Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 23-11-20 01:45 #1
    Προεπιλογή Κολύμπι : Καραντίνα vol2 και Χειμερινή Κολύμβηση
    Καλησπέρα παιδιά.

    Ελπίζω να είστε όλοι καλά.
    Αγαπώ το κολύμπι και είναι και η ασφαλέστερη για μένα λόγω χειρουργείων και τραυματισμών αερόβια άσκηση που μπορώ να κάνω με τον πιο έντονο τρόπο.
    Έτσι από την πρώτη καραντίνα που έκλεισαν και τα κολυμβητήρια το έβαλα μπρός να τα καταφέρω και να γίνω χειμερινή κολυμβήτρια.
    Προς το παρόν αντέχω και πηγαίνω κάθε βδομάδα για μπάνιο.

    Έχω βρει διάφορες ασκήσεις που εκτελώ στο νερό μαζι με έντονο κολύμπι, το νερό με κάνει να νιώθω ευεξία και με εναν τροπο αποσυμπιέζει αρκετούς πόνους που νιώθω by default στο σώμα μου.

    Πάει κάποιος απο σας χειμώνα για κολύμπι;
    Πόση ώρα αντέχετε μέσα; Έχει υπαρξει περίπτωση κρυολογήματος απαυτό;
    Είναι η πρώτη φορά που το κάνω και όλοι μου οι φίλοι κρυώνουν οπότε κολυμπώ μόνη.

    Επίσης μου αρέσουν πολύ οι ασκήσεις μέσα στο νερό οπότε αν έχετε καποια άσκηση να προτεινετε θα σας ήμουν πολύ ευγνώμων.

    Ευχαριστώ πολύ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-11-20 19:53 #2
    Προεπιλογή
    Σήμερα η θερμοκρασία του νερού είναι 20 βαθμούς κελσίου στον Αργοσαρωνικό, δηλαδή παραπάνω από την εξωτερική, βλέπε meteo χάρτης παραλιών και ψάχνε την κάθε παραλία. Στην αρχή με το που μπαίνεις είναι λίγο ψυχρολουσία αλλά μετά συνηθίζεις αν δεν το αφήσεις από τον Σεπτέμβριο. Πρέπει να πηγαίνεις 1 φορά την εβδομάδα ή στις 10 ημέρες. Χρονικά τώρα μέσα στο νερό αυτή την εποχή αντέχεις άνετα 20-30' λεπτά. To θέμα είναι να πηγαίνεις ημέρες με λιακάδα και να μην φυσάει π.χ. βοριάς 4+ μποφόρ. Συνήθως κρυώνουμε στα άκρα δάκτυλα χεριών, ποδιών και κεφάλι/μαλλιά όταν μένουμε πολύ ώρα στο νερό. Υπάρχουν ειδικά ισοθερμικά σκουφάκια σε ανάλογα μεγέθη π.χ. Zone3, AquaSphere από Νεοπρεν στα 30 ευρώ κλπ κάνουν δουλειά σε σύγκριση με τα σιλικόνης, θα τα βρεις και σε ελληνικά καταστήματα καταδύσεων, τρίαθλου, extreme sports ή ηλεκτρονικά, δες πως είναι στο https://www.youtube.com/watch?v=4p-tB_o5wJ0 , γαντάκια και κάλτσες (δεν τα χρησιμοποιώ) ή μπορείς να αγοράσεις ισοθερμική στολή από το γόνατο μέχρι τους ώμους (70-120 ευρώ) ή αστράγαλο με καρπό (too much). Τον Δεκέμβριο μέχρι την Πρωτοχρονιά η θερμοκρασία νερού πέφτει στους 18 βαθμούς, οπότε πρέπει να μένεις μέσα 15-20 λεπτά. Τον Ιανουάριο, Φεβρουάριο, Μάρτιο είναι τα ζόρια και η πραγματική χειμερινή κολύμβηση αλλά δεν είναι πλέον διασκεδαστικό/ευχάριστο καθώς κρυώνει η πλάτη σου, πρέπει να κολυμπάς διαρκώς και αντέχεις λίγο στο νερό max 10 λεπτά. Αυτούς του μήνες πολύ πηγαίνουμε - πληρώνουμε στην Λίμνη Βουλιαγμένης που είναι πολύ πιο ζεστά αλλά φέτος είναι κλειστή λόγω covid19. Πάντα μεγάλη πετσέτα ή μπουρνούζι όταν βγεις και αλλάζεις μαγιό (έχε 2 ή 3 μαζί σου). Πάντα ζεστό ντους όταν πας σπίτι. Αν μένεις Αττική χειμερινοί μαζεύονται κυρίως στις εξής : στον Άλιμο (2η πλαζ Αλίμου, Ακτή Ηλίου, στάση τραμ Καλαμάκι), Γλυφάδα, Α' Πλαζ Βούλας (λίγο πιο καθαρά νερά από τις 2 πρώτες και ρηχά), Νηρηίδες Βουλιαγμένηs (ωραίο περιβάλλον), Ακτή Βουλιαγμένης (προ κωρονοιού μαζευόταν κόσμος μέσω facebook/instagram γκουγκλαρε "we swim greece", παραλία στο ύψος εστιατόριο "Λάμπρος" στην Βουλιαγμένη που είναι και ο όμιλος των χειμερινών κολυμβητών (πάντα θα βρεις κόσμο όλων των ηλικιών), Αλκυονίδες Βάρκιζα, Mojito Bay μετά τις τρύπες Καραμανλή (απάνεμα ρηχά νερά και ζεστά, βέβαια είναι βούρκος το καλοκαίρι), παραλία Αλθέας, Γαλάζια Ακτή. Από κρύωμα τώρα αν μείνεις πολύ ώρα μέσα στο νερό τον χειμώνα μπορεί να ανεβάσεις πυρετό μέχρι 38 το βράδυ για 2-3 ημέρες και να τρέμεις. Τότε χρειάζεται ντεπόν max αναβράζοντα ή ponstan. Αυτά, αντιηλιακό μόνο στο πρόσωπο να συνθέσεις βιταμίνη D και ενυδατική μετά σε πρόσωπο και σώμα για να είσαι μπρονζέ όλο το χρόνο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-11-20 22:19 #3
    Προεπιλογή
    Θέλω να πω από την πλευρά μου ότι ενώ το αργότερο που είχα κολυμπήσει ήταν 20 Οκτώβρη κάπου το 2006 , φέτος άλλαξαν τα πράγματα.
    Το Δεκέμβρη του 2019 , στην προ κορονοιου εποχή, βρέθηκα τελευταία φορά Ελλαδα , στο Ηράκλειο της Κρήτης απ' όπου κατάγομαι.
    Δεν ξέρω πως την είδα τη δουλειά και κάπου 10 Δεκέμβρη πήγα για μπάνιο στη θάλασσα. Δεν ξέρω τι όνειρο είδα αλλά πηγα.
    Ήταν μια ηλιόλουστη μέρα. Νερό πολύ κρύο. Όμως βουτηξα και δεν το μετάνιωσα. Τολμώ να πω ότι αν ξαναβρεθώ στην Ελλάδα ακόμα και χειμωνα θα φροντίσω για χειμερινό-α μπάνιο-α.
    Το Δεκέμβρη λοιπόν του 19 έκανα συνολικά 4 μπάνια.

    Το νερό μου άρεσε ίσως καλύτερα και από το καλοκαίρι.
    Παγωμένο κρύσταλλο και καθαρό.
    Μπορώ να πω άλλαξε εντελώς η άποψη μου για το χειμερινό μπάνιο. Θεωρώ προσφέρει πολύ περισσότερα απ' ότι το καλοκαιρινό ζεστό και κάποιες φορές όχι καθαρό νερό.
    Σας το συνιστώ να πάτε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-11-20 22:25 #4
    Προεπιλογή
    Lantus ευχαριστουμε για την τελεια αναλυτικοτατη κατατοπιστικοτατη απαντηση σου!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-11-20 13:46 #5
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lantus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα η θερμοκρασία του νερού είναι 20 βαθμούς κελσίου στον Αργοσαρωνικό, δηλαδή παραπάνω από την εξωτερική, βλέπε meteo χάρτης παραλιών και ψάχνε την κάθε παραλία. Στην αρχή με το που μπαίνεις είναι λίγο ψυχρολουσία αλλά μετά συνηθίζεις αν δεν το αφήσεις από τον Σεπτέμβριο. Πρέπει να πηγαίνεις 1 φορά την εβδομάδα ή στις 10 ημέρες. Χρονικά τώρα μέσα στο νερό αυτή την εποχή αντέχεις άνετα 20-30' λεπτά. To θέμα είναι να πηγαίνεις ημέρες με λιακάδα και να μην φυσάει π.χ. βοριάς 4+ μποφόρ. Συνήθως κρυώνουμε στα άκρα δάκτυλα χεριών, ποδιών και κεφάλι/μαλλιά όταν μένουμε πολύ ώρα στο νερό. Υπάρχουν ειδικά ισοθερμικά σκουφάκια σε ανάλογα μεγέθη π.χ. Zone3, AquaSphere από Νεοπρεν στα 30 ευρώ κλπ κάνουν δουλειά σε σύγκριση με τα σιλικόνης, θα τα βρεις και σε ελληνικά καταστήματα καταδύσεων, τρίαθλου, extreme sports ή ηλεκτρονικά, δες πως είναι στο https://www.youtube.com/watch?v=4p-tB_o5wJ0 , γαντάκια και κάλτσες (δεν τα χρησιμοποιώ) ή μπορείς να αγοράσεις ισοθερμική στολή από το γόνατο μέχρι τους ώμους (70-120 ευρώ) ή αστράγαλο με καρπό (too much). Τον Δεκέμβριο μέχρι την Πρωτοχρονιά η θερμοκρασία νερού πέφτει στους 18 βαθμούς, οπότε πρέπει να μένεις μέσα 15-20 λεπτά. Τον Ιανουάριο, Φεβρουάριο, Μάρτιο είναι τα ζόρια και η πραγματική χειμερινή κολύμβηση αλλά δεν είναι πλέον διασκεδαστικό/ευχάριστο καθώς κρυώνει η πλάτη σου, πρέπει να κολυμπάς διαρκώς και αντέχεις λίγο στο νερό max 10 λεπτά. Αυτούς του μήνες πολύ πηγαίνουμε - πληρώνουμε στην Λίμνη Βουλιαγμένης που είναι πολύ πιο ζεστά αλλά φέτος είναι κλειστή λόγω covid19. Πάντα μεγάλη πετσέτα ή μπουρνούζι όταν βγεις και αλλάζεις μαγιό (έχε 2 ή 3 μαζί σου). Πάντα ζεστό ντους όταν πας σπίτι. Αν μένεις Αττική χειμερινοί μαζεύονται κυρίως στις εξής : στον Άλιμο (2η πλαζ Αλίμου, Ακτή Ηλίου, στάση τραμ Καλαμάκι), Γλυφάδα, Α' Πλαζ Βούλας (λίγο πιο καθαρά νερά από τις 2 πρώτες και ρηχά), Νηρηίδες Βουλιαγμένηs (ωραίο περιβάλλον), Ακτή Βουλιαγμένης (προ κωρονοιού μαζευόταν κόσμος μέσω facebook/instagram γκουγκλαρε "we swim greece", παραλία στο ύψος εστιατόριο "Λάμπρος" στην Βουλιαγμένη που είναι και ο όμιλος των χειμερινών κολυμβητών (πάντα θα βρεις κόσμο όλων των ηλικιών), Αλκυονίδες Βάρκιζα, Mojito Bay μετά τις τρύπες Καραμανλή (απάνεμα ρηχά νερά και ζεστά, βέβαια είναι βούρκος το καλοκαίρι), παραλία Αλθέας, Γαλάζια Ακτή. Από κρύωμα τώρα αν μείνεις πολύ ώρα μέσα στο νερό τον χειμώνα μπορεί να ανεβάσεις πυρετό μέχρι 38 το βράδυ για 2-3 ημέρες και να τρέμεις. Τότε χρειάζεται ντεπόν max αναβράζοντα ή ponstan. Αυτά, αντιηλιακό μόνο στο πρόσωπο να συνθέσεις βιταμίνη D και ενυδατική μετά σε πρόσωπο και σώμα για να είσαι μπρονζέ όλο το χρόνο.
    Ωραίο ποστ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-11-20 18:01 #6
    Προεπιλογή
    και εγω λογω καραντινας μαρτιου απριλιου αρχισα νωρις απο μαρτιο εχω ομως σταματησει απο τελος οκτωβρη . διοτι και κρυο και πολυ βροχη τωρα αλλα σκοπευω οταν εχει ηλιοφανεια να ξανακανω αρχη 2-3 φορες εβδομαδα πιο πολυ για ηλιο γυμνος 20 λεπτα και αρα d3 και κολυμπι 10 λεπτα λογω κλειστης πισινας στο γυμνασηριο και γενικως κλειστο γυμναστηριο και κανει και καλο στη διαθεση, παντα οταν παω εχω μαζι μου σε θερμο ενα ζεστο πρασινο τσαι με κανελα και το πινω μετα αμεσα και σαφως αλλαζω μαγιο και βαζω καλτσες και κανω και επιτοπια λιγες διατασεις αμεσα ντουζ σπιτι μετα και ενυδατωση αν ειναι χειμωνας συνηθως με λαδι αμυγδαλου .Το καλοκαιρι μονο βαζω αντηλιακο σιγουρα προσωπο και συνηθως και σωμα λογω πολλων ωρων παρουσιας μιας και ζω κρητη και διπλα στη θαλασσα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-12-20 18:27 #7
    Προεπιλογή πρωτο χειμερινο
    και μια φωτο σημερα πρωτο μπανιο μετα απο τελος οκτωβριου που σταματησα .... νερο σαφως κρυο και λογω αερα και λογω οτι εχει κανει πολλα νερα εσχατως αλλα το αντεξα περιπου 6 λεπτα με ελαχιστες παυσεις ελευθερο κολυμπι ...μετα ενα ζεστο τσαι πρασινο με κανελα και 15 λεπτα ηλιο για βιταμινη D ... ελπιζω και φετος να κανω μερικα μεχρι απριλιο οπου εκει αρχιζω κανονικα.... δεν ξερω και ποτε θα λειτουργησει ξανα πισινα και κυριως αν αρχισει παλι το ομαδικο aqua aerobic που μου λειπει για 3 λογους ...1.εκγυμναση διοτι κανουμε σοβαρη προπονηση 2 φορες εβδομ. με βαρακια και λαστιχα 2. ευεξια 3. παρεα στο προγραμμα.
    Απάντηση με παράθεση