπαλόνι.
    Φίλε με αυτή την ποσότητα είναι παράλογο να νιώθεις πρησμένος?
    Απάντηση με παράθεση