Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 02-11-20 00:13 #1
    Προεπιλογή Τι γυμναστική να κάνω;
    Είμαι 1.83 88 κιλά. Γενικά δε θα θελα να χάσω βάρος ή έστω αν έχανα να έφτανα τα 85 ξέρω γω. (Αυτό το λέω γιατί σε ένα παλαιότερο θέμα είχα πει ότι ήθελα γυμναστική και για να χάσω βάρος). Το πρόβλημα είναι δίπλό α) δουλεύω πολλές ώρες οπότε δεν μπορώ να πάω στο κροσφιτάδικο την ώρα που ήθελα και να κάνψ functional και έμεινα 2,5 μήνες εκτός προπόνησης αλλά τώρα που κλείσαν τα γυμναστήρια λύθηκε το πρόβλημα τελείως
    β) νιώθω ότι το σώμα μου δυσφορεί. Το νιώθω ότι πονάει το στομάχι μου, ότι έχουν αλλάξει οι εντερικές μου συνήθεις, ότι δεν περπατάω πια, χτες περπάτησα 5 χιλιόμετρα και πιάστηκα. Με έχει πιάσει κατάθλιψη, γιατί εγώ γυμναστήριο πήγαινα με μεγάλη χαρά. Οπότε τι να κάνω;

    Σαν επιλογές έχω ένα γήπεδο που πήγαινα από παιδί για τρέξιμο 5-10 χιλιόμετρα. Θα ήθελα αν κάποιος έχει τη διάθεση να μου προτείνει ένα πρόγραμμα. Από εκεί που έκανα deadlifts, μονόζυγο (προσπαθούσα έστω), κοιλιακούς, ραχιαιούς και οτιδήποτε έχει ένα προγραμμα functional δεν κάνω τίποτα. Νιώθω κάπως αποτυχημένος γιατί εγκατέλειψα το σώμα μου ψιλο-ασυνείδητα. Βασικά ο κορμός με νοιάζει. Να κάνω ένα πρόγραμμα τρεξίματος και απλά να βάλω κοιλιακούς, ραχιαιούς, push ups και σανίδα; Γενικά δεν ξέρω γιατί, εντελώς αυθαίρετα θεωρώ ότι αυτές οι 4 ασκήσεις μαζί με το τρέξιμο είναι ότι πιο χρήσιμο για να σαι κάπως "σε φόρμα".
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-11-20 01:13 #2
    Προεπιλογή
    Μη τα βλέπεις όλα μαύρα, όλοι είμαστε στραβωμενοι με την καραντίνα vol 2 αλλά πρέπει να βρούμε λύσεις και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με την προπόνηση αλλά με όλη μας την ζωή, λοιπόν το θέμα είναι απλό τρέξιμο στο γήπεδο,σκαλοπάτια, προβολές σπριντακια,κλπ στην εξέδρα, κάπου κοντά θα υπάρχει ένα υπαίθριο γυμναστήριο του Δήμου που έχει βασικά όργανα, εκεί μπορείς να κάνεις μονόζυγο, διζυγο,,κάμψεις,κοιλιακούς και ραχιαιους τους κάνεις όπου θέλεις εσύ, και είσαι κομπλέ,αν τώρα έχεις έστω και λίγο εξοπλισμό τίποτα αλτήρες έστω και λίγα κιλά, μαζί με κάνα λάστιχο γυμναστικής είσαι 2 φορές κομπλέ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-11-20 13:37 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημητρης 1924 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη τα βλέπεις όλα μαύρα, όλοι είμαστε στραβωμενοι με την καραντίνα vol 2 αλλά πρέπει να βρούμε λύσεις και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με την προπόνηση αλλά με όλη μας την ζωή, λοιπόν το θέμα είναι απλό τρέξιμο στο γήπεδο,σκαλοπάτια, προβολές σπριντακια,κλπ στην εξέδρα, κάπου κοντά θα υπάρχει ένα υπαίθριο γυμναστήριο του Δήμου που έχει βασικά όργανα, εκεί μπορείς να κάνεις μονόζυγο, διζυγο,,κάμψεις,κοιλιακούς και ραχιαιους τους κάνεις όπου θέλεις εσύ, και είσαι κομπλέ,αν τώρα έχεις έστω και λίγο εξοπλισμό τίποτα αλτήρες έστω και λίγα κιλά, μαζί με κάνα λάστιχο γυμναστικής είσαι 2 φορές κομπλέ.
    Προσπαθώ, απλά νιώθω πολύ "χάλια" με την έννοια ότι δεν θέλω να γίνω ένας λαπάς που δεν κάνει τίποτα. Να αγοράσω TRX θα βοηθήσει πιστεύεις; Θεωρώ ότι με το functional έχω μάθει να φτιάχνω ένα βασικό πρόγραμμα για τον εαυτό μου. Γιατί δικέφαλα,τρικέφαλα κάναμε TRX.. όπως και ασκήσεις όμων και mountain climbers.. φαντάζομαι και πιστολ squats μπορώ ννα κάνω με TRX..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-11-20 14:33 #4
    Προεπιλογή
    Αν πιστεύεις πως το TRX θα σε βοηθήσει και θα σου δώσει περισσότερες επιλογές στο ασκησιολογιο σου τότε αγορασετο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-11-20 16:14 #5
    Προεπιλογή
    Όπως έχω γράψει και σε άλλο νήμα, προσωπικά, εχω φτιάξει μίνι γυμναστήριο στο σπίτι και σώθηκα. Στην περίπτωση σου τωρα,παρε 2 λαστιχα διαφορετικής αντίστασης, πάρε και ενα trx και τράβα σε κάποιο πάρκο/παιδική χαρά/στάδιο και κάνε τις προπονησουλες σου. Ακουστικά/ηχείο για μουσική και δώστου να καταλάβει.
    Από αυτά που γράφεις περισσότερο ψυχολογικό είναι το θεμα σου. Θα σε βοηθήσει να ξεσκασεις κι ολας.
    Καλές προπονήσεις!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-11-20 22:54 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giorgos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έχω γράψει και σε άλλο νήμα, προσωπικά, εχω φτιάξει μίνι γυμναστήριο στο σπίτι και σώθηκα. Στην περίπτωση σου τωρα,παρε 2 λαστιχα διαφορετικής αντίστασης, πάρε και ενα trx και τράβα σε κάποιο πάρκο/παιδική χαρά/στάδιο και κάνε τις προπονησουλες σου. Ακουστικά/ηχείο για μουσική και δώστου να καταλάβει.
    Από αυτά που γράφεις περισσότερο ψυχολογικό είναι το θεμα σου. Θα σε βοηθήσει να ξεσκασεις κι ολας.
    Καλές προπονήσεις!!!
    Τώρα με το lockdown δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εφικτό.. Έχεις να μου προτείνεις κάποια λάστιχα αντίστασης που θεωρείς καλά; Γιατί να μην κάνω σπίτι; Χώρο γενικά έχω, απλά το κρύο σκέφτομαι που θα αρχίσει σε λίγο. Έχω και κάποιους αλτήρες επίσης αλλά δυστυχώς δεν έχω μπάρα που θα ήθελα πολύ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-11-20 23:53 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Μονοζυγο χρειαζεσαι, βιδωσε το μην παρεις κανενα που σφηνωνει και σκοτωθεις. Οχι μονο για ελξεις αλλα και σαν μερος να κρεμασεις TRX η ακομα καλυτερα κρικους ενοργανης (αναλογα το επιπεδο σου). Παρε και δυο λαστιχα οπως ηδη σου προταθηκε και εισαι μια χαρα. Οχι τα πολυ πλατια λαστιχα που κυκλοφορουν, τα loop χρωματικα κωδικοποιημενα τυπου elitefts. Αλλα βρες κατι παρομοιο στην ελληνικη αγορα, τα xtreme stores πρεπει να εχουν απλα λαστιχα της xfit. Παρε ενα κιτρινο και ενα πρασινο και μετα τα pushups/pullups κανε συμπληρωματικες πολλων επαναληψεων για χερια και δελτοειδεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-11-20 13:12 #8
    Προεπιλογή
    εχεις τοσες γνωσεις και καθεααι και ρωτας και ....και....και.... αρχισε να κανεις οτι ειναι εφικτο για σενα σπιτι, εξω ....δεν εχει σηαμσια....αντι να ρωτας και να λες διαφορα αντιφατικα πραγματα....ξεκαθαρη συμβουλη-)))
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-12-20 20:47 #9
    Προεπιλογή
    Φιλε εμένα με βοήθησε πολύ ο Τάσος Ζάγκος. Μπορείς να τον βρεις στο Facebook...στείλε του μήνυμα στη Σελίδα του (Tasos Zagos Fitness). Εμένα μου έβγαλε γαματο πρόγραμμα για το σπίτι (ελέω ΚΑΡΑΝΤΙΝΑΣ) με ελάχιστο εξοπλισμό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-12-20 18:51 #10
    Προεπιλογή
    Απλα πραγματα, αν θες να χασεις λιπος/γραμμωσεις : push ups και κοιλιακους 2-3 φορες τη βδομάδα , αν δε σε πειραζει να χαλασεις την πορτα βαλε και μονοζυγο. Τρεξιμο οσο συχνα γινεται . Παρε και σχοινακι για να μπορεις να κανεις οταν βρεχει. Αυτα για να κρατησεις φυσικη κατασταση/μυικοτητα και να κανεις καυσεις. Απο εκει και περα ριχτο στη διαιτα. ΜΗν ψαχνεις τελειο προγραμμα σε αυτη τη φαση, απλα κατι να μπορεις να το εφαρμοσεις εντατικα, αυτη ειναι η λυση σου.

    Αν θες να παιξεις μπαλα με ενδυναμωση/ογκο, παρε μπαρα/αλτηρες, κιλα, και πατακια για το πατωμα. ΜΕχρι το καλοκαιρι θα προλαβεις οριακα να τα αποσβεσεις Και κανε οτι ασκησεις γινοντια με αυτα 2-3 φορες τη βδομαδα ( deadlifts, κωπηλασια, overhead press κλπ) με progressive overload.

    Το κλειδι ειναι η επαναληψη. Μην κανεις προγραμματα που δεν μπορεις να κρατησεις. Αν δουλευεις πολλες ωρες η/και δεν εχεις σταθερο προγραμμα κανε κατι ευελικτο π.χ ενα full body 2-3 φορες τη βδομαδα, οπου αν χασεις μια προπονηση μπορεις να την κανεις αυριο, και απλα προσπαθεις να προσθετεις σιγα σιγα βαρος. Αν κανεις και βραδινες βαρδιες και χανεις υπνο καθιερωσε το να παιζεις στο gym με λιγο λιγοτερα κιλα απ οσα μπορεις σε φυσιολογικες συνθηκες, ωστε και αυπνος να εισαι να βγαινει η προπονηση που εχεις προγραμματισει.Γενικως ενα full body θα σου ερθει κουτι. Αν κανεις αεροβιο καθιερωσε το το πρωι πριν τη δουλεια και θα εισαι αρχοντας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-12-20 19:24 #11
    Προεπιλογή
    παιδια τα υπαιθρια γυμναστηρια δεν ειναι κλειστα?
    Απάντηση με παράθεση