Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 07-11-20 11:21 #1
    Προεπιλογή Tι προτείνετε για το σώμα μου;
    Αυτές είναι σημερινές φωτογραφίες μου. 1.83, 90 κιλά. Να σημειωθεί ότι πριν μερικά χρόνια υπήρξα 120 κιλά και ακόμα και που το λέω με πιάνει μια τρέλα. Θα ήθελα πολύ να έχω ένα ωραίο σώμα, ωστόσο δεν ξέρω αν έχω τόση χαλάρωση που με γυμναστική δεν μαζεύεται και που η κοιλιά μου θα είναι έτσι που απλά θα φαίνεται άσχημο. Θα ήθελα αν γίνεται να μου πείτε αν πρέπει να χάσω και άλλο βάρος όπως με βλέπετε ή αν είναι περισσότερο θέμα ποσοστού λίπους. Επίσης πως μπορώ να ξέρω πόσο % λίπος έχω; Όσον αφορά τι γυμναστική θα πρέπει να εστιάσω κάπου; Και τι γυμναστική να κάνω; Γενικά με το αερόβιο το έχω τρέχω και 5 και 10χλμ (τώρα λόγω δουλειάς όχι αλλά πριν 2 μήνες το έκανα 3-4 φορές την εβδομάδα και πιο πριν πηγαινα κροσφιτ αλλα λογω κοβιντ το εκοψα).Όνομα: Screenshot 2020-11-07 at 10.15.45 AM.jpg Εμφανίσεις: 427 Μέγεθος: 235,6 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-11-20 11:57 #2
    Προεπιλογή
    Καταρχάς μπράβο για την απώλεια κιλών που ήδη ειχες.
    Να μην σε πιανει τρέλα οταν το σκέφτεσαι. Ίσα ίσα, να εχεις στο μυαλό σου τι κατάφερες και οτι μπορείς να καταφέρεις ακόμη περισσότερα.
    Με γυμναστική και ισορροπημένη διατροφή οχι μόνο θα βελτιώσεις το σωμα σου και θα ρίξεις το ποσοστό λίπους σου, αλλά θα βελτιώσεις και την ψυχολογία σου.
    Ρωτάς αν πρέπει να χασεις και άλλο βάρος, ή αν είναι απλά θέμα απώλειας λίπους. Μα αυτά τα δύο πανε μαζί. Η απώλεια λίπους που θα έχεις, θα εχει σαν αποτέλεσμα η ζυγαριά σου να δείξει μικρότερο βάρος. Άποψη μου είναι πως πρέπει να πέσεις λιγάκι.
    Το ποσοστό λίπους το μαθαίνεις είτε με δερματοπτυχομετρο,είτε με τις διάφορες ζυγαριες που κανουν αυτή την δουλειά-άλλες καλύτερα και άλλες όχι τόσο καλά. Προσωπικά μοναδικος τρόπος μέτρησης του λίπους μου,είναι ο καθρέφτης.
    Εστίασε στο αερόβιο και βαλε στο προγραμμα σου κάποιες ασκήσεις μυϊκής ενδυνάμωσης. Εχεις προσβαση σε βάρη ή κατι τέτοιο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-11-20 12:02 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giorgos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς μπράβο για την απώλεια κιλών που ήδη ειχες.
    Να μην σε πιανει τρέλα οταν το σκέφτεσαι. Ίσα ίσα, να εχεις στο μυαλό σου τι κατάφερες και οτι μπορείς να καταφέρεις ακόμη περισσότερα.
    Με γυμναστική και ισορροπημένη διατροφή οχι μόνο θα βελτιώσεις το σωμα σου και θα ρίξεις το ποσοστό λίπους σου, αλλά θα βελτιώσεις και την ψυχολογία σου.
    Ρωτάς αν πρέπει να χασεις και άλλο βάρος, ή αν είναι απλά θέμα απώλειας λίπους. Μα αυτά τα δύο πανε μαζί. Η απώλεια λίπους που θα έχεις, θα εχει σαν αποτέλεσμα η ζυγαριά σου να δείξει μικρότερο βάρος. Άποψη μου είναι πως πρέπει να πέσεις λιγάκι.
    Το ποσοστό λίπους το μαθαίνεις είτε με δερματοπτυχομετρο,είτε με τις διάφορες ζυγαριες που κανουν αυτή την δουλειά-άλλες καλύτερα και άλλες όχι τόσο καλά. Προσωπικά μοναδικος τρόπος μέτρησης του λίπους μου,είναι ο καθρέφτης.
    Εστίασε στο αερόβιο και βαλε στο προγραμμα σου κάποιες ασκήσεις μυϊκής ενδυνάμωσης. Εχεις προσβαση σε βάρη ή κατι τέτοιο;
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πόσο θεωρείς ότι πρέπει να πέσω δηλαδή; Ζυγαριά θα ήθελα όντως να πάρω που να μετράει ποσοστό λίπους. Αερόβιο έχω ένα γήπεδο για τρέξιμο, αλλά στην προηγούμενη καραντίνα το είχαν κλειδώσει, σε αυτήν δεν ξέρω. Πρόσβαση σε βάρη είχα όσο πήγανα κροσφιτ.. τώρα βασικά κοιλιακούς, κάμψες και τέτοια μπορώ.. κάτι τρίκιλους αλτήρες.. αλλά όταν κάνεις deadlifts που η μπαρα μονη της ειναι 20 κιλά.. και τη φορτώνεις και άλλα 40 τι να σου κάνει.. σκεφτόμουν να πάρω TRX για να κάνω καμία ισομετρική.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-11-20 19:22 #4
    Προεπιλογή
    Το πόσο πρέπει να πέσεις, θα το κρίνεις εσύ, με την πρόοδο σου. Πχ,απο τα 77 κιλα,πηγα στα 81 και σχεδόν όλοι μου έλεγαν οτι ειχα αδυνατίσει. Θελω να πω ότι τα νούμερα είναι σχετικά. Δούλεψε με τον καθρέπτη σου.
    Οτι μπορείς,κάνε. Υπάρχουν πολυ δυνατα βίντεο στο YouTube με διαφορα hiit προγραμματα . Πχ https://youtu.be/cZnsLVArIt8
    Απάντηση με παράθεση