Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 22-09-20 10:46 #1
    Προεπιλογή Κωπηλατικές vs ελξεις
    Προτιμάτε να βασιζετε την προπονηση πλατης στις ελξεις ή τις κωπηλατικές ασκήσεις? Ειναι καλο να γυμναζομαστε αποκλειστικα με κωπηλατικές οταν θελουμε να δωσουμε εμφαση στο γεμισμα της πλατης ή θα υστερήσει το ανοιγμα πλατης σε σημαντικό βαθμό πιστευετε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-09-20 14:44 #2
    Προεπιλογή
    Κ τα δυο συνδιαστικα.
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-09-20 17:05 #3
    Προεπιλογή
    Σε κάθε προπόνηση πλάτης θα πρέπει να έχουμε 1ασκηση έλξης κ 1 κωπηλατική άσκηση,εάν το πρόγραμμα είναι full body τις εναλλάσσεις ανά προπόνηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-09-20 15:12 #4
    Προεπιλογή
    Η προσωπική μου άποψη, είναι πως οι κωπηλατικές δίνουν έμφαση σε σημεία τα οποία συνηθίζεται να μην είναι ανεπτυγμένα όπως spinal erectors, rhomboids και οπίσθια μοίρα ώμων. Εγώ έχω χτίσει θα έλεγα υπερανεπτυγμένη πλάτη κυρίως με κωπηλατικές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-10-20 20:35 #5
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω παιδιά για τις απαντησεις σας ! Παραδοσιακά εκανα πολυ περισσότερο ελξεις παρα κωπηλατικές . Τωρα που θα ξεκινησω ξανα gym σκεφτομαι να παιξω μπαλα κυριως με κωπηλατικες, τουλαχιστον για αρχη και να δω πως θα παει. Για το λογο οτι γυμναζουν πιο συνολικα την πλατη. Ειδικα κωπηλασια με μπαρα πιστευω γυμναζεις την πλατη απο πανω εως κατω με μια μονο ασκηση. Ευχαριστω και παλι για τη συμβολή σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-10-20 02:15 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Εδω δεν χρειάζεται καν δίλημμα γιατι άνετα μπορούμε να τις συμπεριλάβουμε και τις 2 ασκήσεις σε μια ολοκληρωμένη προπόνηση πλάτης και οι γνωστές έλξεις στην τροχαλία , λόγω της ιδιομορφίας που ταυτίζονται με τις έλξεις σε μονόζυγο , βοηθάνε στην ορθοσωμία και στον εφελκυσμό και αποσυμφόρηση της σπονδυλικής στήλης
    και με την κωπηλατική σε οποιαδήποτε μορφή ανάλογα με την γωνία ελξης καλύπτουν όλο τα φάσμα της πλάτης
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση