Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 06-11-20 19:03 #1
    Προεπιλογή Αποφυγή τραυματισμών
    Θα θελα να ρωτησω ποιος ειναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για ζεσταμα ωστε να αποφεύγουμε τους τραυματισμους. Το τρεξιμο;
    Είναι λάθος να κανουμε streching πριν την ασκηση;
    Επισης θελω να ρωτησω αν ισχυει αυτο που διαβασα για το foam roller οτι βοηθαει στην αποφυγει των τραυματισμών και στην αποθεραπεία μετα την γυμναστικη.
    Εμενα με αφορα κυριως το πρωτο. Μπορω να το χρησιμοποιω στο σπιτι μου πριν παω στο γυμναστήριο (οταν με καλο ανοιξει) και να πηγαινω μετα στα βαρη και αποτρέπει τους τραυματισμους; Ή και να το χρησιμοποιώ πριν την γιογκα; Και ποιο foam roller ειναι καλο για αυτην την δουλεια;

    Μια φορα προσφατα μου ετυχε το εξης. Ημουν φουλ ζεστη γιατι εκανα ηδη μιση ωρα γιογκα και καθως πηγα να κανω την επομενη ασκηση ενω ημουν στον κατω σκυλο που αν ξερετε πιεζεις το στηθος προς τα ποδια, εκανα καποιες μικρες πιεσεις δεξια και αριστερα του κορμου στον κατω σκυλο και ενοιωσα ενα πολυ εντονο πιασιμο! Και μετα ποναγα οταν ανέπνεα ολη την υπολοιπη μερα αρκετα και ετσι δεν πηγα στα βαρη το βραδυ που ειχα σκοπο να παω και ποναγα οταν ανεπνεα και την επομενη μερα αλλα μειωθηκε σημαντικα. Συνεχισα να κανω γιογκα κανονικα το επομενο διαστημα αλλα για να περασει τελειως σιγουρα εκανε πανω απο 2 βδομαδες. Και περασε πολυυυ σταδιακα σιγα σιγα.
    Ξερει κανεις αν αυτο ηταν τραυματισμος; Εγω ενοιωθα λες και καποιος μυς πιαστηκε σε ενα σημειο λες και εβαζα την μητερα μου να μου τραβηξει τα χερια ωστε να τεντωθω. Δεν θεωρησα οτι ηταν καποιος τραυματισμος. Δεν εμοιαζε με θλαση τουλαχιστον τι αλλο μπορει να ηταν;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 06-11-20 στις 19:11
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-11-20 19:23 #2
    Προεπιλογή
    Ξεχασα να γραψω πως το πιασιμο το ενοιωσα στην πλατη πισω δεξια, οχι χαμηλα αλλα στο υψος του στηθους περιπου και κοντα προς την μερια που ειναι ησπονδυλική στήλη, ηταν μυικό δηλαδη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-11-20 00:34 #3
    Προεπιλογή
    Μασάζ θέλει το πιάσιμο σου. Όχι μια φορά φυσικά. Όποιος κάνει οποιοδήποτε άθλημα χρειάζεται μασάζ για να χαλαρώνει τους σφιγμενους μύες του. Όσο για τους τραυματισμους πάντα πριν την άσκηση θέλει διατάσεις, πολύ πολύ καλό ζέσταμα σε μύες και αρθρώσεις και σταδιακό ανέβασμα σε κιλά. Το να κάνεις 1 ώρα τρέξιμο και μετά να πας να μπεις πάγκο για στήθος χωρίς να έχεις ζεστάνει τους θωρακικους και τις αρθρώσεις πάλι τραυματισμό μπορεί να σου βγάλει. Επίσης σωστή τεχνική σε ότι και αν κάνεις και στο τέλος πάλι διατάσεις. Το ρολερ που λες είναι μορφή αιμάτωσης και χαλαρωσης του μυ. Σαν μασάζ ένα πράγμα. Αν όμως δε σε πιάσει κάποιος ειδικός στα σημεία που πρέπει το ρολερ δεν κάνει μόνο του την απαραίτητη δουλειά.

    Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-11-20 02:00 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bocanegra180 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μασάζ θέλει το πιάσιμο σου. Όχι μια φορά φυσικά. Όποιος κάνει οποιοδήποτε άθλημα χρειάζεται μασάζ για να χαλαρώνει τους σφιγμενους μύες του. Όσο για τους τραυματισμους πάντα πριν την άσκηση θέλει διατάσεις, πολύ πολύ καλό ζέσταμα σε μύες και αρθρώσεις και σταδιακό ανέβασμα σε κιλά. Το να κάνεις 1 ώρα τρέξιμο και μετά να πας να μπεις πάγκο για στήθος χωρίς να έχεις ζεστάνει τους θωρακικους και τις αρθρώσεις πάλι τραυματισμό μπορεί να σου βγάλει. Επίσης σωστή τεχνική σε ότι και αν κάνεις και στο τέλος πάλι διατάσεις. Το ρολερ που λες είναι μορφή αιμάτωσης και χαλαρωσης του μυ. Σαν μασάζ ένα πράγμα. Αν όμως δε σε πιάσει κάποιος ειδικός στα σημεία που πρέπει το ρολερ δεν κάνει μόνο του την απαραίτητη δουλειά.

    Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Συγγνώμη αλλά από που προκύπτει ότι:
    1. χρειάζεται μασάζ για κάτι τέτοιο;
    2. όποιος κάνει οποιοδήποτε άθλημα χρειάζεται μασάζ;
    3. οι διατάσεις προλαμβάνουν τους τραυματισμούς πριν και μετά την προπόνηση;
    4. το ρόλερ έχει την οποιαδήποτε αξία στην πρόληψη τραυματισμών;

    Μην περιπλέκουμε τα πράγματα χωρίς λόγο. Sometimes shit things happen, and there is nothing you can do about it!

    Εγώ θα έλεγα κάνε κάθε φορά ένα καλό γενικό ζέσταμα και στην περιοχή που θες να γυμνάσεις, ξεκίνα σταδιακά στην άσκηση που θες να δουλέψεις (δηλαδή σιγά-σιγά ανεβάζεις την ένταση - δυσκολία) και μην μπλέκεις με μαγικά κόλπα.

    Αν ήσουν μπαλαρίνα, οκ να έκανες διατάσεις. Αλλά για ασκήσεις ενδυνάμωσης, ή τέλος πάντων στην πλειονότητα των αθλητικών δραστηριοτήτων, στην καλύτερη περίπτωση οι διατάσεις δεν σου προσφέρουν τίποτα και στη χειρότερη μπορεί και να αυξήσουν την πιθανότητα τραυματισμού. Το μασάζ στην καλύτερη θα σε κάνει να νιώσεις πιο ωραία (τους περισσότερους μάς χαλαρώνουν τέτοιες τεχνικές, χωρίς να μειώνουν/προλαμβάνουν τραυματισμούς ή τίποτα άλλο) και στη χειρότερη -αν σου τύχει κανάς μέγας γκουρού, θα φύγεις από το μασατζίδικο με μώλωπες και περισσότερα προβλήματα από όσα πήγες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-11-20 09:58 #5
    Προεπιλογή
    Αυτό που έχει ο φίλος είναι πιθανόν μυικος σπασμος και γιαυτο το λόγο χρειάζεται μασάζ για να λασκάρει ο μυς. Δε μπορώ να καταλάβω αυτό που λες για τα μαγικά κόλπα, πραγματικά. Επίσης δε μπορώ να καταλάβω πως γράφεις με τόση άνεση σε κάποιον που προφανώς κάνει λίγο καιρό γυμανστικη ότι δεν χρειάζονται διατάσεις και ότι οι διατάσεις είναι για τις μπαλαρίνες. Δε γράφω άλλο ούτε και απαντάω ξανά επειδή τα γραφόμενα παρεξηγουνται και δεν έχω καμία όρεξη να μαλωνω μέσω πληκτρολογιου. Μόνο να γράψω ότι πρέπει να προσέχουμε όταν δίνουμε συμβουλή σε κάποιον ο οποίος είτε μπορεί να μην ξέρει είτε μπορει να είναι νέος σχετικά σε κάποιο άθλημα ή στα βάρη. Καλή σας μέρα.

    Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-11-20 11:24 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bocanegra180 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έχει ο φίλος είναι πιθανόν μυικος σπασμος και γιαυτο το λόγο χρειάζεται μασάζ για να λασκάρει ο μυς. Δε μπορώ να καταλάβω αυτό που λες για τα μαγικά κόλπα, πραγματικά. Επίσης δε μπορώ να καταλάβω πως γράφεις με τόση άνεση σε κάποιον που προφανώς κάνει λίγο καιρό γυμανστικη ότι δεν χρειάζονται διατάσεις και ότι οι διατάσεις είναι για τις μπαλαρίνες. Δε γράφω άλλο ούτε και απαντάω ξανά επειδή τα γραφόμενα παρεξηγουνται και δεν έχω καμία όρεξη να μαλωνω μέσω πληκτρολογιου. Μόνο να γράψω ότι πρέπει να προσέχουμε όταν δίνουμε συμβουλή σε κάποιον ο οποίος είτε μπορεί να μην ξέρει είτε μπορει να είναι νέος σχετικά σε κάποιο άθλημα ή στα βάρη. Καλή σας μέρα.

    Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Αγαπητέ έχεις δίκαιο ότι τα γραφόμενα παρεξηγούνται. Ούτε εγώ θέλω να μαλώνω σε ένα πληκτρολόγιο -ούτε καν από κοντά, ειδικά για τέτοια θέματα. Δίνεις όμως κάποιες συμβουλές οι οποίες καλώς ή κακώς δεν φαίνεται να μπορούν να υποστηριχτούν από τη διεθνή βιβλιογραφία.
    Πχ για τις διατάσεις μπορείς να δεις ότι ούτε προλαμβάνουν τραυματισμούς (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24100287/), ούτε καν βοηθάνε στον καθυστερημένο μυϊκό πόνο (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21735398/). Υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία πάνω στο θέμα και αυτό για τις μπαλαρίνες δεν το είπα πχ ειρωνικά, αλλά το εννοώ, επειδή φαίνεται ότι μόνο αυτά τα αθλήματα έχουνε ανάγκη από στατικές διατάσεις πριν την προπόνηση. Οι υπόλοιποι ίσως να κάνουμε και περισσότερο κακό, ειδικά σε αθλήματα που απαιτούν υψηλές μυϊκές συσπάσεις.
    Επίσης, ο μυϊκός σπασμός -αν υφίσταται- δεν κρατάει παρά λίγη ώρα και η ενόχληση του δύσκολα ξεπερνάει τις 1-2 μέρες (σε ακραίες περιπτώσεις αυτό). Επομένως η φίλη μας εδώ είναι δύσκολο να πει κάποιος ότι έχει μυϊκό σπασμό και γενικά ακόμα πιο δύσκολο να γίνει η οποιαδήποτε τηλε-διάγνωση.

    Ως γενικές συμβουλές τα έδωσα αυτά και αν έχω άδικο, εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-11-20 17:16 #7
    Προεπιλογή
    Δηλαδή φίλε με λίγα λόγια μας λες ότι όλοι οι αθλητές όλων των αθλημάτων σε όλο τον κόσμο από απλούς ερασιτέχνες αθλουμενους,μέχρι παγκόσμιους πρωταθλητές και ολυμπιονικες είναι μπαλαρίνες γιατί όλοι κάνουν διατάσεις σε όλα τα αθλήματα και πριν αλλά και μετά από κάθε προπόνηση, με την καθοδήγηση γυμναστων,τώρα για το αν οι διαστάσεις βοηθάνε στην αποφυγή τραυματισμών η απάντηση είναι ναι γιατί με τις διατάσεις είναι πιο ελαστικοί οι μύες (οι μυικες ίνες) με αποτέλεσμα να μπορούν να παραξουν μεγαλύτερο έργο και από το άλλο θετικό είναι ότι υπάρχει καλύτερη κυκλοφορία του αίματος.
    Επίσης απαραίτητο είναι και το μάζας, για όλους τους αθλητές είτε είναι ερασιτέχνες είτε είναι επαγγελματιες, γιατί βοηθάει στην αποφορτιση των μυών από το στρες, αυξάνει την ελαστικότητα των αρθρώσεων και των μυών αυξάνει την κυκλοφορία του αίματος μειώνει τις πιθανότητες τραυματισμών και γενικά έχει πάρα πολλά οφέλη.
    Κάνεις δε λέει ότι κάνοντας διατάσεις και μάζας δεν θα υπάρχουν τραυματισμοί αλλά η αλήθεια είναι ότι μειώνονται πολύ οι πιθανότητες για τραυματιμο αλλά και αν υπάρξει τραυματισμός είναι πιο γρήγορη η αποκατάσταση του
    Αυτά τα λίγα από μένα δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ περαιτέρω με το θέμα, ότι θέλει ο καθένας κάνει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-11-20 18:26 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημητρης 1924 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή φίλε με λίγα λόγια μας λες ότι όλοι οι αθλητές όλων των αθλημάτων σε όλο τον κόσμο από απλούς ερασιτέχνες αθλουμενους,μέχρι παγκόσμιους πρωταθλητές και ολυμπιονικες είναι μπαλαρίνες γιατί όλοι κάνουν διατάσεις σε όλα τα αθλήματα και πριν αλλά και μετά από κάθε προπόνηση, με την καθοδήγηση γυμναστων,τώρα για το αν οι διαστάσεις βοηθάνε στην αποφυγή τραυματισμών η απάντηση είναι ναι γιατί με τις διατάσεις είναι πιο ελαστικοί οι μύες (οι μυικες ίνες) με αποτέλεσμα να μπορούν να παραξουν μεγαλύτερο έργο και από το άλλο θετικό είναι ότι υπάρχει καλύτερη κυκλοφορία του αίματος.
    Επίσης απαραίτητο είναι και το μάζας, για όλους τους αθλητές είτε είναι ερασιτέχνες είτε είναι επαγγελματιες, γιατί βοηθάει στην αποφορτιση των μυών από το στρες, αυξάνει την ελαστικότητα των αρθρώσεων και των μυών αυξάνει την κυκλοφορία του αίματος μειώνει τις πιθανότητες τραυματισμών και γενικά έχει πάρα πολλά οφέλη.
    Κάνεις δε λέει ότι κάνοντας διατάσεις και μάζας δεν θα υπάρχουν τραυματισμοί αλλά η αλήθεια είναι ότι μειώνονται πολύ οι πιθανότητες για τραυματιμο αλλά και αν υπάρξει τραυματισμός είναι πιο γρήγορη η αποκατάσταση του
    Αυτά τα λίγα από μένα δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ περαιτέρω με το θέμα, ότι θέλει ο καθένας κάνει.
    Εννοείται πως ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Αλλά είναι χρέος μας όταν δίνουμε συμβουλές υγείας να μπορούμε να τις στηρίξουμε με τα κατάλληλα τεκμήρια.

    Δυστυχώς ούτε οι διατάσεις, ούτε το μασάζ βοηθάνε σε τίποτα από όσα αναφέρεις. Για τις διατάσεις μπορείς να δεις τις δύο ανασκοπήσεις που έβαλα, η μια από την Cochrane και η άλλη από το BJSM. Κορυφαίες πηγές πληροφοριών στο χώρο. Αν και δεν μ'αρέσει να στηρίζω τις θέσεις μου σε blogs, επειδή τα επιστημονικά άρθρα για τους περισσότερους δεν είναι εύκολο να τα διαβάσουν κριτικά, μπορείς εδώ να δεις μια πιο εκλαϊκευμένη προσέγγιση του θέματος (https://www.painscience.com/articles...for-sports.php). Πρέπει να πω ότι τα blogs δεν μ'αρέσουν γιατί και εσύ μπορείς εύκολα να βρεις έναν επιστήμονα που να επιβεβαιώνει αυτά που λες και έτσι να μπερδέψουμε και την κοπέλα περισσότερο. Γι'αυτό, θα προτιμούσα να μείνουμε σε απλή γλώσσα αλλά με όσο το δυνατόν ισχυρά τεκμήρια (επιστημονικά άρθρα) και να διαχωρίσουμε την άποψη από τα δεδομένα.

    Το περιβάλλον του αθλητισμού φίλε μου είναι γεμάτο από μύθους και παρανοήσεις. Άρα ναι, όσοι γυμναστές δίνουν διατάσεις πριν την προπόνηση (ή και κατά) το κάνουν για τους εξής λόγους:
    α) ισχυρή επιθυμία του αθλητή (όπου και πάλι δεν τον αφήνουν να πιεστεί σε πραγματικά ακραίες τροχιές ή για πολλή διάρκεια),
    β) ελλιπείς γνώσεις - άγνοια

    Από την άλλη, το μασάζ προσφέρει μια ωραία και ευχάριστη αίσθηση και τίποτα άλλο. Ίσως (προσοχή στο επίρρημα που χρησιμοποιώ) να βοηθάει ελαφρώς κάποιους αθλητές στον καθυστερημένο μυϊκό πόνο, αλλά για έναν ερασιτέχνη δεν θα το έλεγα και πολύ value for money. Αν πχ μια ομάδα έχει φυσικοθεραπευτή, οκ ας κάνει ο επαγγελματίας. Κακό δεν κάνει. Να συμβουλεύουμε όμως έναν ερασιτέχνη, που γυμνάζετε για προσωπική ευχαρίστηση και μια καλύτερη υγεία, ότι πρέπει να κάνει μασάζ ανά τακτά διαστήματα, σόρρυ αλλά είναι πέταμα χρημάτων. Για τα υπόλοιπα (αύξηση αιματικής κυκλοφορίας, μείωση σκληρότητας των ιστών), οι φυσιολογικές επιδράσεις της μάλαξης δεν διαρκούν πέρα των 3 λεπτών. Στην καταπόνηση των αρθρώσεων δεν γνωρίζω να έχει κανένα όφελος, αλλά φυσιολογικά μού φαίνεται δύσκολο κάτι τέτοιο. Θα το κοιτάξω όμως.

    Οπότε όχι, το μασάζ σε συνδυασμό με τις διατάσεις δεν μειώνει την πιθανότητα τραυματισμού. Για να πούμε κάτι τέτοιο με βεβαιότητα (ότι προλαμβάνουμε τραυματισμούς) θα πρέπει να σταθούμε μόνο σε καλά σχεδιασμένες ελεγχόμενες μελέτες και όχι σε απόψεις.

    Είναι δύσκολοι καιροί και οι αθλητές το τελευταίο πράγμα που θέλουν είναι αχρείαστα έξοδα στο κεφάλι τους (μασάζ, ρόλερς κλπ), χωρίς κιόλας να τους προσφέρουν και το ελάχιστο όφελος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SnowbalL : 07-11-20 στις 18:31
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-11-20 19:33 #9
    Προεπιλογή
    Αγαπητέ snowball,διαφωνώ σχεδόν σε όλα, απο αυτά που γράφεις.
    Προς την φίλη, melene εχω να πω, πως αν έχεις την δυνατότητα και μασαζ να κάνεις, και διατάσεις (φυσικά!!!!) να κάνεις, και με το roller να δουλέψεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-11-20 04:57 #10
    Προεπιλογή
    Καλημέρα!
    Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις απόψεις.
    Κάνω 4 χρονια γιογκα και εκανα παλια κανα χρονο όργανα στο γυμναστήριο μετά διέκοψα και τωρα πριν κανα 2μηνο ξαναρχισα οπότε δεν ειμαι άσχετη τελείως, αλλα πραγματικα εχει πέσει γκαντεμια με τους τραυματισμους εγω τοσα χρονια δεν ειχα τραυματιστει ΠΟΤΕ ακομα και τοτε που ξεκίνησα και ημουν εντελώς αγύμναστη.
    Αυτο που ειχα παθει στην πλάτη μου οντως ειναι περίεργο να ταν απλά ένα πιάσιμο γιατι σιγουρα θα πέργανε σε μερικές μέρες αν ηταν πιασιμο. Αλλα ένοιωσα σε κλασματα δευτερολέπτου εναν πόνο και ηταν λες κ κατι μου κρατουσε τον μυ ετσι ενοιωθα και δεν μπορουσα να παρω ανασα χωρις να ποναω. Εκανε και 2-3 βδομαδες να περασει μην σας πω και παραπανω για να περασει τελειως και να μην νοιωθω καμια ενόχληση. Αλλα η θλαση συνηθως με την γιογκα χειροτερευει ενω εγω ηδη την επομενη ημουν καπως καλυτερα μια θλάση την επομενη μέρα δεν θα έπρεπε να χει χειροτερέψει ; Μαλλον ειναι αναλόγως που παθαίνεις την θλάση. Εγω μια αλλη σοβαρή κιολας θλαση που ειχα παθει στον πίσω μηριαίο την μερα που την έπαθα καθως και την επόμενη ημουν μια χαρα και την 3η μερα καταλαβα τι ζημια ειχα παθει. Και ετσι τωρα επειδη πονεσα αμεσως λεω αποκλείεται να ναι θλάση.

    Θελω να ρωτησω ποιο foam roller θα μπορουσα να παρω για ενεργοποίηση της περιτονίας για αύξηση της ευλυγισίας και αποφυγή τραυματισμών, αν μπορειτε να μου συστήσετε κάποιο. Αυτα που δεν εχουν εξογκώματα κανουν δουλεια; Εμένα δεν μου γεμίζουν τόσο το μάτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 08-11-20 στις 05:06
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-11-20 20:01 #11
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    να προσθεσω οτι το ζέσταμα και οι διατάσεις είναι πιο εφικτα απο το μασάζ και μπορούν να γίνουν στο σωστο ταιμινκ πριν και μετα την προπόνηση
    Και ενοείτε ακόμη και ο πιο τεράστιος ΒΒερ κάνει διατάσεις γιατι η ελαστικότητα των μυώνων βοηθάει στην πρόληψη και αντιμετώπιση τραυματισμών και θλάσεων και επίσης βοηθα στην καλύτερη ροη του αίματος στους μυς και οξυγόνου , άρα καλύτερα πρηξίματα και αιμάτωση
    Εμείς οι ββερ πριν βγούμε στην σκηνή κάνουμε ένα ελαφρό πάμπινκ ώστε να δείχνουμε πιο πρησμένοι και με φλεβικότητα και αυτο το γνωρίζουν όσοι έστω λίγο ασχολήθηκαν
    Τα πόδια όμως δεν κάνουμε για ζέσταμα εξτέισον και σκουώτ γιατι το πρήξιμο το υπερβολικό θα τα θαμπώσει και δεν θα έχουν βαθύ διαχωρισμό, σ αυτη όμως την περίπτωση κάνουμε διατάσεις καλές και τα πόδια αιματώνονται χωρίς να χάνουν σε βαθυ διαχωρισμό
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση