Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 08-12-20 13:12 #1
    Cool Αξιολογηση Διατροφης
    Γεια σας, 77 κιλα, 1.83 θελω να αρχισω με γραμμωση,μειωση λιπους σε ενα καλο ποσοστο. Θα ηθελα να μου πειτε καποιες γνωμες για την διατροφη μου.
    Επισης θελω να ρωτησω , μεσα σρ αυτα τα 63γραμμαρια λιπαρων βαζω μεσα και λιπαρα απο ρυζι πχ η πρεπει να συμπληρωσω 63 γραμμαρια αποκλειστικα απο καλες πηγες λιπαρων;

    1900-2000 θερμιδες
    63 λιπαρα 150πρωτεινη 190υδατανθρακες

    1ο γευμα
    Νερο με 65γρ βρωμη
    2ολοκληρα αυγα 3 ασπραδια
    2-3 απαχες γαλοπουλες σε φετες 30γρ ή 1 κασερακι 20γρ

    2ο γευμα (1-1.5ωρα πριν την προπονηση)
    Ρυζι 100γρ, φιλετο κοτοπουλο 200γρ, και καμια σαλατα ανα 2-3 μερες

    3ο γευμα (45λεπτα - 1ωρα) μετα την προπονηση
    Μια μπανανα (αν δω οτι ειναι μικρη τρωω δυο)
    2scoop πρωτεινης με νερο

    4ο γευμα ενα γιαουρτι με αμυγδαλα

    +υπολογισμενες κουταλιες απο ελαιολαδο φυσικα στα πρωτα 2 γευματα

    Ευχαριστω πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-12-20 14:38 #2
    Προεπιλογή
    Βρωμη με 100μλ γαλα οχι νερο μπερδευτηκα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-12-20 15:39 #3
    Προεπιλογή
    οχι λιπαρα μετραμε κυριως τ βασικα ...λαδι λιπος σε κρεας τυρι και τα λοιπα....περιπου ιδια αναλογια μακρος εχουμε ( εχω λιγοτερη πρωτεινη και λιγο πιο πολυ υδατανθ>) και η μετρηση ειναι με βαση το myfitness... app.η αλλο appl .. me proosxh kai ekei οτι περνας ανα ημερα να βλεπεις να εχει σωστα μακρος γατι καμια φορα δεν γραφουν ορισμενες επιλογες...τηρα ετσι τα 63 γρ. λιπους.... περι καλων-κακων αλλο θεμα...θα το βλεπεις στα τρανς στην αναλυση εφαρμογης... αλλα πανω κατω ξερεις τι εστι καλα λιπαρα οποτε προσεχε τι τρως....κατα την γνωμη μου 2 καπακι δοσεις πρωτεινης δηλαδη 50-60 γραμμ. ειναι πολυ...για μια δοση ...θεμα αποροφησης απο νεφρα και σωμα αμεσα
    Αν δεν γυμναζεσαι 2000 οκ για υψος σου αν γυμναζεσαι ισως και λιγες βρες βαισκο μεταβολικο ρυθμο πεσε ομως σε μικρη μειωση υποθερμιδικη αλλιως δεν μιλας για <γραμμωση> ...αλλα για αδυνατισμα με εντονη μειωση μυικου ιστου..ειναι και θεμα ηλικιας σαφως ο μεταβολισμος εισαι ηδη ελαφρυς σε συναρτηση με υψος.Eπειδη ειδα τωρα κανεις προπονηση μποιρεις να πινεις ενα σκοοπ πρωτεινης στα 15 λεπτα το πολυ μετα και μια ωρα η και δυο μετα το αλλο με υδατανθρκα..π.χ μπανανα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeMan : 08-12-20 στις 15:49
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-12-20 16:01 #4
    Προεπιλογή
    Επισης εχεις μονοτονη και οχι πληρης διατροφη ... για πανω απο εβδομαδα π.χ , ειναι πολυ φτωχη θελει και αλλες επιλογες. πιο πολλες φυτικες ινες οσπρια κοκκινο κρεας με μετροειδικα αν κανεις βαρη , ψαρι φρουτα ξηροι καρποι και μερικα βασικα ισως συμπληρωματα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeMan : 08-12-20 στις 16:05
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-12-20 17:27 #5
    Προεπιλογή
    Γεια σου φιλε Γιώργο σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση να εισαι καλα. Αρχικα δεν τρωω μονο ρυζι αλλαζω με μακαρονια ολικης- πατατα, επισης δεν τρωω μονο κοτοπουλο αλλα υπαρχει τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα σολωμος η μοσχαρι, το πρωινο κτλπ δν αλλαζουν. Παλιοτερα εκανα 6 χρονια πολεμικες τεχνες επισης πριν την καραντινα εκανα βαρη (σε γυμναστηριο) απλα χωρις διατροφη για τους 3 απο τους4 μημες καο εχω ξανακανει και στο παρελθον . Αρα δεν ξερω για αυτο που λες οτι 50γρ συμπληρωματος -> 40γρ πρωτεινης σε ενα γευμα θα μου πεσουν βαρια στο νεφρο μου και δεν θα τα χρησιμοποιησει ο οργανισμος μου σωστα μια χαρα ειναι (πιστευω). Τελος κανω σπιτι ασκησεις με βαρυ σε συνδιασμο με ασκησεις με το βαρος του σωματος αρα ελπιζω να μην χασω τοση μυικη μαζα . Τωρα για τις 2000 θερμιδες αν ειναι λιγες, στην καραντινα κυριολεκτικα εκτος απο την προπονηση ειμαι απο τον εναν καναπε στον αλλον χαχαχα, δεν νιωθω αδιαθεσια η ζαλιζομαι , επισης δεν πειναω καν αρα νομιζω ειναι καλα η θερμιδες , αν νιωσω κατι θα ανεβασω υδατανθρακες


    Επισης τρωω αρκετες φορες λαχανικα μπροκολα και φρουτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pavloos : 08-12-20 στις 17:36
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-12-20 17:38 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pavloos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου φιλε Γιώργο σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση να εισαι καλα. Αρχικα δεν τρωω μονο ρυζι αλλαζω με μακαρονια ολικης- πατατα, επισης δεν τρωω μονο κοτοπουλο αλλα υπαρχει τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα σολωμος η μοσχαρι, το πρωινο κτλπ δν αλλαζουν. Παλιοτερα εκανα 6 χρονια πολεμικες τεχνες επισης πριν την καραντινα εκανα βαρη (σε γυμναστηριο) απλα χωρις διατροφη για τους 3 απο τους4 μημες καο εχω ξανακανει και στο παρελθον . Αρα δεν ξερω για αυτο που λες οτι 50γρ συμπληρωματος -> 40γρ πρωτεινης σε ενα γευμα θα μου πεσουν βαρια στο νεφρο μου και δεν θα τα χρησιμοποιησει ο οργανισμος μου σωστα μια χαρα ειναι (πιστευω). Τελος κανω σπιτι ασκησεις με βαρυ σε συνδιασμο με ασκησεις με το βαρος του σωματος αρα ελπιζω να μην χασω τοση μυικη μαζα . Τωρα για τις 2000 θερμιδες αν ειναι λιγες, στην καραντινα κυριολεκτικα εκτος απο την προπονηση ειμαι απο τον εναν καναπε στον αλλον χαχαχα, δεν νιωθω αδιαθεσια η ζαλιζομαι , επισης δεν πειναω καν αρα νομιζω ειναι καλα η θερμιδες , αν νιωσω κατι θα ανεβασω υδατανθρακες
    20 γραμμ. ειναι ο μεσος ορος αμεσης αποροφησης πρωτεινης... απο μελετες...μπορεις αν το βρεις νετ...αλλα εσυ ξερεις..τα ουρα δειχνουν μετα..χαχα ε τωρα ενταξει το εθεσες πιο σαφως αλλα με λογικη επιμενω σπασε τα 2 σκοοπ( συνηθως αναλογα τη μαρκα ανα σκοοπ εινα απο 25 εως 32 γραμμ>) σε λογικη αποστασης 1-2 ωρες...που ετσι πινεις και νερο 300 συν 300 γραμμ. περιπου με μια διαφορα χρονικη..εσυ αποφασιζεις.)
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-12-20 17:58 #7
    Προεπιλογή
    Κομπλε φιλε μου εξαλλου δεν μου ειναι και τρελος κοπος . Θα τρωω ενα σκουπ με την μπανανα 45 λεπτα μετα την προπονηση για την αποκατασταση γλυκογονου και μετα απο 1ωρα αλλο ενα σκουπ καιι μετα απο αλλη μια ωρα το γιαουρτι με αμυγδαλα (+1 κανενα μηλο που συνηθως η πορτοκαλι) που εχω για βραδυνο; Καλα ειναι ετσι;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-12-20 18:05 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pavloos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κομπλε φιλε μου εξαλλου δεν μου ειναι και τρελος κοπος . Θα τρωω ενα σκουπ με την μπανανα 45 λεπτα μετα την προπονηση για την αποκατασταση γλυκογονου και μετα απο 1ωρα αλλο ενα σκουπ καιι μετα απο αλλη μια ωρα το γιαουρτι με αμυγδαλα (+1 κανενα μηλο που συνηθως η πορτοκαλι) που εχω για βραδυνο; Καλα ειναι ετσι;
    H μπορεις να πινεις αμεσα το ενα σκοοπ μετα απο προπονηση και μετα 45 -60 λεπτα νεο με μπανανα το γλυκογονο εχει μεγαλυτερο παραθυρο και επισης δεν υπαρχουν ισχυρες ενδειξεις οτι μετα τη προπονση mia whey χρειαζεται και αμεσα υδαταντρακα στο να βοηθησει σωμα σε μη καταβολικη πορεια...οποτε και σκετη whey εχει νοημα αμεσα μετα απο ασκηση βαρους -βαρη πιο μετα ναι με μπανανα η μελι η μηλο ( ειναι χαζο ερωτημα αν ειναι πραισνο η κοκκινο) η ακομα και ως λυση στιγμης 2 ρυζογκοφρετες
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-12-20 18:24 #9
    Προεπιλογή
    Κομπλε μελι δεν μου αρεσει και πολυ και εχω δει στο φορουμ οτι ειναι απλα 'σκετη ζαχαρη ' αρα θα το αποφυγω. Απο θεμα προπονησης σιγουρα τα παω καλα αρα ελπιζω να δω αποτελεσμα με αυτην την διατροφη
    Να εισαι καλα φιλε μου
    Απάντηση με παράθεση