Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 05-11-20 10:37 #1

    Εγγραφή
    12-09-2018
    Περ.
    Σερρες
    Μηνύματα
    21
    Προεπιλογή λιπος μοιρασμενο σε ισα μερη ?
    Εστω οτι εχω 60γρ λιπους για καθε μερα . Εχω τρια γευματα. Στο 1ο εχω 7,5γρ λιπος και ειναι μιλκ-σεικ πρωτεινης ορου . Στο 2ο εχω 8γρ λιπος και ειναι απαχο ψαρι με φακες . Το χω κανει ετσι , ωστε να μου μενει αρκετο λιπος για το 3ο γευμα (44,5) , για να μπορω να κανω ενα νοστιμο γευμα καθε μερα .
    - Μπορω να το κανω αυτο , ή για καποιο λογο πρεπει το καθε γευμα να εχει αρκετο λιπος ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-11-20 22:00 #2
    Προεπιλογή
    Αν και ποτέ μου δεν κατάφερα να ακολουθήσω πρόγραμμα διατροφής βασισμένο σε γραμμάρια και θερμίδες, πιστεύω ότι δεν έχεις κάποιο πρόβλημα αν το κάνεις με τον τρόπο που γράφεις παραπάνω. Στο τέλος της ημέρας πήρες τα λιπαρά σου,την πρωτεΐνη σου κτλ. Πολλοί υποστηρίζουν και την εβδομαδιαία καταμέτρηση θερμίδων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-11-20 09:13 #3

    Εγγραφή
    12-09-2018
    Περ.
    Σερρες
    Μηνύματα
    21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giorgos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και ποτέ μου δεν κατάφερα να ακολουθήσω πρόγραμμα διατροφής βασισμένο σε γραμμάρια και θερμίδες, πιστεύω ότι δεν έχεις κάποιο πρόβλημα αν το κάνεις με τον τρόπο που γράφεις παραπάνω. Στο τέλος της ημέρας πήρες τα λιπαρά σου,την πρωτεΐνη σου κτλ. Πολλοί υποστηρίζουν και την εβδομαδιαία καταμέτρηση θερμίδων.
    Το μυαλο μου πηγε σε κατι τετοιο :Οτι ειναι πιθανον να χρειαζεσαι στο γευμα σου πανω απο πχ 15γρ. για να μπορεσουν να παραχθουν καποιες ορμονες , ή κατι τετοιο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-11-20 09:43 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stelios Serres Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μυαλο μου πηγε σε κατι τετοιο :Οτι ειναι πιθανον να χρειαζεσαι στο γευμα σου πανω απο πχ 15γρ. για να μπορεσουν να παραχθουν καποιες ορμονες , ή κατι τετοιο.
    Θα σου απαντήσουν τα παιδιά που ακολουθούν τέτοια πλάνα διατροφής. Προσωπικά, όπως σου ειπα,φροντίζω να εχω ισορροπία στα πιάτα μου και να είναι καθαρά τα γεύματα μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-11-20 14:43 #5
    Προεπιλογή
    ο μερισμος λιπους δεν εχει μελετηθει εντονα και πιθανον δεν εχει σημασια τοσο οσο τι λιπαρα παιρνεις...τρανς οχι τρανς ακορεστα -κορεσμενα....και τα λοιπα ...αυτο που εχει μελετηθει ειναι η σχετικα ιση κατανομη πρωτεινης ανα γευμα ...σχετικα ιση και οχι πανω απο 25 γρ ανα γευμα αν πχ κανεις 5 γευματα και 125 γρ.πρωτ. εγω πχ εχω πρετεινη στο 110 περιπου και προσπαθω να μην περνω πανω απο 20 ανα γευμα συν 20gr whey rigth after gym εκτος απο βραδυνο μεταπροπονητικο που παιρνω εως 30 .Κανω συνολικα 4 γευματα συν 20 whey after weight training
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeMan : 27-11-20 στις 14:51
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-11-20 23:30 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    όποιος μπορεί και την παλεύει να μοιράζει και το λίπος δεν εμπίπτει λόγος , όλα είναι θέμα γενικών θερμίδων και θρεπτικών συστατικών που θα πρέπει να καλύπτεται το σώμα

    Εγω προσωπικα εντελώς πληροφοριακά το στάνταρ μου είναι 3 γεύματα τη μέρα και πιο παλια αγωνιστικός άντε να έκανα 4 γεύματα , εκτός τα καλλυντικά (πρωτεινούχα σκευάσματα κτλ) και αναγκαστικα έπρεπε να μοιράζω τις θερμίδες σ αυτα , κακό για έναν λόγο ότι επειδη χρειαζόμουν πολλες θερμίδες , (μεχρι και 6500) τις έτρωγα σε λίγα γεύματα με αποτέλεσμα να στεναχωράω λίγο το στομάχι που το έκανα αερόστατο
    Εξαρτατε απο τους στόχους που έχει ο καθένας , αν βρίσκεται σε δίαιτα , εκείνο που μετράει είναι τα μάκρος , όπως επίσης και το τάιμινκ που θα βάλει τα βασικα συστατικα

    Ενας πχ που δεν χάνει ούτε με αίτηση στο θεό , θα προσέξει οχι μόνο το λίπος αλλα κυρίως και τον υδατάνθρακα κυρίως στο βραδινό , γιατι ακούω καμια φορα να με λένε προσέχω αλλα δε χάνω και το βράδυ τρώω μόνο φρουτάκια , μα και τα φρούτα υδατάνθρακας είναι απλός και επίσης και η ποσότητα παίζει ρόλο αλλο να φας 2 φρούτα και άλλο όλο το περιβόλι
    απο κεί και πέρα και το πολύ ψήρισμα βλάπτει την υγεία

    σιγα μην μετραμε και τα λιπαρα απο τα ψάρια που αυτα τα θέλουμε είναι καλα λιπαρα που βοηθάνε στην υγεία αλλα και στην λιποδιάλυση
    Επίσης πολλοι φίλοι μου συναθλητες έκαναν δίαιτα με λιπαρα καλα λιπαρα , κρατούσαν χαμηλά υδατάνθρακα και συμπλήρωναν με καλά λιπαρα , αλλα πάλι πάντα μέσα στα προβλεπόμενα μάκρος τους θερμιδικα , γιατι απλα με αυτη την μέθοδο διαπίστωσαν οτι τούς ταίριαζε καλύτερα και έχαναν πιο εύκολα εν όψη αγώνων
    όπως και αυτο με την πρωτείνη και το μοίρασμα η την ποσότητα , καλές οι μελέτες αλλα στην πράξη ποτε δεν το εφάρμοσα και μια χαρα έβαζα μυς , αν ίσχυε αυτο τότε δεν θα έβαζα κιλό μυικο ουτε για αστείο

    Το σώμα πέρα απο τις προδιαγραφες του καθένα συμπεριφέρεται ανάλογα και πως το έχουμε εκπαιδεύσει, αν παρατηρήσει κάποιος έναν αθλητη αγωνιστικό που έχει την τελεια φόρμα , μόλις φαει μετα τον αγωνα κανα στραγάλι παραπάνω χαλάει η δεν έχει την ίδια φόρμα , γιατι απλα δεν γίνεται , όπως δεν γίνεται να ζούμε όλο το χρόνο σαν αποστειρωμένοι μην τυχόν και χαλάσουμε το σχήμα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-11-20 09:24 #7
    Talking
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    όποιος μπορεί και την παλεύει να μοιράζει και το λίπος δεν εμπίπτει λόγος , όλα είναι θέμα γενικών θερμίδων και θρεπτικών συστατικών που θα πρέπει να καλύπτεται το σώμα

    Εγω προσωπικα εντελώς πληροφοριακά το στάνταρ μου είναι 3 γεύματα τη μέρα και πιο παλια αγωνιστικός άντε να έκανα 4 γεύματα , εκτός τα καλλυντικά (πρωτεινούχα σκευάσματα κτλ) και αναγκαστικα έπρεπε να μοιράζω τις θερμίδες σ αυτα , κακό για έναν λόγο ότι επειδη χρειαζόμουν πολλες θερμίδες , (μεχρι και 6500) τις έτρωγα σε λίγα γεύματα με αποτέλεσμα να στεναχωράω λίγο το στομάχι που το έκανα αερόστατο
    Εξαρτατε απο τους στόχους που έχει ο καθένας , αν βρίσκεται σε δίαιτα , εκείνο που μετράει είναι τα μάκρος , όπως επίσης και το τάιμινκ που θα βάλει τα βασικα συστατικα

    Ενας πχ που δεν χάνει ούτε με αίτηση στο θεό , θα προσέξει οχι μόνο το λίπος αλλα κυρίως και τον υδατάνθρακα κυρίως στο βραδινό , γιατι ακούω καμια φορα να με λένε προσέχω αλλα δε χάνω και το βράδυ τρώω μόνο φρουτάκια , μα και τα φρούτα υδατάνθρακας είναι απλός και επίσης και η ποσότητα παίζει ρόλο αλλο να φας 2 φρούτα και άλλο όλο το περιβόλι
    απο κεί και πέρα και το πολύ ψήρισμα βλάπτει την υγεία

    σιγα μην μετραμε και τα λιπαρα απο τα ψάρια που αυτα τα θέλουμε είναι καλα λιπαρα που βοηθάνε στην υγεία αλλα και στην λιποδιάλυση
    Επίσης πολλοι φίλοι μου συναθλητες έκαναν δίαιτα με λιπαρα καλα λιπαρα , κρατούσαν χαμηλά υδατάνθρακα και συμπλήρωναν με καλά λιπαρα , αλλα πάλι πάντα μέσα στα προβλεπόμενα μάκρος τους θερμιδικα , γιατι απλα με αυτη την μέθοδο διαπίστωσαν οτι τούς ταίριαζε καλύτερα και έχαναν πιο εύκολα εν όψη αγώνων
    όπως και αυτο με την πρωτείνη και το μοίρασμα η την ποσότητα , καλές οι μελέτες αλλα στην πράξη ποτε δεν το εφάρμοσα και μια χαρα έβαζα μυς , αν ίσχυε αυτο τότε δεν θα έβαζα κιλό μυικο ουτε για αστείο

    Το σώμα πέρα απο τις προδιαγραφες του καθένα συμπεριφέρεται ανάλογα και πως το έχουμε εκπαιδεύσει, αν παρατηρήσει κάποιος έναν αθλητη αγωνιστικό που έχει την τελεια φόρμα , μόλις φαει μετα τον αγωνα κανα στραγάλι παραπάνω χαλάει η δεν έχει την ίδια φόρμα , γιατι απλα δεν γίνεται , όπως δεν γίνεται να ζούμε όλο το χρόνο σαν αποστειρωμένοι μην τυχόν και χαλάσουμε το σχήμα
    καλημερα πανω κατω το ιδιο λεμε ...ΣΗΜΑΣΙΑ εχει να ειμαστε γενικα στα μακρος μας αναλογα το στοχο....συντηρηση -υπερθερμιδικη -υποθερμιδικη και οπως λεω και επι της ουσιας λες τριαταφυλλου τι τυπου λιπαρα τωμε διοτι οποιος κανει βαρη χωρις λιπαρα και και κυριως <<καλα>>> κανει κακο στην υγεια του.... δεν ειναι τυχαιο που βασικο συμπληρωμα ειδικα για οποον δε τρωεει ψαρια και ξηροκαρπια ειναι τα ωμεγ 3 η 3-6... περι υδατ εχεις δικιο περι πρωτεινης χωρις να γινει εμμονη ιδεα εχει σχετικο νοημα ο διαχωρισμος ειναι θεμα αποροφησησς αν αγευμα και θεμα μη κοπωσης νεφρων ( εχω γνωμη στο θεμα δεν θα πω γιιατι ακριβως αλλα προφανως λογω περιπετειων με νεφρα....χωρις να μπω σε μελοδραματικες λεπτομερειες) παντως πολλες φορες γινονται ερωτηματα ανευ νοηματος ....οντως διοτι αν π.χ δεν εχεις γνωση βασικου μεταβολικου ρυθμου αν δεν εχεις μια αναλογια μακρος και μια ποοτικη τροφη και σωστη προπονηση ε τοτε τι να το κανςεις το λιγοτερο η πιο πολυ λιπος.. υδατ. και τα λοιπα)))))
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeMan : 28-11-20 στις 09:31
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-12-20 17:48 #8

    Εγγραφή
    12-09-2018
    Περ.
    Σερρες
    Μηνύματα
    21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeorgeMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο μερισμος λιπους δεν εχει μελετηθει εντονα και πιθανον δεν εχει σημασια τοσο οσο τι λιπαρα παιρνεις...τρανς οχι τρανς ακορεστα -κορεσμενα....και τα λοιπα ...αυτο που εχει μελετηθει ειναι η σχετικα ιση κατανομη πρωτεινης ανα γευμα ...σχετικα ιση και οχι πανω απο 25 γρ ανα γευμα αν πχ κανεις 5 γευματα και 125 γρ.πρωτ. εγω πχ εχω πρετεινη στο 110 περιπου και προσπαθω να μην περνω πανω απο 20 ανα γευμα συν 20gr whey rigth after gym εκτος απο βραδυνο μεταπροπονητικο που παιρνω εως 30 .Κανω συνολικα 4 γευματα συν 20 whey after weight training
    Οκ, ας ελπιζουμε οτι ο μερισμος λιπους δεν εχει σημασια .
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-12-20 10:55 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stelios Serres Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, ας ελπιζουμε οτι ο μερισμος λιπους δεν εχει σημασια .
    Eτσι ειναι ......αλλα το θεμα ειναι τι λιπος...και τι κανεις απο γυμνατικη.... διοτι η διατροφη παιζει ρολο αλλα χωρις εκγυμναση .....εκτος αν το μονο που σε ενδιαφερει ειναι τα κιλα σου αλλα τοτε δεν θα ηξερες ποσο λιπος εχει ενα ροφημα πρωτεινης..)))
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-12-20 20:50 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giorgos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και ποτέ μου δεν κατάφερα να ακολουθήσω πρόγραμμα διατροφής βασισμένο σε γραμμάρια και θερμίδες, πιστεύω ότι δεν έχεις κάποιο πρόβλημα αν το κάνεις με τον τρόπο που γράφεις παραπάνω. Στο τέλος της ημέρας πήρες τα λιπαρά σου,την πρωτεΐνη σου κτλ. Πολλοί υποστηρίζουν και την εβδομαδιαία καταμέτρηση θερμίδων.
    that, συν καποιες επεξηγησεις του Ηλια απο πανω.
    ολα γραμμικα ειναι στο κομματι αυτο, απλα καποιος θα σου πει να τα υπολογιζεις καλυτερα σε ημερισια βαση για να εχεις καλυτερο ελεγχο.
    Απάντηση με παράθεση