Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 10-05-21 18:49 #1
    Προεπιλογή συμπληρωμα πρωτεινης σαν εφηβος
    Καλησπερα και χρονια πολλα παιδια. Ειμαι 17 ετων, 1,86 και 83 κιλα. Με θερμιδικο ελειμμα και παραλληλα αρκετουτσικη γυμναστικη(αεροβιο και βαρη), επεσα απτα 90 στα 83 σε 2 μηνες περιπου. Το μεγαλυτερο μερος των κιλων που εχω χασει ειναι λιπος και γενικα το ολο θεμα παει πολυ καλα. Δεν κανω bulk η καθαρο κοψιμο λιπους, προσπαθω να κανω ενα "body recomposition", οπου χανω λιπος και αυξανω μυικη μαζα την ιδια στιγμη. Μεχρι τωρα δουλευει αψογα και παρ'ολο που εχω χασει 7 κιλα φαινομαι πιο γεροδεμενος και σιγουρα με περισσοτερη μυικη μαζα. Κατι που με προβληματιζει ειναι οτι πιστευω πως με τη δουλεια που ριχνω απο αποψη γυμναστικης θα επρεπε να ειχα δει μεγαλυτερη αυξηση στη μυικη μαζα(διατροφη κλπ ολα αψογα, πινω παρα πολυ νερο, τρωω καθαρα και κανω 1 φορα την εβδομαδα ενα cheat-day που τρωω οτι θελω σε λογικες ποσοτητες, για να μη κολλαει ο οργανισμος) Το μονο θεμα που εχω απο αποψη διατροφης ειναι οτι δεν τρωω πολλα φαγητα πλουσια σε πρωτεινη. Λογω μαθηματων και προπονησης δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο για να μαγειρεψω κατι συγκεκριμενο, και τρωω απλα οτι υπαρχει στο σπιτι και ειναι υγιεινο. Πολλες φορες τυχαινει να μην ειναι πχ ομελετα η μοσχαρι/κοτοπουλο και ετσι η διαιτα μου ειναι αρκετα ασυνεπης οσο αφορα τα πρωτεινουχα φαγητα. Η ερωτηση μου βασικα ειναι, εαν ειναι οκ να παρω συμπληρωμα καθαρης πρωτεινης απ'τα 17, ποσα scoop πρεπει να παιρνω καθημερινα και ποτε.
    Και εαν εχετε να προτεινετε καποια συγκεκριμενη μαρκα.

    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-05-21 00:33 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    το πιο εύκολο πράμα είναι το συμπλήρωμα , γιατι πολύ απλα όπως το λέει και η λέξη είναι συμπλήρωμα διατροφής και η ποσότητα που θα λάβει κάποιος εχει να κάνει ανάλογα με τις απαιτήσεις του , αν πχ έχει αγωνιστικό στόχο (πράγμα πολύ σπάνιο μόνο ενα 1-2% να έχει τετοιο προσανατολισμό) και το βασικότερο και ουσιαστικότερο , έχει να κάνει ανάλογα με το πόση πρωτείνη λαμβάνει απο το φαγητό , εκεί η εύκολη οικονομικη και πρακτική λύση είναι ενα ποιοτικό συμπλήρωμα και λέω οικονομικη διότι για να πάρει κάποιος την ποσότητα που χρειάζεται απο φαγητο θα του βγεί πιο ακριβά
    Σε περίπτωση που δεν λαμβάνει αρκετη πρωτείνη απο την τροφή (πράγμα που σημαίνει λαμβάνουμε υπόψιν όλες τις πηγες πρωτείνης όπως και τις φυτικές , φακες όσπρια γενικότερα κινόα κτλ σε συνδιασμο με ρύζι) , τότε μπορεις να παίρνεις άνετα 3 δόσεις την ημέρα με την βασική προτεινόμενη δόση , για να συμπληρώνετε η ημερήσια ανάγκη και απο κεί και πέρα μπορει να αυξηθεί λίγο η δόση ανάλογα με τα κιλά του καθένα και τις ανάγκες

    αλλα αν κάποιος στην ηλικία σου κάθεται και τα ψηρίζει μη φάει κανα στραγάλι παραπάνω και χαλάσει , τότε λέμε ας αλλάξει άθλημα γιατι αυτο θεωρείται κατάντια
    Η διατροφη πρέπει να είναι τρόπος ζωής και οχι κόλλημα , πλήν περιπτώσεων όπου λόγω Ιατρικου ιστορικού κάποιος πρέπει να προσέχει η να αποφεύγει κάποιες τροφες
    Αλλα γενικότερα ένας υγιεινός τρόπος διατροφης πλήρους με σωστα διατροφικα στοιχεία είναι το ιδανικό και οχι άρρωστα και κομπλεξικα κολλήματα σαν να είναι κανας παππούς που φοβαται να φαει μην του ανέβει καμια πίεση
    Εφόσον το αποτέλεσμα σε ικανοποιεί τότε πάει να πεί οτι αυτο που κάνεις είναι σωστο για τούς στόχους σου
    Συμπλήρωμα αν υπάρχει δυνατότητα μπορείς να δείς και στο σαιτ του χορηγού και οχι μόνο επειδη είναι χορηγός στο φόρουμ αλλα επειδη υπάρχει μεγάλη γκάμα πολύ καλών πρωτεινών απο αξιόπιστες και ευρείας αποδοχής πρωτεινών και περισσότερο είναι η επιλογη θέμα γούστου γιατι κατα τα άλλα διατροφικα και ποιοτικα είναι αξιόπιστες και δοκιμασμένες εταιρίες για χρόνια , όπως Γουόριορ , Νούτρεντ , ένερτζυ μπόντυ , scimx , ON , INKO , κτλ

    Και επίσης μη νομίσεις οτι με τον ίδιο ρυθμό που ανεβάζουμε τα στατους στην αρχη θα συνεχίσουμε συνέχεια αυτα δεν γίνονται και όταν τα βλέπεις σε κάποιους, σε υπερβολικό όμως βαθμό να γίνονται μη τα πιστεύεις γιατι κατι κρύβουν και δεν το λένε , δηλαδη με φυσικο τρόπο έχει κάποιες δυνατότητες το σώμα όπου ακόμη και αυτες διαφερουν στον καθένα , ανάλογα με τον σκελετό του , τον μεταβολισμό του και τα γεννετικά του , άρα όλοι δεν μπορουν να έχουν τα ίδια αποτελέσματα ειδικα με φυσικό τρόπο , αλλα ούτε και με χημικό
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-12-21 22:34 #3
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Μπορείς να πάρεις οτιδήποτε συμπλήρωμα θέλεις και θα έλεγα ότι ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις συμπληρώματα,όπως πιστεύω ότι όλη η ανθρωπότητα πρέπει. Πάρε και την πρωτεϊνών σου,πάρε και την πολυβιταμινη και τα ωμέγα 3 και την κρεατινη σου και μια χαρά θα σαι. Θα πας και πιο πειθαρχημένος στο gym και θα κάνεις πιο καλές προπονήσεις,απλά βάσει ψυχολογίας.

    Πότε μην αποδώσεις όμως τα αποτελέσματα στο ότι στα 17 σου άρχισες συμπληρώματα. Τα αποτελέσματα αποδίδονται σε διατροφή & προπόνηση αρχικά
    Απάντηση με παράθεση