Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 13-09-20 19:42 #1
    Προεπιλογή Ενοχλήσεις στον δικέφαλο βραχιόνιο
    Καλησπέρα στη παρέα ! Νέο μέλος , ασχολούμαι ερασιτεχνικά αλλα ενεργά με το γυμναστηριο και τις διατροφες και γενικά ολο το πακέτο.

    Δυστυχως εδω και καιρο έχω ενοχλησεις στην επιφάνεια του δικεφάλου. Η ένταση τους ειναι 2-3 στα 10 το πολύ. Πηγα στον ορθοπεδικο ο οποιος με κοιταξε κ μου ειπε οτι ισως ειναι μια τενοντιτιδα στον δικέφαλο. Μου προτεινε λάστιχα και κολυμπι. Ξεκινησα τα λάστιχα , με σκοπο τη μυικη αναπτυξη βέβαια και το πραγμα πηγαινε σχετικά καλά. Αποφασισα να ξεκινησω και γυμναστηριο (βασικα να ξαναρχισω γιατι κ παλαιοτερα έκανα).

    Ενω ημουν συντηρητικος στα κιλά , πχ πάγκο κάνω 45 κιλά με χαμηλο τέμπο (για να δημιουργω το μυικο ερεθισμα) 12 επαναληψεις (παλια εκανα 60-65)
    άρσεις κάνω 50 κιλά (παλια εκανα 80) σε γενικές γραμμες έχω ριξει τα κιλά και εχω δωσει εμφαση στο τεμπο και την τεχνική. Η αληθεια ειναι οτι τα αποτελεσματα ειναι πολύ καλα αν και ψαχνομαι τελειως μονος μου.

    Χθες ειχα προπονηση PULL , Εκανα ζέσταμα κανα 10λεπτο και ξεκινησα άρσεις με 40 , 45 και 50 κιλά για 7 επαναληψεις επι 3 σέτ ενω στο πορηγουμενο ειχα κάνει 5 επαναληψεις στα 50. Μετά εκανα κωπηλατική σε μηχάνημα και 3 ασκησεις για τους δικέφαλους (σφυριά - κάμψεις δικεφάλων με τους αγκωνες στο υψος του σώματος , κάμψεις με τους αγκωνες πιο πισω για να πιάσει την μακρά κεφαλή κτλπ) και μια ασκηση εξτρα για τραπεζοειδης.

    Τα αλτηράκια στις κάμψεις ηταν 6 και 5. Εκανα και δισέτ με τα 5αρια.

    Σημερα με ενοχλει λιγο ομως και οπως ειναι λογικο αρχισα να απογοητευομαι πάλι. Απο τον Μάρτιο μου ξεκινησε , εκατσα 2-3 μήνες να το ξεκουράσω αρχισα σιγα σιγα με λάστιχα και τωρα βλέπω παλι τα ιδια.

    Η πλάκα ειναι πως εδω κ μια βδομάδα μου ειχε περάσειι τελειως.... και το ειχα ξεχάσει. Ανησυχω μηπως πρέπει να κοψω προπονησεις που δεν θέλω. Δηλαδη εκανα 7 μηνες πριν τη καραντινα τωρα ειμαι στους 3 ... ας βγαλουμε τουλάχιστον ενα χρονο ελεος.

    Την ωρα της προπονησης δεν ενοχλει. Μονο λιγο στις άρσεις το ένιωσα στην αρχη. Μετά τιποτα.

    Ειχε κανεις καμια παρομοια εμπειρια;

    Πηγα και σε ενα φυσικοθεραπευτη μου ειπε οτι δεν ειναι τενοντιτιδα ισως ειναι μυικο , πταισμα μου λεει ειναι. Μου ειπε να μη σταματησω το γυμναστηριο. Μήπως να κοψω τις άρσεις και να κάνω μονο PULL DOWN; σε τροχαλια; το χω σκεφτει κ αυτο. Φοβαμαι μην ενοχλει κ στο πάγκο. Γιατι ειχα θεματάκι και στο δεξι χέρι κ νομιζα πως ειναι επικονδυλιτιδα αλλα τελικα ψιλο-πέρασε.

    μπορω να πάω για φυσικοθεραπειες αλλα σκεφτομουν το Δεκεμβριο... να κανω λιγο ακομη ρε γαμωτο.

    Γαμωτραυματισμοι ρε πστ μ.

    ΥΓ Εννοειται τις στρατιωτικες πιέσεις με μπάρα τις έχω κοψει.

    ΥΓ2 Η αληθεια ειναι πως σε κάθε προπονηση προσπαθω να κάνω μια επαναληψη παραπάνω 2-3 κιλα παραπάνω γενικα να υπάρχει μια προοδευτικοτητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostasFit : 13-09-20 στις 19:44
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-09-20 20:58 #2
    Προεπιλογή
    Να συμπληρώσω επισης πως λάστιχα ξεκινησα σιγα σιγα απο το Μάιο (μεσα Μαιου) μέχρι και Αρχες Ιουλίου. Ειδα οτι πηγαιναμε καλά για αυτο μετά Ξεκινησα γυμναστηριο.

    Να πω επισης στους νεο εισερχομενους να προσέχουν πολύ τα κιλά. Μην παρασυρονται απο τις 150-200αρες που βλέπουν στο γιουτιουμπ πχ στις άρσεις θανατου. Δεν ξερω αν τσιμπησα το δικέφαλο και εκει. Την άσκηση την ξεκινησα σιγα σιγα τον περσινο Σεπτεμβριο με 20 κιλά! Και την έφτασα μετά απο 7 μηνες στα 80. Μέση δεν έπαθα βεβαια γιατι ειχα πολύ καλή τεχνικη αλλα μπορει να βιάστηκα στα κιλά.

    Στρατιωτικες πιέσεις ξεκινησα με 10 κιλά και έφτασα στα 45 (7 μηνες επισης μετά)

    πάγκο απο 45 στα 75 για 4 επαναληψεις. Σιγουρα ειχα μονή και στα 80. Αλλα δεν το επιχειρησα.

    Κάπου έκανα υπερβολή ενω η τεχνικη ηταν πάντοτε πολύ σωστη και τωρα που και που ταλαιπωρουμαι. Αυτο εχω να συμβουλέψω απο την εμπειρια μου. Και με λιγα κιλά μπορει να γινει δουλειά κ πολύ καλο σωματικο αποτέλεσμα. Ο Ορθοπεδικος που ειχα πάει μου ειπε πως πολλα απο αυτα που κάνουμε στα γυμναστηρια ΔΕΝ ειναι σύμφωνα με τις σωστές ιατρικές ορθοπεδικες προσεγγισεις. Τωρα αν κάποιος ειναι παθών κ εχει καμια καλή αντιμετωπισει ας την πει.

    Δεν σκέφτομαι να σταματήσω. Γιατι το έκανα και τον Μάρτιο - Μάιο και τωρα ξανα τα ιδια. Το θεμα ειναι η εδυνάμωση. Θα το βγάλω το προγραμμα ως το Δεκέμβριο. Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostasFit : 13-09-20 στις 21:01
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-09-20 13:06 #3
    Προεπιλογή
    Στις αρσεις χρησιμοποιεις μεικτη λαβη? Γιατι αν εμφανιζεται στο χερι που ειναι σε λαβη υπτιασμου (αναποδα δλδ) , τοτε μαλλον ειναι απο αυτο. Επισης αυτη ειναι μια πολυ cult λαβη και πολοι τη χρησιμοποιουν χωρις λογο, ομως στη πραγματικοτητα δεν χρειαζεται να χρησιμοποιειται για φορτια κατω απο 100 κιλα, αρκει να εχεις συνηθισει την απλη λαβη εξ αρχης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-09-20 16:42 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις αρσεις χρησιμοποιεις μεικτη λαβη? Γιατι αν εμφανιζεται στο χερι που ειναι σε λαβη υπτιασμου (αναποδα δλδ) , τοτε μαλλον ειναι απο αυτο. Επισης αυτη ειναι μια πολυ cult λαβη και πολοι τη χρησιμοποιουν χωρις λογο, ομως στη πραγματικοτητα δεν χρειαζεται να χρησιμοποιειται για φορτια κατω απο 100 κιλα, αρκει να εχεις συνηθισει την απλη λαβη εξ αρχης.
    Όχι την πρηνη. Οπως το ειπες ειναι , για φορτια κάτω απο 100 κιλά δεν χρειάζεται! Ουτε τα στράπς. Χθες και σημερα δεν με ενοχλησε το χέρι.

    Αυριο θα πάω για PUSH , τωρα με έχει πιασει το δεξι λιγο και το νιωθω σαν πιασμενο στη μυοτενοντιο συνδεση μεταξυ τρικεφαλου και δικεφαλου (επικονδυλιτιδα δεν ειναι) με ενοχλει ετσι ανα καιρους απο το 2017-2018 ο ορθοπεεδικος ειπε πως πλεον εγινε χρονιο και ετσι θα μεινει χωρις περαιτερω επιδεινωση αλλα πρέπει να προσέχω να μη σηκωνω φορτια παραπανω απο τα ορια, ο δε φυσιοθεραπευτης μου ειπε να πάω να το παλέψουμε με φυσικοθεραπειες δεν ειναι κατι εντονο απλα ειναι ενοχλητικο σαν να σε σφιγγει κάποιος και η ενοχληση ειναι εκει 2-3 το πολυ στα 10 , ποτε δεν ενοχλει στη προπονηση (εκτος και αν ξεκινησω πάγκους 80αρια) , ποτε με αφηνει το ένα ποτε με πιάνει το άλλο.

    Κωλοτραυματισμοι που δε περνάνε ποτέ. Προσοχη στα κιλά μάγκες. Και με λιγα γινεται δουλειά και χωρις τραυματισμους.

    Το μοναδικο πραγμα που με εχει ενοχλησει πάνω μου ειναι τα χέρια. Οποιοσδηποτε παθών και πως το ξεπέρασε , ευπροσδεκτες οι συμβουλές του.

    Εννοειται δεν κάνω πλεον μεγάλα νουμερα. Πάγκο παιζω τεχνικά και με αργο τέμπο στα 50 κιλά. Αλτηρες παιζω με 6κιλους

    Μέσα σε 3 μηνες απο καλη προπονηση που κάνω εστω και με αυτα τα κιλά εχω δει τρελή βελτιωση. Βεβαια τα χέρια μου ειναι 37αρια οχι 40αρια και βάλε
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostasFit : 15-09-20 στις 16:48
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-09-20 12:15 #5
    Προεπιλογή
    Χθες έκανα πάγκο-πρέσα - ανοιγματα με αλτηρες και πισω μοιρα ώμων. Στο πάγκο στην αρχη ενιωσα ενα μικρο τσιμπημα μετά πέρασε μάλλον ζεστάθηκε. Δεν επαιξα πολλα κιλά απλα εκανα πιο αργες επαναληψεις στα 45 κιλά. Πηρα και μια counterpain κ βλέπω οτι κάνει δουλειά. Με την συγκεντρωση του αιματος στη περιοχη που διαβασα οτι κάνει η αλοιφη δεν βοηθάει στην αποκατασταση;

    Ολα τα λεφτα η φαρμακοποιος μια γιαγια 65 ετων (δεν το λεω υποτιμητικα) που μου λεει αγορι μου ηρεμα με τα κιλα και σιγα σιγα και προθερμανση χαχα ευχαριστω της λεω ετσι και αλλιως τα κανω αυτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-09-20 16:30 #6
    Προεπιλογή
    Πηρα και μια counterpain κ βλέπω οτι κάνει δουλειά. Με την συγκεντρωση του αιματος στη περιοχη που διαβασα οτι κάνει η αλοιφη δεν βοηθάει στην αποκατασταση;
    Οι θερμαντικές αλοιφές (τύπου counterpain) δεν αυξάνουν την αιμάτωση στην περιοχή. Αυτό που κάνουν είναι να διεγείρουν κάποιους υποδοχείς οι οποίοι στέλνοντας συνεχώς μηνύματα στον εγκέφαλο τον εμποδίζουν να λάβει τα μηνύματα του πόνου. Δηλαδή απασχολούν και στρέφουν αλλού την προσοχή του εγκεφάλου, με αποτέλεσμα να μην πονάς το ίδιο εύκολα.
    Ο πιο απλός και αξιόπιστος τρόπος για να αιματώσεις την περιοχή είναι το καλό ζέσταμα. Επίσης, στην αποκατάσταση βοηθάει αυτό ακριβώς που κάνεις: η προπόνηση με σεβασμό στα μηνύματα που λαμβάνεις και η προοδευτικότητα!

    Γνώμη μου, άκου τον Φυσικοθεραπευτή που σου είπε να συνεχίσεις και να μην ανησυχείς. Αν πονάς την επόμενη μέρα από την προπόνηση, απλά κατέβα ένα σκαλοπάτι στην ένταση και συνέχισε από'κει για να ξανανέβεις.

    μπορω να πάω για φυσικοθεραπειες αλλα σκεφτομουν το Δεκεμβριο... να κανω λιγο ακομη ρε γαμωτο.
    Τις φυσικοθεραπείες τις κάνουμε όταν έχουμε ανάγκη και δεν τις κανονίζουμε σαν να πάμε διακοπές. Με αυτά που λες όμως, μέχρι το Δεκέμβριο δεν νομίζω να τις χρειαστείς, εκτός αν ανεβάσεις απότομα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-09-20 22:19 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SnowbalL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι θερμαντικές αλοιφές (τύπου counterpain) δεν αυξάνουν την αιμάτωση στην περιοχή. Αυτό που κάνουν είναι να διεγείρουν κάποιους υποδοχείς οι οποίοι στέλνοντας συνεχώς μηνύματα στον εγκέφαλο τον εμποδίζουν να λάβει τα μηνύματα του πόνου. Δηλαδή απασχολούν και στρέφουν αλλού την προσοχή του εγκεφάλου, με αποτέλεσμα να μην πονάς το ίδιο εύκολα.
    Ο πιο απλός και αξιόπιστος τρόπος για να αιματώσεις την περιοχή είναι το καλό ζέσταμα. Επίσης, στην αποκατάσταση βοηθάει αυτό ακριβώς που κάνεις: η προπόνηση με σεβασμό στα μηνύματα που λαμβάνεις και η προοδευτικότητα!

    Γνώμη μου, άκου τον Φυσικοθεραπευτή που σου είπε να συνεχίσεις και να μην ανησυχείς. Αν πονάς την επόμενη μέρα από την προπόνηση, απλά κατέβα ένα σκαλοπάτι στην ένταση και συνέχισε από'κει για να ξανανέβεις.



    Τις φυσικοθεραπείες τις κάνουμε όταν έχουμε ανάγκη και δεν τις κανονίζουμε σαν να πάμε διακοπές. Με αυτά που λες όμως, μέχρι το Δεκέμβριο δεν νομίζω να τις χρειαστείς, εκτός αν ανεβάσεις απότομα.
    Ευχαριστώ για το μήνυμα και την ενθάρυνση φίλε μου. Ισως εκανα βλακεια το χειμωνα που ειχα κανει και καμψεις δικεφαλων με μπάρα. Με 25 ή 30 κιλά δεν θυμάμαι συνολο μαζι με μπάρα. ή με ειχε πιάσει στο πάγκο ενα σφιξιμο μια μέρα λιγο κάτω απο τον ώμο. Αλλα μου κανει εντυπωση γιατι ο πάγκος δεν πειράζει δικεφαλο. Ψαχνω να δω που διαολο το τσιμπησα. Γιατι πάντα προσεχω. Και τα ηξερα ολα αυτα το χειμωνα οταν προπονούμουν.

    Ειχα την εντύπωση οτι το θερμό βοηθά στην επούλωση και στην καλή κυκλοφορία του αίματος, και μαλακώνει του ιστούς ώστε να αρχίσουν να κινητοποιούνται πιο έυκολα.

    Να ανέβω δεν παιζει. Χειμωνα επαιζα παγκο 70-75 κιλά , τωρα αντε να βαλω 50 τη στιγμή που τα 45 τα κανω εδω και 1 μήνα οι τενοντες δεν θέλουν αποτομες αλλαγες, στα κιλα απλα να παιζεις έξυπνα. Με σκοπο την προοδευτικη επιβαρυνση και αρα την μυική ανάπτυξη. Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρώτα.

    Παντως μη νομιζεις και τα 45 κιλα με το τροπο που τα έκανα ... εφτασα 1-2 επαναληψεις πριν την αποτυχια. Και εκει φυσικα σταματησα. Γιατι περαιτερω συνεχεια ειναι επικινδυνη.

    Τα ακουνε οι ΝΕΟΙ;;; που τους βλέπω να μορφάζουν λες και τους σφάζουν... επαναληψη κοντα στην αποτυχια = τραυματισμος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostasFit : 17-09-20 στις 22:22
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-09-20 12:43 #8
    Προεπιλογή
    Συνεχίζω με το γυμναστηριο σχετικά συντηρητικά. Κωπηλατική για φτερά βάζω 25 κιλά (12.5+12.5) απο κάθε γωνια και σταματάω 2-3 επαναληψεις πριν την αποτυχια.

    Πάγκο τα ιδια. Παιζω με 50 κιλά για 11-12 επαναληψεις (το μέγιστο μου ηταν στα 80 για 1 επαναληψη οταν δεν πονουσα βεβαια!). Η ενοχληση διατηρειται με ενταση 2-3 στα 10 χθές η ενταση ηταν στο 1. Υπάρχουν και μέρες που ειναι ελάχιστη εως και καθολου. Χθες Πηγα γυμναστηριο.

    Κοιταζω μπάς και γλιτωσω τις φυσικοθεραπειες θα του δωσω 1-2 μηνες το πολύ ακομη χρονο.

    Κάθε μέρα το πατάω 2 φορές την ημέρα με Counterpain - μπάνια εναλλαγες ζεστου-κρύου , πάγο και μασαζ με μπαλάκι. Θα προμηθευτω αυριο και κρεμα bio-freeze προσπαθω να κάνω οτιδηποτε αυξανει την αιματωση στην περιοχή. Γιατι ΔΕΝ θα περάσει. ΟΥΤΕ με ξεκουραση.

    Στο γυμναστηριο παιζω πονηρά για να συντηρω την προοδευτική επιβάρυνση μπορει να μην ανεβάσω κιλά αλλα να αυξησω 1-2 επαναληψεις απο οτι πριν.

    Εν παση περιπτώση θα δουμε , εννοειται δεν προτεινω σε κανεναν να το κάνει αυτο ειναι δικη μου επιλογη και εγω θα παρω και την ευθυνη για οτιδηποτε προκύψει.

    Το μονο που έεχω να πω στους νέους ασκουμενους επειδη βλέπω καθημερινα υπερβολες πχ χθες ενα πηγε κ εκανε 40 σετ για το στήθος και μουγκριζε συνεχως ο άλλος κανει κάμψεις δικεφάλων και παιρνει αλτηρες μεγαλυτερους απο το μποι του και τραβάει πισω απο την μέση για να τα φέρει μπροστά ο αλλος κάνει άρσεις θανάτου και σπάει τα γονατα για να κρατησει και να τραβηξει τα 200 κιλά ... η συμβουλή μου λοιπον ειναι να προσέχετε το σώμα σας και να μην βιαζομαστε και να έχουμε υπομονη. Γιατι αν την πάθετε θα μεινετε εκτος γυμναστηριου ή θα κανετε αγωνα να μη μεινετε κ πριν καθε προπονηση θα έχετε το άγχος. Απλά τα πράγματα.

    Οι μυες δεν θα μεγαλώσουν επειδη εσυ ξαφνικά αποφασισες να αυξησεις 50% το βάρος που σηκωνεις.... μονο ζημιά θα κάνεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostasFit : 24-09-20 στις 12:49
    Απάντηση με παράθεση