Θέμα: Ποδια

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 05-07-20 12:46 #1

    Εγγραφή
    05-07-2020
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    2
    Lightbulb Ποδια
    Γεια σας παιδιά έχω ένα θεματάκι με τα πόδια μου κ θα ήθελα καμιά συμβουλή εάν γίνεται...
    Γυμνάζομαι χρόνια με βάρη από το 2011 ξεκίνησα σταδιακά μαζί με kick-box άλλα μετά από χρόνια συνέχισα μόνο με βάρη..το θέμα μου είναι ότι όσο και να γυμνάζω τα πόδια μου δεν μεγαλώνουν με την καμία...
    Κάθε εβδομάδα τα έχω στο πρόγραμμα μου κάνοντας πολλές ασκήσεις κ φορτωμένος με κιλά για παράδειγμα καθίσματα (squat) έχω φτάσει έως 140 6 φορές..αλλά όχι μόνο στα καθίσματα αλλά κ σε όλες τις άλλες ασκήσεις βάζω αρκετά κιλά μήπως κ μεγαλώσουν..το θέμα είναι ότι γραμμώνουν τέρμα δεν υπάρχει λίπος αρκετό αλλά δεν μεγαλώνουν με την καμία κ υποπτεύομαι ότι είναι επειδή στο kick box ο προπονητής μας έβαζε να "κάψουμε" τους μυς να μην νιώθουμε...
    Έχετε κάποια ιδέα στο τι μπορώ να κάνω για να τα δώσω λίγο όγκο όπως θα έπρεπε??
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-07-20 14:21 #2
    Προεπιλογή
    Τα πόδια είναι δύσκολο σημείο, σε πάρα πολλούς δεν τους βοηθάνε τα γεννητικά τους στο να μεγαλώσουν ενώ μπορεί να είναι αρκετά δυνατά και να τραβάνε βαριά κιλά.

    Υπάρχει όμως και περίπτωση να είναι πολύ κουρασμένα -μπουκομενα - και για αυτό το λόγο να μην σκάνε, δώσε χρόνο να ξεκουραστουν μη κάνεις καθόλου πόδια για δύο βδομάδες αν κάνεις αερόβια άσκηση πολύ χαλαρά αν και θα σου έλεγα να κάνεις off και από την αεροβική,και βλέπεις πως θα πάει, κάνεις δεν μπορεί να σου πει ακριβώς μέσα από ένα forum τι αποτέλεσμα θα έχεις γιατί ο καθένας είναι διαφορετικός.
    Ένα άλλο θέμα είναι οι πολλές και βαριές ασκήσεις, είναι μια παγίδα αυτό γιατί σε βάθος χρόνου φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θέλουμε λόγω κούρασης,.
    Αν κάνεις μια φορά πόδια κάνε πιο λίγες ασκήσεις και άλλαζε τισ ασκήσε ις από προπόνηση σε προπόνηση, αν κάνεις δύο φορές την εβδομάδα την μια θα κάνεις βαριά μέχρι τέσσερις ασκήσεις και την επόμενη ρίχνεις κιλά στο 60% και ανεβάζεις επαναλήψεις 15άρες 20αρες και εδώ αλλάζεις τις ασκήσεις μεταξύ των δύο προπονήσεων πχ αν έχεις κάνει καθίσματα βαριά και εκτάσεις τετρακεφαλων στην πρώτη προπόνηση, στην δεύτερη κάνε πιέσεις στην πρεσα 20άρες και μπροστινά καθίσματα 15άρες 20άρες.

    Σε θέμα διατροφής ίσως χρειαστεί να ανεβάσεις τους υδατάνθρακες μη το φοβηθείς,δες πως θα πάει σε συνδυασμό με το off όπως είπα παραπάνω και εδώ είμαστε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-07-20 15:06 #3

    Εγγραφή
    05-07-2020
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    2
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω πολυ φιλε για την τοποθετηση σου κ θα το δοκιμασω αυτο που μ ειπες μηπως κ δω καμια διαφορα...κ παλι ευχαριστω πολυ!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-07-20 17:13 #4
    Προεπιλογή
    Mπορει κ να εχεις φτασει το potential σου, εφοσον γυμναζεσαι χρονια με βαρη. Σε καθε περιπτωση, πειραματίσουμε νεες μεθοδους προπονησης ποδιων & παρατηρησε πως αντιδρουν τα ποδια σου κ τι ερεθισμα παιρνουν.
    Απάντηση με παράθεση