Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12
  1. 03-07-20 19:47 #1
    Προεπιλογή 54 κιλά , 174 , 13% λίπος . Τι διατροφή προτείνετε ;
    Καλησπερα παιδιά . Είμαι καινούργιος εδώ . Είμαι 22 ετών 174 και 54 κιλά . Πρόσφατα πήγα σε έναν διατροφολόγο ο οποίος μου έβαλε ηλεκτρόδια και υπολόγισε έτσι ότι έχω 7 κιλά λίπος τα οποία δίπλα έγραφαν 13% . Επίσης έχω μυική μάζα 12 κιλά . Μου πρότεινε να τρώω όλη ημέρα παγωτά , σοκολάτες , μιλκο κλπ . Απευθύνθηκα παράλληλα σε έναν άλλο διατροφολόγο ο οποίος δεν με μέτρησε και προφορικά μου συνέστησε να χάσω πρώτα κάποια κιλά ώστε να χάσω λίπος - με την προϋπόθεση όπως μ ειπε ότι το αποτέλεσμα της προηγούμενης λίπος εύρεσης ήταν σωστό - . Τι προτείνετε να κάνω ;; Δεν μπορώ να βγάλω άκρη ! Θέλω να πάρω κιλά ώστε να μην είμαι τόσο κοκαλιάρης όπως τωρα αλλά σε καμία περίπτωση να μην κάνω κοιλιά
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-07-20 22:10 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giogiw21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου πρότεινε να τρώω όλη ημέρα παγωτά , σοκολάτες , μιλκο κλπ .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giogiw21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απευθύνθηκα παράλληλα σε έναν άλλο διατροφολόγο ο οποίος δεν με μέτρησε και προφορικά μου συνέστησε να χάσω πρώτα κάποια κιλά ώστε να χάσω λίπος - με την προϋπόθεση όπως μ ειπε ότι το αποτέλεσμα της προηγούμενης λίπος εύρεσης ήταν σωστό - .

    Aυτο που σου προτείνω προσωπικά, αν πετύχεις αυτους τους διατροφολόγους στον δρόμο, ούτε καλημέρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-07-20 12:14 #3
    Προεπιλογή
    Ειλικρινα τωρα,αυτα στα ειπαν διατροφολογοι??
    Πληρωσες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-07-20 17:37 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτο που σου προτείνω προσωπικά, αν πετύχεις αυτους τους διατροφολόγους στον δρόμο, ούτε καλημέρα.
    Τι διατροφή θα πρότεινες εσυ ; Γνωρίζεις κάποιον καλό διατροφολόγο ;; Και κάποιες γενικές συμβουλές ;; Ο,τι ξέρεις είναι καλοδεχούμενο
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-07-20 17:39 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτο που σου προτείνω προσωπικά, αν πετύχεις αυτους τους διατροφολόγους στον δρόμο, ούτε καλημέρα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giorgos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινα τωρα,αυτα στα ειπαν διατροφολογοι??
    Πληρωσες?
    Ναι !! Ο πρώτος με μέτρησε με τα ηλεκτρόδια και μου βρήκε τόσο . Ο άλλος μου τα είπε στο τηλέφωνο πριν βρεθούμε . Δηλαδή μου εξήγησε ότι αν όντως είμαι 54 κιλά και έχω 7 kg ή δηλαδή όπως γράφει το χάρτι του προηγούμενου διατροφολόγου που πήγα 13% λίπος θα πρέπει πρώτα να χάσω λίπος για να φτιάξω τον μεταβολισμό μου και μετά να πάρω κιλά . Έτσι ακριβώς μου είπε . Και μάλιστα αυτός είναι παρά πολύ γνωστός στο Instagram και γενικά διαθέτει κατάστημα με συμπληρώματα . Όποτε πίστευα ότι είναι καλός
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-07-20 20:15 #6
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giogiw21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι διατροφή θα πρότεινες εσυ ; Γνωρίζεις κάποιον καλό διατροφολόγο ;; Και κάποιες γενικές συμβουλές ;; Ο,τι ξέρεις είναι καλοδεχούμενο
    Φίλε χωρίς παρεξήγηση, βαδίζεις σε θολά νερά.
    Έχεις 2 επιλογές:
    Ή αρχίζεις να διαβάζεις τα άρθρα του forum για να αρχίζεις να καταλαβαίνεις πως δουλευουν οι διατροφές, τι θέλει ένας αρχάριος, τι είναι τα μακροθρεπτικά συστατικά, Βασικός Μεταβολικός Ρυθμός, Θερμίδες Συντήρηρης, Body Recomposition κτλ.
    Ή πληρώνεις κάποιον διατροφολόγο να σου τα παρέχει ετοιμα, με τον ανάλογο τίμημα
    Τωρα, διατροφολόγος που αντί να σου μάθει την αξία της διατροφής να σου λεει φάει ότι junk food υπάρχει, για να βάλεις κιλά, ή ο άλλος που ενώ είσαι -20 κιλά απο το ύψος σου και στο λεει χάσε κιλά πρώτα για να χάσεις λίπος, μάλλον δεν ξερει τι σημαίνει να βάζεις ποιοτικα κιλά και παράλληλα να χάνεις λίπος (Body Recomposition Λέγεται αυτό).
    Μα για αυτό πας σε ειδικό, για σου κάνει μεθόδους που δεν μπορεί να εκτελέσεις απο μόνος σου, ειδικά όταν εισαι αρχάριος και έχεις αναγκη παρακολούθησης και καθοδήγησης.

    Τελωσπάντων, αν θες βοήθεια απο το φορουμ, η τακτική μας εδώ είναι διαβάζεις την ύλη, φτιάχνεις κατι στα μέτρα σου απο αυτά που κατάλαβες και τα μέλη κάνουν κάποιες προτάσεις/διορθώσεις. Είναι δύσκολο να σου φτιάξει κάποιος διατροφη.

    Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...

    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-07-20 19:44 #7
    Προεπιλογή
    Σε γενικές γραμμές, τρώγε πολλές ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ θερμίδες μέσα στη μέρα ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με ένα απλό - βασικό προγραμματακι γυμναστικής με βάρη, αρκετες φορές / εβδομάδα.
    Λέγοντας "ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ θερμίδες", αντί να τρως ολη μερα παγωτα, μιλκο, σοκολατες κλπ που σου ειπε ο αλλος, εγω θα σου προτεινα να τρως πολλα φρουτα (φρεσκα κ ξηρα), ωμους ξ.καρπους, κρεατα, γαλακτοκομικα, ποιοτικους υδατανθρακες κλπ. Αυξησε τις συνολικες θερμιδες σου, επιλεγοντας απο αυτες τις ομαδες τροφιμων & οχι απο τα σκουπιδια που σου ειπε ο "ειδικος".
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Screamager : 06-07-20 στις 19:50
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-09-20 23:02 #8
    Προεπιλογή
    Το BMR σου είναι 1500 θερμίδες. Που σημαίνει ότι εάν κάθεσαι όλη μέρα ο οργανισμός σου καίει 1500 θερμίδες. Λογαριάζοντας τις καθημερινές σου δραστηριότητες διάβασμα, περπάτημα δουλειά , γυμναστική , αυτές οι θερμίδες ανεβαίνουν.
    Συνδύασε βάρη και σωστή διατροφή.

    Αναφορικά με τις προπονήσεις σταδιακά ανέβαζε λίγο λίγο τα βάρη όταν η άσκηση αρχίζει να σου φαίνεται εύκολη και κράτησε ημερολόγιο με τις ασκήσεις , και το βάρος που βάζεις στο κινητό σου. (σε ένα excel για παράδειγμα).

    Αναφορικά με τη διατροφή..

    Υπολόγισε για αρχή πως κάθε μία ώρα προπόνησης με βάρη είναι περίπου 400 θερμίδες. ( δεν ειναι το ίδιο σε κάθε άνθρωπο και εξαρτάται και από την ένταση της προπόνησης )
    Όπως είπα παραπάνω το BMR σου είναι 1500 θερμίδες. Αυτό σημαίνει πως τις ημέρες προπόνησης με μία ώρα βάρη θα κάψεις σίγουρα 1500+ 400 = 1900 θερμίδες.

    Στόχος για να βάλεις βάρος είναι να πάρεις πάνω από 1900 θερμίδες κατά τις ημέρες προπόνησης και πάνω απο 1500 θερμίδες κατά τις ημέρες ανάπαυσης.
    Θεώρησε πως για κάθε 250 θερμίδες που τρως παραπάνω από όσο θα κάψεις, σε διάστημα ενός μήνα ισοδυναμούν με αύξηση βάρους κατά 1 κιλό .
    Έτσι άν στόχος σου είναι 2 κιλά το μήνα , θα πρέπει να τρως 500 θερμίδες παραπάνω από όσο θα κάψεις καθημερινά.

    Η διατροφή πρέπει να είναι σωστή σε ότι αφορά τα macros ( πρωτείνες υδατάνθρακες λίπος ) .
    Οι πρωτείνες προτείνεται να προσλαμβάνονται από κρέας χαμηλών λιπαρών ( κότα , ψάρι , μοσχάρι )
    Οι υδατάνθρακες προτείνεται να προσλαμβάνονται από τροφές χαμηλές σε σάκχαρα και υψηλές σε φυτικές ίνες.
    Τα λίπη προτείνεται να προέρχονται από τροφές χαμηλές σε κορεσμένα λίπη . ( ελαιόλαδο ωμό, ξηρούς καρπούς ανάλατους , ψάρι )

    Ποσότητες σε macros .Στο παρών site υπάρχουν αρκετοί οδηγοί για την ποσότητα από κάθε macro που θα χρειαστείς.
    Χάριν ευκολίας και δίχως οι ποσότητες που θα σου γράψω να ξεφεύγουν ιδιαίτερα από όσα προτείνονται στο site,
    υπολόγισε πως θα χρειαστείς καθημερινά :

    Το βάρος σου σε κιλά επί 2 σε γραμμάρια πρωτείνης , 54 χ 2 = 110 γραμμάρια πρωτείνης
    1 κουταλιά ελαιόλαδο σε κάθε σαλάτα.
    Συμπλήρωσε τις υπόλοιπες θερμίδες σου με μαύρο ψωμί , ζυμαρικά χωρίς τυριά και κασέρια , ρύζι , φακές , βρώμη , φασόλια .

    Όχι γλυκά όχι ζάχαρη , βούτυρα , γαλακτοκομικά με πολλά λιπαρά , γαριδάκια , αλκοόλ (ε πιες ένα βαριά δύο τη βδομάδα βρε αδερφέ )

    Αγόρασε μία μικρή ζυγαριά μαγειρικής για να ζυγίζεις τις μερίδες σου. Πολύ χοντρικά αν δεν θέλεις να ψάξεις ένα ένα όλα τα φαγητά να υπολογίζεις πως :
    1 ισοδύναμο κρέατος (30 γραμμάρια κότα ή μοσχάρι ή ψάρι) περιέχουν 7 γρ πρωτείνη και 1 γρ λίπους.
    1 ισοδύναμο αμυλούχων ( 30 γρ ψωμί , 55 γρ ρύζι , 45 γρ μακαρόνια , ) περιέχουν 3γρ πρωτείνη και15 γρ υδατάνθρακες.
    1 ισοδύναμο όσπρια (80γρ φακές , 80 γρ φασόλια , 80 γρ ρεβίθια ) περιέχουν 2γρ πρωτείνη και 5γρ υδατάνθρακες
    1 ισοδύναμο φρούτων (100γρ μήλο , 150 ροδάκινο , 70γρ μπανάνα ,100γρ σύκο ,
    190γρ μανταρίνια , 190γρ καρπούζι , 80γρ φράουλα , 150ml χυμός πορτοκάλι ) περιέχουν 15γρ υδατάνθρακα
    1 ισοδύναμο λαχανικών (120γρ αγγουρι, ντομάτα αντίδι , μαρούλι , λάχανο ωμά ) περιέχουν 5 γρ υδατάνθρακα
    1 ισοδύναμο μαγειρεμένων λαχανικών ( 80γρ λάχανο , καρότο , μπάμιες , φασολάκια ,πράσα ,παντζάρι ) περιέχουν 5γρ υδατάνθρακα


    Κράτησε ημερολόγιο και για τις τροφές που καταναλώνεις καθημερινά ελέγχοντας τις θερμίδες και τα macros. Υπάρχουν εφαρμογές όπως το shealth που θα κάνουν αυτή τη διαδικασία παιχνιδάκι .

    Στο υποθετικό σενάριο που θέτεις ως στόχο να πάρεις 2 κιλά τον μήνα δηλαδή να καταναλώνεις 500 θερμίδες παραπάνω , μετά από 2 βδομάδες έλεγξε εάν η ζυγαριά συμβαδίζει με το μισό του στόχου σου. Εάν όχι αύξησε ή μείωσε τις θερμίδες. Πολλοί συμβουλεύουν πως δεν πρέπει να ζυγίζεσαι καθημερινά. Γνώμη μου είναι πως αυτή είναι λανθασμένη συμβουλή. Θα υπάρχουν μέρες που μπορεί να κατανάλωσες περισσότερα υγρά ή να άργησες να πας τουαλέτα ή να έφαγες πολλά αλμυρά και να κάνεις κατακράτηση υγρών ή να πήγες για πολλές ώρες περπάτημα και να έχασες πολλά υγρά. Εάν εκείνη την ημέρα κάνεις ζύγισμα τότε η ζυγαριά το πιθανότερο να αποκλίνει αρκετά από το πραγματικό σου βάρος. Συμβουλή μου , ζυγίσου καθημερινά και εάν διαπιστώσεις μεγάλες αυξομειώσεις στο βάρος σου από μέρα σε μέρα , τότε στο τέλος εκείνης της εβδομάδας βγάλε ένα μέσο όρο .

    Τέλος αφιέρωσε λίγο χρόνο να διαβάσεις τα άρθρα διατροφής του φόρουμ.
    Ακολούθησε ένα πρόγραμμα και η επιτυχία είναι στο χέρι σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-09-20 23:25 #9
    Προεπιλογή
    Συνέχεια..

    Φυτικές ίνες : με 2 σαλάτες καθημερινά βρώμη για πρωινό 1-2 φρούτα και 1-2 φορές όσπρια την εβδομάδα θα έχεις κατά μέσο όρο γύρω στα 10 γρ φυτικές ίνες καθημερινά
    Κάλιο : όσπρια , σπανάκι , μπανάνα , πράσινα λαχανικά , πατάτα
    Ασβέστιο : γιαούρτι , τυρί cottage χαμηλών λιπαρών , γάλα χαμηλών λιπαρών
    Σίδηρος : κρέας, κριτσίνι ολικής , (σπανάκι + φακές σε συνδυασμό με ξύδι για να απορροφηθεί )
    Ω3 : 1 φορά την εβδομάδα σολομό , σαρδέλα ή καθημερινά μια μικρή χούφτα καρύδια
    Βιταμίνη C : Όλα τα ξινά φρούτα , λαχανικά. με 1 ντοματοσαλάτα και 1 ποτήρι χυμό είσαι καλυμμένος .
    Βιταμίνη Α : Σπανάκι , μπρόκολο, ντομάτα , καρότο , κολοκύθα , κόκκινη πιπεριά
    Βιταμίνη D : Αν κάνεις αερόβια, προτίμησε να κάνεις σε εξωτερικό χώρο με κοντά μανίκια και σε ώρα που θα σε βλέπει ο ήλιος. Αν περνάς τις περισσότερες ώρες στο σπίτι το πιθανότερο είναι ότι θα έχεις έλλειψη βιταμίνης D όπως και η μισή Ελλάδα .
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-09-20 11:07 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giogiw21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι !! Ο πρώτος με μέτρησε με τα ηλεκτρόδια και μου βρήκε τόσο . Ο άλλος μου τα είπε στο τηλέφωνο πριν βρεθούμε . Δηλαδή μου εξήγησε ότι αν όντως είμαι 54 κιλά και έχω 7 kg ή δηλαδή όπως γράφει το χάρτι του προηγούμενου διατροφολόγου που πήγα 13% λίπος θα πρέπει πρώτα να χάσω λίπος για να φτιάξω τον μεταβολισμό μου και μετά να πάρω κιλά . Έτσι ακριβώς μου είπε . Και μάλιστα αυτός είναι παρά πολύ γνωστός στο Instagram και γενικά διαθέτει κατάστημα με συμπληρώματα . Όποτε πίστευα ότι είναι καλός
    Εγώ σαν σχετικά παλιός στο φόρουμ, έχω να κάνω μία παρατήρηση...είναι θλιβερό το ότι μερικές χιλιάδες followers σου δίνουν credits και εγκυρότητα. Κάποτε εδώ μέσα γινόντουσαν πολλές, επικοδομητικές συζητήσεις μέσα απ' τις οποίες μαθαίναμε όλοι και μάλιστα βήμα βήμα. Ούτε βιασύνες ούτε γραμμώσεις με kinder bueno. Τώρα πως φτάσαμε ως εδώ, χωράει μεγάλη συζήτηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sobral : 17-09-20 στις 11:12
    Visit my website here ➡ https://iqfitness.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-10-20 16:08 #11
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια !!
    Έχω όμως μια απορία σχετικά με την λιπομετρηση.
    Στον έναν διατροφολόγο που πήγα μου έκανε λιπομετρηση με την κλασική ζυγαριά που πιάνεις 2 λαβές στα χέρια ενώ στον άλλον που πήγα με έβαλε σε ένα μηχάνημα με ηλεκτρόδια στο πόδι και με ένα κουβούκλιο στο κεφάλι όπου και ανεπνεεα . Τα αποτελέσματα όπως καταλάβαινετε ήταν διαφορετικά .
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-10-20 19:33 #12
    Προεπιλογή
    Δυστυχώς τα μέσα που διαθέτουν οι διατροφολόγοι για λιπομέτρηση κάνουν μόνο μία εκτίμηση λίπους.
    Για την κατασκευή αυτών τον οργάνων λαμβάνονται δείγματα ατόμων πληθυσμού , γίνονται οι μετρήσεις και ο ερευνητής καταλήγει σε έναν αλγόριθμο υπολογισμού του λίπους , λαμβάνοντας υπόψιν τη διαφορετικότητα στο σωματότυπο , την ηλικία , την καταγωγή και ποιος ξέρει πόσους άλλους παράγοντες ώστε να κάνει μία προσέγγιση μέσα στα όρια κάποιου αποδεκτού σφάλματος. Οι δύο μετρήσεις σου μπορεί να είχανε απόκλιση είτε επειδή χρησιμοποιήθηκαν διαφορετικά όργανα μέτρησης, είτε γιατί δεν ζυγίστηκες την ίδια ακριβώς ώρα και με τις δύο μεθόδους ή γιατί πολύ απλά κανένα όργανο δεν βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα καθώς δεν μετράει σπυρί σπυρί το λίπος σου αλλά κάνει μόνο μία εκτίμηση .
    Ο τελευταίος λόγος , σε ότι αφορά κυρίως τα όργανα των διαιτολόγων είναι μάλλον ο σημαντικότερος. Τα όργανα δεν είναι αξιόπιστα και θα μοιραστώ προσωπική μου εμπειρία.

    Πριν 10 χρόνια αποφάσισα να ξεκινήσω λίγο δίαιτα και να ξαναρχίσω τα βάρη που είχα παρατήσει από το 2004 και είχα καταλήξει παχύσαρκος . Άρχισα να βλέπω αποτέλεσμα και είπα να το πάρω πιο ζεστά . Εκείνο τον καιρό, στενή μου φίλη άνοιξε διαιτολογικό και εξοπλίστηκε με λιπομετρητή που τότε της κόστισε 3.500 ευρώ. Είχα λοιπόν έναν άνθρωπο εμπιστοσύνης και ένα ακριβό μηχάνημα πρακτικά ότι ώρα το χρειαζόμουν χωρίς να υπολογίζω κόστος λιπομέτρησης που μου έκανε δωρεάν . Η πρώτη μου μέτρηση ήταν 26% και ξεκινώντας με γνώμονα αυτό ακολούθησα αυστηρότατη διατροφή για περίπου 12-14 μήνες . Με τον καιρό έκανα αρκετές λιπομετρήσεις και διαπίστωνα τη βελτίωση και στο χαρτί κατεβαίνοντας και κατεβαίνοντας μέχρι που κάποια στιγμή τα αποτελέσματα άρχισαν να με προβληματίζουν. Έπεσα στα 18 , έπεσα στα 14 , στα 10 ώσπου κάποια στιγμή άρχισα να συνειδητοποιώ πως κάτι δεν πάει καλά. Είχα βέβαια κάνει πολύ καλή δουλειά ως προς την απώλεια βάρους , έχασα γύρω στα 25 κιλά (ζύγιζα 54 κιλά και είμαι 1.68) αλλά ήξερα πως με τόσους μήνες γράμμωση το αποτέλεσμα (φυσικό και επόμενο ) θα ήταν να χάσω και μεγάλο μέρος της μυικής μάζας μου. Δεν με ενδιέφερε όμως . Απλά ήθελα να χάσω όσο μπορώ. Από ένα σημείο και έπειτα ο λιπομετρητής έδειχνε πλέον χαζά νούμερα. Το χαμηλότερο που έδειξε ήταν 3.5% που προφανώς είναι για γέλια . Θέλω να καταλήξω στο ότι τα μηχανήματα αυτά , αν και μπορούν και θα κάνουν χοντρό λάθος στη μέτρηση , μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης με το προηγούμενο ζύγισμά σου . Ένα μηχάνημα δηλαδή μπορεί να πέφτει έξω για παράδειγμα κατά 4% αλλά αν χρησιμοποιείς πάντα το ίδιο μηχάνημα θα μετράς την πρόοδό σου και θα την συγκρίνεις με την προηγούμενη για να ελέγχεις τι βελτίωσή σου.

    Δεν ξέρω εάν επιτρέπεται να δώσω λίνκ από το Youtube, αλλά σε αυτό



    δείχνει έναν ιδιοκτήτη γυμναστηρίου που πριν αγοράσει μία οικιακής χρήσης ζυγαριά λιπομέτρησης για την επιχείρηση του, έκανε λιπομέτρηση με 4 διαφορετικούς τρόπους για να συγκρίνει τα αποτελέσματά τους. Θα διαπιστώσεις και μόνος σου από το βίντεο πως το περιθώριο σφάλματος είναι πολύ μεγάλο και πως με μία οικιακή ζυγαριά των 40 ευρώ μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου ωραιώτατα και να μετρείσαι όσες φορές θέλεις στο σπίτι σου. Εγώ πήρα μία της huawei και 2 φορές πήγα και στη διατροφολόγο μου από περιέργεια για να συγκρίνω τα αποτελέσματα της δικής μου με της δικής της τα οποία ήταν ολόιδια .
    Απάντηση με παράθεση