Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 16-07-21 01:48 #1
    Προεπιλογή Σερραπεπτάση ουλώσης ιστός
    Γεια σας
    Είχα πάθει 1,5 χρόνο πριν μια θλαση στον οπίσθιο μηριαίο ψηλά ψηλά. Πόναγα πάρα πολύ και εκανε να περάσει κανα 8μηνο!!!!!!
    Ευτυχώς πέρασε βέβαια αλλά εχει αφήσει ουλώδη ιστό. Στην αρχη ο ουλώδης ιστός ηταν πολύ εξαπλωμένος αφου μεχρι και εγω αλλα και η μητέρα μου μπορούσαμε πολύ εύκολα να πιασουμε ότι κάτι βρίσκεται μεσα στο πόδι. Και δυο φυσικοθεραπευτές το εντόπισαν. Εκανα γυμναστικη και ηταν ΤΡΟΜΕΡΑ ενοχλητικο ενοιωθα ενα πράγμα να κινείται μεσα στο πόδι μου. Μειώθηκε ξαφνικά κατά 60% αυτός ο ουλώδης ιστός ευτυχώς στο 8μηνο όπου και έγινα καλά. Αλλα παρέμεινε ένα κομμάτι ενοχλητικό μέσα στο πόδι μου και αυτό θα ναι μόνιμο όπως φαίνεται γιατί εδω και τόσους μήνες από τον Νοέμβριο εως τώρα ειναι στάσιμο και δεν διαλύεται άλλο.

    Και διάβασα πως η σερραπεπτάση (ένζυμο) τρώει τον ουλώση ιστό. Το έχει δοκιμάσει κάποιος για να μας πει;
    Μεχρι προσφατα (αλλά ακόμα και τώρα) πουλιόταν ως συμπλήρωμα διατροφής, αλλα τώρα το πουλάνε και ως φάρμακο που μπορείς να το αγοράσεις και χωρίς συνταγή. Αν κάποιος το δοκίμασε και ξέρει να μου πει πόσα IU πρέπει να παίρνω και για πόσο καιρό μέχρι να διαλυθεί ο ουλώδης ιστός. Γιατί πραγματικά ειναι πολύ σπαστικο αυτό το κλακ κλακ !
    Λέω να παίρνω 20.000 IU τρεις φορές την μέρα, άρα 60.000 ΙU ημερησίως. Θα δω διαφορά άραγε;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melene : 16-07-21 στις 01:59
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-07-21 02:07 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    έχω ακούσει θεωρίες απο κάποιους που ψάχτηκαν σ αυτο , ότι βοηθά σε οιδήματα , θρόμβους , κατατρώει διαφορους μη ζωντανούς σχηματισμούς στο σώμα και κατι για ρευματοειδής αρθριτιδες , φλεγμονές , για καρδιά και ένα σωρό παθήσεις , αλλα ακόμη και ασπιρίνη να πάρουμε σε κάποιους ανθρώπους μπορει να φέρει παρενέργειες και αν έχει πλέον καταταγεί στα φάρμακα καλό θα είναι πρίν την χρήση κάποια ιατρικη συμβουλή απο κάποιον γιατρό που να γνωρίζει βέβαια , για να πεί τι να προσέξεις κατα την χρήση και τι εξετάσεις αν χρειαστει να κάνεις , μην τυχόν και έχει παρενέργειες
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-07-21 01:29 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω ακούσει θεωρίες απο κάποιους που ψάχτηκαν σε αυτο , ότι βοηθά σε οιδήματα , θρόμβους , κατατρώει διαφορους μη ζωντανούς σχηματισμούς στο σώμα και κατι για ρευματοειδής αρθριτιδες , φλεγμονές , για καρδιά και ένα σωρό παθήσεις , αλλα ακόμη και ασπιρίνη να πάρουμε σε κάποιους ανθρώπους μπορει να φέρει παρενέργειες και αν έχει πλέον καταταγεί στα φάρμακα καλό θα είναι πρίν την χρήση κάποια ιατρικη συμβουλή απο κάποιον γιατρό που να γνωρίζει βέβαια , για να πεί τι να προσέξεις κατα την χρήση και τι εξετάσεις αν χρειαστει να κάνεις , μην τυχόν και έχει παρενέργειες
    Και εγώ έχω διαβάσει φανταστικά πράγματα για αυτό το ένζυμο. Και είναι πολύ χρήσιμο γιατί μεγαλώνοντας τα δικά μας ένζυμα μειώνονται. Αλλά εχω διαβάσει δυο σοβαρές παρενέργειες η μία ότι κάποιοι κάναν εμετό και η άλλη η τριχόπτωση ! Το δοκίμασα τελικά και ενώ δεν ειχα κανένα θέμα με το στομάχι μου δυστυχως όταν λούστηκα είδα πως μάδαγα πολύ περισσότερο από το φυσιολογικό! Κρίμα Και είχα ρωτήσει κιολας σε μια εταιρεία που το πουλάει και λεει αυτος δεν εχει να κανει με τα δερματολογικά. Ναι αλλά και τα μαλλιά ουσιαστικά νεκρή πρωτείνη είναι ! Ο φόβος της τριχόπτωσης ηταν ο λόγος που εδώ και μήνες δεν το έπαιρνα Βέβαια εχω και θέματα με έλλειψη σιδήρου αλλά δεν νομίζω έτσι ξαφνικά μεσα σε λίγες μέρες που πηρα την σερραπεπτάση να έβλεπα παραπάνω τριχόπτωση για άλλο λόγο. Παρασκευή την ξεκίνηση Τετάρτη λούστηκα ή Τρίτη δεν θυμάμαι και όμως είχα αυτήν την παρενέργεια τόσο άμεσα!
    Δυστυχως δεν ειναι για μένα λοιπόν! Ίσως να ψάξω να βρω κάποιο άλλο ένζυμο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-07-21 02:24 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Γι αυτο ειπα καλό είναι να μην κάνουμε τα πειραματόζωα , θέλει ψάξιμο αλλα με ειδικούς γιατρούς και δεν είναι τυχαίο ότι συγκαταλέγεται στα φάρμακα , κάποιος λόγος υπάρχει που δεν πωλείται πλέον σαν συμπλήρωμα και αν είναι να λύσεις ενα πρόβλημα και να μαδήσεις δε λέει και δεν ενοώ να μαδήσεις εκεί που θα ήθελε κάθε γυναίκα, δηλαδη αποτρίχωση αλλα η φαλάκρα στη γυναίκα δεν πάει , στον άντρα το λές και μόδα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-07-21 10:22 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι αυτο ειπα καλό είναι να μην κάνουμε τα πειραματόζωα , θέλει ψάξιμο αλλα με ειδικούς γιατρούς και δεν είναι τυχαίο ότι συγκαταλέγεται στα φάρμακα , κάποιος λόγος υπάρχει που δεν πωλείται πλέον σαν συμπλήρωμα και αν είναι να λύσεις ενα πρόβλημα και να μαδήσεις δε λέει και δεν ενοώ να μαδήσεις εκεί που θα ήθελε κάθε γυναίκα, δηλαδη αποτρίχωση αλλα η φαλάκρα στη γυναίκα δεν πάει , στον άντρα το λές και μόδα
    Ναι αν ενας αντρας εχει τριχόπτωση δεν εγινε και κατι γιατι εχει κοντά μαλλια (συνήθως) οπότε θα τα ξαναβγάλει άμεσα, μια γυναικα με μακρυά μαλλιά φαίνεται άσχημο αν ειναι λίγα ! Άσε που θες μήνες ή και χρόνια να τα μακρύνεις αν τα θες πολύ μακρυά....οπότε για μένα ειναι πολύ άσχημη παρενέργεια !
    Αφού το πήρα πρέφα σχετικα γρήγορα δεν έγινε κάτι ! Κρίμα πάντως γιατί είχε πολλά οφέλη κατά τα άλλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-07-21 17:30 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    ενοείτε οχι απλα άσχημη αλλα ασχημότατη παρενέργεια , ό άντρας τα ξυρίζει κιόλας που είναι και μόδα τελευταία και όπως λέμε η φαλάκρα αν έχει κεφάλι γλόμπο ο άλλος μπορει να τον πάει κιόλας όπως και τα μούσια που πάνε σε όλους τους άντρες , γιατι και οι σχαμεροί κρύβουν την ασχήμια τους , δεν ισχύει το ίδιο για τις γυναίκες
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-07-21 09:08 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενοείτε οχι απλα άσχημη αλλα ασχημότατη παρενέργεια , ό άντρας τα ξυρίζει κιόλας που είναι και μόδα τελευταία και όπως λέμε η φαλάκρα αν έχει κεφάλι γλόμπο ο άλλος μπορει να τον πάει κιόλας όπως και τα μούσια που πάνε σε όλους τους άντρες , γιατι και οι σχαμεροί κρύβουν την ασχήμια τους , δεν ισχύει το ίδιο για τις γυναίκες
    xaxa ακριβως για εμάς τις γυναίκες ειναι όλα πιο δύσκολα
    εχουμε πολλές λεπτομέρειες να φροντίσουμε
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-08-21 02:39 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο melene Εμφάνιση μηνυμάτων
    xaxa ακριβως για εμάς τις γυναίκες ειναι όλα πιο δύσκολα
    εχουμε πολλές λεπτομέρειες να φροντίσουμε
    και μείς οι άντρες σαν πλάσματα που νιώθουμε , πόσο εκτιμούμε αυτές τις λεπτομέρειες που φροντίζεται
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση