Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 06-12-21 23:33 #1
    Προεπιλογή Ερώτηση για διατροφη
    Καλησπέρα σε όλους,
    Είμαι 36 χρόνων, 79 κιλά με ύψος 1.80.εχω ξεκίνησε διατροφή εδώ και 3μηνες και χρησιμοποιώ την εφαρμογή my fitness pal όπου βάζω όλα τα γεύματα μου και τα έχει αναλυτικά όλα με γραμμάρια πρωτεΐνης υδατανθρακων κτλπ κτλπ. Προσπαθώ να βάλω 2-3 κιλά μυϊκά. Η εφαρμογή μου βγάζει πως χρειάζομαι 3120θερμιδες την ημέρα με 156γρ πρωτεΐνης και 390γρ υδατανθρακων.
    Το πρόβλημα μου ειναι ότι πάντα ξεφεύγω 60-70γρ πρωτεΐνης ημερησίως για να καταφέρω να φτάσω αυτές τις θερμίδες.
    1η ερώτηση, είναι πολύ κακό να λαμβάνω 60-70γρ παραπάνω?
    2η ερώτηση, ψάχνω να βρω γεύματα με υδατανθρακα μόνο αλλά πάντα ότι κι αν φάω εχει και πρωτεΐνη και αναγκαστικά ανεβαίνουν τα γρ πρωτεΐνης.
    3η ερώτηση, αυτά τα 156γρ πρωτεΐνης που θέλω αφορούν ζωική πρωτεΐνη?
    Κάνω βάρη 5-6 φορές την εβδομάδα +2 αερόβιες 45λεπτα περπατημα με 12% κλίση και ταχύτητα 5.5χμ.2 φορές την εβδομάδα κοιλιακούς ραχιαίους.

    Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-12-21 00:47 #2
    Προεπιλογή
    Αφού έχεις την εφαρμογή που σου λέει ακριβώς τα γραμμάρια που πρέπει να φας από πρωτεΐνη και από υδατάνθρακα πώς γίνεται να ξεφευγεις σε πρωτεΐνη για να πιάσεις το σύνολο των θερμίδων;;;;;
    Δεν αναφέρεις τα λιπαρά, που είναι πολύ σημαντικά στην διατροφή.
    1) κακό δεν είναι γιατί η πρωτεΐνη είναι το συστατικό που θα σε βοηθήσει να βάλεις μυϊκή μάζα αλλά αν πρέπει να είσαι μέσα σε ένα θερμιδικο πλαίσιο τότε ίσως να πρέπει να κόψεις θερμίδες από αλλού πχ υδατανθρακα αυτό όμως εξαρτάται και από άλλους παράγοντες δλδ στο πως ανταποκρινεται το σώμα σου
    2) Εννοείς έτοιμα γεύματα;;;;
    Αν έχεις τροφές όπως ρύζι πατάτα βρώμη γλυκοπατατα ρυζάλευρο είναι καθαρός υδατανθρακας που μπερδεύεσαι;;;;
    3) Κατα προτίμηση ναι από ζωική πρωτεΐνη -δε θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί κλπ- αν όμως δεν τρως ζωική πρωτεΐνη τότε η φυτική πρωτεΐνη είναι μονόδρομος

    Καλή επιτυχία στον στόχο σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-12-21 01:15 #3
    Προεπιλογή
    Σευχαριστω για την απάντηση σου.
    Τρώω κανονικά κρέας άρα ναι παίρνω ζωική πρωτεΐνη.
    Όσον αφορά τα λιπαρά ναι η αλήθεια είναι πως τα κρατάω χαμηλά.

    Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις, σήμερα πχ πήγα προπόνηση 6 το απόγευμα. Για την ημέρα είχα ένα υπόλοιπο 1000θερμιδες που έπρεπε να πάρω όμως παράλληλα είχα φτάσει τα 145γρ πρωτεΐνης από τα 156 που θέλω. Μετά την προπόνηση ήπια την πρωτεΐνη μ που είναι 20γρ. Οπότε ρωτώ αυτές τις 1000 θερμίδες που έπρεπε να πάρω θα έπρεπε να ήταν από ρύζι, πατατα κτλπ κτλπ όπως αναφέρεις?

    Ευχαριστω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-12-21 01:24 #4
    Προεπιλογή
    Να συμπληρώσω ότι από συμπληρώματα παίρνω πολυβιταμινες solgar Vm2000, πρωτεΐνη impact whey myprotein, 5γρ ημερησίως κρεατινη myprotein, και όταν νιώθω ότι το χρειάζομαι pre-workout warriorlab pre. Επίσης κάποιες φορές μέσα στην προπόνηση αμινοξέα biotech EAA.
    Γενικά νιώθω καλά νιώθω πως το σώμα μ ανταποκρίνεται πολύ καλά όσον αφορά την ξεκούραση.

    Ευχαριστω.
    Απάντηση με παράθεση