Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 07-12-21 03:06 #1
    Προεπιλογή Help... Υψηλός δείκτης SGOT
    Καλησπέρα σε όλη την όμορφη παρέα εδώ,

    Είμαι ο Ζάχος, 41χρ. 1.83 87kg τώρα που τέλειωσε η καραντίνα και άνοιξαν τα γυμναστήρια, το πήρα έτσι λίγο πιο ζεστά και ξεκίνησα συστηματικά γυμναστήριο + προσεγμένη όσο μπορώ διατροφή.
    Η δουλειά που κάνω είναι γραφείου.
    Στόχος μου είναι η αύξηση μυϊκής μάζας και αργότερα να κάνω ένα cut για να ρίξω το ποσοστό λίπους μου.
    Ξεκίνησα από 10 Σεπτ. γυμναστήριο, 6 ημέρες την εβδομάδα (2 ερεθίσματα η κάθε μυϊκή ομάδα per week) Κυριακή ξεκούραση. Επίσης μέσα στην εβδομάδα μπορεί να πήγαινα/πάω και για μια προπόνηση κολύμπι (1 ώρας) σε κολυμβητήριο.

    Ταυτόχρονα για να με βοηθήσει στον στόχο μου πρόσθεσα 2 συμπληρώματα (δεν έχω ξαναπάρει).
    Από 1η Σεπτ. ένα συμπλήρωμα πρωτεΐνης way isolate την οποία την παίρνω που και που (2-3 φορές περίπου) μέσα στην εβδομάδα, όποτε δεν έχω αρκετή πρωτεΐνη στο φαγητό της ημέρας.
    Και επίσης κρεατίνη από 1η Οκτ κάθε μέρα 5-6 γρ. μετα την προπόνηση (αλλα και τις Κυριακές) μαζί με φρεσκοστυμμένο χυμό πορτοκαλί.

    Μπορώ να πω ότι η κρεατίνη αλλα και το φαγητό σίγουρα (αύξησα την πρωτεΐνη από τις τροφές) νομίζω με βοήθησαν γιατί έχω δει πρόοδο και έχω αυξήσει τα Βάρη στις ασκήσεις.

    Τώρα για να μπω και στο θέμα που ξεκίνησα να σας γράψω αυτό το post… 1η Δεκ. έκανα γενικές εξετάσεις αίματος ουρών. Και βρέθηκε ένας δείκτης αρκετά υψηλός.
    SGOT 70 (όρια 5-40)

    Όλοι οι υπόλοιποι δείκτες ειναι μέσα σε φυσιολογικά όρια ενδεικτικά αναφέρω (χοληστερίνη 146, Τριγλ 42, κρεατινή 1.12 , SGPT 28 , y-GT 27)

    Ο παθολόγος που είδε τα αποτελέσματα το πρώτο πράγμα που με ρώτησε είναι αν παίρνω κάποιο συμπλήρωμα για το γυμναστήριο.
    Κάποιο φάρμακο δεν παίρνω, υποψιάζομαι ότι ο ένοχος για την αύξηση του SGOT είναι η Κρεατινή, και δεν ξέρω αν φταίει ο οργανισμός μου ή η δοσολογία της ή αν είναι κακής ποιότητας αυτή που αγόρασα.
    Δεν ξέρω πραγματικά… ποια η άποψη σας;

    Τα συμπληρώματα που παίρνω αναλυτικά είναι :
    Myprotein Κρεατίνη μονοϋδρική Creapure (2-3 φορές περίπου/εβδομάδα)
    Myprotein Impact Whey Isolate (5-6γρ κάθε μέρα)
    Solgar Collagen Hyaluronic Acid Complex 120mg (μου το σύστησε φυσικοθεραπευτής για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στον ώμο, το παίρνω τις τελευταίες 45 ημέρες, 1 ταμπλέτα/ημέρα)
    Solgar Magnesium citrate (3-4 ταμπλέτες/εβδομάδα)
    Lamberts Pure Fish Oil 1100mg (3-4 ταμπλέτες/εβδομάδα)
    Lamberts Cranberry 750mg (4-5 ταμπλέτες/εβδομάδα)

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και καλές γιορτές,
    Ζάχος
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-12-21 13:10 #2
    Προεπιλογή
    μικρή διόρθωση, έπαιρνα για δυο ήμερες πριν την αιμοληψία, Venoruton 1000mg, 2 ταμπλέτες/ημέρα μετά το φαγητό
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-12-21 13:03 #3
    Προεπιλογή
    ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΓΙΩΡΓΟ ΤΟΥΛΙΑΤΟ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-12-21 03:18 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    εαν δεν πίνεις ξύδια , η κακή διατροφη, φουλ ποσότητα τηγανητά κτλ , τότε αυτα ανεβαίνουν εύκολα και άμεσα με λήψη κάποιου φαρμάκου και σίγουρα αντιβίωσης που είναι στάνταρ οτι η αντιβίωση μπορει να το ανεβάσει , η κάποιο άλλο φαρμακευτικό σκεύασμα , δεν είναι κάτι τραγικό εφόσον δεν συνδιάζονται και άλλοι αιματολογικοι δείκτες να είναι ανεβασμένοι , γιατι βλέπω τα υπόλοιπα 'ενζυμα του συκωτιού είναι στα φυσιολογικα όρια
    Πολλές φορές με έτυχε να με ρωτησουν άτομα που δεν έκαναν καμία κατάχρηση και δεν μπορούσαν να εξηγήσουν τις αυξημένες τιμές και τελικα θυμήθηκαν ότι είχαν πάρει για ενα δεκαήμερο αντιβίωση , η κάποιο άλλο φαρμακο και όταν έκαναν επνεξέταση μετα απο ενα μήνα όλα ήταν σενιέ
    τα συμπληρώματα δεν φερνουν τετοιες παρενέργειες και ούτε η κρεατίνη αν λαμβάνετε σε νορμάλ δοσολογία ανα κιλό σωματικού βάρους και ενοειτε σε κύκλο γιατι η κρεατίνη δεν είναι συμπλήρωμα όπως η πρωτείνη που καθημερινα την χρειάζεται το σώμα , αλλα λαμβάνετε με χρήση στην σωστη δοσολογία έως 6-8 εβδομάδες και μετα παύση άλλο τόσο στο ελάχιστο , μέχρι την επανέναρξη αν θέλει κάποιος
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-12-21 21:18 #5
    Το avatar του χρήστη Mad strength ripper

    Εγγραφή
    01-06-2021
    Περ.
    Athens petroupoli
    Μηνύματα
    36
    Thumbs up
    Καλησπέρα οποία και αν είναι η αιτία έχει σχέση με συκώτι για να σωθείς πάρε livDS η το Liv52 της himalaya και θα το διορθώσεις στο100% γρήγορα χωρίς περιττές επισκέψεις σε ηπατολογους !!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-12-21 20:40 #6
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και όλες τις συμβουλές

    Επισκέφτηκα, δεύτερο παθολόγο ο οποίος όπως και ο Ηλίας εδώ ειπε, δεν είναι πολύ μεγάλο το νούμερο και ειδικά εφόσον δεν συνδυάζονται και άλλοι αιματολογικοί δείκτες να είναι ανεβασμένοι.
    Αυτό που μου πρότεινε είναι να επαναλάβω την εξέταση μετά από μια εβδομάδα έχοντας κάνει αποχή από συμπλήρωμα πρωτεΐνης και κρεατίνης. το πρόβλημα βεβαία είναι οτι έτυχε αύριο και θα μπω στο νοσοκομείο για μια επέμβαση ρουτίνας με μέθη οπού σίγουρα θα μου δώσουν αρκετά φάρμακα, οπότε θα αφήσω να περάσει λίγος καιρός και θα επαναλάβω τις εξετάσεις σε 3 εβδομάδες.

    Ηλία, όχι δεν πίνω ιδιαίτερα αλκοόλ, ζήτημα ένα ποτηράκι κρασί στις 10 ήμερες, ούτε τηγανητά ιδιαίτερα, έχω προμηθευτεί κι εγώ το τελειότερο 3μηνο ένα airfryer άλλα αγαπάμε την σοκολάτα, πράσινο τσάι και καφεΐνη
    Επίσης κάποιο βαρύ φάρμακο δεν θυμάμαι να είχα πάρει το τελευταίο διάστημα.
    Αυτό για την παύση τις κρεατίνης δεν το γνώριζα, την έπαιρνα σερί τώρα 60 ήμερες, 5-6 γρ (87kg) μετά την προπόνηση μέσα σε φρεσκοστυμμένο χυμό πορτοκάλι.
    Τι κύκλο προτείνετε να ακολουθώ για την κρεατίνη; 7 εβδομάδες χρήση και μετά διακοπή για 1 εβδομάδα;

    Υπάρχει περίπτωση να φταίει η κρεατίνη η μονοϋδρική Creapure της myprotein; μήπως υπάρχει κάποια άλλη πιο αγνή/καθαρή να μου προτείνετε; (αν όχι απευθείας εδώ, σε κάποιο προσωπικό μήνυμα, ευχαριστώ)

    Tigerdaytona, ευχαριστώ πολύ, θα τον έχω υπόψιν τον γιατρό.

    Mad strength ripper, ευχαριστώ πολύ επίσης, το κρατάμε, αν δεν βρω το αίτιο ίσως το δοκιμάσω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-12-21 03:06 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    η κρεατίνη μεχρι 8 βδομάδες λήψη μαξ είναι εντάξει , αρκεί βέβαια να μην φορτώνει κάποιος με το φτυάρι , δεν σημαίνει αν πάρει υπερβολική δόση θα γίνει πιο φουσκωτούλης , το σώμα έχει συγκεκριμένες δυνατότητες και μετα την λήψη αντίστοιχα το ελάχιστο ενα 2μηνο παύση είναι νορμάλ για να ξαναμπεί κάποιος , η και παραπάνω αν θελει , αλλα αυτο είναι το οριο για να "πεινάσει" ξανα το σώμα
    Και για να μην μπερδευεσαι με συνδιασμούς και αλχημείες , επειδη σκέτη μονουδρικη θέλει να την μπερδέψεις με υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικου δείκτη και μέταλλα ιχνοστοιχεία για καλύτερη αφομοίωση , παίρνεις μια φόρμουλα κρεατίνης και κάνεις δουλεια

    τωρα για αυτην την myprotein φανταζομαι θα είναι φτηνη εγω προσωπικα ουτε για το σκύλο μου δεν θα την έπαιρνα και γνωρίζω άτομο που κάνει νταλαβέρι με αυτην αλλα απο ότι έβλεπα ο ίδιος δεν την κατανάλωνε

    τωρα ώς πρός την δοσολογία έχουμε τοπικ που αναλύουμε τον τρόπο λήψης και κάποια σκευάσματα έχουν αναλογα με την περιεκτικότητα και ακριβη δοσολογία , με φόρτωμα μιας εβδομάδας με φουλ δόση για να μας βγάλει πιο γρήγορα απόδοση και στην συνέχεια χαμηλή δόση συντήρησης μέχρι τελους
    Στο περίπου αν θυμάμαι οταν έπαιρνα τετοιο σατανικό σκεύασμα έβαζα 0,2 η 0,3 γραμμαρια ανα κιλό σωματικου βαρους στο φορτωμα (ημουν και βαρύ σασί 125-130 κιλα) και στην συντήρηση πάνω κατω εβγαζα το μηδενικό 0,03 γραμμαρια , αλλα τα σκευάσματα ανάλογα με την περιεκτικότητα έχουν ακριβή δοσολογία που λίγο πάνω λίγο κάτω και ανάλογα πόσες απαιτήσεις έχει κάποιος προσαρμόζει στα μέτρα του
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση